دانلود پروژه رشته پزشکی در موردصنعت داروسازی – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

تست Dissolution:

در این تست مقدار حل شدن یا باز شدن قرص را اندازه می‌گیرند. دمای بدن انسان است و دستگاه Dissolution نیز طبق دمای بدن انسان تنظیم می‌شود. را روی مورد نظر را در داخل دستگاه قرار می‌دهند. حلال مورد نیاز دارو آب مقطر می‌باشد. «این دستگاه مقدار زمانی را كه دارد باز می‌شود و واكنش می‌دهد را مدنظر قرار می‌دهند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

كد یا دراژه:

لایه‌ای است كه دور هورمونی كه در داخل قرص قرار دارد كشیده می‌شود تا هضم آن در داخل بدن انسان به راحتی انجام گیرد.

دستگاه HPLC[1]

كروماتوگرافی دستگاهی است كه برای انجام كارهای ذیل به كار می‌رود:

الف: جداسازی

ب: شناخت

ج: ارزیابی

این دستگاه با نام دستگاه‌های كارخانه Waters بعنوان پیشگاهی در دنیای نامتناهی كار ماتوگرافی می‌باشد استفاده در آزمایشگاه و آموزش‌های آكادمیك در صنعت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینة كروماتوگرافی مایع با كاركرد عالی (HPLC)، كه یكی از ابزارهای بی‌مانند Waters است، تمامی اصول علمی وقتی بدست داده و در نهایت آنرا چون مجموعه‌ای بس آسان و دقیق در فضای كروماتوگرافی ارائه كرده است. از آنجائی‌ كه كارخانه فوق مصراً خواستار و خواهان بكارگیری طویل المدت دستگاه‌های HPLC به بهترین وجه ممكنه است از این رو در طول هر سال كلاسهای آموزشی خاصی برای منظور فوق و استفاده جامع و دقیق HPLC با حساسیت بسیار بالای آن و بررسی كلیه اشكالات ممكنه و روش مرتفع نمودن آنها دایر می‌كند.

از آنجائیكه فلسفة تشكل و ساختار شركت صنایع پزشكی جهان، لزوم ارائه خدمات علمی را اولی‌ترین امر در زمینة فعالیت‌های خود می‌داند از این‌رو بخش علمی ـ پژوهشی این شركت، افزون بر تهیه و ارائه جدیدترین موارد علمی HPLC، برای شناساندن هر چه ژرف‌تر جایگاه علمی ـ كاربردی كروماتوگرافی مایع با كاركرد عالی، تهیه نوشتاری بس جامع و آكادمیك را جهت « آموزش و فرادهی مبانی علمی و عملی HPLC «در راس كارهای خود قرار داده بود.

این نوشتار عمدتاً بر اساس كتاب LIQUID CHROMATOGRAPHY SCHOOL كه در دوره‌های آموزشی كمپانی MILLIPORE برای پژوهشگران ارائه می‌شود، تنظیم شده است و به علت پیش‌بینی كلیه مسائلی كه تا به امروز در پژوهشهای كروماتوگرافیك دیده شده و نیز مشكلاتی كه احتمال بروز آنها ولو با درصد بسیار اندك ممكن می‌نماید، و مآلاً ارائه راه حلهای عملی، با استفاده از صدها مقاله پژوهشی، كتب تراز اول و نیز تجربیات چندین دهه بخش علمی ـ پژوهشی كمپانی MILLIPORE –WATRS چهره بسیار استثنائی بخود گرفته است.

كروماتوگرافی روشی برای جداسازی و آنالیز اجزاء مخلوط می‌باشد كه بطور بسیار وسیعی در گونه‌های مختلف خود در راستای مقاصد ذكر شده بكار گرفته شده است. در میان شیوه‌های گوناگون كروماتوگرافی، گاز- كروماتوگرافی از ارزش بسیار والائی برخوردار است ولی كروماتوگرافی ـ مایع به صورت مختلف اعم از كروماتوگرافی كاغذی، غشاء نازك (TLC)، تبادل یونی، نفوذ به ژل و پالایش توسط ژل به سبب عدم كفایت و كارآیی مناسب و زمان طولانی آنالیز، كه از سرعت اندك حركت و عبور فاز متحرك نشئات می‌گرفت، نتوانسته بود به چنان حالت ارزشمندی برسد. تقریباً از سال 1967 امتیازات برجسته كروماتوگرافی مایع در مقایسه با گاز ـ كروماتوگرافی، در ارتباط با كارآیی ستون و سرعت آنالیز مطرح و عنوان گردید. این گونه، خاص از كروماتوگرافی مایع در خلال سالیان گذشته اسامی و عناوین مختلفی به خود گرفت كه از آن میان می‌توان كروماتوگرافی مایع، با سرعت زیاد

(HIGH-SPEED LIQUID CHROMATOGRAPHY =HSLC)و با كارآیی بالا (HIGH EFF ICIENCY LIQUID CHROM = HELC) و كروماتوگرافی مایع با فشار زیاد یا كاركرد عالی

(HIGH PRESSURE OR HIGH PERF PERMANCE =HPLC) را نام برد. در حال حاضر HPLC ، یعنی كروماتوگرافی مایع با كاركرد عالی مورد پذیرش عامه قرار گرفته است. این اسامی در ارتباط با گاز ـ كروماتوگرافی مطرح شده‌اند. در هر صورت در این شیوه فاز ثابت ماده جامد، مایع، رزین تبادل یونی یا یك پلیمر روزنه‌دار است كه در یك ستون فلزی جای گرفته است و فاز متحرك كه مایع می‌باشد با فشار از آن عبور می‌كند.

از آنجائی كه اغلب مواد آلیط ناپایدار و یا كم فرار هستند بنابراین نمی‌توان مستقیماً آنها را با گاز كورماتوگرافی تحت آنالیز قرار داد و لازم است توسط معرفهای مشتق‌ساز به مشتقات فرار تبدیل شوند. ایجاد مشتقات فرار مناسب، بازماندن مقادیر بس اندكی از معرف مشتق‌ساز به مشتقات فرار تبدیل شوند.

ایجاد مشتقات فرار مناسب، بازماندن مقادیر بس اندكی از معرف مشتق‌ساز، باعث ایجاد پیكهائی می‌شود كه در نهایت استنتاج اصولی و درست آنالیز را مختل می‌سازد. حال آن كه جداسازی و آنالیز چنان موادی و حتی جداسازی در حوزه وسیعی از مواد داروئی، خوراكی صنعتی و حیاتی با HPLC بطور ایده‌آل انجام پذیر است. از آن جائی كه در HPLC دو فاز ثابت و متحرك بطور رقابتی در مورد نمونه آزمایشی عمل می‌كنند (برخلاغ گاز ـ كروماتوگرافی كه در آن یك فاز، یعنی فاز ثابت عامل عمل است) بنابراین كلیه جدا سازیهائی كه توسط GC امكان پذیر نیست با HPLC براحتی انجام می‌گیرد. علاوه بر آن یكی از مزایای بسیار ارزنده HPLC وجود دتكتوری را انتخاب نمود كه اجزاء مورد نظر را مشخص نماید.

سرانجام باید خاطر نشان كرد كه در HPLC، دستاوری پیكهای بسیار جالب به مراتب آسانتر از GC، امكان پذیر بوده و بعلاوه تعیین رفتار مواد فوق العاده حساس و دقیق می‌باشد. به هر صورت در مقایسه با سایر گونه‌های كروماتوگرافی، HPLC دارای امتیازات امتیازات زیرین می‌باشد:

1- ستون‌های HPLC را می‌توان به دفعات بسیار زیاد بكار گرفت هیچ نیازی به بازسازی مجدد آن وجود ندارد.

2- آشكارسازی توسط HPLC، فوق العاده بیشتر از دیگر گونه‌های كروماتوگرافی انجام پذیر است.

3- كار با این تكنیك به مهارت خاصی نیاز ندارد و قابلیت ایجاد مجدد شرایط فوق العاده آسان است.

4- ابزارمندی HPLC آن چنان طراحی شده است كه به طور اتوماتیك عمل نموده و برآورد و ارزیابی را با دقت پیكوگرم انجام می‌دهد.

5- مدت زمان آنالیز فوق‌العاده اندك است.

6- كروماتوگرافی LC فرآوری، در مقیاسهای بسیار وسیع انجام پذیر است.

H.PLC  

كروماتوگرافی مایع با كاكرد عالی (HPLC ) نامی آشنا برای كسانی است كه در زمینه آنالیز دستگاهی فعالیت می‌كنند. و اكنون كاربرد وسیعی در كلید آزمایشگاه‌های صنعتی و تحقیقاتی یافته است. همان طور كه می‌دانید قلب سیستم HPLC، ستون كروماتوگرافی است كه جداسازی مواد، درون آن انجام می‌شود. ستون‌های مورد استفاده در مقیاس آنالیتیكال معمولاً دارای قطر داخلی 2 تا 4.6 میلی‌متر بوده و در نتیجه میزان فلول حلال مورد استفاده در محدوده 0.2 تا2 میلی‌ لیتر در دقیقه قرار می‌گیرد. اما در HPLC امر از ستون‌های با قطر بسیار كمتر استفاده می‌شود كه در نتیجه فول حلال مورد استفاده نیز بسیار پائین‌تر از حد مورد استفاده در كروماتوگرافی آنالیتیكال خواهد بود. HPLC بسته به سرعت عبور جریان حلال و قطر ستون‌های مورد استفاده به سه دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شود كه جدول شمارة (1) این تقسیم‌بندی را نشان می‌دهد.

Availablc Columns ID Flow Rate Ranges LC Type
500, 1mm 10-100 LC
180 ,300mm 1-10 Capllary LC
5075=100 0.1-1 Nano LC

مزایای HPLC

مزایای این نوع از كروماتوگرافی نسبت به نوع آنالیتیكال آن به شرح زیر است:

الف‌ـ مصرف بسایر كم حلال: همانطور كه از جدول شماره (1) پیدا است فلوی حلال در محدوده 0.1 تا 100 میكرولیتر بر دقیقه بوده كه نشان دهنده كاهش بسیار زیاد در مصرف حلال می‌باشد.

ب- حساسیت بسیار بالاتر: این سیستم‌ها معمولاً حساسیت حداقل 100 برابر سیستم‌های آنالیتیكال دارا می‌باشند.

ج- امكان تزریق بسیار كم نمونه: این امر به خصوص در آنالیز‌های بیوشیمیایی و نور شیمیایی كه مقدار نمونه‌ها ممكن است بسیار كم باشند اهمیت می‌یابد.

د- قابلیت اتصال مستقیم به طیف سنج جرمی: جریان بسیار كم حلال در این نوع از كروماتوگرافی باعث حذف اثر آن در طیف جرمی نمونه شده و به تمیزی و خوانایی آن كمك می‌كند.

دستگاه HPLC در واقع همان سیستم HPLC است با این تفاوت كه باید پمپ آن بتواند فلوی مورد نظربرداری ستون‌های كاپیلادل را با دقت فوق‌العاده تنظیم نموده و آشكار ساز آن نیز توانایی آشكارسازی مقادیر بسیار اندك نمونه را داشته باشد. بنابراین بخش‌های عمده زیر در HPLC نسبت به نوع آنالیتیكال آن متفاوت خواهد بود:

1- پمپ:

اگر چه امروزه سازندگان پمپ‌های آنالیتیكال محدود فلوی آنها را یك میكرولیتر بر دقیقه تا ده میلی لیتر بر دقیقه معرفی می‌كنند. ولی طبعاً چنین پمپ‌هایی دقت كافی در محدوده یك میكرولیتر بر دقیقه را نداشته و همچنین توانایی كار در محدوده پایین میكرولیتری و نانولیتری نیستند.

بعضی سازندگان دیگر از روش تقسیم جریان حلال استفاده می‌كنند. در این روش قطعه‌ای به نام تقسیم كننده جریان حلال استفاده می‌كنند. در این روش قطعه‌ای به نام تقسیم كننده جریان پس از پمپ آنالیتیكال قرار گرفته و جریان حلال را با نسبت دلخواه به دو بخش تقسیم می‌كند. مثلاً اگر از ستون با قطر داخلی 300 میكرون استفاده كنیم، فلوی حلال مورد نیاز 4 میكرولیتر بر تقسیم خواهد بود. بنابراین اگر فلوی پمپ آنالیتیكال را 200 میكرولیتر بر دقیقه تنظیم كنیم، تقسیم كننده ما باید قابلیت تقسیم 1 به 50 را داشته باشد.

این قطعات را به صورت مجزا نیز می‌توان تهیه نموده و به پمپ آنالیتیكال اضافه كرد تا كارآرایی آن را به Capilary LC ارتقاء داد.

در چنین تقسیم كننده‌های جریانی، می‌توان نسبت تقسیم را با تغییر طول و یا قطر داخلی لوله‌های مورد استفاده در داخل آن تغییر دارد.

2- اینجكتور:

با توجه به این كه میزان تزریق نمونه در سیستم‌های Capilary LC بسیار كم می‌باشد، استفاده از اینجكتورهای معمولی باعث توزیع بسیار كم می‌باشد، استفاده از اینجكتورهای معمولی باعث گسترده نمونه داخل حلال و در نتیجه پهن شدگی چك می‌گردد. به همین دلیل باید از میكرواینجكتوری كه دارای لوپ‌های در حد چند صد نانو لیتر می‌باشند، استفاده كرد.

3- ستون:

همان‌طور كه از جدول شماره (1) پیداست، ستون‌های مورد استفاده در HPLC با قطر داخلی 50 تا 1000 میكرون به صورت تجاری در دسترس می‌باشند. طول این ستون‌ها نیز معمولاً از 50 تا 250 میلی متر می‌باشند. هم چنین تمام فازهای موجود در بازار را نیز می‌توان داخل آنها پر نمود.

4- اتصالات:

لوله‌های مورد استفاده در HPLC آنالیتیكال معمولاً دارای قطر خارجی و قطر داخلی 0.25 تا 1 میلی‌متر می‌باشند. در حالی كه لوله‌های مورد استفاده در HPLC باید قطر داخلی در حد چند ده میكرون داشته باشند. دو نوع عمده از این لوله‌ها به صورا تجاری در دسترس است:

الف- نوع Fused silica با اتصالات مربوطه.

ب- نوع هر لایه P EEK/Fused كه با نام تجاری PEEK sil عرضه می‌شود و قطر خارجی آن و یا بوده و با استفاده از اتصالات مربوط به راحتی قابل نصب روی HPLCهای آنالیتیكال می‌باشند و می‌توان از آن برای تبدیل چنین HPLC هایی به HPLC استفاده نمود. در این لوله‌ها لایه داخلی از جنس Fused silica و لایه خارجی از جنس PEEk می‌باشند. قطر داخلی چنین لوله‌هایی معمولاً از 25 تا 300                                 میكرون را شامل می‌شود.

اهمیت استفاده از لوله و اتصالات مناسب در سیستم HPLC تبدیل شود، تعویض سل آن می‌باشد. اكثر شركت‌های سازنده، سل‌های مختلفی از رنج میكرو تا Preparative ارائه می‌دهند. البته تعویض سل در بعضی از مدل‌ها راحت‌تر بوده در بعضی لوی دیگر پیچیده‌تر می‌باشد.

بنابراین از مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت با هزینه بسیار كم می‌توان یك سیستم Analytial HPLC را به HPLC مورد نظر در هر كدام از محدوده‌های مذكور در جدول شماره (1) تبدیل نمود و تفاوتی نمی‌كنند كه سیستم آنالیتیكال مورد استفاده چه مدلی باشد. برای این كار فقط باید اجزاء زیر را تهیه نمود:

  • تقسیم كننده جریان حلال (Flow Splitter)

2- ستون مناسب

3- لوله‌ها و اتصالات مناسب

4- Lnjeetor

5- Flow Coll آشكار ساز مورد استفاده.

[1]– HIGH PER FORMANCE LIQUD CHROMATOGRAPHY.كروماتوگرافی مایع با كاركرد عالی              

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment