دانلود پروژه رشته پزشکی در موردصنعت داروسازی – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

تداخل دارویی Drug Interaction :

تداخل با آمفوتریسین B ، دیورتیك های تخلیه كنندة پتاسیم و گلیكوزیدهای دیژیتالی وجود دارد زیرا باعث خطر افزایش هیپوكالمی می گردند، میزان پتاسیم سرم باید اندازه گیری شود، با واكسن های زنده نباید مصرف شود، وقتی توئین ، فنوباربیتال و ریفامپین و افدرین سبب افزایش میزان كورتیكوستروئید خون می گردند و در مقدار مصرف دارو باید توجه لازم را نمود.

ایزونیازید، تئوفیلین ها و سیكلو فسفامید ممكن است باعث تغییر اثرات فارماكولوژیك دارو گردند. احتیاط لازم در مصرف آسپیرین بخصوص در موارد هیپوپروترومبینمی انجام گیرد. همراه با آنتی كوآگولانهای كومارین زمان پروترومبین مرتباً باید آزمایش شود.

هنگام استفاده مواد آنتی دیابتیك مقدار مصرف باید مورد توجه قرار گیرد با كنتراسپتیوهای خوراكی و استروژن ها اثرات درمانی و توكسیك گلوكوكورتیكوئیدها را افزایش می دهند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

با ضدالتهاب های غیر استروئیدی و آرام بخش ها خطر اولسرهای معدی روده ای و خونریزی را افزایش می دهد.

راهنمائی های عمومی برای مصرف دارو: مصرف این دارو بدون تجویز پزشك ممنوع است.

به منظور جلوگیری از ایجاد ناراحتی معده، دارو را همراه غذا میل كنید.

قطع مصرف دارو طبق برنامه و تدریجی باشد و دارو را ناگهان قطع نكنید.

اگر در ضمن كاهش مصرف و یا پس از قطع آن علائم بیماری قلبی و یا علائم قطع ناگهانی مشاهده شد با پزشك خود تماس بگیرید.

چنانچه مبتلا به بیماری عفونی و یا جراحت و آسیب بدنی شدید و یا نیاز به عمل جراحی پیدا نمودید پزشك معالج را از مصرف این دارو مطلع گردانید.

در صورت مصرف طویل المدت این دارو بدن شما نیاز به رژیم غذایی كم نمك پركالری، سرشار از پروتئین و حاوی پتاسیم دارد.

مقدار مصرف Dosage :

مقدار مصرف عادی در بالغین 600 میكروگرم (6/0 میلیگرم) تا 2/7 میلیگرم روزانه در یك وعده یا دوزهای تقسیم شده.

در اطفال: جهت مرتفع كردن موارد كمبود 5/17 میكروگرم (0175/0 جهت درمان بیماری : 5/62 تا 250 میكروگرم (0625/0 تا 25/0 میلیگرم) به ازاء هر كیلوگرم وزن بدن در 4 دوز تقسیم شده.

شرایط نگهداری Storgae :

دارو را در دمای زیر 40 درجه سانتگیراد (ترجیحاً 15 تا 30 درجه سانتیگراد ) نگهداری كنید.

بسته بندی Packaging :

بتامتازون بصورت قرص های 5/0 میلیگرمی در بسته های 100 عددی عرضه می شود.

بتامتازون:

تست دمیولوشن قرص بتامتازون 5/0 میلی گرم

نحوه انجام بازرسی یا آزمایش:

تست حلالیت (Dissolution)

شرایط دستگاه: محلول دیسولوشن ml 900 آب مقطر + 1 میلی لیتر استاندارد داخلی – درجه حرارت 37 درجه سانتگیراد + سرعت حلالیت 50 دور در دقیقه – مدت زمان 45 دقیقه

دستگاه را طبق شرایط بالا روشن میك نیم در هر یك از محفظه های دستگاه دسیولوشن یك عدد قرص در فاصله زمانی 30 دقیقه می اندازیم بعد از گذشت 45 دقیقه به همان فواصل زمانی از هر یك از محفظه ها مقداری محلول برداشته و فیلتر می نمائیم . این محلول آماده تزریق به دستگاه Hplc می باشد.

تهیه محلول استاندارد

mg 10 از بتامتازون استاندارد به بالن ژوژه cc20 منتقل نموده و با متانل به حجم می رسانیم 1ml از محلول تهیه شده را به بشر cc1000 منتقل نموده و cc900 آب مقطر به آن می افزائیم.

شرایط دستگاه Hplc:

ستون 18C ( به قطر 9/3 میلی لیتر و طول 30 سانتی متر ) ، درجه حرارت محیط، فاز متحرك، متانل آب به نسبت 60 به 40، فلوریت : 2 میلی لیتر در دقیقه – طول موج : 254 نانومتر.

دستگاه را با شرایط بالا روشن و آماده می نمائیم و بعد از حصول اطمینان از پایداری و ؟؟‌شدن دستگاه 200 میكرولیتر از محلول ها تست و استاندارد را به نوبت به دستگاه تزریق می نمائیم.

درصد حلالیت بتامتازون در هر قرص از رابطه زیر محاسبه می گردد.

100*سطح زیر منحنی تست
سطح زیر منحنی استاندارد

محدوده پذیرش:

محدوده پذیرش قرص بتامتازون جهت ریسولوشن در 45 دقیقه نباید كمتر از 75% باشد.

تنتراسپتیو LD و HD :

دسته داروئی Category :

تركیب استروژنها + پروژستینها

فرمول : هر دراژه

كنتراسپتیو LD حاوی: لوونورژسترل 15/0 میلیگرم واتینیل استرادیول 03/0 میلیگرم.

كنتراسپتیو HD حاوی: لوونورژسترل 25/0 میلیگرم واتینیل استرادیول 05/0 میلیگرم.

كنتراسپتیو I حاوی: نوراتیندرون 1 میلیگرم و مسترانول 05/0 میلیگرم

كنتراسپتیو III حاوی: نوراتیندرون استات 1 میلیگرم واتینیل استرادیول 05/0 میلیگرم.

مكانیسم اثر Mechanis of Action And Pharmacokinetics

متعاقب تجویز كنتراسپتیوها از راه خوراكی و جذب، غلظت آنها در سرم افزایش یافته و از طریق ممانعت از ترشح هورمون تحریك كننده فولیكولها (FSH) و هورمون تشكیل دهنده جسم زرد (LH) از عمل تخمك گذاری جلوگیری بعمل می آید. و نیز با ممانعت از رشد آندومتر از لانه گزینی تخمك جلوگیری می كند و همچنین مخاط سرویكس ضخیم شده و از دخول اسپرم بداخل آن ممانعت بعمل می آید.

استروژنها باعث افزایش سنتز سلولی كروماتین RNA , DNA و پروتئین های مختلف در بافت مربوطه می گردند و پروژستینها از طریق واكنش با DNA باعث افزایش سنتز RNA می گردند. همچنین استروژنها باعث متوقف نمودن ترشح هورمون تشكیل دهندة جسم زرد (LH) از قسمت قدامی هیپوفیز می گردند.

اتصال پروتئینی ، متابولیسم، دفع

اتصال پروتئینی استروژن از متوسط تا قوی می باشد، استروژنها و پروژستنیها در كبد متابولیزه شده و از طریق ادرار دفع می گردند.

موارد مصرف

كنتراسپتیوهای خوراكی اساساً جهت جلوگیری از آبستنی بكار می روند.

كنتراسپتیوهای I علاوه بر ممانعت از حاملگی بعنوان یك مكمل استروژن پروژستین جهت درمان هیپرمنوره مصرف می گردد. در كاربرد بالینی در درمان آندومتریوزیس سودمند واقع شده و هنگامیكه قاعدگی دردناك علامت اصلی بشمار می رود استروژن با مهار تخمك گذاری منجر به دوره های بدون درد می گردد.

انتخاب نوع صحیح كنتراسپتیو: امروزه انواع و اقسام داروهای ضدبارداری كه از نظر نوع و مقدار استروژن و پروژستین در فرمولاسیون با یكدیگر متفاوتند در بازار وجود دارد كه درجة اثر كلیه این نوع قرص ها (با تعدادی استثناء) تقریباً در یك سطح می باشد. بعنوان مثال میزان تأثیر فرآورده های حاوی كمترین مقدار استروژن در بانوانی كه از داروهای تسریع كننده متابولیسم استروژن استفاده می كنند (بطور توأم با قرص ضدبارداری تقلیل می یابد) از نظر تئوریك در بانوان چاق كه از قرص های ضدبارداری حاوی مقدار كم استروژن استفاده می كنند بعلت كافی نبودن میزان غلظت دارو در خون (و بخصوص در هنگام فراموش كردن مصرف قرص) احتمال حاملگی در آنها بیشتر از افراد لاغر خواهد بود. بطور كلی باید اذعان نمود كه فرآورده های دارای هورمون كمتر در صورت مؤثر بودن، از نظر عوارض جانبی برتر از دیگر انواع آن خواهند بود. این بدان معنی است كه بانوانی كه برای اولین بار از قرص بارداری استفاده می كنند بهتر است از انواعی استفاده كنند كه حاوی كمتر از 50 میكروگرم استروژن می باشد. بعلاوه جهت ارزیابی قدرت نسبی هورمون در انواع قرصهای ضدبارداری می بایست میزان حساسیت فرد به هورمونهای مصرف شده نیز در نظر گرفته شود. در قرص های ضدحاملگی از استروئیدهای طبیعی استفاده نمی شود. زیرا به منظور بروز اثرات فارماكولوژیك مقادیر زیادی از آنها مورد نیاز خواهد بود. استروژن موجود در تركیب قرص های ضدبارداری معمولا اتینیل استرادیول و یا مسترانول (3 متیل اتر اتینیل استرادیول) می باشد با مطالعاتی كه بر روی حیوانات انجام شده قدرت اثر اتینیل استرادیول 50% بیشتر از مسترانول می باشد ولی این اختلاف اثر در مطالعات بالینی انجام شده چشم گیر نیست.

پروژستین موجود در قرص های ضد بارداری خوراكی ممكن است یكی از چهارمشتق:

نورتستوسترون یعنی نوراتیندرول، نوراتیندرون، نوراتیندرون استات و یا اتیودیول دی استات باشد. و یا از گونان ها (Gonane) یعنی نورژسترول و یا لوونورژسترول و اتینودیول دی استات دارای بیشترین فعالیت پروژسترونی هستند. كلیه پروژسترول دارای اثرات استروژنی می باشند.

نورژسترل عبارت از مخلوط راسمیك لوونورژسترول و یك ایزومر غیر فعال كه قدرت اثر آن 2/1 لونورژسترول می باشد. لونورژسترول و نورژسترول دارای قوی ترین اثرات آندروژنیك،‌آنتی استروژنیك و اثرات پروژسترونی هستند. كلیه پروژستین ها باستتثنای نوراتیندرون دارای فعالیت آندروژنیك می باشند، جهت انتخاب یك قرص ضدبارداری مناسب با در نظر گرفتن قدرت اثر عوارض جانبی ناشی از مصرف آنها توصیه می شود به ترتیب ذیل عمل شود.

ابتدا بایستی اثر فرمولاسیونهای مختلف قرص های ضد بارداری (با توجه به اطلاعات بدست آمده در حیوانات و انسان) و باتوجه به تاریخچه قاعدگی بیمار و یا میزان حساسیت شناخته شده خاصی كه ممكن است آن بیمار به هورمون خاصی داشته باشد (كه این حساسیت ممكن است ناشی از تجویز هورمون و یا بروز حاملگی و یا غیره باشد) مورد بررسی قرار گیرد.

بیمارانی كه برای اولین بار از قرص ضدحاملگی استفاده می كنند توصیه می شود از تركیبهایی كه حاوی كمترین هورمون هستند استفاده شود و بهتر آنكه قرص انتخاب شده حاوی هورمونی نزدیك به هورمونهای آندروژن بمیار بوده و یا باعث تقلیل مشكلات ناشی از حساسیت خاص وی به هورمون مخصوصی گردد.

مثلا بیماری كه دارای علائم ناشی از حساسیت به استروژن (از قبیل تهوع – احتباس مایعات – خونریزی زیاد در حین قاعدگی) است باید از تركیبی كه حاوی مقدار كمترین استروژن می باشد. استفاده نماید در مورد بیمارانی كه حساسیت آندروژنیك دارند (یعنی پوست بدن و سر آنها چرب بوده و دچار آكنه هستند ) و یا دارای حساسیت پروژستینی (از قبیل دپرسیون – افزایش وزن غیرسیكلی) بایستی از تركیباتی كه حاوی مقدار كمتری آندروژنیك و یا پروژسترونی می باشد استفاده كنند. عوارض ناشی در كمبود استروژن (یعنی گر گرفتگی و ازوموتور، آتروفی واژن،‌لك بینی در هفته اول سیكل قاعدگی ، عدم قطع خونریزی) و یا كمبود پروژستین ( از قبیل تأخیر در قطع خونریزی قاعدگی توأم با خونریزی شدید و لخته خون، لك بینی در قسمت آخر قاعدگی) با تجویز فرآورده هایی كه حاوی مقدار متناسبی از استروژن و پروژستین باشند بهبود می یابند.

اكثر اثرات ناخواسته ناشی از مصرف داروهای ضد بارداری خوراكی احتمالاً مربوط به میزان استروژن می باشند، لذا جهت رفع عوارض ناخواسته ناشی از این دسته داروها هرگز نبایستی یك قرص را با قرص دیگری كه حاوی مقدار بیشتری استروژن است تعویض نمود.

به بیمار بایستی تفهیم شود كه بروز هر گونه واكنش نامطلوبی را فوراً به پزشك گزارش كرده و در صورتیكه مشكلات بوجود آمده خودبخود رفع نشوند فرآوردة دیگری كه امكاناً باعث برآورده نمودن احتیاجات وی خواهد گردید (البته با نظر پزشك) جایگزین داروی قبلی گردد. به منظور امكان عملی مقایسة مقادیر استروژن پروژستین بكار رفته در 4 نوع قرص كنتراسپتیو با پائین ترین غلظت (استروژنها و پروژرستین ) بعنوان ضعیف ترین كنتراسپتیو قلمداد می گردد. سپس كنتراسپتیو HD,III,LD در مراحل بعدی قرار می گیرند.

نتراسیپتیو HD

 5/0 میلی گرم نورژسترل تا 1 میلی گرم نودیول دی استاتغلظت پروژسترون
 كنتراسیپتیو HDتا 30/0 میلی گرم نورژسترل تا 5/2 میلی گرم نوراتیندرون استات
كنتراسیپتیو IIIكنتراسیپتیو Iتا 1 میلی گرم نوراتیندرون تا 15/0 میلی گرم
تا 50 میكروگرم اتینیل استرادیول تا 80 میكروگرم مسترانولتا 35 میكروگرم اتنیل استرادیول تا 50 میكروگرم مسترانول 
غلظت استروژن 

 

موارد منع استعمال

مصرف این دسته داروها در صورت وجود ناراحتی های ذیل غیرمجاز میباشد.

سرطان پستان (تشخیص داده شده و یا مشكوك به این بیماری) باستثنای بیمارانی كه برای بیماریهای متاستاتیك با این دسته داروها تحت معالجه قرار می گیرند.

تومورهای خوش خیم و یا بدخیم كبدی، سوانح و یاحملات مغزی عروقی بخصوص در صورتیكه بیمار سیگاری نیز باشد، نئوپلاسیم ها، ترومبوفلبیتی، ترومبوامبولیك توأم با مصرف قبلی استروژن، خونریزی غیرمعمول و یا تشخیص داده نشده از واژن، زنانیكه باید به مدت طولانی بستری شوند، سابقه خانوادگی پوفیریای هپاتیك، زنانیكه میزان چربی خونشان بالاست، لوپوس اریتماتوز، بیماری روماتیسمی، انفاركتوس میوكارد، اختلالات عروق كرونر، سرطانهای ناشی از استروژن، احتمال حاملگی.

عوارض جانبی

عوارضی كه احتمال بروز آنها شدیدتر است:

ترومبوفلبیت، آمبولی ریوی. ترومبوز قلبی، خونریزی مغزی، هیپرتانسیون، اختلالات صفراوی، هپاتوم خوش خیم، نقض مادرزادی.

ترومبوزمزانتر، ضایعات عصبی چشم، (ترومبوز شبكیه، نوریت اعصاب بینایی) عوارض زیر به نوع دارو بستگی دارد ودر همه دیده نمی شود.

عوارض گوارشی: دل پیچه، نفخ، تهوع و استفراغ

دستگاه تناسلی: خونریزی بی موقع، لك بینی، تغییر در مقدار خون قاعدگی، قاعدگی دردناك، آمنوره (حین مصرف و بعد از آن) نازایی موقت بعد از قطع دارو

پوستی: ادم، كلواسما، ملاسما

تغییرات در پستان: دردناك شدن، پرشیرشدن، ترشح شیر

تغییرات وزن

تغییر در ترشحات رحم

توجه: در اثر مصرف قرص های ضد حاملگی خوراكی در بعضی از مصرف كنندگان احتمال بروز كمبود ویتامین B6 (پیریدوكسین) اسید فولیك و سیانو كوبالامین (ویتامین B12 ) متحمل می باشد، كشیدن سیگار ممكن است باعث افزایش خطر بروز اثرات جانبی قلبی عروقی در بیمار گردد.

در صورت بروز عوارض جانبی ذیل بایستی مصرف دارو فوراً قطع گردد.

سردردهای شدید و یا ناگهانی با از دست دادن ناگهانی هماهنگی، درد سینه و كشاله ران و ساق پاها، كوتاه شدن ناگهانی تنفس، لكنت ناگهانی در افزایش دوره خونریزی یا توقف كامل آن، افزایش فشار خون، بروز یك توده گلوله مانند در پستان، دپرسیون مغزی، درد معده یا شكم، زرد شدن چشم ها و یا پوست، راش پوستی، ترشح غلیظ و یا سفید رنگ از واژن.

كرامپ شكمی ، آكنه (كه معمولاً پس از گذشت 3 ماه از مصرف دارو تقلیل می یابد ) از دست دادن اشتها، تهوع، ورم مچ پاها، ورم و افزایش حساسیت پستانها، خستگی یا ضعف غیر عادی. بروز لكه های قهوه ای یا بی رنگ در پوست، تغییرات وزن بدن اسهال خفیف، گیجی، افزایش رشد موی بدن یا صورت، افزایش قابلیت تحریك پذیری، كم شدن موی سر، تقلیل یا افزایش غیر عادی تمایلات جنسی ، استفراغ.

موارد احتیاط

در صورت وجود ناراحتی های ذیل مصرف این دسته داروها بایستی با كمال احتیاط صورت پذیرد.

آسم، بی كفایتی قلبی. صرع، دپرسیون مغزی، سردردهای میگرنی، نقض عملكرد كلیوی، ناراحتی های خوش خیم پستانی، بیماریهای مغزی عروقی، بیماری شریان كرونر، دیابت قندی، آندومتریوز، بیماری كیسه صفرا (بخصوص وجود سنگهای صفراوی)، نقص كاركرد كبدی، هیپركلسمی توأم با تومورها یا بیماریهای متابولیك استخوانی، هیپرتانسیون، یرقان، پورفیری حاد یا متناوب یا مختلط كبدی، بیماری تیروئید. فیبروئیدهای رحمی.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment