دانلود پروژه رشته پزشکی درباره نظریه نقطه تثبیت – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

بیشتر كالری هایی كه افراد مصرف می كنند ، برای متابولیسم پایه ، و نه ورزش ، مصرف می شود . متابولیسم پایه فرایند نسبتا ثابتی است كه گرما را در بدن ایجاد می كند . افراد از نظر متابولیسم پایه با یكدیگر به طور معنا داری تفاوت دارند افرادی كه دارای میزان متابولیسم پایه بالاتری هستند دمای بدن بالاتری را به دست نمی آورند . آنها از دیگر افراد گرمای بیشتری را تولید می كنند اما آن را به محیطشان باز میگردانند . افراد دارای میزان متابولیك پاینتر، گرمای كمتری را تولید می كنند اما آن را بهتر حفظ می‌كنند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

به علت وجود چنین تفاوت هایی درمتابولیك این امكان وجود دارد كه شخص كه تنها مقدار متوسطی غذا می خورد اضافه وزن داشته ، اما شخص دیگری كه حتی غذای بیشتری می خورد لاغر باشد میزان متابولیك به عواملی بسیار ـ از جمله احتمالا عوامل ژنتیكی ـ بسیار دارد . به همین قیاس ، تفاوت های ژنتیكی تاثیر زیادی بر وزن بدن می گذارند . طبق یك مطالعه بر روی 540 كودك فرزند خوانده در دانمارك كه به سن بزرگسالی رسیده بودند ، وزنشان همبستگی بسیار بالایی با بستگان بیولوژیكی داشت و نه بستگاه اكتسابی . این پژوهش تلویحا می رساند كه تفاوت های ژنتیكی در میزان متابولیك منجر به تفاوتهایی در وزن بدن بزرگسالان می شود نتیجه فوق را نمی توان با اطمینان پذیرفت مگر آنكه پژوهشگری یك مطاله طولی انجام دهد یعنی ارتباط بین تفاوت های اولیه در هنگام تولد با تفاوت های بعدی ناشی از رشد را در وزن بدن بررسی كند . با این حال ، به نظر می رسد كه بین این دو ، ارتباط ای وجود دارد.

با اظهار تاسف برای افرادی كه علاقه مند به كاهش وزن بدن خود هستند باید گفت كه كاهش در میزان خوراك غذایی منجر به كاهش جبرانی در میزان متابولیك بدنتان و سوخت و ساز سلولی می شود. ( مك مین 1984) . به بیان دیگر ، اگر شما خواهان یك رژیم غذایی با كالری كم هستید ، میزان متابولیك و سوخت و ساز سلولی كاهش خواهند یافت . قصدمان این نیست كه بگوییم افراد چاق نمی توانند وزنشان را كم كنند ، بلكه فقط منظورمان این است كه این روش مشكلاتی را در ابتدای كاهش چند پوند از وزن بدن به وجود می آورد»( كالات – روانشناسی فیزیولوژیك – 511 و 512)

دركتاب زمینه روانشناسی هیلگارد چنین آمده است :

«[1]برنامه ی لاغری و نقطه ی تنظیم . استفاده از داروهای لاغری می تواند پیامدهای مختلفی داشته باشد. دارویی ممكن است مستقیما اشتها را كور كند و احساس گرسنگی را تقلیل دهد . دارویی دیگر ، مثلا فن فلورامین ،به جای كور كردن اشتها ممكن است نقطه ی تنظیم وزن بدن را پایین بیاورد ( استانكارد 1982)

در این موارد تا وقتی وزن بدن بیش از نقطه ی تنظیم « كاهش یافته » باشد ، دارو اثری شبیه فرونشاندن مستقیم اشتها دارد . همینكه وزن بدن به پایین تر از نقطه ی تنظیم برسد . اشتها به حد لازم برای حفظ وزن بدن افزایش می یابد . به محض اینكه مصرف دارو قطع شود. نقطه ی تنظیم به سطح پیشین باز می گردد و شخص وزنی را كه از دست داده بود دوباره به دست می آورد. نكته ی آخر اینكه برخی داروها از قبیل نیكوتین می توانند از این راه به كاهش وزن كمك كنند كه میزان سوخت و ساز یاخته ها را به سطحی حتی فراتر از میزان دوره ی استراحت برسانند .

یكی از دلایل استقبال روانشناسان از فرضیه ی نقطه ی تنظیم این است كه در انسانها و حیوانهای فربه پس از قطع برنامه ی غذایی . گرایشی به بازگشت به وزن سابق دیده می شود . برخلاف آنچه در مورد بچه موشها گفته شد ، حتی برداشتن ذخایر چربی موشهای بالغ به روش مكش چربی هم اثر چندان پایداری در كاهش وزن آنها ندارد و چربی باز در جای دیگری از بدن حیوان جمع می شود. در مورد بزرگسالان چاق نیز كه روش مكش چربی درموردشان اجرا شده ، همین نتیجه به دست آمده است . به اعتقاد برخی پژوهشگران ، همینكه بافت چربی به حد سطح بزرگسالی رسید . درهمان سطح باقی می ماند . و از این مرحله به بعد ، مغز تغییرات همین سطح چربی را ردیابی می كند و به تبع آن بر احساس گرسنگی تاثیر می گذارد . برای مثال اخیرا یك « ژن چاقی» درموشها كشف شده كه تصور می رود حاوی رمز ژنتیكی توانایی یاخته های چربی در تولید نوعی پیام سیری از نوع شیمیایی باشد . موشهایی كه فاقد این ژن باشند. چاق می‌شوند .معمولا هر چه چربی بیشتر باشد ، پیامهای سیری بیشتری درخون رها می شود. هنوز معلوم نیست كه چاقی آدمیان نیز ناشی از اختلال در عامل یا ژن سیری باشد . اما فرض ثابت ماندن سطح ذخیره ی چربی می تواند توضیحی باشد از اینكه چرا بعضی از افراد پس ازكاهش وزن خود یا رژیم غذایی نمی توانند وزن خود را در حد كاهش یافته حفظ كنند و دوباره چاق نشوند»( براهنی – روانشناسی هیلگارد)

دركتاب اصول و بیماریهای تغذیه ترجمه علی اكبر شریفی اینگونه می خوانیم :

«[2]در افراد چاق چربی به آهستگی ذخیره می شود . درك این مسئله به نظر بسیار مشكل می آید كه چگونه برخی از مردم می توانند تقریبا در تمام مدت عمر خود در یك وزن ثابت با محتوای انرژی حدود191000 كیلو كالری باقی بمانند در حالی كه در مدتی بیش از 60 سال به طور متوسط هر روز 2400 كیلو كالری دریافت می كنند . به این ترتیب تنها تفاوت بسیار جزئی بین مقدار دریافت و مقدار مصرف میتواند سبب تغییر سریع در ذخایر انرژی بدن شود.

بر این اساس قبلا می پنداشتند كه مقدار انرژی دریافتی توسط سیستم بسیار حساسی كنترل می شود كه با روشهایی چربی بدن را تنظیم می كند. در عمل ، تنظیم دریافت غذایی تا این اندازه دقیق نیست و هر روز تغییرات قابل توجهی می كند كه به نظر نمی‌رسد ارتباط ای با تغییرات انرژی بدن داشته باشند . اما اگر تفاوت بین دریافت و مصرف انرژی زیاد باشد برخی سیستم های فیزیولوژیك آن را شناسایی كرده از طریق تنظیم اشتها آنرا تعدیل می نمایند . به همین دلیل است كه ورزش شدید پس از چند روز موجب غذا خوردن بیشتر می شود و رقیق كردن پنهانی غذا هم درنوزادان وهم در بزرگسالان ، پس از چند روز افزایش جبرانی در دریافت غذایی را به دنبال دارد به طوری كه سبب می گردد تا كمبود انرژی به حداقل برسد . شواهد جدید حاكی از آنست كه بزرگسالان چاق نیز مانند كسانی كه وزن طبیعی دارند، به این تغییرات نهانی در دانسیته انرژی رژیم غذایی حساس هستند، اما نقطه تنظیم آنها برای كنترل دریافت غذا به دلایل ناشناخته ای در سطحی بالاتر از نرمال تنظیم شده است.

بخش دیگر تنظیم انرژی عبارتست از تغییر مصرف انرژی در پاسخ به تغییرات دریافت انرژی ، فعالیت فیزیكی در محرومیت نسبی به غذا (Semistarvtion) كاهش می یابد و با تغذیه مجدد افزایش می یابد . این تغییرات بر بخش مهمی از مصرف انرژی تاثیر می گذارد . انواعی از فرایندهای متابولیك انرژی خواه نیز بر اساس محتوای انرژی رژیم غذایی دگرگون می شوند و تغییرات میزان چربی بدن را به حداقل می رسانند . بنابراین هم میزان دریافت و هم میزان مصرف نوسان می یابد تا به حفظ موازنه انرژی كمك كند. به علت همین فرآیندهای تنظیم مركب است كه فقط تغییرات بسیار جزئی در وزن بدن و محتوی چربی آن دیده می شود.

چاقی و دریافت غذایی :

مطالعات رسمی درمورد دریافت غذایی این دیدگاه مشترك افراد چاق را تایید نموده است كه می گویند بیشتر از همتاهای لاغرشان غذا نمی خورند . این مساله نه تنها درمورد بزرگسالان بلكه در نوجوانان و حتی اطفال نیز دیده می شود، در بررسی 63 زن چاق دیده شد كه آنان روزانه 534 كیلو كالری دریافت می كردند در حالیكه دریافت غذای 46 نفر شاهد با وزن طبیعی ، روزانه 476 1978 كیلو كالری بود . حتی اگر دقت شود تا زنان چاق و لاغر را از لحاظ سن مقایسه كنند، دریافت غذایی یكسان است . ظاهرا تعداد بیشتری از افراد چاق را در خانواده های كارگری می توان یافت ، اما طبقه اجتماعی در مقایسه دریافت ها نقشی ندارد زیرا در دختران نوجوان چاق با سن و زمینه اجتماعی یكسان همبسته دریافت انرژی كمتر مشاهده شده است.

مطالعات فوق اطلاعات بدست آمده درگروههای نوزادان ، نوجوانان و بزرگسالان چاق را بررسی می كند و در مورد تك تك افراد صادق نیست. لذا این تصور كه دریافت غذا هیچگاه در چاقی افزایش نمی یابد اشتباه است. یكی از دشواریهای مهم مطالعات فوق این بود كه افراد چاق نسبت به ثبت و ضبط رژیم غذایی خود حساس هستند. بررسی های متابولیك و كالریمتریك اكنون حاكی از آن است كه بیماران چاق با وزن ثابت زمانی كه تحت رژیم غذایی معمولی خود قرار دارند چند درصدی بیشتر از افراد طبیعی انرژی می خورند. دلایل متعددی برای پرخوری افراد چاق وجود دارد كه از جمله آنها می تواند پرخوری به علت متابولیك و هیپوتالاموس باشد.

پایه متابولیك چاقی: ترموژنز

كودكان دارای وزن طبیعی از والدین چاق درمقایسه با كودكان دارای همان وزن از والدین غیر چاق ،120 درصد كمتر انرژی دریافت می كنند .میزان متابولیسم آنها نیز پایین تر است و كل انرژی مصرفی محاسبه شده در آنها با كمبود دریافت غذایی هماهنگی دارد. پس به نظر می رسد كودكان مزبور به خاطر كمتر بودن نیازشان به انرژی از نظر ژنتیكی مستعد چاقی باشند. اگر فشار اجتماعی موجب شود كه آنها به همان نسبت همسالان خود غذا بخورند ، به سمت افزایش وزن می روند . به این ترتیب جای تعجب نیست اگر كودكان چاقی یافت شوند كه با دریافت غذای عادی چاق بمانند.

یكی از عوامل متابولیك كه در ایجاد چاقی دخالت دارد ، پاسخ متابولیك بدن به چربی است . فردی با وزن طبیعی پاسخ ترموژنیك خود را بر اساس چربی رژیم غذایی تنظیم می كند و این پاسخ بستگی دارد به اینكه آیا چربی اضافی به صورت مقدار بیشتر از نیاز طبیعی خورده شود یا بخشی از رژیم لاغری باشد.

چربی زیادتر از نیاز بدن به آسانی متابولیزه می شود در صورتیكه چربی اضافه شده به یك رژیم غذایی كم انرژی كلاً ذخیره می شود و تنها اندكی از انرژی آن از دست می رود . پاسخ ترمودینامیك افراد چاق به چربی رژیم غذایی از حد طبیعی كمتر است و حتی وقتی بیش از حد بخورند تنها 3 درصد انرژی چربی را مصرف می كنند . به این ترتیب چنانچه افراد چاق رژیم غذایی پر چربی مصرف كنند بسیار مستعد افزایش وزن هستند . اگر مردان جوان لاغر بدون سابقه چاقی خانوادگی كه برای حفظ وزن خود روزانه 3000 كیلو كالری انرژی نیاز دارند ، مقدار بیشتری انرژی را به صورت غذای پر چربی برای چندین ماه مصرف كنند ، حتی اگر از فعالیت بدنی خودبكاهند . افزایش وزن جزئی خواهند داشت.

مبنای بیوشیمیایی واكنش متابولیكی به غذا هر چه باشد نسبت بسیار زیادی از چاق ها پاسخی كمتر از حد طبیعی به غذا دارند . این افراد نه تنها چربی زیاد بلكه بافت غیر چربی بیشتری نیز گرد می آورند این بافت ماهیچه ای میزان متابولیسم پایه را افزایش می‌دهد و به این وسیله افزایش بیشتر وزن را محدود می كند . بالا بودن میزان متابولیسم پایه درچاق ها با زیاد بودن توده غیر چربی نسبت مستقیم دارد و این را باید به عنوان نتیجه و نه علتی برای چاقی دانست .

ضمن از دست دادن چربی ، توده غیر چربی نیز كاهش می یابد و BMR ( نرخ متابولیسم پایه ) مجددا به حدود نرمال بر می گردد.

این بدان معنی است كه افراد چاق باید به باز آموزی خود بپردازند تا یادبگیرند كه كمتر از اندازه طبیعی غذا بخورند البته در صورتی كه بخواهند دائما وزن خود را پایین نگهدارند.

( شریفی – اصول و بیماریهای تغذیه – كتاب پزشكی آكسفورد)

ـ با نگاهی به بخش ادبیات پژوهش متوجه می شویم كه اغلب كتابها ( چه در محیط روانشناسی و چه در محیط پزشكی ) به طور مستقیم یا تلویحی قائل به نظریه نقطه تثبیت وزن می باشند.

در همه آنها به سیستمی درونی ( مثلا شامل VMH,LH) اشاره شده است كه تغییرات وزن را در یك فرد بر اساس اطلاعات ژنتیكی او كنترل می كند و وزن فرد را در حد نسبتا ثابتی نگه میدارد.

همچنین بر این اساس در می یابیم كه تغییرات شدید وزن نمی توانند دائمی باشند بنابراین افرادی كه به طور ژنتیكی چاق هستند هر چند برای كم كردن وزن با مشكل روبرو می باشند اما مشكل اصلی آنها نگه داشتن كاهش وزن است كه تقریبا غیر ممكن می نماید ( بر اساس این متون ) در بخش مقالات اینترنتی نیز مطالبی در تایید این گفته‌ها به چشم می خورد اما یكی از این مقالات كه به نظر گرد آورنده جالب توجه است ( مقاله Hubbynet) ، نظر جدیدی را مطرح می سازد و نظریه نقطه نثبیت را به این صورت نمی پذیرد . مقاله معتقد است كه افراد چاق با تغییردادن شرایط می توانند كاهش وزن زیاد را براحتی تجربه كنند.

به بخش مقالات اینترنتی و ترجمه بخش هایی از آنها توجه نمائید .

ـ مقالاتی كه در این بخش ارائه می شوند به ترتیب عبارتند از

  1. نقطه تثبیت Set point نوشته Colleen Thompson
  2. حفظ یك نقطه تثبیت DEFENDING A SET – POINT
  3. Hubbynet

البته مقالات دیگری كه نكات مشابهی را اشاره كرده اند نیز ارائه شده اند ، اما ترجمه آنها در اینجا اورده نمی شود.

مقالات اینترنتی :

  1. نقطه تثبیت Set point

چیزی كه خیلی از مردم ، نه فقط قربانیان اختلالات خوردن ، بزحمت قبول می كنند نظریه نقطه تثبیت است . نقطه تثبیت یك حدود وزنی است كه در آن بدن شما برنامه ریزی شده است تا برای نگهداشتن آن وزن مبارزه كند.

هر كس یك نقطه تثبیت دارد و دقیقا همانطور كه شما بر اینكه قد شما چقدر باشد هیچ كنترلی ندارید ، یا اینكه چشم ها و موهای شما چه رنگی است، هیچ كنترلی بر اینكه نقطه تثبیت شما چقدر خواهد بود ندارید . نقطه های تثبیت برای هر فرد خاص متغیر است . بهمین دلیل است كه پیروی كردن از جداول وزن كه شما در كتابهای پزشكی می بینید یا در مطب پزشك شما آویزان است ، عقیده خوبی نیست برای مثال زنی با قد 55 و یك هیكل كوچك ممكن است یك حد نقطه تثبیت بین ibs 130-120 داشته باشد ، اما زن دیگری با همان هیكل ممكن است حد نقطه تثبیت بین ibs140-130 داشته باشد . نقاط تثبیت آنها ممكن است متفاوت باشد اما این حدود وزن جایی است كه بدن هایشان برای نگهداری آن مبارزه خواهد كرد.

هر كسی كه تاكنون سعی كرده است رژیم بگیرد می داند كه چقدر وزن كم كردن و حفظ این كاهش وزن سخت است . در اولین هفته های رژیم گرفتن ، وزن معمولا كاهش می یابد ، اما تقریبا همیشه دوباره ( وزن ) بر میگردد . خیلی از مردم نا امید می‌شوند زیرا پس از چند هفته رژیم گرفتن ، آنها معمولا در كاهش وزن متوقف میشوند یا شروع كسب مجدد وزن می كنند، حتی اگر آنها هنوز در حال محدود كردن پذیرش غذایشان هستند . این یك علامت است كه بدن در حال تلاش برای مبارزه جهت حفظ وزن طبیعش می باشد.

زمانی كه شما از نقطه تثبیت طبیعی بدنتان پایین تر می روید ، سوخت وساز شما واكنش نشان می دهد و شروع به آهسته كردن تلاش و حفظ انرژی می كند. بدن شما شروع به احساس یك حالت نیمه گرسنه می كند و سعی خواهد كرد تا از مقادیر كم كالری كه به او می رسد به طور موثری استفاده كند . شما ممكن است شروع كنید به خوابیدن بیشتر ، دمای بدن شما كاهش خواهد یافت بهمین دلیل است كه شما می شنوید كه خیلی از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی از سرد بودن بدنشان شكایت دارند ، و پس از مقادیر زیاد كاهش وزن خیلی از زنان قطع چرخه عادت ماهیانه شان را تجربه می‌كنند. به طور اساسی دستگاه تولید مثلشان از كار می افتد زیرا بدنهایشان شاید نمی توانند اقدام به حاملگی كنند . خیلی از مردم رژیم گیرنده انگیره های غیر قابل كنترلی به شرابخواری را تجربه می كنند .

به این دلیل است كه بدن شما در حال گفتن به شماست كه برای درست عمل كردن به غذایی بیشتر از آنچه شما فراهم می كنید ، نیاز دارد.

درست زمانی متابولیسم شما كند خواهد شد كه شما از نقطه تثبیت بدنتان پایین تر بروید متابولیسم شما همچنین اگر بالاتر از نقطه تثبیت بروید افزایش خواهد یافت .

بدن سعی خواهد كرد كه از طریق افزایش سوخت و ساز و بالا بردن دمای بدن با وزن اضافی مبارزه كند و كالری ناخواسته را بسوزاند.

هیچ آزمون قابل دسترسی كه به شما بگویید كه نقطه تثبیت طبیعی بدن شما چه اندازه است وجود ندارد. بهترین راه برای تعیین اندازه آن ، خوردن در حد طبیعی و ورزش كردن به اعتدال است. اگر شما چندین سال در حال رژیم گرفتن بوده اید ، برداشتن آن و غذا خوردن نرمال در یك سال می تواند متابولیسم بدن شما را به عملكرد صحیح برساند و سبب بازگشت شما به حدود وزنی مناسب برای سلامتی شما گردد . یادگیری پذیرش این واقعیت كه بدن شما نیاز دارد كه در یك وزن معین باشد راه خوبی برای متوقف كردن چرخه های نادرست رژیم گرفتن می باشد. هر چه بیشتر تلاش كنیدتا به زیر نقطه تثبیت بدنتان برسید ، بدنتان مبارزه سخت تری برای نگهداشتن وزن طبیعی اش خواهد داشت . بكارگیری یك تغذیه سالم و ورزش روزمره به بدن شما اجازه خواهد داد تا به وزنی كه میخواهد و نیاز دارد در آن باشد ، برسد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment