دانلود پروژه رشته پزشکی درباره ایدز – قسمت اول

دانلود پایان نامه

ایدزچیست؟

AIDS ایدز یكی از بیماریهای ویروسی واگیردار است . ویروس این بیماری(HIV) به تدریج قدرت دفاعی بدن را كم می كند، بطوریكه انسان مبتلا حتی در مقابل بیماریها وعفونتها خیلی ضعیف هم نمی تواند مقاومت كند و از پا در می آید.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ایدز چگونه سرایت می كند؟

از سه طریق

1- در اثر تماس جنسی بین دو نفر كه یكی آلوده به ویروس باشد. ویروس می تواند از مرد به زن یا از زن به مرد ویا از مرد به مرد منتقل شود.

2- از طریق خون وفرآورده ها ی خونی و تزریق با سرنگ آلوده، مخصوصاً استفاده مجدد از سرنگ های یكبار مصرف در معتادان تزریقی

* وسایل پزشكی و دندانپزشكی آلوده

* تیغ سلمانی،مسواك، لوازم حجامت و خال كوبی آلوده

3- انتقال از مادر آلوده به طفل »انتقال ممكن است قبل از زایمان، حین زایمان و یا بعد از زایمان اتفاق بیافتد»

نگران نباشید!!!!!!

روابط عادی اجتماعی با اشخاص آلوده به ویروس ایدز، موجب سرایت آلودگی نمی‌شود.

ویروس ایدز از طریق تماس های عادی مانند نشستن دركنار هم، حرف زدن، دست دادن، نیش حشرات، حمام، استخرشنا، وسایل نقلیه عمومی، ظروف غذا خوری،

توالت،سرفه،عطسه وحتی روبوسی منتقل نمی شود.

روشهای پیشگیری

  • دوری از بی بندوباری جنسی و پایبندی به اصول اخلاقی و خانوادگی

2- از استفاده مجدد سرنگهای یكبار مصرف جدا خود داری شود.آآوآ

3- قبل از بكار بردن هرگونه وسایل برنده و سوراخ كننده پوست «لوازم حجامت و خال كوبی» از آلوده نبودن آن اطمینان حاصل شود.

4- هرگز از مسواك وتیغ صورت تراشی بصورت مشترك استفاده نشود.

نكات مهم

1- اغلب افرادی كه آلوده به ویروس ایدز هستند،ظاهراً سالم به نظر می رسند وحتی ممكن است از آلودگی خود هم بی خبر باشند.

2- بیماری خطرناك ایدز فقط قابل پیشگیری است،چرا كه نه درمان دارد ونه واكسن

3- ایدز نه زن می شناسد، نه مرد،نه كودك ونه پیر

4- مبارزه با ایدز یك مسئولیت فردی واجتماعی است.

ایدز یا بلای قرن

تنها منبع ومخزن ویروس ایدز انسان است؛ وچون ویروس،ضعیف و آسیب پذیر است،باتماس نزدیك از یك فرد به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس ایدز در اكثر ترشحات بدن دیده شده است اما تنها خون و مایعات داخل بدن، ترشحات جنسی زن و مرد و شیر مادر قابلیت انتقال آن را دارند.

كلمه ایدز از حروف اول: Acquired Immune Deficiency Syndrome گرفته شده كه به معنی نشانه هایی از نقص ایمنی اكتسابی است.

از نخستین سالهای ظهور بیماری تا سال 1983 میلادی نگرش های متفاوتی درباره عامل مولد بیماری مطرح بود؛ تا این كه در سال 1983 میلادی ویروس جدیدی به وسیله محقیقین انستیتو پاستور پاریس با همكاری گروهی از پزشكان بالینی كشف شد كه این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را كم می كرد؛ به طوریكه بدن فرد مبتلا حتی درمقابل بیماری ها یا عفونت های خیلی سبك هم نمی توانست مقاومت كند و درنتیجه از بین می رفت. این ویروس HIV است كه مخفف Human Immunodeficiency Virus می باشد.

به طور كلی دستگاه دفاعی بدن برای مبارزه با انواع مختلف تهاجمات خارجی یا نابسامانی های داخلی اعمالی را انجام می دهد. تهاجمات خارجی شامل: بیماری های ویروسی، باكتریایی، انگلی،قارچی و ورود سم ها به بدن می باشند؛ و نابسامانی های داخلی مانند: تومورهایی كه درنتیجه تكثیر غیر طبیعی سلول ایجاد می شوند. حال اگر به دلایلی این دستگاه دفاعی آسیب ببیند، نمی تواند اعمال دفاعی خود رابه خوبی انجام دهد وبدن دچار مشكلات عمده می شود. در بیماری ایدز میزبان اصلی عامل عفونت،گلوبول های سفید ازنوع لنفوسیتهای كمكی (CD4) می باشند. حمله ویروس ایدز به این سلول ها باعث اختلال در عملكرد سلول های دفاعی می شود و تكثیر آن در داخل سلول های دفاعی منجربه كاهش قابل ملاحظه آنها می شود. این صدمات، سیستم ایمنی بدن را درمقابل عفونت ها وسرطانهای فرصت طلب كه اكثراً شدید و كشنده هستند بی دفاع می نماید.

تاریخچه بیماری

در سال 1981 م. اولین موارد ابتلاء به بیماری ایدز در ایالات متحده آمریكا و كشور فرانسه اعلام شد. سپس بیماری به صنورت همه گیر خود را نشان داد؛ به طوری كه در سال 1986م. تعداد افراد آلوده به ویروس ایدز بین 000/100 تا 000/150 نفر تخمین زده شد كه حدود 1500 مورد آن مربوط به كشور فرانسه بود.در ایالات متحده تعداد مبتلایان 25000 نفر و تعداد افراد آلوده به ویروس یك میلیون تا یك ونیم میلیون نفر بود. هر چندكه در كلیه كشورهای پیشرفته افراد مبتلا وجود داشت، اماهمه گیری در برخی از كشورهای درحال توسعه و به ویژه آفریقای مركزی وضع اسفبار و وحشتناكی داشت . تعداد افراد آلوده در سال 1987 بالغ بر ده میلیون نفر بود در سال1988 موارد جددی ابتلاء د ركشور فرانسه به 3000 تا 5000 و در سال 1991 متجاوز از 000/20 ودر ایالات متحده آمریكا 000/270 وتعداد مرگ ومیر 000/179 نفر بود، ازاین تعداد 000/54 نفر مربوط به كشور آمریكا بود كه این تعداد در سال 2000 به طور مخاطره انگیز افزایش یافت؛ به طوری كه با گزارش8/21 میلیون فوت به علت بیماری ایدز از ابتدای اپیدمی در سال1981 تا پایان سال 2000، ایدز چهارمین عامل مرگ ومیر در جهان واولین عامل مرگ در آقریقای زیر صحرا شناخته شده است،‌به همین دلیل در سال 2000، شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام كرد : « ایدز امنیت مارابه مخاطره می اندازد»

اكثر این قربانیان، جوان بوده و 3/4 میلیون نفر از آنان را كودكان زیر 15 سال تشكیل می دهند.

95% مبتلایان جهان در كشورهای درحال توسعه زندگی می كنند. ازنظر سازمان جهانی بهداشت ،دنیا به ده منطقه جغرافیایی تقسیم شده است؛ و میزان آلودگی در هر منطقه متفاوت است.

ایدز درایران

اولین مورد ایدز در ایران در سال 1366 گزارش شد.

این مورد یك كودك 6 ساله بود كه به دلیل بیماری هموفیلی، از فراورده های خونی وارداتی استفاده می كرد.

از آن پس تامام خون ها وفراورده های خونی اعم از داخلی یا وارداتی،ملزم به آزمایش از نظر عفونت قبل از مصرف شدند. این آزمایشات توسط سازمان انتقال خون ایران انجام می پذیرد. برابر گزارشات واصله از دبیر خانه ستاد كشوری مبارزه با ایدز،از آن زمان تا پایان سال 1379 ،1382 مورد آلوده به ویروس در ایران شناسایی شد كه 319 نفرشان به این بیماری مبتلا و 184 نفرشان فوت شده اند 64 درصد موارد ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی و اشتراك در سرنگ وسوزن و 12 درصد از طریق آمیزش جنسی بوده است.

با در نظر گرفتن میزان شیوع،گروههای اصلی پر خطر در كشور ما عبارتند از ك

1- زندانیان

2- مصرف كنندگان مواد مخدر تزریقی

3- فواحش [چه زنان،چه مردان]

4- همسران یا شركای جنسی گروه های فوق

5- جوانان

تعداد موارد ایدز تا سال 2001 درایران در حدود 000/30 نفر گزارش شده است و بر اساس گزارش كمیته كشوری ایدز، این موارد نسبت به سالهای 1999 و 2000 در حدود سه برابر شده است با توجه به نظر Who در مورد ایران، همه گیری ایدز در ایران روبه گسترش است وخبر از فاجعه ای در آینده می دهد.

آموزش های لازم

چون هیچگونه درمان قطعی برای مداوای بیماران ایدزی وجود ندارد وبرای پیشگیری از ابتلا به آن، واكسنی نیز در دسترس نیست، بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به بیماری وقطع زنجیره های انتقال،رعایت و اجراء سریع نكات زیر از اهمیت بسیار حیاتی برخوردار است:

1- آموزش در سطوح مختلف( از جمله آموزش دادن: دانشجویان، پزشكان، پیراپزشكان و به ویژه افراد اجتماع به طور مستمر، بابرنامه های مدون قبلی)

2- كنترل خون های ذخیره شده وفراورده های خونی

3- دقت در انتخاب اهدا كنندگان خون و اعضا جهت پیوند

4- كنترل معتادین مواد مخدر تزریقی و راهنمایی آنان

5- كنترل (آزمایش) زنان باردار

6- معاینه منظم و آموزش حاملین ویروس كه علائم بالینی را نشان نداده اند

7- مراقبت دقیق از نظر انتقال از راه آمیزش جنسی و به ویژه آگاه ساختن افراد جامعه،مخصوصا جوانان و نوجوانان نسبت به راه های سرایت و انتقال بیماری از راه تماس جنسی [به نظر می رسد كه توصیه های لازم به افراد بی بندو بار،و آموزش آنان نیز ضروری است]

بنابراین درحال حاضر،آموزش عمومی در درجه اول اهمین قرار دارد و بهترین روش پیشگیری است؛ به شرط این كه به طور مستمر انجام بگیرد وتوأم با آموزش منظم به مبتلایان به ایدز باشد كه از انتقال بیماری به دیگران پرهیز نمایند.

راه های عمده سرایت بیماری عبارتند از:

1- تماس های جنسی با افراد آلوده (جنس مخالف،هم جنس بازان)

شایع ترین راه سرایت آلودگی، تماس جنسی است كه 80 درصد كل موارد را شامل می شود كمه بیشتر از 70 درصد آن از راه تماس با جنس مخالف و 10 درصد آن از طریق هم جنس بازی است. ویروس ایدز از فرد آلوده به شریك جنسی اش انتقال می یابد. (مرد به مرد، مرد به زن،‌زن به مرد،زن به زن)

برای مثال در انگلستان در سال 1998 میلادی 33% و در سال 2001 میلادی 50% از موارد عفونت HIV در نتیجه فعالیت جنسی به صورت هتروسكسوال (جنس مخالف) بوده است.(افزایش)

در سال 2002 شیوع عفونت HIV در مردان هم جنس باز: 14% در لیما(پایتخت پرو) 20% در بوگوتا (پایتخت كلمبیا) 28% در اكوآدور 17%-13% از فواحش روسیه و اكراین دارای عفونت HIV بوده اند.

زنان بیشتر در معرض خطر آلودگی توسط شریك جنسی خود قرار دارند زیرا احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از زن به مرد می باشد زنان نسبت به مردان 5-3 برابر بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند.

وجود بیماری های مقاربتی دیگر مانند سوزاك سفلیس ونیز زخم های دستگاه تناسلی،خطر آلودگی را چند برابر خواهد كرد.

وجود سابقه اولین ارتباط در سنین پایین تعدد شركای جنسی و سابقه عفونت های مقاربتی،همگی احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهند.

2- خون وفراورده های خونی:

پرخطرترین راه انتقال،تزریق خون و فراورده های آلوده آن می باشد بیش از 90 درصد احتمال آلودگی از این طریق وجود دارد؛ امادر حال حاضر در دنیا فقط 3 درصد آلوده شدگان از این طریق آلوده شده اند.

3- استفاده از سرنگ و سوزن آلوده:

آلودگی از طریق سرنگ مشترك در معتادان تزریقی، با وجود ورود میزان كمی خون آلوده به مراتب شایع تر از دریافت خون آلوده است 12 درصد آلوده شدگان جهان از این راه آلوده شده اند و آمار در برخی از كشورها به حداكثر 82 درصد می رسد كه بعداز انتقال از راه تماس جنسی، دومین راه شایع می باشد. برای مثال 80% موارد HIV در اندونزی و 90% موارد در روسیه و 40% موارد در آرژانتین و 28% موارد در اروگوئه در سال 2002 مربوط به معتادان تزریقی می باشد. در ایران: 10 % از زندانیان مواد مخدر استفاده می كنند وبیش از 95% آنها برای تزریق از سرنگ مشترك استفاده می كنند (در زندان)

شیوع عفونت HIV در معتادان تزریقی در زندان ها، برابر با 12% در سال 2001 میلادی بود، این افراد بالقوه خطر ایجاد و پخش عفونت HIV رادر جامعه دارند میزان استفاده از سرنگ مشترك در معتادان تزریقی خارج از زندان 5% می باشد در سال 2002 در ایران بین 200 تا 300 هزار نفر معتاد تزریقی وجود داشته و 1% آنها دارای عفونت HIV بوده اند.

در 20 تا 30% ازمعتادان تزریقی اسپانیا و 10 تا 23 درصد از معتادان تزریقی فرانسه نتیجه آزمایش تشخیص عفونت HIV مثبت است.

هر وسیله بهداشتی – درمانی تیز وبرنده كه احتمال آغشته شدن به خون آلوده راداشته باشد در صورت ضد عفونی نشدن وایجاد كرن زخم،می تواند فرد سالم را آلوده نماید. لذا ابزار پزشكی و دندانپزشكی،لوازم خال كوبی، سوزاندن مو، سوراخ كردن گوش، ختنه با وسایل آلوده،حجامت وتیغ سلمانی ومسواك ممكن است باعث انتقال آلودگی شوند. البته كمتر از 0/1% افراد آلوده در دنیا از این راه مبتلا شده اند؛ زیرا ویروس ایدز بسیار ضعیف است وقادر به ادامه حیات در خارج از بدن به مدت طولانی نمی باشد.

4- سرایت از مادر آلوده به كودك:

ویروس ایدز ازمادر آلوده ممكن است در دوران حاملگی هنگام وضع حمل؛ ویاكمی بعد از زایمان به كودك انتقال یابد. میزان سرایت آلودگی ازمادر به كودك، 5 تا 7 درصد است . آلودگی در بچه هایی كه به روش سزارین به دنیا آمده اند نیز دیده شده است. شیر دادن نیز یكی از راه های سرایت آلودگی است.

دركشور آفریقای جنوبی، شیوع عفونت HIV در زنان حامله از 21% در سال 1998 به 4/15% در سال 2001 رسیده است (كاهش) در آدیس آبابای اتیوپی میزان شیوع عفونت HIV در زنان حامله سنین بین 15-24 سال از 24/2% در سال 1995 به 15/1% در سال 2001 رسیده است (كاهش)

حدود 25-35 درصد (یك سوم) نوزادانی كه از مادر آلوده به ویروس ایدز مبتلا می‌شوند قبل از تولد، هنگام تولد یا در دوران تغذیه از شیر مادر آلوده می گردند در كودكان، آلودگی به ویروس ایدز به سرعت به سمت بروز بیماری ایدز پیشرفت می‌كنند و شانس زنده ماندن كودك هم كم است.

5- پیوند اعضای افراد آلوده به افراد سالم

چنانچه هر قسمت از بدن فرد آلوده ای به فرد سالمی پیوند زده شود، فرد سالم نیز دچار آلودگی خواهد شد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment