دانلود پروژه رشته پزشکی درباره ایدز – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

برای جانشین ساختن گلبول های سفید سالم به جای گلبول های سفید معیوب تجربیاتی برروی چندین بیمار انجام یافته است . پیوند یا انتقال مغز استخوان كه حاوی گلبول های پیش ساز گلبول های سفید می باشد، روش درمان دیگری است واین در صورتی است كه برداشت مغز استخوان از افرادی انجام گیرد كه گروه نسجی دهنده و گیرنده سازگار باشند. در برخی موارد تنظیم واضح در دستگاه ایمنی مشاهده شده است.بهبود عمل ایمنی هنگامی كه پیوند گرفته باشد،به ویژه درموارد بسیار اختصاصی دوقلوهای حقیقی سبب از بین رفتن نشانه های بیماری شده است برای احتراز از آلودگی مجدد سلول های پیونده شده استفاده از داروهای ضد ویروسی كاملاً ضرورت دارد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

درمانهای جدید ایدز

در اواخر جولای سال 2003 میلادی یكسری داروهای ضد ویروسی در U.S به تصویب رسیده است این داروها عبارتند از:

1- (Nucleo side Reverse Transcriptase In hibitor ) NRTIS این دارو باعث مهار آنزیم ترنس كریپتاز معكوس می شود و واحدهای ساختمانی كاذب ایجاد می كند كه وارد كپی های جدید ویروس می شوند و گه گاه این واحدهای كاذب می توانند وارد DNA انسانی شوند و مسمومیت ایجاد كنند؛

2- (non –Nucleoside Reverse Transcriptase Inhibitor) NNRTIS آنزیم ترنس كریپتاز معكوس را مورد هدف قرار می دهد ولی مانند داروی قبل واحدهای ساختمانی كاذب ایجاد نمی كند؛

3- مهار كننده های چسبندگی (Fusion) كه عفونت را در مراحل اولیه با جلوگیری از چسبندگی HIV و ورود آن به سلول انسانی متوقف می نمایند فقط یك مهارگر چسبندگی تاكنون اثبات شده كه این داروی ویژه گران قیمت است و استفاده از آن مشكل می باشد.

هیچكدام از داروهای فوق را نمی توان به تنهایی جهت درمان عفونت HIV به كار برد وباید به صورت تركیبی با سایر داروهای ضد تروویروسی به كار برده شوند.

درمان های تركیبی

این اسامی تركیبی از دو یا سه داروی فوق دریك قرص می باشند تركیب این داروها باعث كاهش تعداد قرص های مصرفی بیمار در روز می شوند . نیز می توانند جهت كمك به برنامه بهداشتی تعداد تجویزها را در ماه كاهش دهند بدون این كه نیاز طبی در نظر گرفته شود. برای مثال : كمبی ویر (Combivir) تركیبی از AZT و 3TC می باشد، یا داروی دیگری به نام تری زی ویر (Trizivir) كه تركیبی از abacavir وAZTو 3TC می باشد.

(Emtriva)FTC

انجمن غذا و داروی آمریكا (US.FDA) تایید FTC با نام تجاری emtricitabine را در دوم جولای 2003 گزارش نمود این دارو از نظر شیمیایی وابسته به 3TC است كه ابتدا بر پایه دو آزمایش بالینی اثبات گردید در یكی از این آزمایشات FTC را با D4T و در آزمایش دیگر آن را با 3TC مقایسه كرده است. FTC روزی یك بار با غذا یا بدون غذا تجویز می شود دوز اختصاصی برای بیماران با مشكلات كلیوی لازم می باشد.

البته بیماران درهردو آزمایش معالجه نشدند زیرا 4% بیماران FTC را به دلیل عوارض جانبی ادامه ندادند ونیز هیچكدام روی درمان 3TC تكیه نكردند.

دلیل دیگر عدم استقبال از این دو دارو گرانی آنها بود از طرفی گزارش FDA مبنی بر این است كه FTC فقط برای سنین بالای 18 سال موثر است وایمنی اثربخشی آن در اطفال ثابت نشده است همه بیماران قبل از درمان باید از نظر ویروس هپاتیت B چك شوند و كنترل باید حداقل چند ماه پس از قطع FTC ادامه یابد.

Lamivudin ( Epi vir) +Abacavir (Ziagen)+Ten ofovir (viread) یك تركیب ناموفق است وعلت پاسخ كم به این رژیم درمانی ناشناخته است اما هب دلیل موتاسیون هایی كه باعث ایجاد مقاومت متقاطع به دارو می شوند،‌ممكن است این دارو پاسخ مناسب در بیماران ایجاد نكند.

بیمارانی كه از این تركیب سه تایی استفاده می كنند باید ازنظر استفاده همزمان ازداروهای دیگر ضد رتروویروسی كنترل گردند زیرا ممكن است درمان با مشكل روبه‌رو شود.

مصرف+ Ten ofovir Abacavir یك تركیب ضد رتروویروس است كه تاثیر زیادی دركنترل عفوننت HIV ندارد وبیمارانی كه تحت درمان با این تركیب دارویی می باشند باید دائماً با پزشكشان مشورت و تغییرات درمانی را مورد توجه قرار دهند.

نشانه های بیماری ایدز

علایم بیماری ایدز كه عملا بسیار متغیر هستند به تظاهر عفونت ها یا تومورهای مختلغ ومحل تمركز آنها دربدن ، بستگی دارند.

علایم اصلی:

1- كاهش وزن بیشتر از 10 درصد بدن

2- اسهال مزمن بیشتر از یك ماه

اسهال به شكل حاد بروز می كند به طوری كه مقدار مدفوع ممكن است به چندین لیتر برسد وبه عدم تغذیه ولاغری شدید منجر گردد؛

  • تب های متناوب یا ثابت بیش از یك ماه (تب بالاتر از 38 درجه سانتی گراد.

علایم فرعی:

  • سرفه خشك و پایدار به مدت بیش ازیك ماه كه با اختلالات تنفسی همراه می باشد از علایم شایع است

(برخی ار اعضا بدن بیش از سایر اعضا موردتهاجم قرار می گیرند ومبتلا می شوند بنابراین نشانه های ابتلا عضو خاص نیز ظاهر می گردند، ریه ها حد اقل در 90 درصد موارد ایدز مبتلا می شوند )

2- برفك دهانی البته دیگر مخاط های بدن ازجمله اعضا تناسلی یا مقعد نیز ممكن است مبتلا گردند

اگر فردی حداقل دو علامت اصلی همراه با یكی از علایم فرعی ایدز را داشته باشد به شرط این كه نارسایی نقص ایمنی و دستگاه دفاعی در اثر عواملی مثل سرطان یا سوء تغذیه شدید ویا دیگر عوامل نباشد دارای بیماری ایدز می باشد زیرا بیماری ایدز مجموعه ای از علایم است كه در اثر نقص عضو دستگاه دفاعی بدن انسان و علایم مربوط به عفونت های فرصت طلب خود رانشان میدهد

  • عفونت های پوستی منتشره همراه باخارش، زیرا پوست محل جایگزینی ضایعات به ویژه كاپوزی می باشد كه ممكن است به شكل چند لكه ی منتشر ویا برعكس در تمام سطح بدن ظاهر شوند. همچنین ممكن است عفونت های ویروسی مانند زخم های مزمن تب خال ،آبله مرغان یا زونای وسیع ظاهر شوند. اما نباید از عكس العملهای آلرژیك غافل بود شیوع این اختلالات باید مورد توجه قرار بگیرد برخی از داروهای حاوی سولفامید در متجاوز از 50 درصد موارد، عامل عكس العملهای یاد شده می باشند.

به طFآبنهآآور كلی در بیماران مبتلا به ایدز حساسیت نسبت به دارو فوق العاده افزایش می‌یابد. این عكس العمل ها در اكثر موارد به شكل ضایعات پوستی به رنگ قرمز ظاهر می شوند كه توام به اندكی خارش بوده و در عرض چند روز خود به خود از بین می‌روند برخی اوقات وبه ندرت عكس العمل ها به طور وسیع ظاهر و تاول ها در پوست مشاهده می گردد. همچنین ممكن است زگیل های كوچكی كه «مولوسكوم» نامیده می شود، ظاهر شوند.

4- بزرگ شدن عمومی غدد لنفاوی

تشخیص :

تشخیص آلودگی فقط با آزمایش خون میسر است كه آن هم اززمان ورود ویروس به بدن انسان تا زمانی كه شواهد آزمایشگاهی ظاهر شود،بین 2 هفته تا 16 ماه فاصله وجود دارد كه به آن دوره «پنجره» گفته می شود در این دوران فرد آلوده كننده است ولی هیچ یك از علایم بالینی وآزمایشگاهی متداول را ندارد.

راه هایی كه ویروس HIV از طریق آنها منتقل نمی شود:

از راههای تنفسی: گوارشی یا از طریق تماس های معمولی خانوادگی ویا محیط كار دانشگاه ،مدرسه و اردوگاههای جمعی كاری ویا تفریحی انتقال ایدز گزارش نشده است ونیز از راههای زیر هم ویروس بیماری ایدز قابل سرایت نیست:

1- تماس معمولی افراد درمنزل یا اجتماع با بیمار

2- دست دادن و بوسیدن

3- استفاده از وسایل غذاخوری مشترك: بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال و ….

4- استفاده از استخر های عمومی، یا توالت عمومی و یا حمام عمومی

5- بغل گرفتن و روبوسی كردن

6- عطسه وسرفه

7- دستگیره در، گوشی تلفن، میله اتوبوس

8- استفاده از البسه دست دوم

9- آب و غذا

10- تماس با اشك و عرق بیمار

11- استفاده از وسیله نقلیه مشترك

12- نیش حشرات و…

گروه هایی كه بیشتر در معرض خطرند:

1- كسانی كه پیوندهای متعدد یا دیالیزهای مكرر استفاده می كنند و رعایت احتیاط‌های همه جانبه را نمی كنند

2- كسانی كه به خون وفراورده های خونی بیشتر نیاز دارند (به علت بیماری هایی نظیر هموفیلی، تالاسمی و…)

3- معتادین تزریقی كه از سرنگ وسوزن به طور مشترك استفاده می كنند كه این مسأله درزندانی ها بیشتر مشاهده می شود.

4- همسران افراد مبتلا

5- شركای جنسی افراد مبتلا

6- افرادی كه شركای جنسی متعدد دارند

7- زنان و مردان فاسد وبد كاره

9- هم جنس بازان ویا زن ومردی كه تماس های جنسی خارج از روابط زناشویی دارند

10- خال كوبی های دسته جمعی

11- مبتلایان به بیماری های آمیزشی وبه خصوص افراد دارای زخم های تناسلی

12- ملوانان و رانندگان عبوری از مرزها

13- فرزندان مادران آلوده

14- جوانان و ….

علایم بالینی

این علایم بستگی به بیماری زایی ویروس تعداد ویروس، راه انتقال و وضعیت ایمنی میزبان در مراحل مختلف دارند. وقتی ویروس وارد بدن می شود به كندی در سلول های میزبان مستقر می شود؛ ابتدا در سلول اولیه تكثیر می یابد سپس تدریجا سایر سلولهای مشابه را آلوده می سازد و زمانی كه تعداد ویروس ها به اندازه كافی رسید بدن در برابر این حمله ویروسی ازخود واكنش نشان می دهد.

عفونت های مختلف به خصوص عفونت ها ویروسی در شخص آلوده باعث تكثیر ویروس HIV در سلول های دفاعی و تسریع در پیشرفت بیماری می شوند و برخلاف اكثر عفونت ها ایدز دارای دومرحله بیماری است یكی درماههای اول ورود ویروس و دیگری در انتها وبعد از دوره بی علامت است

مراحل آلودگی و بیماری عبارتند از :

1- مرحله حاد

2- مرحله بی علامت

3- مرحله بزرگی غدد لنفاوی منتشره پایدار

4- مرحله سندرم ایدز

الف) علایم عمومی

ب) علایم عصبی

ج) عفونت های ثانویه

د) سرطان های ثانویه

هـ) سایرموارد

1-مرحله حاد (عفونت اولیه )

اكثر افراد آلوده در عرض 3 تا 6 هفته اول (بر اساس بعضی گزاشات حداقل 6 روز و حداكثر 6هفته ) بعد از ورود ویروس طیف وسیعی از علایم بالینی را نشان ممی دهند كه این علایم به مدت یك تا چند هفته (4 الی 56روز) باقی می مانند با تولید پادتن علیه ویروس علایم بیماری بهبود می یابد.

این علایم عبارتند از :تب،گلو دردخفیف، بزرگی غدد لنفاوی ، سردرد، ضعف وكوفتگی،‌درد مفاصل و ماهیچه ای ،‌بی اشتهایی وكاهش وزن، تهوع ،استفراغ و اسهال كه ممكن است از شدت متفاوتی برخوردار باشند.

همچنین ممكن است علایم مغزی عصبی مثل مننژیت،انسفالیت ویروسی ودرگیری پوست و مخاط ایجاد شوند. این علایم اختصاصی نبوده و شباهت كاملی با نشانه های بسیاری از بیماری های دیگر دارد. در این مرحله درصورت كاهش شدید قدرت سیستم ایمنی، امكان وجود عفونت های فرصت طلب پیش می آید ؛ اما با افزایش مجدد سلول های دفاعی این عوارض بهبود می یابد و هیچ مورد مرگ ومیر دراین مرحله گزارش نشده است كمتر اتفاق می افتد كه بیماری در این دوره تشخیص داده شود.

2-مرحله بی علامت

با بهبودی مرحله حاد كه بر اساس شدت علایم ازیك تا چندین هفته طول می كشد بیماری به یك مرحله نهفته و بی علامت وارد می شود كه دركشورهای پیشرفته به علت امكانات خوب بهداشتی 10-15 سال و در كشورهای درحال توسعه 8-10 سال تخمین زده می شود این دوره برای بیماران مونث كوتاه تر وبرای كودكان و افراد سالمند بسیار كوتاه است درحقیقت در مرحله بدون علامت با وجود تكثیر فعال ویروس (10 بیلیون در روز) سیستم دفاعی بدن تومان مبارزه با آن را داشته وتعداد سلول های لنفوسیت كمكی (CD4) تقریباً ثابت می ماند. افراد آلوده در این مرحله عفونت های شایع در جامعه غیر آلوده مثل تب خال، آفت و درماتیت سبوریك را مكررا تجربه می كنند كه عوارض آنها شدید تر وطولانی تر است.

3- مرحله بزرگی غدد لنفاوی منتشره پایدار

غدد لنفاوی در اندازه های نیم تا دو سانتی متر بدون درد در بیش از دو نقطه بدن ظاهر می شوند (ناحیه كشاله ران در محاسبه قرار نمی گیرد)

غدد لنفاوی اكثراً به صورت دو طرفه بزرگ می شوند و حداقل 3ماه به این صورت باقی می مانند امكان دارد اندازه آنان تغییر پیدا كند.

4-مرحله علامت دار

در این مرحله ویروس ایدز به همه دستگاههای بدن حمله كرده وبه تنهایی ویا به كمك عوامل مختلف (میكروب،قارچ،انگل،ویروس) عفونت های مختلف را ایجاد می كنند.

یكی از شایع ترین علایم بیماری وجود تب طولانی بیشتر از یك ماه ،اسهال به مدت بیشتر ازسه ماه و كاهش وزن شدید(بیشتر از ده درصد در مدت كمتر از چهار ماه) است

سل یكی از مهمترین بیماری هایی است كه با گسترش اپیدمی ایدز در دنیا مجدداً افزایش یافته است.

این بیماری حتی در كشور های پیشرفته نیز از كنترل خارج شده است در مراحل نهایی بیماری، كه سلول های دفاعی بدن بسیار آسیب دیده اند عفونت های فرصت طلب مثل سینه پهلو به علت قارچ نوموسیستیك و سرطان كاپوسی ولنفوم عارض می شوند. همچنین ویروس مستقیماً به سلول های بخش خاكستری مغز كه مركز یادگیری است حمله می كند وبا از بین بردن آنها سبب ایجاد اختلال در حافظه بیمار می شود.

خلاصه ای از آخرین وضعیت اپیدمیولوژی ایدز در جهان در پایان سال 2002 میلادی

1- منطقه آسیا وپاسیفیك:

– موارد جدید درسال 2002 برایر 000/000/1 نفر است

– در سال 2002 میلادی 000/200/7 نفر آلوده به ویروس HIV در این منطقه زندگی می كنند

2- منطقه اروپای شرقی و آسیایی و آسیای میانه

– در این منطقه 250000 مورد جدید عفونت HIV در سال 2002 به ثبت رسیده است وحدود 2/1 میلیون نفر دارای عفونت HIV می باشند

3- منطقه آمریكای جنوبی وحوزه كارائیب:

– 9/1 میلیون نفر آلوده به عفونت HIV در این منطقه زندگی می كنند

– در سال 2002 میلادی 210000 مورد جدید عفونت HIV به ثبت رسیده است

– میزان شیوع عفونت HIV در زنان حامله یك درصد است

– نسبت جنسی مردان به زنان آلوده 1تا 3 در آمریكای جنوبی و 1تا 2 در حوزه كارائیب است

– تخمینی كه برای درصد شیوع عفونت HIV در این مناطق در نظر گرفته شده است در حدود 6% است

منطقه خاورمیانه وشمال آفریقا:

علی رعم این كه ورود و شیوع عفوننت HIV در منطقه خاورمیانه دیرتر ازسایر مناطق بوده است ولی رشد شیوع عفونت HIV بسیار سریع است.

-در سال 2002 میلادی 83000 مورد عفونت HIV جدید ثبت شده است

– تا آخر سال 2002 میلادی 550000 مورد عفونت HIV وایدز دراین منطقه زندگی می كردند

– در بعضی از كشورهای این منطقه برخورد مناسب و مفیدی در جهت كنترل وكاهش عفونت HIV شده است از جمله می توان به برنامه های پیشگیری كه توسط سازمان‌های غیر دولتی NGO(non- Govern mentOrganization) در لبنان و برنامه‌های كاهش آسیب و ضرر ناشی ازتزریق مواد مخدر در ایران اشاره كرد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment