دانلود پروژه رشته پزشکی درباره ایدز – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

راه های پیشگیری ازبیماری ایدز:

1-مراقبت در تماس جنسی:

با توجه به این كه شایع ترین راه سرایت در جهان از طریق تماس جنسی است؛ خویشتن داری و پایبندی به اصول اخلاقی و نظام خانواده قبل وبعد از ازدواج بهترین توصیه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس ایدز است. برای مثال براساس نتایج آخرین مطالعات،تعداد 9000 زن فاحشه در اندونزی به علت تماس جنسی با مردان معتاد تزریقی،آلوده به عفونت HIV شده اند در ایران بیش از 50% ازمعتادان تزریقی آلوده به عفونت HIV دارای تماس جنسی با غیر ازهمسر خود هستند كه 30% از آنها دارای همسر می باشند. در روسیه و اكراین 30% از معتادان تزریقی دارای تماس جنسی غیر از همسر خود می باشند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اجتناب از بی بندو باری و تعدد شركای جنسی، احتمال ابتلا را به شدت كاهش می‌دهد.

استفاده از كاندوم تا حدودی از انتشار و ابتلا به بیماری جلوگیری می كند، اما كاندوم‌های غیر استاندارد ضریب اطمینان كمی دارند، ضمن این كه احتمال پاره شدن كاندوم نیز وجود دارد.

در كامبوج، 85% از تماس جنسی با فاحشه ها بدون كاندوم صورت گرفته است، درحالی كه 32% از فاحشه های آن كشور دارای انواع بیماری های مقاربتی هستند. شیوع عفونت HIVدر فاحشه های كامبوج از 42% در سال 1998 به 28% در سال 2002 میلادی رسیده است (كاهش) علت اصلی این كاهش در میزان شیوع HIV استفاده وسیع از كاندوم در سال های اخیر بوده، به طوری كه استفاده كنندگان كاندوم از 90% در سال 1997 به 37% در سال 2001 میلادی رسیده است.(افزایش)

در روسیه 40% ازتماسهای جنسی با فاحشه ها بدون كاندوم صورت می گیر؛ این در حالی است كه حدود 17%-13% از فاحشه های روسیه دارای عفونت HIV هستند.

در برزیل استفاده از كاندوم در بین معتادان تزریقی از 42% در سال 1999 به 65% در سال 2000 میلادی رسیده است (افزایش) در مطالعه ای كه سال های اخیر در زندان‌های هندوراس انجام شد. شیوع عفونت HIV در مردان زندانی 7% و در افراد زندانی سنین 16-20 سال 15% بود وفقط كمتر از 10% از آنها در تماس های جنسی خود از كاندوم استفاده می كردند.

در سانفرانسیسكو تماس های جنسی بدون محافظ از راه مقعد، از 32% در سال 1999 به 38% در سال 2001 میلادی رسیده است.(افزایش)

در قزاقستان 9% از مردان هم جنس باز، معتادان تزریقی اند و فقط 3% از آنها به طور ثابت و همیشگی از كاندوم استفاده می نمایند.

2-مادر آلوده به نوزاد:

انتقال از طریق مادر آلوده به طفل ممكن است قبل از زایمان، حین زایمان وبعد از زایمان در دوران شیردهی، اتفاق بیفتد در صورت وجود رفتارهای پر خطر و حاملگی، موضوع با پزشك در میان گذاشته شود تا با انجام آزمایشات تشخیصی از وضعیت سلامتی فرد آگاه شده ودر صورت آلوده بودن مادر،با درمان بیماری های مقاربتی موجود و تجویز داروهای ضد ویروس ازهفته 34 تا 36 حاملگی از انتقال عفونت به نوزاد جلوگیری به عمل آید. استفاده از كاندوم جهت پیشگیری از حاملگی برای همسر افراد آلوده توصیه می شود. ثابت شده كه شیر مادر آلوده می تواند سبب انتقال ویروس ازمادر به فرزند باشد.

3-خون وفراورده های خونی:

با وجود اینكه قدرت آلوده كنندگی خون و فراورده های آن زیاد است اما سرایت از این راه 3 تا 5 درصد می باشد. زیرا در حال حاضر كلیه خون های اهدایی و فراوده‌های خونی بررسی شده و خون های آلوده پس از شناسایی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

باتوجه به آمار بسیار پایین آلودگی در كشور،احتمال خطر آلودگی از طریق انتقال خون می باشد.

در اكثر كشورهایی كه امكانات آزمایشگاهی برای این كار وجود دارد انتقال بیماری از طریق خون تقریبا غیر ممكن شده است و در سال های اخیر با انجام آزمایشات تشخیصی، كلیه خون های مشكوك ازبین برده می شوند.

عدم استفاده مشترك از لوازمی كه در پوست بدن خراش یا بریدگی ایجاد می كند مانند: تیغ سلمانی ،مسواك، وسایل خال كوبی، حجامت و گوش سوراخ كن برای افراد بسیار ضروری است. مهمترین راه پیشگیری از راه خون و زخم، عدم اشتراك سوزن وسرنگ در معتادان تزریقی است. حتی توصیه می شود فرد معتاد تزریقی در صورت اجبار در تزریق واستفاده مجدد از سرنگ، سرنگ خود را ابتدا با الكل ضد عفونی كند. آرایشگاه ها ودندانپزشكان نیز موظفند برای استفاده هر شخص وسایل جداگانه یا كاملاً ضد عفونی شده ای را به كار ببرند. مخصوصاً به هیچ وجه تیغ به صورت مشترك در آرایشگاه ها وحتی منازل استفاده نشود.

4- وسایل پزشكی كه كاملاً استری نشده باشند.

درمان عفونت حاصل از ویروس ایدز

تا امروز هیچگونهروش درمانی و دارویی باری بهبود نهایی بیمار مبتلا به ایدز پیدانشده است ؛ اما این مسأله حقیقت دارد كه با تجویز داروهای موجود ،‌كیفیت زندگی و طول عمر بیماران به طور نسبی رضایت بخش می گردد.

در بیماری ایدز خطرعمده عبارت از عود عفونت به علت یا برجا ماندن نقص ایمنی است بنابراین عودهای مكرر،‌وخیم تر از عفونت اولیه است زیرا حال عمومی بیمار بیش از پیش ضعیف می سازد دانشمندان سعی دارند كه فراورده هایی پیدا كنند كه بتواند به مقدار كم ولی به مدت طولانی برای جلوگیری از عود عفونت تجویز شود.

در زمینه بیماری های ویروسی،عفونت هایی مثل گروه تب خال، با بكار بردن « آسیكلوویر» به نحو مؤثرتری كنترل شده اند؛ اما عفونت های حاصل از سیتومگال ویروس تا سال 1985 اولین ومهم ترین علت مرگ ومیر درمبتلایان به ایدز بوده اند اخیراً داروهای جدید بسیار موثری در برابر این ویروس در حال آزمایش است

به طور خلاصه با به كار بردن داروهای مختلف در شرایط زمانی خاص، اغلب عفونتها ممكن است درمان شوند از عود های مكرر جلوگیری به عمل آید و كیفیت زندگی بیماران به نحو دلخواه حاصل گردد.

آیا تومورهای مربوط به ایدز قابل درمان هستند؟

«ساركم كاپوزی» یا «آنژیو ساركوماتوزی» متعدد،‌كه دارای هویت خاص درمیان تومورهای بدخیم عروقی می باشد، شایع ترین بیماری است كه در ایدز دیده می شود.

این بیماری به تنهایی به ندرت زندگی را به خطر می اندازد ولی ممكن است باعث ایجاد درد وناراحتی شود. این نوع ساركم ازیك طرف باعث نقص ایمنی می شود و از طرفی قیافه ظاهری بیمار را بد منظر می كند.

روش های درمانی متفاوتی وجود دارد: اگر تومور در یك محل متمركز باشد، می توان با عمل جراحی آن را برداشت. رادیو تراپی یك قسمت ویا تمام بدن نتایج قابل توجهی دارد، الكترون تراپی نتایج خوبی می دهد.

درمیان داروهایی كه بر ضد تومور كاپوزی به كار می روند، انترفرون (آلفا) بهتر است واثر ضد توموری غیر قابل انكاری دارد، اما در عین حال این فراورده به طور مستقیم می تواند به عنوان ضد ویروس در برابر ویروس ایدز همراه با اثر تحریكی بر برخی از اعمال ایمنی اثر بگذارد.

از آنجا كه بیماری ایدز و كلیه تظاهرات مرضی ناشی از آن، به علت ویروس ایدز است، بنابراین امكان دارد با از بین بردن ویروس، سیر بیماری متوقف گردد.

از آغاز سال 1983 میلادی ابتدا در آزمایشگاه و سپس در انسان بررسی هایی درباره موادی كه اثر آنها بر روی رتروویروس های حیوانی به اثبات رسیده بود، به عمل آمد یكی از این فراورده ها «تنگستو آنتی مونیات» یا HPA23 بود كه ده سال قبل از پیدایش ویروس ایدز كشف شده است.تاثیر آن بر روی بعضی از تومورها ولو سمی‌های حاصل به وسیله ویروس های حیوانی نشان داده شده بود. به زودی این فكر اشاعه پیدا كرد كه این فراورده ممكن است ازتكثیر ویروس در بیماران جلوگیری كند. اما تجویز این دارو در بهبود بالینی و بیولوژیك،همیشه نتیجه رضایت بخش نداشت واز سوی دیگر قطع درمان باعث تكثیر مجدد ویروس می شد. بنابراین لازم بود درمان ادامه یابد واز طرفی مصرف طولانی دارو به علت اثرات سمی مانع ادامه درمان می گردید.

سپس تأثیر دیگر داروها بررسی شد. «سورامین» داروی دیگری بود كه به علت اثرات بسیار سمی نمی توانست مورد استفاده قرار گیرد.

«آنسامایسین» داروی ضد سل نیز خصوصیت و قفه دهنده بر ویروس دارد.

اثر ضد ویروسی انترفرون (آلفا) در انسان تایید شده است. اما در بیمارانی كه تورم طولانی غدد لنفاوی داشته اند نیتجه ای به دست نیامده است . استفاده از FOSCARNET كه تاثیر آن بر ویروس های گروه تب خال نشان داده شده است اثر تقلیل دهنده ویروس ایدز در بیماران را دارد.

داروی ضد ویروسی دیگرAZIDOTHYMIDNE یا AZT می باشد. این دارو به طور خوراكی مصرف می شود و انتشارش در بدن وبه ویژه دستگاه عصبی رضایت بخش است.

به طور كلی پاسخ به درمان با AZT امیدواركننده است لذا به شكل تجارتی تهیه شده است. این مولكول به طور واضح در تقلیل مرگ ومیر و شیوع حوادث جدی در بیماران مبتلا به ایدز موثر می باشد بیمارانی كه تحت درمان با این دارو قرار گرفته اند به طور متوسط بهبود مشخصی در اعمال ایمنی خود پیدا كرده اند ولی این دارو همانند دیگر داروهای مضد ویروسی در مرحله اولیه بیماری موثر است AZT در كاهش انتقال HIV ازمادر به كودك موثر است.

داروی دیگر (Dideoyinosine, ddI)Didanosine است كه اولین بار در سال 1991 و جهت درمان عفونت HIV مورد تایید قرار گرفت سپس در سال 1992 داروی (dideoxytosine.ddc)Zalcitabine تایید شد كه این دارو نیز در درمان HIV به كار می رود. داروی فوق همچنین تا حدی دارای فعالیت برضد ویروس هپاتیت B می باشد.

داروی Nevirapine موجب مهار ترنس كریپتاز معكوس HIV می شود. ویروس‌های جهش یافته مقاوم به سرعت پدیدار می شوند ازاین رو داروی مذكور جهت درمان تركیبی توصیه می گردد. مصرف آن در سال 1996 تایید شد دیگر داروهایی كه در سال 1996 جهت درمان عفونت HIV تایید شدند Ritonavir , Indinavir می باشند كه Ritonavir باعث پیدایش مقاومت ویروسی می شود.

Saquinavir نخستین مهار كننده پروتئاز است كه جهت درمان عفونت HIV در سال 1995 تایید شد. مهار كننده های پروتئاز اغلب به صورت تركیبی وهمراه با سایر خانواده های دارویی ضد ویروسی استفاده می شوند. رژیم دارویی كه در كاهش تعداد ویروس ها و افزایش طول عمر بیماران موثر است. احتمال پیدایش ویروس های جهش یافته مقاوم وجود دارد بعضی مهار كننده های پروتئاز ممكن ناست باعث مهار پروتئاز های مشخص انسانی شوند ومسمومیت ایجاد كنند.

توقف در تكثیر ویروس سبب تثبیت بیماری می گردد و در صورتی كه ابتلا دستگاه ایمنی خیلی وخیم باشد. كافی نخواهد بود آسیب های حاصل از ویروس ممكن است غیر قابل برگشت باشند ودر نتیجه اقدام به درمان ایمنی را تحریك نمایند،باعث تسریع تكثیر ویروس می شوند.

با توجه به بررسی های انجام شده، شرط موثر بودن یك درمان محرك ایمنی، مستلزم توأم بودن این درمان با درمان ضد ویروسی است.

ازمیان فراورده هایی كه از نظر آزمایشگاهی به مثبت شدن آزمون های ایمنی منجز شده اند بدون اینكه در تخفیف فیزیكی ویا نشانه های بالینی تاثیر داشته باشند انترفرون گاما وانترلوكین 2 می باشند اما تجویز این داروها به علت پیدایش آثار ثانو.ی قابل توجه با مشكل روبه روشده است.

پادتن ها رابا مقادیر زیاد(گاما گلبولین ها ) در كودكان می توان به كاربرد و امید می رود كه این مواد در بهبود نشانه های بیماری موثر باشند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment