دانلود پروژه رشته جوشکاری درباره جوشكاری با قوس الكتریكی در پناه گاز محافظ – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

در صورتیكه الكترود را بیش از اندازه لازم به فلز اصلی نزدیك كرده و طول قوس كوتاه شود، امكان برخورد و درگیری تنگستن و جوش وجود دارد. در صورتیكه فاصله الكترود از سطح كار بیش از اندازه لازم دور باشد، قوس مناسب تشكیل نشده و گاز محافظ بهدر خواهد رفت. در موقع كار با روش DCRP قطر الكترود تنگستن لازم كوچكتر و شدت جریان مورد نیاز نیز كمتر است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جوشكاری MIG با سیم جوش روپوش دار

استفاده از تنه كار یا ماده روانساز برای بهبود كیفیت لحیم كاری و جوشكاری از مدتها قبل مرسوم بوده است. یكی دیگر از دلایل استفاده از این ماده بهتر شدن وضع شعله و بهبود یافتن مراحل برشكاری است. استفاده از این ماده در انواع روشهای دستی، نیمه اتوماتیك و تمام اتوماتیك جوشكاری با MIG یك امر طبیعی است.

از تنه كار به سه طریق می توان استفاده كرد.

1- بصورت ذرات شناور مخلوط شده با گاز محافظ

2- بصورت پودر پوششی كه در موقع خروج الكترود فلزی از نوك مشعل، به سطح آن كشیده می شود.

3- در این طریقه تنه كار در داخل الكترود توخالی پر می شود.

در حالتی كه از الكترود مجوف استفاده كرده و تنه كار در داخل الكترود پر می‌شود، حداقل قطر الكترود 8/1 اینچ است. در این حالت قوس الكتریكی و رفتار آن دقیقاً در فصول مربوط به قوس الكتریكی توضیح داده شد.

در روش استفاده از تنه كار در داخل الكترود مجوف، از اكسیدكربن یا مخلوطی از گازهای دیگر بعنوان محافظ استفاده كرده و در برخی موارد اصلاً از هیچ گاز استفاده نمی كنند.

اخیراً استفاده از این روش بسیار معمول شده است. در حال حاضرتقریباً 20% عملیات جوشكاری با این طریقه انجام می شوند. البته در بعضی از موارد از گاز CO2 بعنوان محافظ استفاده می شود ولی جوشكاری بدون گاز محافظ روزبروز طرفداران بیشتری پیدا می كند.

در بسیاری از موارد، استفاده از الكترود مجوف شامل تنه كار، باعث می شود كه كیفیت جوش مشابه فلز اصلی و یا حتی بهتر از آن شود (در این جا از گاز محافظ استفاده نشده است). در این حالت نیاز به دسترسی به گاز محافظ برطرف شده و هزینه و مخارج آن حذف می شود.

جوشكاری با قوس‌الكتریكی در پناه گاز محافظ و به كمك الكترودزغالی

در این روش الكترود زغالی در هاله ای از گاز محافظ قرار می گیرد. جریان مورد نیاز دستگاه از نوع DC و با قطب مستقیم است. از آنجائی كه روشن كردن قوس بسیار ساده است استفاده از این طریقه برای اهداف آموزشی بسیار مناسب می باشد. به همین دلیل استفاده از این روش در جوشكاری فلزات نازك توصیه می شود.

نقطه جوش با استفاده از گاز محافظ

یكی از كاربردهای گاز محافظ، در جوشكاری به روش نقطه جوش است. اگر از مشعل مخصوص استفاده كرده و زمان بندی بطور صحیحی صورت بگیرد، در این روش نقطه ای از یك عضو یك مجموعه را ذوب كرده و بهم متصل می شوند. در این حالت نیازی به این نیست كه جوشكار به هر دو طرف یك مجموعه مورد جوشكاری دسترسی داشته باشد.

در این جا نیز تمام دستگاه های مربوط به الكترود مصرف شدنی معمولی مورد نیاز می باشند.

به علاوه برای كنترل میزان فلز ته نشین شده، اندازه نقطه ایجاد شده و زمان عبور جریان از یك تایمر استفاده می كنند. تایمر معمولاً زمان قطه گذاری را بین سه سیكل (20/1 ثانیه) برای جوشكاری فلزی با ضخامت 16/1 اینچ، تا 360 سیكل (6 ثانیه) برای اتصال فلزی با ضخامت تقریبی 16/3 اینچ تغییر می دهد.

برای این طریقه نقطه جوش از برخی از سیستم های TIG استفاده می كنند. یك محافظ مخصوص، كارگر از استفاده از ماسك و شیشه رنگی بی نیاز می سازد. یكی از كاربردهای ویژه این روش و این مشعل تعبیه سوراخ در فلزات نازك (حداكثر تا ضخامت 8/1 اینچ) است.

در موقع كار بعد از روشن قوس و پس از یك فاصله زمانی مشخص، یك گاز محافظ پر فشار به فلز گرم و ذوب شده فشار می آورد.

وجود این فشار زیاد باعث ریزش فلز مذاب از میان صفحه فلز اصلی شده و در خاتمه یك سوراخ دقیق و تمیز باقی می ماند.

مروری درباره دستورات حفاظتی

از آنجائی كه نور تولید شده در جوشكاری بسیار زیاد و مضر است، كارگر باید حتماً از ماسك جوشكاری با لنز رنگی (نمره 12 تا 14) استفاده كند. همچنین وی باید مراقب سوختگی پوست بدن كه ناشی از وجود اشعه ساطع شده است باشد. برای حصول نتایج بهتر، دستگاه را باید همیشه در وضعیت خوب نگهداشت.

از آنجائی كه مرطوب بودن كف كارگاه یا بدنه ماشین، شرایط برق گرفتگی را فراهم می كند، بلافاصله پس از رویت نشت در سیستم آب رسانی مشعل، آن را ترمیم كنید. در موقع كار كردن بر روی دستگاه، مدار اولیه و مدار فركانس زیاد سیستم باید حتماً قطع شده باشد. یكی از نكات بسیار ضروری در موقع انجام عملیات جوشكاری TIG یا MIG یا CIG این است كه جوشكاری و افرادی كه در نزدیكی وی قرار دارند دستورات حفاظتی لازم برای جوشكاری معمولی با قوس الكتریكی را رعایت كنند. به علاوه دستورات حفاظتی دیگری نیز وجود دارد كه آنها را باید كنترل كرد.

جریان اشعه فوق بنفشی كه از محل قوس الكتریكی ساطع می شود اكسیژن هوا را به “اوزون” تبدیل می كند.

با وجودی كه مقدار اوزون تولید شده بسیار ناچیز است ولی در عین حال باید از صحت كار تهویه مناسب اطمینان حاصل نمود.

تهویه باید طوری باشد كه گازهای ایجاد شده از قبیل اكسیدهای نیتروژن، بی اكسید كربن، مونواكسید كربن و گازهای تجزیه شدنی از قبیل تری كلرومتیلن را از محل كارگاه دور سازد.

در این روش شدت تشعشع اشعه فوق بنفش دو برابر حالتی است كه از الكترود روپوش دار استفاده می كردیم چون در این جا قوس الكتریكی دیگر در پشت هاله‌ای از گازهای كدر واقع نمی شود.

برای مثال برای ایمنی كامل، كارگر می تواند یك عینك مخصوص جوشكاری كه لنز شماره 2 دارد به چشم زده و در عین حال از یك ماسك با شماره 12 استفاده نماید. در موقع جوشكاری تمام قسمت های پوست بدن باید پوشانده شوند.

پوشاندن قسمت بالای بدن با رنگهای روشن به پدیده انعكاس كمك كرده و از تولید گرمای اضافی پیشگیری می كنند. لباس های كتانی تحمل دریافت اشعه های ساطع شده از قوس الكتریكی را نداشته و زود خراب می شوند. توصیه می شود كه از لباسهای چرمی یا پشمی استفاده كنید.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment