دانلود پروژه رشته جوشکاری درباره جوشكاری با قوس الكتریكی در پناه گاز محافظ – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

زاویه سیم جوش با سطح كار بسیار كم و در حدود 20 درجه است. برای متوقف كردن جوشكاری، الكترود را به سرعت عقب كشیده و یا با استفاده از پدال كنترل از راه دور، جریان را كم كنید.

نكته ای كه یادآوری آن در این جا ضروری است این است كه همیشه تا كمی پساز متوقف شدن عملیات جوشكاری جریان ورود گاز را نبندید تا جریان مزبور، تنگستن را خنك كرده و از آن محافظت نماید. در غیر این صورت تنگستن به سرعت از بین خواهد رفت.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جریان گاز علاوه بر خاصیت مذكور این حسن را دارد كه حوضچه مذاب را نیز تا سرد شدن كامل، از ورود گازهای مزاحم در امان نگه می دارد.

از این جور مشعل ها می توان برای جوشكاری در وضعیت های افقی، تخت، عمودی و یا سربالا استفاده نمود. معمولاً اگر جوشكاری در وضعیت عمودی صورت بگیرد، حركت از بالا به پائین خواهد بود.

در مجموع اگر نكات زیر را در این طریقه جوشكاری رعایت نمائید، كیفیت جوش بطور محسوسی بهبود خواهد یافت:

1- الكترود تنگستن را همیشه پاكیزه و راست نگهداری كنید.

2- الكترود را همیشه در وضعیت مناسب نگهداری كنید.برای این منظور انتهای الكترود را همیشه پاكیزه و صاف و یكنواخت نگهدارید. انتهای الكترودهائی كه برای جریان متناوب بكار می روند همیشه باید حالت نیم كره داشته باشند. در مورد DCSP از الكترودی كه نوك تیز است استفاده كنید.

3- مطمئن شوید كه اندازه الكترود انتخابی صحیح است. اگر قطر الكترود انتخاب شده از حد مورد لزوم كوچكتر باشد، در انتهای الكترود نیمكره ای تشكیل می شود كه قطر آن از قطر الكترود بزرگتر است و امكان اینكه این نیمكره مذاب به سطح كار چكه كند بسیار زیاد می باشد. در صورتی كه قطر الكترود انتخابی خیلی كوچك باشد، امكان دارد كه ذوب شده و به داخل كلت مشعل برگشت نموده و در آن فرو بریزد.

اگر الكترود بیش از اندازه كلفت انتخاب شده باشد، قوس الكتریكی از یك گوشه به گوشه دیگر تغییر مكان می دهد.

4- اگر الكترود داغ را بلافاصله در هوای آزاد قرار دهیم، رنگ آن بر می گردد.

5- حتی الامكان سعی كنید كه طول كوتاهی از الكترود از الكتروگیر بیرون بماند حتی اگر انجام این عمل رویت منطقه مذاب را كمی دشوار كند.

6- قبل از جوشكاری از محكم بودن اتصالات گاز اطمینان حاصل كنید. سفت نبودن این اتصالات باعث می شود كه هوا وارد لوله گاز شده و به منطقه مذاب راه پیدا كند و باعث كاهش كیفیت جوش گردد، ضمناً در نتیجه شل بودن اتصالات، گاز گران قیمت مورد استفاده به هدر خواهد رفت.

7- باید توجه داشت كه سیم جوش فولادی مورد استفاده از نوع مس اندود نباشد زیرا در این صورت در موقع كار به اطراف ترشح كرده و به الكترود تنگستن نیز لطمه خواهد زد.

تجربه نشان داده كه استفاده از مشعل هائی كه با هوا خنك می شوند، برای مبتدی‌ها بهتر است. نصب این جور مشعل ها بسیار ساده است. در این حالت یا از بست های مخصوص اینكار استفاده كنید و یا كابل ها را مستقیماً به ترمینال های ماشین جوشكاری مربوط سازید.

الكترودگیرهائی كه با هوا خنك می شوند در اندازه های با ظرفیت بیش از 50 آمپر در دسترس هستند.

قبل از جوشكاری باید تمام سیم جوش ها و فلزهای مورد استفاده را كاملاً تمیز كرده و بلافاصله پس از تمیز كردن، عملیات جوشكاری را آغاز نمود.

روشهای جوشكاری آلومینیوم، منیزیم، فولاد ضد زنگ و تیتانیم در فصول بعدی عرضه خواهند شد.

اصول كار جوشكاری به روش GMAW (MIG)

یكی از روش هائی كه در جوشكاری با قوس الكتریكی در پناه گاز محافظ صورت می‌گیرد، استفاده از یك الكترود مصرف شدنی است كه ضمناً وظیفه فلز پر كننده (سیم جوش) را نیز بعهده دارد.

این عمل، جوشكاری با قوس الكتریكی در پناه گاز خنثی و به كمك سیم جوش یا فلز پر كننده بوده و اختصاراً با حروف (MIG) مشخص می شود. الكترود فلزی با همان سرعتی كه در نوك الكترودگیر ذوب شده و بر روی سطح كار ته نشین می شود، به داخل الكترودگیر هدایت می شود.

برای تغذیه سیم جوش به منطقه جوش، یك موتور الكتریكی با سرعت قابل كنترل، سیم جوش را از قرقره آن كشیده و به داخل الكترودگیر هدایت می كند. معمولاً اینگونه الكترودها را به صورت كلاف یا حلقه به بازار عرضه می كنند.

در این جا باید توجه داشت كه الكترودگیر چند وظیفه اصلی دارد. اولاً جریان لازم برای ایجاد قوس را تامین كرده ثانیاً سیم جوش را به محل قوس هدایت می كند و بالاخره در صورتیكه سیستم با آب خنك شود جریان آب خنك را در محل های لازم جاری می سازد.

عملكرد مشعل بوسیله مكانیسم خاصی كه در روی آن تعبیه شده و رله ها از آن فرمان می گیرند، كنترل می شود. این كنترل ها شامل: شدت جریان قوس، میزان عبور جریان، میزان عبور گاز محافظ و بالاخره مقدار سرعت تغذیه سیم جوش می‌باشد.

از این مكانیسم برای انواع سیستم های جوشكاری استفاده می شود كه عبارتند از:

1- جوش (MIG) كه خود بر دو نوع است.

  1. A. اسپری یا نوع ذره پاشی
  2. B. انتقال عمقی یا قطره ای

2- جوشكاری MIG با روانساز مغناطیسی.

3- جوشكاری با سیم جوشی كه هسته آن حاوی ماده روانساز است.

.A با گاز محافظ

.B بدون گاز محافظ

تقریباً هر فلزی را می توان با یك یا چند تا از این روشها جوشكاری نمود. البته این روشها بیشتر برای جوشكاری فلزاتی از قبیل فولاد معمولی، فولاد ضدزنگ، آلومینیوم و یا برنز بكار می روند. با این روشها حتی می توان در كارهای مختلف، سختی سطحی نیز ایجاد كرد.

روشهای مختلف جوشكاری MIG

این روشها به شرح زیراست:

1- روش اسپری یا ذره پاشی

2- روش مدار اتصال كوتاه (كه انتقال عمقی یا قطره ای نیز نامیده می شود).

3- روش ضربانی.

در روش ذره پاشی نوك الكترود كه تقریباً بصورت خمیری در آمده، به ذرات بسیار ریز كه تقریباً حالت پودری دارند مبدل شده و به سطح كار سقوط می كنند و در حقیقت روی سطح آن پاشیده می شوند.

از این روش بیشتر برای اتصالاتی كه دقت و سرعت در آنها مطرح است استفاده می‌كنند.

در روش اتصال كوتاه، فلز ذوب شده بصورت قطرات درشت و به میزان 100 قطره یا كمتر در هر ثانیه به سطح كار می چكد. علت انتخاب این اسم آن بوده كه درشتی قطرات به اندازه ای است كه برای یك لحظه بسیار كوتاه، فاصله نوك الكترود با كار پرشده و عملاً مدار به صورت اتصال كوتاه یا اصطلاحاً “شورت” در می آید.

در این حالت میزان سقوط قطرات در هر ثانیه بین 100 تا 200 قطره است. از این روش بیشتر برای جوشكاری قطعات نازك كه در ضمن دقت چندانی هم ندارند استفاده می‌شود.

روش اسپری یا ذره پاشی

در این روش جریان بسیار زیادی را به یك سیم جوش با قطر مشخص اعمال می‌كنند. در یك شدت جریان مشخص، ذرات ذوب شده بصورت پودر در آمده و اجبارا در فاصله بین نوك سیم جوش تا سطح كار بحركت در می آیند.

شدت جریان های پائین تر از این مقادیر را معمولاً برای روش انتقال عمقی یا قطره پاشی (اتصال كوتاه) استفاده می كنند.

اگر گاز محافظ بی اكسید كربن باشد، تغییر حالت از روش اسپری به انتقال عمقی دیگر مطابق این جدول نخواهد بود. برای مثال در حالتی كه از بی اكسید كربن استفاده شده باشد، شدت جریان لازم برای انتقال فلز بیشتر از حد داده شده خواهد بود مثلاً برای الكترودی با قطر 16/1 اینچ در حدود 500 آمپر جریان لازم است تا ذرات سیم جوش بصورت پودر به سطح كار بپاشند.

در روش اسپری یا ذره پاشی از گازهای مختلفی استفاده می كنند كه عبارتند از:

1- مخلوط آرگون و بی اكسیدكربن.

2- مخلوط آرگون و اكسیژن.

3- بی اكسید كربن.

استفاده از هر یك از این گازها در: شكل جوش، جریان مورد نیاز، ترشح فلز مذاب باطراف و عوامل مشابه تاثیر خواهند گذارد.

استفاده از بی اكسید كربن باعث پخش شدن فلز مذاب در سطح كار می شود و با وجودی كه به شدت جریان زیادی نیاز دارد ولی نفوذ جوش بسیار جالب بوده و سرعت عمل زیاد است.

با مصرف آرگون به جریان كمتری نیاز داشته و چون فلز مذاب را بصورت باریك‌تر پخش می كند جوش از نمای نازك و جالبی برخوردار می شود.

برای انجام عملیات جوشكاری به روش اسپری یا ذره پاشی می توان از ماشین‌های استاندارد جوشكاری (DCRP) كه حتی برای یك لحظه بسیار كوتاه هم مدار آنها اتصال كوتاه نمی شود استفاده نمود.

روش انتقال عمقی (قطره پاشی)

سیمی كه در این روش جوشكاری بجای الكترود مصرف می شود مشابه الكترودی است كه در روش ذره پاشی بكار گرفته می شود با این تفاوت كه در این حالت جریان مصرف شده بسیار كمتر است.

در این جا هم گاز یا تركیب گازهائی كه به عنوان محافظ بكار می روند مشابه گازهای مصرف شده در روش ذره پاشی می باشد.

استفاده از ماشین های جوشكاری معمولی برای این روش مناسب نیست چون جریان اتصال كوتاه آنها كمتر از آن است كه پس از هر اتصال كوتاه، امكان ایجاد قوس مجدد را فراهم نماید.

در این روش از دستگاههای ویژه ای استفاده می كنند. این ماشین ها یا ولتاژ ثابتی داشته و یا علاوه بر داشتن ولتاژ ثابت به مكانیسم كنترل شیب منحنی مشخصه نیز مجهزند. باید توجه داشت كه سرعت حركت بیشتر از سرعت مشابه در روش ذره‌پاشی است. برای مثال، اگرهدف، جوشكاری قطعه ای به ضخامت 2/0 اینچ باشد، با روش قطره پاشی در هر دقیقه قادریم 10 اینچ از طول جوش را انجام دهیم در حالیكه با طریقه اسپری، همین كار را با شدت 22 اینچ بر دقیقه می توان انجام داد.

كارگاه جوشكاری MIG

تجهیزات كلی كه برای تاسیس یك چنین كارگاهی لازم است عبارتند از:

1- ماشین جوشكاری با قوس الكتریكی. ماشین های با ولتاژ ثابت ارجح ترند. بسته به نوع كاربرد، از هر دو نوع ماشین های AC یا DC می توان استفاده نمود.

2- كابین جوشكاری.

3- میزكار.

4- سیستم تهویه.

5- یك كابل مخصوص كه به ماشین و مشعل مربوط می شود و وظیفه آن انتقال مخلوط گاز، آب و سیم جوش است.

6- سیلندر گاز محافظ.

7- رگولاتور سیلندر و جریان سنج.

8- الكترودگیر مخصوص.

9- كابل و گیره زمین.

10- وسیله كنترل جریان از راه دور.

11- دستگاه مخصوص كنترل و تغذیه سیم جوش.

12- حلقه یا قرقره برای سیم جوش.

13- سیستم كنترل آب.

در این حالت جوشكاری به صورت نیمه خودكار صورت می گیرد زیرا سیم جوش با سرعت یكنواختی به داخل الكترود تغذیه شده و با همان نسبت در حوضچه مذاب بمصرف می رسد و باید توجه داشت كه الكترودگیر در دست كارگر بوده و وضعیت حركت آن ثابت نیست. علاوه بر سیستم های كنترل كننده میزان عبور شدت جریان، گاز و آب، در این روش به یك ماشین مخصوص جهت تغذیه سیم جوش نیاز داریم.

در روی همین ماشین، قرقره مخصوص سیم جوش و شیركم و زیاد كننده گاز محافظ نیز مشاهده می گردد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment