دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد مطالعات فنی، مالی، اقتصادی طرح – قسمت اول

دانلود پایان نامه

خلاصه و فشرده مطالعات فنی، مالی، اقتصادی طرح:

محصول مورد نظر طرح ورق پی-وی-سی نرم می باشد كه با وزن مخصوص تقریبی بین 36/1-32/1 بوده و به عنوان یك محصول میانی (خود به عنوان مواد اولیه و محصول میانی) دارای كاربردهای صنعتی و خانگی می باشد. به دلیل دارا بودن خواص ویژه، نرمی، دوام، شفافیت در بسیاری از محصولات به عنوان پوشش خارجی و حفاظتی كاربرد دارند و در برخی دیگر به عنوان ماده اصلی كاربرد دارد. ماده اصلی این محصول پلیمر پلی- ونییل- كلراید (یا به اختصار پی-وی-سی) می باشد كه در صنایع پتروشیمی ایران. خصوصاً پتروشیمی آبادان، و بندر امام در گریدهای مختلف تولید می شود. به دلیل مصرف بالا علیرغم تولید داخلی در كشور، هر ساله مقادیر زیادی از كشورهای كره جنوبی، تایوان و اروپائی وارد می شود، همچنین این محصول دارای مزیت نسبی تولید در داخل به دلیل وفور مواد اولیه بود و ارزش افزوده این محصول به ازای هر تن 450 الی 600 دلار می باشد. به منظور بررسی كلی نقاط كلیدی طرح در جدول زیر، خلاصه اطلاعات مالی، فنی و اقتصادی آورده شده است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

جدول: جمع بندی مشخصات اصلی پروژه تولید ورق پی-وی-سی

مشخصات كلی محصول:

نام: ورق پی-وی-سی نرم

ظرفیت سالیانه: 500 تن در سال

دستگاهها و تجهیزات تولید:

بخش خارجی: 000/350/9 دلار

بخش داخلی: 800/163/1 میلیون ریال

شاخص های عملیاتی:

تعداد روزكاری: 275 روز در سال

تعداد شیفت: 3 شیف 8 ساعته

زمین، ساختمان:

مساحت زمین: 500 متر مربع

سالن تولید: 1800 مترمربع

سالن انبارها: 810 مترمربع

تاسیسات فنی: 175 مترمبع

ساختمانهای اداری: 275 مترمربع

و خدمات رفاهی

درصد و منابع تامین مواد اولیه:

داخلی: 97%-95% به ارزش تقریبی 000/500/694/3

خارجی: 5%-3% به ارزش تقریبی 000/000/560/3

تعداد كاركنان:

مدیریت: 1 نفر

مهندسین: 2 نفر

تكنسین فنی: 4 نفر

كارگر ماهر و نیمه ماهر: 14 نفر

كارگر ساده: 10 نفر

كارمند 16 نفرك

كل پرسنل: 47 نفر

سرمایه گذاری:

سرمایه ثابت: 000/383/735/87 ریال

سرمایه در گردش: 900/152/937/8 ریال

حجم سرمایه كل: 900/535/672/96 ریال

حجم سرمایه‌گذاری مجری: 050/653/015/22 ریال

حجم سرمایه از منابع و تسهیلات بانكی

(صندوق ذخیره ارزی): 000/350/9 دلار

 

تاسیسات عمومی پروژه:

برق مصرفی سالیانه: 000/750/1 (كیلووات ساعت)

آب مصرفی سالیانه: 4550 مترمكعب

سوخت مصرفی سالیانه: 9120 مترمكعب گاز طبیعی

هوای فشرده: 1200 لیتر در ساعت با فشار 6 اتمسفر

دیگ بخار: 5/2 تنی با فشار 6 اتمسفر

برج خنك كننده: 2 تنی

سیستم اطفاء حریق: كپسول آتش نشانی

هزینه های تولید:

هزینه های ثابت: 367/892/9 میلیون ریال

هزینه های متغیر: 735/754/44 میلیون ریال

كل هزینه های سالیانه: 971/743/45 میلیون ریال

 

شاخص های اقتصادی طرح:

 

 

فصل دوم:

كلیات و مشخصات عمومی محصول

1-2- ویژگی ها، مشخصات فنی محصول

ورق پی-وی-سی نرم، محصولی است كه از تركیب مواد پلیمری و مقادیری اضافه كننده بدست می آید و به دو صورت شفاف (Transparent) و مات (رنگی) تولید می‌شود و در بازار ایران به نام طلق معروف است از ویژگی های عمده این محصول مقاومت در برابر رطوبت، آفتاب و مواد روغنی است كه به همین منظور در خیلی از مواقع به عنوان یك عامل حفاظت كننده (روكش مبل و صندلی چادر ماشین) بكار می رود از خواص دیگر آن نرمی و انعطاف آنست كه به آن قابلیت دوخت پذیری و جوش خوردن (پرس) را می دهد به همین منظور برای بسته بندی بسیاری از اقلام و محصولات بكار می رود. وزن مخصوص این محصول بین 35/1-32/1 متغیراست و در ضخامت های 60 تا 1000 میكرومتر (1~06/0) میلی متر و عرض‌های 100 تا 200 سانتیمتر در رولهای 50 تا 100 متری بسته بندی و تولید می شود.

2-2- طبقه بندی محصول و كاربردهای آن

طلق یا همان ورق پی-وی-سی به دو صورت نرم (Soft) و خشك (Rigid) و به صورت شفاف (Transparent) و رنگی (مات) تولید می شود، محصول مورد نظر ما نوع نرم است كه كاربردهای مختلفی را در صنعت و مصارف خانگی دارد اهم این مصارف و كاربردها عبارتند از:

 • روكش انواع صندلی، مبلمان برای حفاظت پارچه
 • ساخت چادرهای خودرو (خصوصاً به عنوان نورگیر خودروهای جیپ و…)
 • صنایع تولید كیف و كفش (ماده اصلی داخلی و خارجی كالا)
 • بسته بندی لوازم التحریر و لوازم صنعتی
 • تولید لوازم التحریر و اداری (زونكن، پوشه، كیف و جامدادی)
 • برای حفاظت مدارك و اسناد (پرس كارت)
 • تولید لوازم رومیزی و سفره (انواع سفره های رومیزی ساده و چاپی و پرده‌های حمام)
 • امور تبلیغاتی (تولید پرده، پوستر، بردهای تبلیغاتی و بالونهای تبلیغاتی)
 • بهداشتی و داروئی (بسته بندی كالای بهداشتی و داروئی)
 • تولید لوازم كودك و اسباب بازی (گهواره، كالسكه، روروك،…)
 • تولید وسائل ورزشی (رویه تشك كشتی، وسایل بدن سازی،…)
 • صنایع خودروسازی (رویه های درب، صندلی و قسمت های تزئیناتی و آفتابگیر و…)

3-2- شماره تعرفه گمركی و استاندارد

این محصول تحت شماره 8 رقمی 90/392040 (ورق های پلی ونیل كرایه انعطاف پذیر) ثبت شده و به دلیل مصرف بالا و تولید داخلی با حقوق بازرگانی 40%
(سال 83) از كشورهای كره و تایوان  و اروپا وارد می شود. كالاهای ساخته شده از ورق نرم پی-وی-سی نیز در اداره استاندارد ایران تحت شماره 1436 ثبت شده است.

4-2- كاربرد و محصولات جایگزین

در مورد كاربردهای این محصول در شماره 2-2 به تفضیل سخن گفتیم، تقریباً به دلیل خواص ویژه و منحصر بفرد و خصوصاً به دلیل قیمت مناسبی كه دارد می توان گفت جایگزین دیگری وجود ندارد. (در حال حاضر) در برخی از كاربردها از ورق‌های پلیمری مشابه مثل پلی پروپیلین با سلوفان می توان استفاده كرد یا در برخی مواقع از ورق های پلی ونیل استات (EVA) یا (PEVA) برای تولید سفره و رومیزی و پرده استفاده می كنند. ولی به همان دلایلی كه در فوق ذكر شد تقریباً مصارف و كاربرد منحصر بفرد خود را دارد.

5-2- بررسی بازار و قیمت فروش

الف) بررسی بازار و نیاز داخلی

با یك بررسی اجمالی به حجم واردات این محصول طی سالهای 70 الی 82 می‌توان به راحتی به حجم بالای واردات این محصول پی برد با وجودیكه طی چند سال اخیر یكی، دو مورد خط دست دوم برای تولید این محصول وارد و نصب شده ولی به دلیل نیاز و مصرف بالای این محصول همچنان ورود آن از كشورهای تایوان و كره جنوبی ادامه دارد. در حال حاضر تقریباً پنج كارخانه عمده برای تولید ورق پی-وی-سی نرم در ایران وجود دارد كه 2 كارخانه قدیمی و متعلق به قبل از انقلاب هستند (كارخانه تولیدی تهران تاسیس سال 1348 و كارخانه شاهین سال تاسیس 1351) و سه كارخانه دست دوم كه در سالهای بین 1374 تا 1379 در شهرهای تهران، ساوه و اصفهان راه‌اندازی شده اند. مجموع تولید این پنج كارخانه 14000 تن در سال می باشد. به علاوه هیچكدام از این كارخانه ها تولید ورق پی-وی-سی نرم با عرض بلند ندارند (حداكثر عرض تولیدی 140 سانتی متر است).

در حالیكه طرح اخیر و مورد نظر ما قادر به تولید ورق با عرض 180 سانتی متر خواهد بود. كه به دلیل بسیاری دارای مزیت و نیاز صنعت است. از طرفی نیاز روز افزون صنایع و بالا رفتن مصرف، لزوم ایجاد كارخانه های بیشتری را بوجود می آورد.

با بررسی جداول وارداتی ملاحظه می شود كه هر ساله متجاوز از 12500 تن ورق فقط بصورت خام و مقادیر بیشتری بصورت كالای ساخته شده وارد می شود (مثل لوازم التحریر، سفره، پرده، كیف و…) لذا با عنایت به مسائل و آمار فوق ملاحظه می‌گردد. ایجاد ظرفیت های جدید امریست الزامی و كاملاً توجیه اقتصادی دارد، و این ظرفیت و ظرفیت های موجود در كشور حتی قادر به تامین كل نیاز كشور نیستند. به علاوه در سالهای اخیر به دلیل صادرات بخشی از محصولات ساخته شده، همچون كیف، سفره، پرده به كشورهای همسایه عراق، افغانستان و آسیای مركزی كه این نیاز كاملاً محسوس می باشد، زیرا حجم زیادی مواد ساخته شده برای این كشورها از طریق ایران ترانزیت می شود.

ب) قیمت فروش محصول

قیمت های جهانی این محصول كه بصورت خام (بدون چاپ) عرضه می شود در حدود 45/1 تا 55/1 دلار هر كیلو می باشد كه با احتساب هزینه های حمل و سود بازرگانی و سایر هزینه های قیمت تمام شده این محصول به حدود 18500 ریال در هر كیلو می باشد (برای وارد كننده) كه در حال حاضر جنس خارجی در بازار ایران بصورت عمده هر كیلو 21000 ریال و بصورت متری هر متر بین 5500 تا 7000 ریال به فروش می رسد (قیمت هر متر متناسب با ضخامت متغیر است)، تولیدات داخلی نیز بطور متوسط كیلوئی 17500 تا 19000 به فروش می رسد (زیرا دارای كیفیت متفاوتی هستند).

بنابراین چنانچه قیمت های جهانی پودر پی-وی-سی كه در حال حاضر بین 700 تا 750 دلار در هر تن می باشد ثابت باشد و سایر مواد مصرفی دیگر تغییری نكنند، این قیمت ها ثابت خواهند بود. لذا پیش بینی می شود در صورت ثبات قیمت دلار و قیمت های جهانی مواد نفتی و فرآورده‌های جنبی، با توجه به بالا بودن كیفیت محصول این طرح كه از ماشین آلات با تكنولوژی روز اروپا بهره گرفته شده حداقل بین كیلوئی 18000 تا 19500 ریال به فروش رود. (به صورت عمده فروشی) لازم به ذكر است چنانچه عملیات اضافی همچون چاپ روی طلق و عملیات دیگر انجام شود، این قیمت تا سقف 23000 تا 25000 ریال افزایش می یابد.

6-2- بررسی روند مصرف، واردات

همانگونه در فصول قبل اشاره شد و براساس جدول واردات این محصول ملاحظه می‌شود، نیاز به واردات تا تامین نیاز داخلی همچنان ادامه دارد. از طرفی بخش عمده‌ای از مصارف داخلی بصورت كالاهای ساخته شده از این محصول می باشد، بطور مثال هر ساله مقادیر زیادی سفره رومیزی، ورق پی-وی-سی پرده ای (پرده حمام و…)، كیف های مدرسه ای و… وارد می شوند كه چون این اقلام عمدتاً بصورت قاچاق و غیر مجاز وارد می شوند، آمار صحیحی در دست نمی باشد ولی حضور این محصولات در بازارهای ایران كاملاً مشهود است. از طرفی هر روزه به دلیل ایجاد مصارف جدید در صنایع مختلف، نیاز به این مواد بیشتر می شود، زیرا تولید كنندگان زیادی در سالهای اخیر كالاهای خود را به دلیل جلوه و زیبائی ظاهری بسته بندی در این ورق بسته بندی می كنند كه از جمله بسته بندی انواع پتو در كیف های زیپ دار (از ورق پی-وی-سی)، بسته بندی انواع روتختی، پرده، ملافه و بسته بندی انواع محصولات آرایشی و بهداشتی، و بالاخره بسته بندی انواع لوازم التحریر و تولید لوازم التحریر از این جنس می باشد.

فصل سوم:

مطالعات فنی

1-3- روش های تولید متداول این محصول

در شرایط حاضر و با پیشرفت تكنولوژی تقریباً 2 روش عمده برای تولید این محصول وجود دارد.

الف) روش اكسترودرینگ:

در این روش كه تكنولوژی قدیمی تر می باشد، ورق به ابعاد و عرض حداكثر تا یك متر و برای ضخامت های بالا (15/0 میلی متر) بكار می‌رود ظرفیت تولید در این روش پائین است (حداكثر ساعتی 200 كیلوگرم) و محدودیت ضخامت و عرضی داریم، از طرفی كیفیت و دقت ضخامت ورق تولیدی پائین است.

ب) روش كلندرینگ:

جدیدترین روش تولید ورق های پی-وی-سی استفاده از روش كلندرینگ است در این روش با اصلاح روش قبلی و بكارگیری دستگاههای جدید و در واقع اصلاح اشكالات و محدودیت های روش قبلی (افزایش عرض تا 3 متر، پائین آوردن ضخامت تا 05/0 میلی متر) عملاً محصول با كیفیت برتری بدست می آید از طرفی امكان افزایش ظرفیت تا سقف 1500 كیلو در ساعت وجود دارد.

2-3- تشریح فرایند تولید و روش انتخابی مورد نظر طرح

همانگونه كه در مبحث 1-3 اشاره شد، روش كلندرینگ به دلیل برخورداری از تكنولوژی برتر و ماشین آلات مدرن و همچنین امكان دسترسی به ظرفیت بالاتر، مناسب تر می باشد. لذا ما، در انتخاب خود بهره گیری از ماشین آلات روش دوم را انتخاب نمودیم.

گردش و روش كار این محصول به طور اختصار و به شرح زیر می باشد:

ابتدا مواد اصلی (پودر پی-وی-سی و روغن Dop) پس از توزین با مواد اضافه كننده لازم و با نسبت های معین مخلوط می شوند. سپس داخل یك میكسر با سرعت بالا وارد شده و بهم زده می شوند پس از آن به اكسترودر برای آماده سازی و اختلاط بهتر وارد شده و تقریباً این مواددر اكسترودر عملیات اختلاط تكمیلی خود را پیدا می‌كنند. پس از خروج از اكسترودر در واقع مواد آماده ورق شدن است، از طریق نوارهای نقاله بین غلطك های كلندر كه معمولاً 4 رول می باشند ریخته می شوند در اینجا عملاً ورق به ضخامت و عرض مورد درخواست (برنامه ریزی تولید) تولید می‌گردد، به دلیل نرم بودن و گرمی ورق و به منظور جلوگیری از تغییر شكل و ضخامت ورق از میان تعدادی غلطك گرم و سرد كه پس از كلندر قرار دارند عبوركرده و به تدریج فرم اصلی خود را پیدا می كند. پس از آن ورق تولیدی برای تنظیم عرض دقیق (بوسیله تیغه های برش) با عرض مناسب برش می شود (لبه‌های ناصاف و اضافی بریده می شود)، سپس ورق تولیدی برای طاقه پیچی بصورت رولهای بزرگ به طاقه پیچ هدایت می گردد. كلیه عملیات از ابتدا تا انتهای خط بصورت اتوماتیك می باشد و كارگران صرفاً نقش اپراتور را بازی می كنند.

3-3- تعیین ظرفیت و ماشین آلات مناسب

اصولاً برای تعیین اقتصادی تولید هر محصول می بایست، ظرفیت مناسب طراحی و انتخاب شود. زیرا اگر هزینه های سرمایه گذاری و سرمایه در گردش هر طرح متناسب با تولید و فروش محصول نباشد و یا به عبارتی بازده سرمایه به حد كفایت و قابل قبول نباشد، اصولاً تولید چنین محصولی امری عبث و غیر اقتصادی خواهد بود. لذا دقت در انتخاب ماشین مناسب با ظرفیت مناسب با كمترین هزینه تولید امریست لازم وضروری. ما در انتخاب نوع ماشین آلات و ظرفیت سالیانه به عوامل زیر توجه نموده‌ایم:

1- برخورداری از جدیدترین تكنولوژی روز دنیا.

2- انتخاب ماشین آلات مناسب با بالاترین ظرفیت بازدهی (راندمان بالا)

3- نیاز به تعمیرات و نگهداری حداقل.

4- با كمترین انرژی مصرفی (برق) برای پایین نگهداشتن هزینه های تمام شده كالا.

5- با حفظ بالا بودن تكنولوژی دارای كاركرد و راهبری ساده باشد.

6- با حفظ موارد فوق پائین ترین قیمت در مقایسه با سایر ماشین آلات.

در این ارتباط بررسی های زیادی انجام شده، اصولاً در زمینه تكنولوژی ساخت ماشین آلات تولید ورق (كلندر) حداكثر 4 الی 5 تولید كننده صاحب نام و با سابقه در دنیا وجود دارند كه ما از تمام این تولید كنندگان قیمت و پیشنهاد گرفته ایم كه پس از بررسی تمام جوانب انتخاب برتر انجام خواهد پذیرفت.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment