دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد راههای موفقیت – قسمت اول

دانلود پایان نامه

(روانشناسی فردی)

به گفته روان شناسان موفقیت یك امر درونی و برداشت فردی می باشد كه هر كس برداشت خاصی از موفقیت دارد بطور مثال: شاید كسانی باشند كه تمام امكانات زندگی برایشان مهیا شده و احتیاجاتشان برطرف ولی احساس خوشبختی نمی كنند.

موفقیت از دید فرد با توجه به سابقه شخصیتی و تیپ خانوادگی آن متفاوت می باشد ممكن است شخصی احساس خاصی راجع به نوعی نگرش داشته باشد( واقعیت مهم نیست بلكه این برداشت از واقعیت است كه مهم می نماید.)

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

موفقیت معنای گسترده تری هم دارد. برای اینكه از خودمان بپرسیم كه آیا موفق هستیم یا نه باید دلایلی را برای خود ارزیابی كنیم بدین صورت كه موفق بودن یا نبودن ما را اثبات كند. البته موفقیت معنای گسترده تری هم دارد كه رضایتمندی و سازگاری از آن جمله اند. همین كه انسان بتواند با محیط خود سازگار شود به موفقیت نسبی رسیده است برای آنكه بهتر در جریان امور مربوط به موفقیت قرار بگیریم لحظاتی را به پای صحبتهای استاتید برجستة رشته ارتباطات می نشینیم می خواهیم بدانیم حمید رضا پور دهقان كارشناس پزشك روانشناسی و یكی از موفقیت احساس دائم و پایدار می باشد و اگر ما هدفی را كه در نظر گرفتیم به آن رسیده باشیم موفق خواهیم بود چه زمان موفق هستیم؟

و اگر به آن نرسیم خود را موفق احساس نمی كنیم البته در اینجا مدت زمان و اهدافی كه فرد برای خودش در نظر می گیرد بسیار مهم است زیرا اگر این اهداف خیلی دشوار باشد ما سعی نمی كنیم به آن برسیم و اگر خیلی آسان باشد برای ما راضی كننده نخواهد بود و اگر هم ما به هدفمان نرسیم دچار ناگامی خواهیم شد.

برای رسیدن به موفقیت چه مولفه هایی را در نظر داشته باشیم؟

عوامل شخصی و فردی:

اگر كسی خود را بشناسد یعنی بداند كه در چه جایگاهی قرار دارد و به هویت خود پی برده باشد می توان گام اول در موفق شدن را بردارد بدین صورت كه اگر ما خود را بشناسیم برای رسیدن به موفقیت عیب درونی خود را اصلاح می كنیم كه این عمل از طریق اطرافیان ما صورت می گیرد كه خیلی موارد و ایرادها را به ما گوشزد می كنند

2- شخص درون گرایی نباشیم كه فقط به ارتباط با خود بسنده كنیم. بلكه ارتباطات اجتماعی خوبی داشته باشیم.

3- هدفی برای خود تعیین كنیم و برای رسیدن به هدفمان تمام سعی و تلاش خود را بكار گیریم

4- بوجود آمدن انگیزه می باشد كه متأسفانه بسیاری از ما تا محدودیتی برایمان بوجود نیاید به سراغ انگیزه نمی رویم.

5- احساس رضایتمندی برای خود فرد وجود داشته باشد نه اینكه فقط دیگران او را انسان موفقی بدانند خود شخص نیز یك احساس را داشته باشد و جو اجتماعی روی ما آنقدر تأثیر گذار نباشد كه ما را از رسیدن به هدفمان باز دارد.

6- كم كردن استرس می باشد تا جایی كه می توانیم خود را چه از استرس روز مرگی مثل ( درسی كه همیشه از آن می ترسیم دیدن هم اتاقی كه در دانشگاه باعث آزار میشود) و چه از استرسهای حاد كه مسائل كاری ما می باشند و تا جایی ممكن آنها را كاهش دهیم.

چه راههایی برای كاهش استرس وجود دارد؟

 • تخلیه هیجانی: روشهای درمانی كه با استفاده از روان شناسان و روان كاوان انجام
  می گیرد محیطی كه در آن استرس بوجود می آید باید از بین برود محیط زندگی ها باید كاملاً آرام و بی دغه دغه باشد. زیرا استرس های كاری خیلی می توانند به ما لطمه وارد كنند تا جایی كه می توانیم باید آن را كم كنیم. و تخلیه هیجانی بصورت خیالبافی هم ممكن است به این صورت كه اگر مباشره گر هستیم می توانیم بصورت تخیلی این كار را انجام دهیم بدون مواجه و برخورد با دیگران كه البته خیالبافی نباید به صورت افراطی دنبال شود چرا كه افراط آن مشكل دیگری بوجود می آورد. موسیقی خود باعث تخلیه هیجانی نمی شود. كه این مسئله به فرد احساس آرامش بیشتری را می دهد موسیقی های آرام می توانند استرس ما را تا حدی كم كنند و اگر موسیقی تنش زیادی داشته باشد اعصاب و روان ما را آرام نخواهد كرد.
 • تغییرات سالم در محیطی كه باعث كاهش استرس ها می شود بوجود آوریم.
 • فكر كردن به عوامل مثبت در زندگی كه در روانشناسی به آن پیش گویی خودكام بخش می گویند از جمله عوامل موثر در كاهش استرس هستند.

اضطراب:

اضطراب یك واكنش طبیعی و انطباقی است بد میزان خیلی كم باید در زندگی هر فردی وجود داشته باشد تا فرد بتواند به عواقب كاری كه كرده پی ببرد. یكی از روشهای اضطراب عامل وراثتی می باشد بنابراین ساختار خانواده می تواند بر روی آن تأثیر گذار باشد.

راههای جلوگیری از اضطراب:

 • داشتن اعتماد به نفس: به این صورت كه اعتماد به نفس خود را در هر شرایط و حال حفظ كنیم.
 • عوض كردن دیدگاهمان: درست است كه امتحان و قبولی در آن مهم است ولی مهمتر از امتحان هستیم.
 • دوم بودن: چون اول بودن همیشه باعث می شود كه شخص ترس و اضطراب از دوم داشته باشد.
 • تكرار نكردن اشتباهات برای خود: مدام اشتباهاتمان را برای خود تكرار نكنیم چون این مسئاله باعث اضطراب می گردد.
 • مراجعه به متخصصان و روانشناسان: اگر ما اضطرابی داریم كه عمل كردن بالا از بین نمی رود. می توانیم به سراغ روانشناسان و روانكاوانی برویم كه روحیه ما را بصورت غیر داروئی تقویت می كنند.

«به نام خداوند خوب»

( روز مرگ های یك پزشك)

با صدای دزدگیر ماشینی از فاصلة چند ده متری پایین، در خیابان به گوشش می رسید ناگهان چشمانش باز شد، چند ثانیه به سقف خیره ماند و یكرو مثل فنر از جا پرید. سریع به كنار پنجره رفت و سرش را از آن بیرون كرد و به خیابان نگاهی انداخت. هوا گرگ و میش بود و در پائین روبروی آپارتمان به سقف ماشین مشكی رنگی كه دیروز از دوستش قرض كرده بود نگاهی كرد و از بودن آن مطمئن شد.

برگشت و به ساعت نگاه كرد، حدود 40/6 دقیقة صبح بود زمان زیادی نداشت اما زیاد دیر نیز نبود. به سرعت به حمام رفت و در اواسط استحمام آب داغ قطع شد. درنگ نكرد و با همان آب سرد همچون بعضی از روزهای گذشته دوش را به پایان رسانید و از حمام بیرون جست و در حالی كه به سرایدار پیر ساختمان ناسزا می گفت لباسهایش را می پوشید و به سمت آشپزخانه می رفت و در همان احوال با دیدن ظروف تلنبا شده سرایدار پیر را فراموش و شروع به ناسزا گفتن به زن جوان خود كرد. مستقیم به سمت یخچال رفت و با دیدن قفسه های خالی همسر جوان خود را فراموش و شروع به ناسزا گفتن به وضع بد اقتصادی خود كرد. در یخدان یخچال را باز كرد و نصفه نانی را كه قبل از قهر كردن همسرش باقی مانده بود را از زیر بسته های سبزی خرد شده و قالب های یخ به سختی بیرون كشید و آن را روی شعلة مستقیم گاز گرفت تا باز شود.

نان یخ زده را از این دست به آن دست می كرد تا دستش از شعلة گاز نسوزد. نان كه باز شد تكه پنیری را كه از دیشب روی كابینت برای شام خوردن جا گذاشته بود با انگشت شصت روی تمام سطح مركز نان پخش كرد. و روی صندلی كنار میز كه در وسط آشپزخانه واقع بود، نشست همین كه آمد گاز اول را بزند نگاهش به ساعت روی دیوار پذیرایی افتاد كه از بالای اپن آشپزخانه معلوم بود. دوباره شروع كرد به ناسزا گفتن و با لقمه ای كه در دست داشت به سرعت به سمت اتاق خواب رفت و كتش را پوشید و كیفش را برداشت و از آپارتمان خارج شد.

در را كه باز كرد متوجه سرایدار پیر شد كه، در حال كشیدن طی از طبقه بالایی او كه طبقه آخر می شد به قسمت پایین بود. در را قفل كرد و بلند بلند سر پیرمرد زحمت كش داد زد كه:

 • ای بابا، مش رضا تو واسه چی پول می گیری این شوفاژ خونه ام كه هر روز خاموشه!
 • كدوم پول؟ حقوق ماه قبلم رو دادید؟ به آقای سینایی ام گفتم، هنوز حقوق ماه قبلم رو ندادید، حالا این ماه بخوره تو سرم! والله اگر توی جلسة این ماه ساختمون مطرح نكنید. می گذارم می رم، بابا منم زن و بچه دارم، پسر كوچیكم سال دیگه دانشجو می شه از كجا بیارم بریزم حلقشون، آخه…. – ش رضا، غلط كردم، خداحافظ..

این را گفت و یك گاز از لقمه اش زد و به سرعت از پله های باریك ساختمان و طرف پائین راه افتاد.

سراسیمه و با عجله و در حالی كه سعی می كرد لقمة بزرگی را كه به سختی در دهانش جا داده بود را بجوید تا بتواند قورت بدهد، پله های آپارتمان را دو تا یكی از پس هم رد می كرد تا از آسانسوری كه هر روز خراب بود جلو بزند و سریعتر از روز قبل به واسطة ماشین دوستش به سر كار برسد.

یك طبقه را رد كرد، در پاگرد یك لحظه ایستاد و لقمه را فرو داد و این بار تمام لقمة باقی مانده را در دهانش فرو كرد و دوباره به راه افتاد و پله ها را دو تا یكی یكی پس از دیگری رد می كرد، در میان راه از كارش پشیمان شده بود و به این فكر می كرد كه كار جویدن و دویدن آن هم با این لقمة بزرگتر از دهانی كه برداشته بود از سركشی به كارگران لجوج و سمج كارخانه هم كه كار هر روزش بود سخت تر است در این افكار بود كه ناگهان تكه ای از لقمه به حلقش افتاد و این كار سخت كرد جویدن و دویدن بود با سرفه كردن نیز همراه شد و در این میان با یك دست به سینه اش می كوبید و با دست دیگر خواست تا نرده های كنار پله ها را بگیرد كه از بخت بدش كیف از دستش رها شد و وضع از هر آن چه بود بدتر شد و از ترس آنكه مبادا گلدان كریستالی كه بجای نمونه قبلی آن خریده بود تا به همسرش بدهد تا آشتی كنند و به روال عادی زندگی برگردند دوباره بشكند، با پای جلوی اش به زیر كیف زد و قبل از اینكه بتواند كیف را روی هوا بقابد پای عقبی اش بد جایی قرار گرفت و دو طبقة باقی مانده را، كله ملق تا جلوی خیابان پائین آمد و ….

( صدای شیون و زاری از پشت در سردخانه پزشكی قانونی به گوش می رسید،)

 • آقای دكتر علت مرگ روچی ثبت كنم؟
 • مثل هر روز، خفگی براش بر اثر پریدن لقمة غذا در ریه.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment