دانلود پروژه رشته روانشناسی در مورد اعتیاد نوجوانان – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

دولت آن طور که لازم است با کمپ ها همکاری نمی کند انتظار بیشتری می رود که کشوری که تصمیم جدی دارد. برای کمک کردن به معتادان بهتر عمل کند شاید بتوان مهم ترین علت را عدم رویکرد علمی و کارشناسی به این موضوع دانست. تعداد زیادی پژوهشهای علمی مراکز تحقیقاتی در مورد مواد مخدر بی استفاده مانده و این بی توجهی منجر به از دست رفتن اعتبارات پژوهشی مواد مخدر در سال گذشته شده است. این نکته ای است که جانشین دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نز چندی پیش به آن اشاره کرد. محمد رضا جهانی، در نخستین نشست هفتگی پژوهشی و هم اندیشی کارشناسان سوء مصرف مواد مخدر افزود:

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

سیاست هیئت رئیسه جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر حمایت و تقویت پژوهش و تحققات در حوزه مواد مخدر است و از نتایج این تحقیقات فعال در تصمیم گیری های اجرایی استفاده می کنیم. او وعده داد از پایان نامه های دانشجویی با موضوع مواد مخدر و استادان و محققان این عرصه و نیز مراکز تحقیقاتی فعال در این بخش حمایت و تلاش شود تا ارتباط ستاد مبارزه با مواد مخدر با مراکز تحقیقاتی کشور بیشتر شود.

وی گفت: این توانمندی درست و مبارزه با مواد مخدر وجود دارد که اعتبارات بیشتری به این بخش اختصاص دهد. به این ترتیب که مرکز تحقیقاتی ستاد بیشتری به سیاستگذاری و هدایت تحقیقات بپردازد و حداکثر سالی یک یا دو تحقیق را انجام دهد و بیشتر فعالیتهای تحقیقاتی را به مراکز تحقیقاتی فعال در سایر بخشها در داخل و خارج کشور بسپارد.

نشریه واشنگتن پست در گزارشی در این باره از وجود 2/8 درصد معتاد در میان جمعیت ایران خبر میدهد. در حالی که آمار موسسات دیگری در داخل کشور همین رقم را به 4 میلیون نفر می رسانند. در آمار سازمان ملل که تعداد معتادان قرقیزستان و موریتانی، با فاصله ای نسبتاً زیاد، در مقام های بعدی قرار دارند، کارشناسان معتقدند آمار سازمان ملل که تعداد معتادان در ایران را تنها یک میلیون و 960 هزار نفر اعلام می دارد. به استناد آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تهیه شده در حالی که آمار وزارت بهداشت، قریب دو برابر این رقم است. به این ترتیب است که به نظر می رسد حمله ای مفقوده در برخورد با معضل اعتیاد پژوهش است.

مروری بر تاریخچه و خواص فیزیولوژی یکی از رایج ترین مواد مخدر)

هروئین دارویی که زهر شد.

داستان هروئین یا همان پودر کریستال سفید رنگ، از سال 1784 آغاز شد و در حدود سال 1890 یک دانشمند آلمانی به نام “درسر” و چند دانشمن دیگر آن را پی گرفتند. این عده کشف کردند که هروئین می تواند در درمان برخی دردها موثر باشد . از آن زمان به بعد بود که هروئین را برای معالجه اشخاص مبتلا به سل و سایر بیماریهای تنفسی و از همه جالب تر برای ترک اعتیاد به مرفین پیشنهاد کردن و گمان می کردند مصرف هروئین می تواند اثر اعتیاد مرفین را از بین ببرد علت این امر هم کاملاً شخصی بود، چون یک مخدر قوی تر می تواند اثرات فیزیولوژیکی داروی مخدر قبلی که ضعیف تر باشد را از بین ببرد و خود جانشین آن بشود. اما نکته ای که پزشکان آن زمان درک نمی کردند این بود که قدرت مسموم کنندگی هروئین 5 برابر مرفین است و این همان چیزی بود که هروئین را به زودی تبدیل به یک کابوس کرد.

هروئین که نام شیمیایی آن دی استیل مورفین است، با عمل تقطیر از مورفین استخراج می شود. هروئین پودر کریستالی سفید رنگی است که در سال 1874 توسط دانشمند انگلیسی در بیمارستان سنت مری کشف شد. وی این ماده را تترااستیل مروفین خداوند تا اینکه در حدود سال 1890 دانشمند آلمانی به نام دردسر و چند دانشمند دیگر مطالعات بیشتر روی آن انجام دادند و دریافتند که از آن می شود برای معالجه اشخاص مبتلا به سل و سایر بیماریهای جهاز تنفسی و همچنین برای ترک اعتیاد به مورفین استفاده کرد. کارخانه باید آلمانی هم دست به تهیه تجارتی آن زد به آن نام هروئین داد. شاید باید کلمه هروئین را از کلمه ای که در زبان آلمانی به معنی ” عامل بسیار قوی و بسیار موثر که مقدار کم آن اثر زیاد دارد” اقتباس کرده است.

چون مصرف هروئین می توان اثر اعتیاد مورفین را از بین ببرد و در ضمن چون پس از مصرف هروئین البته فقط در شروع و اوایل مصرف آن، اعمال روانی و جسمانی به شدت تقویت می شود و شخص می تواند کار چند روزه را در یک روز تمام کند، به این ماده نام هروئین، مشتق از کلمه ای به معنی قهرمان دادند.

پس از مصرف هروئین معمولاً کاهش ضربان قلب، کاهش تنفس، کم کردن حرکات روده و مهار فلکس سرفه اتفاق می افتد و احساس گرما، به دنبال اولین مصرف معمولاً تهوع، استفراغ  خارش پیش می آید. یکی از ویژگیهای مصرف کنندگان، مردمک های بسیار ریز ( مردمک ته سنجاقی) است. گذشته از این که هروئین اعتیاد شدید فیزیکی را در کمتر از 21 روز در 57 درصد اشخاصی که آن را مورد مصرف قرار داده اند، به وجود می آورد.

علایم کمبود هروئین بسیار زود احساس می شود، به طوری که معتاد را مجبور می سازد در فواصل زمانی مشخص ( 3 تا 5 ساعت برای هروئین در مقابل 8 تا 12ساعت برای تریاک از این ماده استفاده کند، تا اضطراب غیر قابل تحمل ناشی از کمبود را از بین ببرد.

علاوه بر این، پس از مدتی مصرف هروئین به جز رفع احتیاج، اثر دیگری ندارد و مکانیسم وابستگی ، ریتم تزریق و مقدار مصرف رفته رفته افزایش می دهد و زوال و نابود فرد را سرعت می بخشد. اعتیاد به هروئین بندگی مطلق است و معتاد فقط برای هروئین و توسط آن زنده است. فرد معتاد به علت آگاهی از اعتیاد خود رنج فراوان میبرد، اما ظاهراً کاری از دستش بر نمی آید.

هروئین بر خلاف الکل که بعضی از رفتارهای سرکوب شده را آزاد می سازد. تعدادی از رفتارهای پایه، مانند رفتارهای جنسی، خشونتی و تهاجمی و حتی رفتارهای رفع گرسنگی را سرکوب کرده و از قدرت اصلی آن می کاهد و ایجاد حالت که حتی در معتاد باعث می شود که فشارهای مختلف و دردهای جسمانی به ویژه دلواپسی و اضطراب وی بهبود یابد. وابستگی فیزیکی به هروئین بسیار شدید است و معتاد باید حداقل هر 8 تا 12 ساعت یکبار از این ماده مصرف کند تا از بروز علایم کمبود جلوگیری کند. هروئین که قدرت خواب آوری کمتری دارد برانگیختگی های شدید و خشنی ایجاد می کند. اما سهولت تفکر و خیال انگیزی مواد مخدر را ایجاد نمی کند. شاید به همین علت است که مصرف این ماده بیشتر در بین مردها متداول است. بررسی های آماری نشان می دهد که در برابر هر 5 مرد معتاد فقط یک زن معتاد وجود دارد.

انگلستان مهد هروئین

با وجود مشاهدات و داشتن اطلاعات زیاد، تا مدتها هروئین به همان رویه سابق مصرف می شد. به طوری که حتی این ماده با وجود ممنوعیت در آمریکا در کشورهای اروپایی و به خصوص انگلستان همچنان استعمال می شد. در اواسط دهه 1950 هروئین از صدر نگرانیهای مردم انگلستان بسیار فاصله داشت و کسی حاضر نبود حتی دقیقه ای به آن توجه کند. البته آن زمان در سراسر انگلستان کمتر از هزار معتاد تحت درمان وجود داشت که تنها 51 درصد آنها به هروئین اعتیاد داشتند. این در حالی بود که در مقایسه با انگلستان در آمریکا هروئین از سال 1925 ممنوع شده بود و آن را به عنوان یک معضل اجتماعی قبول کرده بودند. هروئین در جامعه آزاد پیش می رفت و تنها جایی که به آن تاخته می شد روزنامه ها بود.

البته در دهه 1930 تنها این اعتیاد برای طبقه ی ثروتمند جامعه بود و طبقه کارگر به هیچ وجه نمی توانستند به دلیل گرانی از آن استفاده کند.

به نظر من، الان همین مصرف هروئین به همین روال پیش می رود و گرانی آن نیز هیچ تغییری نکرده است. هر سال میلیاردها میلیارد پول بابت این ماده صرف می شود و اگر این طور نبود زندگی خیلی از ثروتمندان سریع تر پیش می رفت.

تنها جایی که یک زبردست می توانست به هروئین دسترسی داشته باشد از طریق نسخه پزشک بود که آن هم آن قدر مقدار کمی بود که به هیچ وجه اعتیاد درست نمی کرد. در سده نوزده مواد مخدر را از شرقی ترین نقاط جهان یعنی معدن کشت افیون های مختلف مثل چین، به تمام دنیا می فرستادند.

 (نتیجه گیری شخص خودم)

اعتیاد علل مهمی که در جامعه ی امروز ما موجب نابودی هزاران هزار جوان، نوجوان و قربانی آن کودکان معصوم می شوند. امروزه پیش روی به سوی مسئله ی اعتیاد در همین سنین و مراتب وجود دارد اما راه حل جلوگیری از آن چیست؟ و مهم ترین مسئله این که چرا در جامعه ی ما، جامعه ی اسلامی پیش روی به صورت سرسام آور انجام گرفته.

ایران کشوری جوان است و تمام سرمایه ی این کشور از داشتن نیروی جوانی است که آنرا پشت باغی می کنند اما آیا برای به ثمر رسیدن این پشتوانه جوان نیاز به تلاش و مراقبت نیست.

چرا هست! اما مسئولان ما توجهی به این مسئله ندارند و جوانان از زیان و ضرر و چگونه افتادن در دام اعتیاد با خبر نمی کنند. حتی کمپ هایی که به تازگی در کشور دایر شده اند. و جان و مال خیلی از افراد را نجات داده و دست آنها را گرفته و از گردابی که در آن اسیر شده اند بیرون می کنند حمایت نمی کنند. بعضی اوقات حتی مسئولان و دولت را مخالفت این گونه مراکز دیده ام. شاید اقتصاد هم در این مسئله نقش داشته باشد.

سالانه میلیون ها تومان پول از طریق صادر و وارد کردن مواد مخدر به کشور وارد می شود که جلوگیری از این کار مطابق میل افراد نفوذی نیست. پس در نتیجه با اعمال جلوگیری از این کار مخالفند و نمی گذارند که جوانان ما از دام اعتیاد جان سالم به در ببرند.

و مسئله دیگر فقر بعضی از نوجوانان وقتی خانواده و اطرافیان خود را در فقر و مشکلات خانوادگی می بینند. به جای اینکه به فکر چاره باشند خود را از افکار وحشتناک و نگران خود می رهانند و رهاندن ساده مساوی است با اعتیاد. اما وقتی به خود می آیند که خودشان یک معضل اجتماعی شده اند و همگا به فکر راهی برای نجات دادن آنها هستند.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment