دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسی مشاوره خانواده – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

برخی ویژگی‌های خانواده‌هایی که با چالش مواجهه شده، مهارت و توانمندی حل آن را نداشته و جهت دریافت کمک تخصصی به یک مشاور خانواده مراجعه نمی‌کنند عبارتند از :

ـ عملکرد نامناسب و مختل یک یا بیش از یکی از اعضاء خانواده

ـ درگیری‌های شدید کلامی و بدنی میان اعضاء

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ـ الگوهای ارتباطی مغشوش

ـ نظارت و حفاظت بیش از حد

ـ تنیدگی روابط

ـ انکار تعارض و اختلاف در خانواده

ـ مخفی ساختن تنش

ـ قربانی‌شدن اعضاء

ـ تحمل پایین در برابر فشار روانی و بیماری جسمانی

ـ منزوی بودن و جدابودن اعضاء از یکدیگر

ـ عدم پیوستگی و تعهد اعضاء به یکدیگر

ـ صمیمیت کاذب

ـ اختلاف در اتحاد و پیوستگی

ـ روابط منحرف

ـ موضع‌گیری و قضاوت منفی نسبت به رفتار و گفتار یکدیگر

ـ فقدان احترام به تفاوت‌های فردی

ـ عملکرد مختل خانواده ممکن است به طور جدی در فرایند رشد روانی و جسمی فرزندان تأثیر گذارد.

ـ والدین چنین خانواده‌هایی معمولاً به‌وسیله دردها و ناراحتی‌های گذشته و ترس از موقعیت‌های کنونی با مقاومت در برابر تغییر، از حرکت باز ایستاده‌اند.

▪ چه زمانی نیاز به کمک تخصصی یک مشاور داریم ؟

موارد زیر نمونه‌هایی است که مداخله تخصصی تأثیر مفیدی می‌تواند در آن داشته باشد :

ـ بحث‌ها و مشاجرات مداوم با والدین یا همشیرها بدون دست‌یافتن به راه حل مثبت.

ـ احساس وجود فاصله میان اعضای خانواده.

ـ تجربه از دست‌دادن‌ها و حوادث معنادار در جو خانواده.

بسیاری از مردم صحبت‌کردن با مشاور در مورد تجربیات خانواده را کمک‌کننده می‌دانند. صحبت درباره اضطراب، غمگینی، ناکامی، خشم و… با یک مشاور کارآزموده و ماهر بسیار مؤثرتر از تجربه یک حادثه تلخ به تنهایی است.

جلسات مشاوره می‌تواند برای زوجین دارای مشکل، مکان ایمن و حمایت‌کننده‌ای باشد تا احساسات‌شان را به راحتی بیان کرده و نسبت به علل و ریشه‌های آن بینش یابند. یک متخصص مشاوره می‌تواند به زوجین کمک کند تا بیاموزند چطور با یکدیگر به طور مؤثر و مطلوب‌تر برخورد نمایند. زوجین در این جلسات فرصت یادگیری و تمرین مهارت‌هایی را به دست می‌آورند که مشاور از طریق بازخوردهای مناسب برای آنها فراهم می‌آورد.

▪ زمانی که یک یا چند علائم زیر وجود داشته باشد زوجین نیاز به کمک خواهند داشت.

ـ بحث درباره یک موضوع که به ندرت منجر به حل مسأله می‌شود.

ـ احساس دورماندن از یکدیگر.

ـ به‌کاربردن الفاظ و رفتارهای آسیب‌زا به‌طور مکرر نسبت به یکدیگر.

ـ در ارتباط با یکدیگر بیشتر بودن، لحظات و تجارب ناخوشایند نسبت به اوقات مثبت و لذت‌بخش.

ـ احساس اینکه رفتار و گفتار دیگران تأثیرات منفی قابل توجهی بر روابط میان آنها می‌گذارد.

ـ برهم‌خوردن احساس احترام و نزدیکی.

انواده ها معمولاً با حوادثی مواجه می شوند که آنان را آشفته و پریشان می کند. در پاره ای موارد چنانچه مورد حمایت و کمک قرار نگیرند، ممکن است بعضی از افراد خانواده را تا سر حد جنون سوق دهد. حوادث و بحران هایی که احتمال دارد در خانواده پیش بیاید عبارت اند از:

– مرگ پدر و مادر ؛

– مرگ پدربزرگ و مادربزرگ و سایر بزرگسالان فامیل ؛

– ازدواج فرزندان و رفتن آنان به شهرها یا کشورهای دیگر؛

– رفتن فرزندان پسر به نظام وظیفه ؛

– بازنشستگی؛

– عروس و داماد شدن فرزندان و تنها شدن زن و شوهر؛

– تغییر در تعداد اعضای خانواده ( افزایش فرزند، برگشت فرزندان بزرگسال مطلقه و بیوه) ؛

– وقوع بیماری حّاد.

در این موارد مشاور باید اعضای خانواده را با این حقیقت مواجه سازد که مشکلات مذکور را نمی توان از زندگی خارج ساخت. باید آنها را پذیرفت و خود را با شرایط جدید، سازگار نمود. معمولاً اعضای خانواده در مواجهه با حوادث فوق به سرعت خود را تطابق می دهند ؟ زندگی عادی خود را ادامه می دهند. در مقابل حوادث بالا حوادثی وجود دارد که قابل پیش بینی نیست و اعضای خانواده برای وقوع آنها آمادگی ندارند، از جمله این حوادث عبارت اند از:

– مرگ فرزندان و جوانان خانواده بر اثر تصادف و رخدادهایی نظیر آن؛

– مبتلا شدن فرزندان و جوانان خانواده به بیماری های صعب العلاج و در نهایت فوت آنان؛

– شهید یا اعدام شدن اعضای خانواده؛

– گرفتاری های مالی نظیر اخراج یا بیکار شدن نان آور خانواده؛

– ورشکستگی؛

– خسارات مالی و جانی در اثر حوادث طبیعی نظیر زلزله، سیل و طوفان و یا خسارات ناشی از جنگ و غیره.

– مبتلا شدن اعضای خانواده به اعتیاد ، انحراف های رفتاری نظیر دزدی، آدم کشی، خرابکاری و یا وارد شدن به گروهک های سیاسی و غیره.

در مواجهه با مراجعانی در ارتباط با حوادث و موارد بالا ، چنانچه مشاوران ماهرانه و به موقع عمل ننمایند ، گاه مصیبت وارده به اندازه ای شدید است که احتمال دارد عضو یا اعضایی از خانواده را به خودکشی یا جنون بکشاند.

روش و نحوه عمل در هر موردی با مورد دیگر متفاوت است، ولی موردِ قابلِ ذکر آن است که باید اعضای خانواده را برای پذیرش وضعیت جدید آماده ساخت و بعد برای غلبه بر آن برنامه ریزی نمود. یکی از اصول غلبه بر مشکلات ، پذیرفتن مشکل و تشخیص نوع آن است و اقدام بعدی پیدا کردن راه حل برای رفع آن. از جمله اقداماتی که در این مورد قابل طرح است، اشتغال فرد به کارهای مورد علاقه اش می باشد، تا فرصت برای تفکّر در مورد حوادث پیش آمده نداشته باشد. این که فرد یا افراد خانواده دست از کار بکشند و در گوشه ای فکر خود را به حوادث مشغول کنند، شیوه ای است بسیار خطرناک ، و سرانجام آن اختلال های روانی و ناهنجاری های رفتاری است. جبران حادثه و ایجاد فرصت برای عقده گشایی نیز از روش های دیگری است که مشاور می تواند از آن برای تخفیف ناراحتی ها استفاده نماید.

چون نحوه عمل در هر مورد وضعیت خاص خود را می طلبد و بحث در این زمینه مستلزم طرح مطالب مفصلی است که حجم آن ، خود می تواند موضوع کتاب جداگانه ای باشد؛ لذا در این مقال به همین اشاره ، اکتفا می شود.

  • دستورالعمل مشاوران در ارتباط با بهداشت روانی خانواده

مشاوران برای حاکمیت جو مناسب در خانواده و تغییر رفتارهایی که موجب آشفتگی و پریشانی آن می شود ، باید اطلاعات زیر را در اختیار مراجعان خود قرار دهند:

۱ – زن و شوهر باید بدانند که اکثر درگیری های آنان به علت سوء تفاهم و نگرش های منفی است ؛ بنابراین خوشبینی در امور ، حلال بسیاری از مشکلات می باشد.

۲- توجه به جنبه های مثبت در ایجاد جو مناسب در خانواده اهمیت خاصی دارد ، بنابراین زن و شوهر باید از رفتارهای منفی یکدیگر به خاطر رفتارهای مثبت صرفنظر نمایند.

۳- هر یک از زوجین باید دنیا را از دریچه چشم همسر خود ببیند ، تا توقعات و انتظارات او قابل توجیه باشد.

۴- مصاحبت و معاشرت در ایجاد تفاهم و فضایی صمیمی و لذت بخش نقش مهمی به عهده دارد. بنابراین زن و شوهر باید با همه ی مشغله ای که دارند ، ترتیبی بدهند که بخشی از اوقات خود را در کنار یکدیگر بگذرانند.

۵- در بحث و گفتگو ، از قطع کلام همسر خود پرهیز کنند و با دقت و توجه کامل به سخنان او گوش دهند.

۶- به رفتارهای ناخوشایند گذشته و خاطرات بد نباید اشاره یا استناد شود ( چنین رفتارهایی ممکن است در اوایل ازدواج یا قبل و بعد از آن وجود داشته باشد).

۷- در مقابل خواسته ها و اِعمال نظر یکدیگر باید انعطاف پذیری نشان داد. جنگ قدرت و لجاجت ، روابط خانوادگی را آشفته می سازد.

۸- جلسات خانوادگی تشکیل دهند و اختلافات خود را در این جلسات حل نمایند؛ در صورت ضرورت می توانند از یک مشاور نیز دعوت کنند.

و بالاخره دهها مورد دیگر که می تواند در روابط مطلوب خانواده مؤثر باشد، که ذکر کلیه آنها در این مقال نمی گنجد. رعایت این نکته ها، بهشتی در دنیای چهار دیواری خانه ایجاد خواهد نمود که خود می تواند رهنمودی به بهشت آخرت باشد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد


Leave a comment