دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره روانشناسی مشاوره خانواده – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه

اهمیت و لزوم مشاوره خانواده با توجه به شیوه‌های زندگی نوین و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند. مشاوره خانواده فرآیندی است که راه کارهای مناسب برای سازگاری افراد با این شرایط و مدیریت استرس فراهم می‌سازد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

با توجه به شیوه‌های زندگی نوین و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند. مشاوره

اهمیت و لزوم مشاوره خانواده با توجه به شیوه‌های زندگی نوین و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند. مشاوره خانواده فرآیندی است که راه کارهای مناسب برای سازگاری افراد با این شرایط و مدیریت استرس فراهم می‌سازد. علاوه بر این چنین شرایط پیچیده زندگی نیاز افراد به دریافت اطلاعات مناسب در زمینه‌های مختلف را موجب می‌شود. از اینرو مشاوره خانواده چنین وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد، به ارائه راهنمایی ، اطلاع رسانی و حل مسائل خانوادگی مبادرت می‌ورزد. موضوعات قابل طرح در مشاوره خانواده هر چند می‌توان گفت که بطور کلی تمام زمینه‌هایی که با خانواده و مسائل آن مرتبط هستند به عنوان موضوع قابل طرح در مشاوره خانواده مطرح هستند، اما به مواردی از موضوعات رایج در این فرآیند اشاره می‌شود: ازدواج و تشکیل خانواده یا مشاوره قبل ازدواج هر چند مشاوره قبل از ازدواج عموما اصطلاح کلی‌تری است و زمینه‌های مختلف را در جریان ازدواج در بر می‌گیرد از جمله مشاوره‌های پزشکی و ژنتیکی. اما مشاوره قبل از ازدواج از لحاظ روان شناختی موضوع بسیار مهمی است که امروزه مورد توجه فراوان قرار گرفته است. آشنایی افراد با مشکلاتی که اغلب بعد از ازدواج منجر به پدیده‌های شومی چون طلاق می‌شود، انگیزه افراد را برای انجام مشاوره قبل از ازدواج از لحاظ روان شناختی برانگیخته است. چنین فرآیندی به جوانانی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند کمک خواهد کرد، اطلاعات مناسب و کاملتری از ویژیگیهای یکدیگر کسب کنند و تنها به معیارهای ظاهری به عنوان ملاک انتخاب همسر توجه نکنند. در این راستا روانشناسان و مشاوران کمک شایان توجهی در جهت شناسایی افرادی که ازدواج آنها با یکدیگر اغلب مشکل آفرین بوده و ازدواجهای ناموفقی را سبب می‌شوند، می‌نمایند. به عنوان مثال ازدواج یک فرد درون گرا با یک فرد برون گرا و در سطوح تخصصی‌تر ، افراد ناایمن اجتنابی با افراد ناایمن دوسوگرا. مشاوران خانواده در این فرآیند از انواع مصاحبه و در صورت نیاز از آزمونهای روانی استفاده می‌کنند.

تربیت فرزندان مقوله تربیت فرزندان از موضوعات بسیار مهمی است که اغلب مشاوران خانواده ، مراجعین زیادی در این راستا دارند. بطوری که خانواده‌ها با افزایش اطلاعاتی که در زمینه تربیت مناسب فرزندان و لزوم آن پیدا کرده‌اند و رغبت فزاینده در جهت آموزش راهکارهای مناسب برای تربیت کودکان و نوجوانان خود نشان می‌دهند. در این زمینه خدمات مشاوران ممکن است درزمینه آموزش و ارائه راهنمایی باشد و یا زمینه حل یک مشکل تربیتی. در موضوع اول مشکلی اتفاق نیافتاده و خانواده راغب است به صورت پیشقدم مطالبی مفید را در زمینه تربیتی بیاموزد، اما در موضوع دوم اغلب بعد از بروز مشکل است که خانواده مراجع می‌کنند و در جهت حل مشکل اقدام می‌کند. به عنوان مثال خانواده‌هایی که متوجه شده‌اند فرزند آنها مدتی است دروغهای زیاد می‌گوید. شیوه‌های ارتباطی مناسب بین همسران روابط موجود بین اعضاء خانواده در سلامت خانواده و اعضاء آن از جنبه‌های مختلف جسمی ، روانی و اجتماعی اهمیت فراوانی دارد. بسیاری از مشکلاتی که بین همسران رخ می‌دهد و گاه آنها را تا مرحله طلاق پیش می‌برد به خدشه بودن روابط بین آنها مربوط است و اگر بررسی دقیقی صورت بگیرد، می‌بینیم که در واقع هیچ مشکل جدی و حادی مطرح نبوده است.

در این مقوله مشاوره خانواده تلاش می‌کند به همسران بعد از تشکیل خانواده آموزشهای لازم را بدهد، به آنها را در شناخت یکدیگر کمک نماید. همچنین به آنها کمک خواهد کرد شکل مناسبی به روابط خود بدهند، شیوه‌های مناسب ارتباط با یکدیگر بشناسند و از همه مهمتر به تفاوتهای موجود بین زن و مرد که اغلب مشکلات ارتباطی را به بار می‌آورد، آشنا شوند. بررسی اختلافات خانواده و ارائه راهکارهای مناسب هر چند وجود برخی مشکلات در اکثر خانواده‌ها به صورت جزئی و خفیف طبیعی به نظر می‌رسد، اما خانواده‌هایی نیز وجود دارند که با مشکلات حادتری روبرو هستند. بحث و بررسی این نوع اختلافات در جریان مشاوره خانواده اغلب کمک شایان توجهی به این خانواده‌ها می‌کند.

هر چند در گذشته حل چنین مسائلی اغلب به صورت ریش سفیدی و کمک بزرگان خانواده صورت می‌گرفت. ولی آنچه اهمیت مشاوره خانواده را امروزه در این قبیل مسائل بارزتر می‌سازد دور شدن خانواده‌ها از یکدیگر و فقدان اطلاعاتی مناسب افراد در زمینه مسائلی است که خانواده با آن روبروست. در چنین جلساتی اغلب اعضاء مشکل‌دار و حتی اعضاء غیر مشکل‌دار شرکت می‌کنند. از جمله این مشکلات عبارتند از اختلافات مربوط به خانواده‌های همسران ، دخالت آنها و یا سایر عوامل و … . مشکلات روحی اعضاء خانواده وجود یک عضو که از لحاظ روانی دارای مشکلاتی است تأثیرات زیادی روی بافت خانواده دارد. این مشکلات چه خفیف باشند مثل یک افسردگی خفیف و چه عمیق باشند، مثل وجود یک فرد اسکیزوفرن یا عقب مانده ذهنی در خانواده قابل توجه هستند. با توجه به اینکه این دسته از مشکلات اغلب کل اعضاء را می‌تواند به نحوی تحت تاثیر قرار دهد مشاوره با کل اعضاء خانواده لازم به نظر می‌رسد. به عنوان مثال آموزش خانواده‌ای که یک عضو معتاد دارد. به عبارتی مشاوره خانواده در این کارکرد خود علاوه بر شناسایی و ارجاع مناسب اختلالات روانی مثل انواع افسردگی ، اضطرابها ، اختلالات شخصیت ، اختلالات روان تنی ، اختلالات جنسی ، اختلالات سوء مصرف مواد ، آموزشهای لازم را برای سایر اعضاء سالم خانواده ارائه می‌کند.

وضعیت فعلی مشاوره خانواده در ایران امروزه در کشور ایران ما این فرآیند گسترش فراوانتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. مردم اطلاعات بیشتری در زمینه انواع مشکلات پیدا کرده‌اند و به لزوم انجام مشاوره تمایل بیشتری نشان می‌دهند. با افزایش گرایش مردم به انجام مشاوره‌های خانواده در زمینه‌های گوناگون ، مراکزی که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند نیز افزایش چشم گیری داشته‌اند. این مراکز در دو دسته دولتی و خصوصی انجام وظیفه می‌کنند. استفاده از خدمات دولتی به علت پایین بودن هزینه جلسات که اغلب تعداد جلسات هم زیاد است طرفداران بیشتری پیدا کرده است. مراکز وابسته به بهزیستی ، بیمارستانها ، ادارات بیمه و کارخانجات معمولا چنین خدماتی را ارائه می‌کنند. مباحث مرتبط با عنوان آزمونهای روانی اهمیت خانواده خانواده از دیدگاه اسلام خانواده درمانی درمان طبیعی استرس روانشناسی ازدواج زوج درمانی طلاق مدیریت استرس مشاوره ازدواج مشاوره قبل از ازدواج کارکردهای خانواده .

بیان مسائله

هویت و عزت نفس ما به طور مستقیمی از تجارب اولیه در خانواده تأثیر می‌پذیرد. رشد ساختار روانی و شخصیت، انتظارات از خود و دیگران و توانمندیمان برای نقش‌ها که می‌بایست در دوران بزرگسالی به عهده بگیریم در حد وسیعی تحت تأثیر تعاملات ما با اعضای خانواده می‌باشد..

به نظر اکثر مردم، خانواده منبع مهمی برای حمایت و آسایش انسان است از سویی می‌تواند منبع تعارض و ناکامی ما نیز گردد.

هویت و عزت نفس ما به طور مستقیمی از تجارب اولیه در خانواده تأثیر می‌پذیرد. رشد ساختار روانی و شخصیت، انتظارات از خود و دیگران و توانمندیمان برای نقش‌ها که می‌بایست در دوران بزرگسالی به عهده بگیریم در حد وسیعی تحت تأثیر تعاملات ما با اعضای خانواده می‌باشد.

‌● چه زمانی به مشاور خانواده نیازمندیم ؟

هنگامی‌که خانواده در صحت و سلامت به‌سرمی‌برد، چالش و نیاز خاص مطرح نیست، همه چیز نسبتاً به خوبی پیش می‌رود. تعادل و سلامت روابط خانواده، تجارب لذت‌بخش و شادی را به همراه می‌آورد. والا همه می‌دانیم که همیشه تمامی خانواده، خوشحال، متوازن و سالم نیستند.

استرس‌های زندگی مدرن، بحران‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همراه با آن، گاه خانواده را با چالش‌های عظیمی مواجه می‌سازد و بهداشت روانی اعضاء آن را مورد تهدید قرار می‌دهد. رفتار واکنش ناپخته و نامناسب با آن می‌تواند خانواده را به زانو در آورد.

بسیاری از خانواده‌ها در برابر این‌گونه مشکلات و چالش‌ها، ساختاری انعطاف‌پذیر دارند اما حتی بهترین خانواده‌ها امکان دارد این مسائل را خارج از توان و انرژی خود برای حل ببینند.

تصمیم‌گیری در مورد اینکه تحت این شرایط کمک گرفتن از یک مشاور راه حل درستی است یا خیر ؟ تصمیم مهم و تأثیرگذاری است و نیاز به عزم جدی دارد.

هنگام مواجهه با مشکلات و احساس شکست و تسلیم، کمک‌گرفتن و قبول مشاوره بزرگ‌ترین گامی است که می‌تواند در جهت رهایی خانواده از این شرایط و پیشبرد اهداف آن در مسیر پرفراز و نشیب برداشت. این درست مانند اضافه‌کردن نوعی ابزار در جعبه ابزار و مهارت‌های زندگی می‌باشد که به‌واسطه آن می‌توان راه‌های جدیدی را برای برقراری ارتباط، حل مشکلات و تنظیم روابط با دیگران بیاموزیم.

حال با توضیح و آگاهی از این مطلب در صورتی که خانواده شما یک یا بیش از یکی از نشانه‌های زیر را تجربه می‌کند باید متوجه این نکته شوید که زمان آن رسیده که از یک متخصص ازدواج یا مشاور خانواده کمک بگیرید.

۱) اگر اعضای خانواده در توانمندی و کارهای طبیعی خود دچار مشکل شده‌اند. مثلاً : آیا شما احساس می‌کنید انرژی خود را برای حل مسائل روزانه از دست داده‌اید ؟ یا نمی‌توانید از آن برای حل مشکل استفاده کنید ؟

۲) اگر اعضای خانواده تمایل به بروز واکنش‌های هیجانی خاص دارند. مثلاً : آیا اعضاء خانواده غمگینی، افسردگی، اضطراب و نگرانی و یا سایر واکنش‌های هیجانی را از خود نشان می‌دهند ؟

۳) اگر شکست معناداری در روابط بین اعضاء خانواده ایجاد گشته است. مثلاً : آیا رفتار سکوت را بیشتر از حد معمول تجربه می‌نمایید ؟ آیا اعضاء خانواده در برقراری روابط با یکدیگر احساس وجود مشکل می‌کنند ؟

۴) اگر اعضای خانواده از زندگی خانوادگی جا مانده‌اند. مثلاً : آیا الگوی جدیدی در رفتار اعضاء برای ترک و جدایی خانواده به وجود آمده است ؟

۵) اگر اعضاء خانواده رفتارهای خشونت‌آمیز یا تهدید را در مورد سایر اعضاء به‌کار می‌برند. مثلاً : آیا جدای از بازی‌ها و شوخی‌های خشن، شما احساس می‌کنید خشونت در خانواده به صورت یک مشکل مطرح است ؟ آیا رفتاری بین اعضاء خانواده وجود دارد که تهدید تلقی شود ؟

۶) اگر اعضاء خانواده ابراز ناامیدی و درماندگی می‌کنند. مثلاً : آیا احساس می‌کنید که با انتهای خط رسیده‌اید ؟ آیا کنارآمدن با استرس، خارج از تحمل شما می‌باشد ؟ آیا شما احتمال بهبود شرایط ناخوشایند خانواده را ضعیف می‌دانید.

۷) اگر در رفتار خانوادگی و تحصیلی فرزندتان تغییراتی ایجاد شده است. مثلاً : آیا فرزندان مشکلات جدی یا رفتار مخربی در مدرسه دارند ؟ آیا یکی از فرزندان در خانه خارج از کنترل است ؟

۸) اگر خانواده تجربه دردناک داشته و اعضاء خانواده هنوز زمان زیاد و سختی را صرف کنارآمدن با آن می‌نمایند. مثلاً : آیا در خانواده مرگ اتفاق افتاده است ؟ آیا طلاق یا جدایی در خانواده رخ داده است ؟ آیا در بین اعضاء ارتباط خارج از چارچوب کشف شده است ؟ آیا خانواده در سازگاری و حل این مسائل، ناتوان گردیده سات ؟

۹) اگر در خانواده مشکل سوء مصرف مواد ( اعتیاد ) وجود دارد. مثلاً : آیا اعضاء خانواده با مصرف مواد مخدر یا الکل مشکل‌آفرینی کرده‌اند ؟

درصورتی که خانواده چالش‌های از این قبیل را تجربه نماید، مراجعه به یک مشاور یا درمانگر خانواده می‌تواند اقدام بسیار مناسبی باشد. حتی درصورتی‌که هیچ‌کدام از موارد فوق وجود نداشته باشد به لحاظ اینکه خانواده همواره در حال گذر از مراحل مختلف بوده و هر روز با شرایط و چالش‌های جدیدی روبرو است برای محافظت از خود و اعضاء و کنارآمدن با مقتضیات محیطی نیازمند مهارت، ابزار و اطلاعات حاصله از جلسات مشاوره می‌باشد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment