دانلود پروژه رشته روانشناسی درباره رنگ سبز – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

رنگ سبز نشانه ای از طبیعت و فطرت نباتات است. جنگل ها، مراتع، چمنزارها و گیاهان در سراسر عالم از بدو پیدایش كائنات مفتخرند كه به رنگ سبز ملبس شده اند.

میان هفت رنگ موجود در رنگین كمان (قرمز، زرد، نارنجى، سبز، آبى، بنفش و نیلى) رنگ هاى گرم قرمز، نارنجى و زرد، سرشار از انرژى هستند. از این رنگ هاى گرم در آشپزخانه تان استفاده كنید. اگر در اتاقى صبح ها و هرموقع دیگرى ورزش مى كنید در آن ها مى توانید از این رنگ ها بهره بگیرید. در دیگر قسمت هاى خانه كه در آن ها فعالیت و آمد و شد زیاد است مى توانیم از این رنگ ها استفاده كنیم. به طور مثال رنگ زرد در آشپزخانه مى تواند القا كننده یك روز آفتابى و پرنور باشد. قطعاً كسى وجود ندارد كه مایل به استفاده از این فضا نباشد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
رنگ هاى خنثى و دقت در بینایى
رنگ سبز براى چشم از بهترین رنگهاست. این رنگ موجب مى شود كه شما در زمان خواندن قدرت بیشترى پیدا كنید و زیاد به چشمانتان فشار نیاید. رنگ سبز باعث متمركز شدن چشم به نقطه مورد دلخواه مى شود و این امر سبب آرامش و افزایش توانایى چشم خواهد شد. براى اتاق ها و یا قسمت هایى از خانه كه در آن قصد مطالعه كردن و نوشتن دارید از این رنگ بهره بگیرید. همچنین براى انجام كارهایى كه در آن نیاز به تمركز در جزئیات است پیشنهاد مى شود رنگ سبز را به كار بگیرید.
آرامش با رنگ هاى خنك
رنگ هاى سرد و خنكى مثل آبى، نیلى و بنفش به ایجاد آرامش در فضاى خانه كمك خواهد كرد. پس از یك روز كارى سخت ورود به خانه و استراحت در قسمتى كه با این رنگ ها تزیین شده باعث فراهم شدن محیطى آرام مى شود. رنگ هاى خنك كه به آن اشاره شد را سعى كنید در قسمت هایى از خانه بكار ببرید كه مى خواهید در آن فعالیتى نداشته باشید و استراحت كنید. بیشتر كاربرد این قبیل رنگ ها به اتاق هاى خواب بزرگسالان و یا كودكان معطوف مى شود. قابلیت دیگر استفاده از این رنگ ها به حمام مربوط مى شود. هنگامى كه مى خواهید بعد از یك روز كارى طولانى به حمام بروید حتماً نیاز به آرامش دارید كه این رنگ ها به شما این اجازه را مى دهد كه در فضایى آرام قرار بگیرید.
گوناگونى
با وجود گوناگونى و تعدد زیاد رنگ هایى كه باید از میان آنها انتخاب صورت بگیرد، شاید در نظر گرفتن این توضیحات كمى به شما كه مى خواهید خانه را دوباره رنگ بزنید كمك كند تا از میان این گوناگونى رنگ بهترین رنگ را براى قسمت هاى مختلف خانه خودتان به كار بگیرید

هركدام از رنگها نه تنها تأثیر بسزایى در روان انسان دارند، بلكه از معنا و مفهومى خاص برخوردارند. به مناسبت فصل بهار و طبیعت سرسبز، رنگ سبز را جهت بررسى روانشناختى برگزیده‏ایم. رنگ سبز از رنگهاى فرعى است كه از تركیب دو رنگ زرد و آبى به وجود مى‏آید.رنگ سبز متمایل به آبى مظهر انعطاف‏پذیرى در هدف و خواسته است كه شامل این خصوصیات است:

تمركز، شكیبایى، استقلال، انحصارطلبى، دفاع، ثبات قدم و استقامت. جنبه‏هاى مؤثر عاطفى و روحى افرادى كه رنگ سبز را به عنوان رنگ مورد علاقه‏شان انتخاب مى‏كنند، عبارت است از مقاومت و كله‏شقى و خود مثبت‏بینى و انتخاب و علاقه به رنگ سبز دلالت بر «كشش هدف و خواسته« دارد و با اتكاى به آن، فرد با وجود تمام مشكلات و موانع بر هدف خود پافشارى مى‏كند. رنگ سبز مفرح و نشاط‌آور است و براى كسانى كه زیاد كار مى‏كنند رنگهاى سبز ملایم مناسب است. رنگ سبز از نظر نمادى شباهت به درخت كاج دارد و حس چشائى رنگ سبز، طعم «گس» دارد، درك حسى آن سرسختى است و محتواى عاطفى آن غرور است بنابراین زخم معده و سوءهاضمه معمولاً با نگرانى كه فرد در موردموقعیت و مقام و عدم موفقیت شخصى دارد، توام مى‏شود. شخصى كه رنگ سبز را به عنوان اولین رنگ مورد علاقه‏اش انتخاب مى‏كند مایل است كه عقاید خویش را به كرسى بنشاند و خود را به عنوان نماینده اصول اساسى و تغییرناپذیر معرفى كند. در نتیجه براى خود مقام بلندى را قائل است و مى‏خواهد كه خود را محور قرار دهد و تلاش در ارشاد و رهبرى دیگران دارد. قادر به تأثیر گذاردن در محیط پیرامون خویش است!

فرد علاقه‏مند به رنگ سبز، نیازمند شناخته شدن و تثبیت و داراى عقاید و راه و رسم خاص خود است. اگر سرى به بیمارستان‏ها بزنید، جراحان و پزشكان را در اتاق عمل جراحى مى‏بینید كه از پوشاك و لوازم سبز استفاده مى‏كنند تا بدین‏وسیله موجب آرامش نسبى بیمار مضطرب را فراهم كنند.

رنگ سبز، رنگ طراوت‏بخش و در عین حال، آرام‏كننده است، رنگ سبز فشار خون را كاهش مى‏دهد و خون و بافت‏ها را از میكروب پاك مى‏كند.
تأثیر رنگ سبز بر احساسات عبارت است از: تسكین بى‏خوابى، كاهش خشم و فشار عصبى براى استفاده از خواص درمانى رنگ سبز مى‏توانید از حوله و پوشاك سبز استفاده كنید، میوه‏ها و سبزیجات سبز رنگ بخورید، از ژله‏ها و كرم‏هاى سبزرنگ استفاده كنید، وسایل و لوازم اطراف خانه یا محیط كار و…را سبز انتخاب كنید و…

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment