دانلود پروژه رشته حقوق درمورد استراتژی و جهت گیری سیاست خارجی دولتها- قسمت دوم

دانلود پایان نامه

  • استراتژی عدم تعهد

عدم تعهد عبارت است از روشی در سیاست خارجی که هوادار عدم تعهد نسبت به بلوکهای قدرت می باشد و در روابط خارجی بر استقلال و آزادی ، انتخاب و عمل ، تاکید می ورزد. این سیاست یعنی نپیوستن به بلوکها و در عین حال برقراری روابط دوستانه با تمام کشورها به نحوی که بتوان تعدیلی در صحنه روابط بین المللی ایجاد کرد .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

در نیمه دوم قرن بیستم ، جهت گیری جدیدی در سیاست خارجی برخی از دولت ها و نیز الگوی نوینی در سیاست بین المللی ظاهر شد که به عدم تعهد یا عدم وابستگی شهرت یافته است . به دنبال جنگ جهانی دوم ، شکل گیری نظام دو قطبی ، بلوک بندی ها ، برقراری سیستم موازنه جدید قدرت و اوج گیری جنگ سرد در سیاست بین المللی ، گروهی از ملل استقلال یافته آفریقایی و آسیایی را بر آن داشت تا به منظور کناره گیری از دسته بندی های سیاسی ، نظامی و اقتصادی و دوری از وابستگی به بلوک های شرق و غرب سیاست های مستقلی در روابط بین الملل را در پیش گیرند این کشورها که طعم تلخ استعمار و آثار زیانبار استثمار و جنگ های خانمان سوز جهانی را تجربه کرده بودند ، گرد هم آمدند تا (جنبش عدم تعهد) را بر اساس نفی هرگونه وابستگی به دو بلوک بنیان نهند . جنبش عدم تعهد که به مفهوم عدم وابستگی به شرق و غرب است و گاهی از آن به عنوان (بی طرفی مثبت) یاد می شود ، ابتدا به صورت یک حرکت سیاسی ضد امپریالیستی و ضد تبعیض نژادی آغاز گردید و سپس ضمن حفظ مواضع قبلی خود به صورت یک جنبش اقتصادی دسته جمعی میان کشورهای جهان سوم توسعه پیدا کرد . بانیان عدم تعهد جواهر لعل نهر و نخست وزیر هندوستان ، جمال عبدالناصر رئیس جوهور مصر ، احمد سوکارنو رئیس جمهور اندونزی و مارشال تیشو رئیس جمهور یوگسلاوی ، کوشیدند سنتزی از ناسیونالیسم به وجود آورند تا ضمن حفظ منافع ملی کشورها ، آنها را در سرنوشت یکدیگر سهیم سازند . استراتژی عدم تعهد ، بیش از همه ، نتاثر از اصول موسوم به (پانچ شیل) است . این اصول به شرح زیر مورد توافق قرار گرفته بود :

  • احترام متقال ه تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها
  • عدم دخالت دولت ها در امور داخلی یکدیگر
  • همزیستی مسالمت آمیز
  • عدم تجاوز به یکدیگر
  • برابری و مناع متقابل (مساوات کشورها)
  • استراتژی اتحاد و اعتلاف

در این نوع استراتژی دولت ها و یا گروهی از دولت ها از طریق اتحاد و اعتلاف ، تعهداتی را در قبال یکدیگر می پذیرند . این دولت ها احساس می کنند که بدون قبول برخی از تعهدات بویژه تعهدات نظامی ، قادر به مقابله با تهدیدات خارجی یا دفاع از منافع ملی و تحقق اهداف سیاست خارجی خود نخواهند بود . وجود منافع اقتصادی ، ایدئولوژیک و امنیتی مشترک ، دولت ها را بر آن می دارد که در چهارچوب همکاری های درون گروهی (بلوکی) ، اتحادها و خلافهایی به وجود آورند (مانند بازارهای مشترک اروپا ، ورشو) . به طور کلی علت عمده تعهد شدن واحدهای سیاسی به یکدیگر ، افزایش نفوذ دیپلماتیک ، ایجاد بازدارندگی ، حفظ امنیت و تحقق هدفها و منافع ملی از طریق ترکیب تواناییها بویژه توانایی های اقتصادی و نظامی است . معمولا دوبت هایی که به اتحادهای رسمی می پیوندند منظور اصلی آنها کسب منافع بیشتر است ، منافعی که کسب آنها قبل از پیوستن به ائتلافهای مزبور و به سادگی امکان پذیر نبوده یا تامین آنها بکلی غیر ممکن بوده است . پس می توان گفت در کنار افزایش قدرت کشورهای مختلف در خلأ پایان جنگ سرد ائتلافهای متعددی نیز در دنیا ایجاد و یا احیا شد . جنبش عدم تعهد به دنبال حضور موثر در معادلات بین المللی بود . چین و روسیه پیمان شانگهای را ایجاد کردند . آمریکا حاضر به پذیرش هفت کشور در کنار خود برای تصمیم گیری های مهم جهانی شد و G8 را تشکیل داد . 51 کشور اسامی اجلاس های سران خود را تقویت می کنند و از درون آن 8 کشور بزرگترین اتحادیه D8 را ایجاد می کنند .

این ویژگی جغرافیا در تشکیل اتحادیه ها موثرند . برای مثال آمریکا با ایجاد اتحادیه ای با شرکت همسایگان کشور دشمن یعنی شوروی جنگ سرد از طریق ناتو – سیتو – سنتو و پیمان امنیتی با تایوان و ژاپن کمربندی امنیتی – نظامی ایجاد کند ، جهان کمونیست را در محاصره قرار دهد . نزدیکی کشورهای عضو این پیمان به مناطق تحت سلطه شوروی و اردوگاه شرق عامل تعیین کننده در گزینش این کشورها بود .

نتیجه :

سیاست خارجی از جمله موضوعات مهمی است که ذهن تحلیل گران مسائل بین المللی را به خود مشغول کرده به عبارت دیگر در روند سیاست خارجی متغیرهای متعددی از جمله مبانی اعتقادی ، شرایط ژئوپلتیک ساختار و ماهیت نظام بین المللی ، جمعیت ، فرهنگ و خصوصیات مجریان اصلی سیاست خارجی تاثیر می گذارند . سیاست خارجی بازتاب اهداف و و سیاست های یک دولت در صحنه روابط بین المللی و در ارتباط با سایر دولت ها ، جوامع و سازمان های بین المللی ، نهضت ها ، افراد بیگانه و حوادث و اتفاقات جهان می باشد . در نتیجه سیاست خارجی هر کشوری شامل دو قسمت می باشد :

الف : اهداف ملی که هر کشور در صحنه بین الملل تعقیب و در صدد تحلیل آنها می باشد .

ب: سیاست ها و روش هایی که برای رسیدن به اهداف مزبور اتخاذ و اعمال می گردد .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment