دانلود پروژه رشته حقوق درباره اثر بازی های رایانه ای بر كودكان و نوجوانان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

ج) تنبل شدن ذهن:

دراین بازی ها به دلیل این كه كودك و نوجوان با ساختنی ها و برنامه های دیگران به بازی می پردازد و كمتر قدرت دخل و تصرف در آنها پیدا می كند اعتماد به نفس او در برابر ساختنی ها و پیشرفت دیگران متزلزل می شود.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

تصور بیشتر خانواده ها این است كه در بازی های رایانه ای فرد در بازی مداخله فكری مداوم دارد. اما این مداخله، فكری نیست بلكه این بازی ها سلولهای مغزی را گول می زنند و از نظر حركتی نیز فقط چند انگشت كودك را حركت می دهند . ماهر چه دراین مسیر حركت كنیم و بازی ها را گسترش دهیم، انسانهایی را تحویل جامعه خواهیم داد كه سر خورده ، افسرده، غیر متحرك وغیرسازنده هستند و خود اتكایی آنها بسیار كم خواهد بود و ابتكار عمل نخواهند داشت. درحالی كه برای جامعه ، نیاز به انسانهایی خلاق ، مبتكر و متفكر داریم.

د) تاثیر منفی در روابط خانوادگی :

با توجه به این كه زندگی دركشور ما نیز به طرف ماشینی شدن پیش می رود و در بعضی خانواده ها زن و مرد شاغل هستند و یا بعضی ازمردان بیش از یك شغل دارند خود به خود روابط عاطفی و دركنار هم بودن خانواده كمتر شده وعده زیادی ازاین وضع و وجود تلویزیون به عنوان جعبه جادویی كه باعث سرد شدن روابط خانوادگی شده ناراضی هستند وحالا نیز جعبه جادویی دیگری یا جاذبه ی سحر آمیزتری به نام رایانه اضافه براین وضعیت شده و مشكلات را دوچندان كرده است.

و) افت تحصیلی

به دلیل جاذبه مسحور كننده ای كه این بازی ها دارد، بچه ها وقت و انرژی زیادی را صرف بازی با آن می  كنند، حتی بعضی از كودكان صبح، زودتر از وقت معمول بیدار می شوند تا قبل از مدرسه كمی بازی كنند و وقتهای تلف شده را هم بدین صورت جبران می كنند. یكی از والدین اظهار می دارد كه در سال گذشته پسرم بهترین نمرات را داشت اما از وقتی كه رایانه برایش خریده ایم روزی 2 الی 3 ساعت وقت خود را صرف بازی می كند و از لحاظ تحصیلی افت پیدا كرده است.

رهنمودها

– اگر چنانچه قراراست از بازی های كامپیوتری استفاده كنید، بهتراست بازی های تصویری خلاق كه كودكان باید به وسیله آنها، معما هایی را حل كنند، بیش از بازی های دیگر مورد توجه قراردهید.

– بازی دسته جمعی كودكان ، با ابزارهای تصویری كمتر مسئله ساز است، این اسباب بازی ها ، زمانی مخرب خواهد بود كه كودك به تنهایی برای ساعات طولانی ، غرق بازی شود.

– والدین وقت بیشتری را به كودك و نوجوان خویش اختصاص بدهند. هر قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان بیشتر باشد زمینه چنین بازی هایی كمتر فراهم می شود.

به اعتقاد پزشكان ایتالیایی وبعضی كشورهای دیگر اروپایی ، مقصران اصلی ، والدین هستند كه فرزندان خود را برای ساعتهای طولانی درمقابل تلویزیون ،  كامپیوتر، ویدئو گیم ، یا فیلم های ویدئویی رها می كنند.

– بهتراست كه والدین همراه فرزندان خود به كوهستان، باشگاهها و میادین ورزشی بروند و به بازی های مورد علاقه آنها بپردازند تا انرژی عصبی و روانی آنان تخلیه شده و توجهشان ازبازی ها ی رایانه ای منحرف شود.

-به فرزندتان اجازه ندهید در فاصله نزدیكی از صفحه رایانه بنشیند.

-ازرایانه های با صفحه كوچك استفاده كنید.

-نور صفحه تلویزیون را كم كنید.

– ضروری است بچه ها به طور مرتب بین دو نوبت بازی استراحت كنند.

– چشمها باید مسلط به صفحه رایانه باشد.

– روشنایی اتاق به نحوی تنظیم شود كه زنندگی نور به حداقل برسد.

– بهتر است والدین با كودكان صحبت كنند كه فقط روزهای تعطیلی مجاز به استفاده ازاین بازی ها  هستند.

با استدلال و منطق آسیب هایی را كه كامپیوتر به كودكان وارد می آورد متذكر شوید.

مخربترین بازی های تصویری ، بازی هایی هستند كه تصاویر آنها، به طور مكرر، بر صفحه ظاهر می شوند و كودك باید به تمام تصاویری كه ازبرابر چشم وی می گذرند، شلیك كند، لذا توصیه می شود از این گونه بازی ها كمتر در دسترس كودك قرار گیرد.

تحقیقات جدید انجام شده در جوانان نشان می دهد استفاده از بازی های ویدئویی و رایانه ای با ناتوانی ارتباط مناسب جوان با دوستان و اطرافیانش مرتبط است. این تحقیق بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از 813 جوان مدرسه ای و دانشگاهی در سراسر آمریكا انجام شده است.
    هر چه میزان ساعات انجام بازی های ویدئویی بالاتر می رود از آن سو كیفیت ارتباط جوان با همسالان و والدینش كمتر می شود.
    یك دلیل این است كه فرد به خاطر علاقه زیاد به بازی های ویدئویی و رایانه ای خودش را از انجام فعالیت های اجتماعی مهم و ارتباط جمعی دور می كند.
    علت دیگر هم می تواند درگیری فرد با خانواده و محیط اطرافش باشد كه در این حالت فرد برای پر كردن اوقات فراغت شركت كنندگان در این تحقیق ساعاتی را كه اغلب مشغول بازی هستند گزارش كردند؛ همچنین به برخی پرسش هایی كه كیفیت ارتباط آنان با اطرافیانشان را نشان می داد، پاسخ دادند. مثلاچه مدتی را در حال به اشتراك گذاشتن عواطف و احساسات و مهرورزی به دیگران یا حمایت از دوستان و خانواده هستند.محققان بر این باور بودند كه تنها بازی های ویدئویی و رایانه ای نمی توانند به معنای خاتمه دادن كامل ارتباط با اجتماع باشند، چون میزان ارتباطی كه به آن دست یافتند نسبتا زیاد نبود.
    كیفیت ارتباط اجتماعی با انسان های اطراف می تواند با بازی های ویدئویی و رایانه ای مرتبط باشد. البته نكته مهم این است كه بیشتر موضوعات و عوارض مطرح شده حول این موضوع (بازی های ویدئویی و رایانه ای) نكات مثبتی در بر ندارند.
    تحلیل ها نشان می دهد جوانان اغلب وقتی درگیر رفتارهای خطرناك مانند نوشیدن الكل و مصرف مواد مخدر هستند به بازی های ویدئویی و رایانه ای روی می آورند.
    آمارها نشان می دهد جوانانی كه هر روز بازی های ویدئویی و رایانه ای انجام می دهند 2 برابر بیشتر از افرادی كه به طور اتفاقی بازی های رایانه ای انجام می دهند و 3 برابر بیش از كسانی كه هرگز بازی نمی كنند سیگار و ماری جوانا مصرف می كنند.
    بیش از 4/3 درصد از پسران دانشگاهی در این تحقیق مرتب بازی های ویدئویی و رایانه ای می كنند، در صورتی كه در طرف مقابل، تنها 17 درصد از دختران بیش از یك بار در ماه بازی می كنند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment