دانلود پروژه رشته حسابداری در مورد حرفه حسابرسی – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

نمونه ای از برنامه حسابرسی یك نمونه متداول از روش های تفصیلی مندرج در یك برنامه حسابرسی ، یعنی بخشی از روش های رسیدگی به اوراق بهادار قابل داد و ستد، در زیر می آید.

متناسب سازی برنامه حسابرسی

هر كار حسابرسی دارای شرایط و مشكلات خاص خود است. از این رو لازم است حسابرس مسئول هر كار روش های مناسب با شرایط آن كار را تعیین كند. در مراحل اولیه برنامه ریزی كار حسابرسی، تنها یك برنامه حسابرسی مقدماتی می تواند تهیه شود. حسابرسان باید انتظار داشته باشند با روشن شدن نقاط ضعف و قوت سیستم كنترل داخلی و سایر شرایطی كه در عمل با آن مواجه می شوند، این برنامه اولیه تعدیل گردد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

وجود یك سیستم كنترل داخلی ضعف، یعنی سیستمی كه مدارك حسابداری آن ناقص است، كاركنانش بی كفایتند و واحد حسابرسی داخلی ندارد، حجم رسیدگیهای به مراتب بیشتری را نسبت به شركتی ایجاب می كند كه تعداد كاركنان آن كافی است و از یك سیستم قوی كنترل داخلی، مدارك خوب حسابداری و واحد حسابرسی داخلی مؤثری برخوردار است. سیستم كنترل داخلی گاه برای برخی از عملیات واحد تجاری، كافی و مناسب اما در سایر زمینه ها ضعف است یا اصلاً وجود ندارد. آزمونهای حسابرسان در ان بخش از عملیات كه كنترلهای داخلی ضعیف دارد باید افزایش یابدو در مورد قسمت های با كنترل داخلی قوی می تواند به حداقل ممكن كاهش داده شود. تفاوت های بسیاری كه در كیفیت سیستم كنترل داخلی شركت های مختلف وجود دارد توأم با گوناگونی شیوه های حسابداری و مسایل خاص مربوط به هرشركت ایجاب می كند كه حسابرسان برنامه حسابرسی را همزمان با كسب آگاهی نسبت به شرایط خاص هر كار، تعدیل كنند.

ارزش برنامه حسابرسی به عنوان ابزاری برای هماهنگی، نظم و ترتیب منطقی رسیدگیها، غیرقابل انكار است. اما، برنامه حسابرسی را نباید جایگزینی برای برخورد هوشیارانه و مدبرانه حسابرسان دانست. بلكه، كاركنان حسابرسی باید تشویق شوند هرگونه معاملات غیرعادی یا شیوه عملهای مشكوكی را كه به هر طریق مورد توجهشان قرار می گیرد، بطور كامل رسیدگی كنند و به آنان هشدار داده شود كه خود را به شیوه های رسیدگی مندرج در برنامه حسابرسی كه از پیش تدوین شده است، محدود ننمایند.

بودجه های زمانی كار حسابرسی

مؤسسات حسابرسی معمولاً حق الزحمه حسابرسی را براساس زمان كاركرد، صورتحساب می كنند و بنابراین، جزییات ساعات صرف شده برای هر كار حسابرسی باید ثبت و نگهداری شود. بودجه زمانی هر كار حسابرسی از برآورد كردن زمان لازم جهت هر مرحله از كار و برای هر یك از سطوح مختلف كاركنان حسابرسی و سپس، جمع زدن این مقادیر براوردی بدست می آید. بودجه زمانی كار حسابرسی علاوه بر تأمین مبنایی برای محاسبه حق الزحمه، كاربردهای دیگری نیز دارد. بودجه زمانی، بخش هایی از كار را كه به نظر مدیر یا شریك مؤسسه از حساسیت برخوردار است و به صرف زمان بیشتری نیاز دارد، به اطلاع اعضای تیم رسیدگی می رساند. بودجه زمانی، ابزرا مهمی برای سرپرستان است، بدین معنا كه از آن برای اندازه گیری كارآیی كاركنان حسابرسی و تشخیص این كه كار حسابرسی در هر مرحله، از پیشرفت رضایت بخشی برخوردار است یا خیر، استفاده می شود.

حسابرسان همواره برای تكمیل رسیدگیها در محدوده زمان برآوردی آن ، در فشارند. یك كمك حسابرس كه بیش از حد معمول وقت صرف انجام كاری می كند احتمالاً مورد علاقه سرپرستان قرار نمی گیرد یا نمی تواند به سرعت ترقی كند. توانایی انجام دادن كار رضایت بخش در یك فرصت نامحدود ، امتیاز ویژه ای نیست چون در حرفه حسابرسی مستقل، زمان هرگز نامحدود نیست.

تهیه بودجه زمانی در حسابرسیهای متوالی، با استفاده از جزئیات بودجه زمانی سال قبل تسهیل می شود. گاه، به دلیل رضایت بخش نبودن مدارك حسابداری صاحبكار یا سایر شرایط بخصوصی كه بروز می كند، دستیابی به هدفهای بودجه زمانی كاملاً غیر ممكن می شود. حتی اگر بیش از زمان پیش بینی شده وقت صرف انجام كاری بشود نباید استانداردهای كیفی انجام عملیات حسابرسی را نادیده گرفت. حسن شهرت مؤسسه حسابرسی و مسئولیت قانونی آن در برابر صاحبكار و اشخاص ثالث، حذف یك بخش یا تمام برخی از روش های رسیدگی را به منظور اتمام كار در مدت زمان پیش بینی شده مجاز نمی دارد.

خلاصه گزارشگری

تعدد و گوناگونی خدماتی كه حسابرسان ارائه می دهند، ممكن است خواننده را گیج كرده باشد. نقش حسابرسان در سالهای اخیر تغییر بسیار یافته است تا حسابرسان بتوانند جوابگوی تقاضای جامعه برای ارائه انواع خدمات باشند.

شكل 2-1 خلاصه ای از جنبه های اساسی هر یك از این خدمات را نشان می دهد.

خدمات حسابرسان

  تنظیم اجرای روش های مورد توافق بررسی رسیدگی
نوع خدمت حسابداری اعتبار دهی اعتبار دهی اعتبار دهی
اطمینان صریح هیچ محدود (اطمینان سلبی) محدود (اطمینان سلبی) اظهار نظر
توزیع گزارش بدون محدودیت اجرای روش های مورد توافق بدون محدودیت بدون محدودیت
حداقل روش های لازم خواندن صورتها   پرس و جو و اجرای روش های تحلیلی گردآوری شواهد كافی به عنوان پشتوانه اظهار نظر
ملاحظات به عنوان صورتهای حسابرسی نشده شركت های سهامی عام شناخته می شود.   تنها در مورد گزارشهای مالی و تاریخی انجام می شود به عنوان حسابرسی صورتهای مالی شناخته می شود.

لیست حقوق و دستمزد

ردیف نام و نام خانوادگی شماره تأمین اجتماعی ساعات كاركرد نرخ دستمزد ساعتی حقوق و مزایا كسورات مبلغ خالص محل امضاء تسهیم هزینه حقوق و مزایا به حسابهای مختلف
  حقوق اضافه كار فوق العاده پاداش جمع حقوق و مزایای ناخالص مالیات بیمه اقساط وام سایر جمع كسورات تولید اداری فروش
1 حسابرس علی براتی 123567 220 1500 240000 126000 5200   371200 74240 25984 5000   105224 265976     371200  
2 حسابرس ایرج رشیدی 14532 210 1500 240000 105000 7400   352400 70480 24668 2700   97848 254552       352400

منابع و مآخذ :

اصول حسابرسی ، جلد 1 و 2

مؤلفان : والتر بی میگز ، ا. ری . ویتینگتون

ترجمه : عباس ارباب سلیمانی

اصول حسابداری 2

مؤلف : حسن دهقان دهنوی

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment