دانلود پروژه رشته حسابداری درمورد صورت گردش وجوه نقد – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

مقدمه:

آیا شما از ورود و خروج وجوه نقد آگاه هستید؟ آیا شما می دانید مانده وجوه نقدتان قبل از آنكه حیلی دیر شود؟ پاسخ این سوالات و دیگر سوالات در ذهنتان در این مقاله ارائه می شود.

یكی از مهمترین مسئولیتهایی كه شما در هنگام مرور گردش نقدینگی مالكیت شركتهای كوچك با آن روبرو می شوید توانایی فهم نیازهای نقدی واحد تجاری است. شما باید لیست حقوق و دستمزد هفتگی را تهیه و پرداخت كنید، برای حمل كالا پول بپردازید مالیات حقوق و فروش خود را بپردازید. این وظایف كمترین چیزهایی است كه شما تهیه می كنید تا انجام شود. در نتیجه شما قادر نخواهید بود و یا نخواهید توانست كه یك برنامه برای نیازهای نقدی و برآوردن آن نیازها فراهم آورید.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما باید اطمینان داشته باشید كه درك مدیریت وجوه نقد و پیش‌بینی آن هنرهای سری نمی باشند كه در پشت درهای بسته با سحر و جادو انجام شوند بلكه بر مبنای احساس معمولی و منطق همراه با فهم‌خوبی از نحوه تامین مالی و صورت‌های مالی‌تان است. آنچه كه شما باید انجام دهید براساس فهم از صورتهای مالی و عملیات مالی شركت شما و فراگیری مفاهیمی ساده است كه در این مقاله برای شما ارائه می‌شود. اجازه دهید كه با یكدیگر یك روشی را برای مدیریت وجوه نقد توسعه دهیم كه برای شما قابل فهم و مورد استفاده باشد.

پنج موضوع بودجه بندی و پیش‌بینی وجوه نقد عبارتند از:

تعریف- پیش‌بینی وجوه نقد چیست؟

هدف- چرا شما به پیش‌بینی نیاز دارید؟

محدوده زمانی- دوره زمانی پیش‌بینی شما كدام است؟

پیش شرط و لازمه- شما باید چه چیزهایی را داشته باشید تا پیش‌بینی موفقیت‌آمیز وجوه نقد انجام دهید؟

شكل- چگونه پیش‌بینی تان را سازماندهی كنید؟

ما این پنج موضوع را بطور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم و مبانی درك لازم برای شما را جهت كنترل وجوه نقدتان را براین اساس قرار می دهیم. هنگامی كه مبانی كامل شد نقطه شروع را بررسی خواهیم كرد.

تعریف: پیش‌بینی نقد چیست؟

ما باید یك تعریف خوب و نكات لازم كه در آن تعریف باید لحاظ شوند را چنان تنظیم كنیم كه شما بتوانید یك پیش‌بینی برای وجوه نقد خود انجام دهید و مفاهیم آن را درك كنید. پیش‌بینی وجه نقد عبارت است از ارائه نتایج وجوه نقد بر مبنای فرضیاتی در مورد رویدادهایی كه انتظار می رود بوجود آید اتفاق بیفتد در طی دوره پیش‌بینی.

در تعریف فوق چهار نكته وجود دارد كه در فهم آن به ما كمك می كند.

1- دوره زمانی مربوط به برنامه پیش‌بینی وجوه نقد باید تعریف شود.

2- فرضیات معینی درباره آنچه كه قرار است اتفاق بیفتد باید تهیه شده و مستند شود برای پیش‌بینی نتایج نقدی. ارائه دادن فرضیات در مورد آنچه كه در آینده اتفاق خواهد افتاد برای بعضی از افراد شركتهای كوچك یك كمی ترساننده است. تصور وقت صرف كردن برای تفكر درباره آینده و ساختن فرض هایی از قبیل «فروش در سال بعد 4% رشد خواهد داشت» یا «من باید یك كارمند در سال بعد استخدام كنم كه xx دلار حقوق، مالیات و سایر مزایا دارد» این زمانی است كه شما شروع می كنید كه یقین كنید آیا شما درباره پیش‌بینی تان جدی هستید. اگر شما بخواهید و قادر باشید كه پیشتر برنامه ها و فرضیات خود را انجام دهید یك مرحله عمده را در جهت اهداف در مورد كنترل وجوه نقد شركت خود گذرانده اید.

3- یك بودجه نقدی برای قابل فهم بودن و كامل بودن باید مستند باشد همچنانكه آنرا مرور می كنید اصلاح می كنید. به نظر می رسد كه كاركردن با اعداد بوسیله ماشین حساب ساده تر باشد اما اگر شما آنگونه عمل كنید شما یك راه سازمان یافته جهت ارزیابی آنچه كه انجام داده اید و بهبود دادن، فراهم نخواهید آورد.

4- اقدامات ویژه ای باید بر روی فرضیات انجام دهید تا برنامه ها و اهداف شما را روح ببخشد كه به آن مدیریت فعال نامیده می شود. اگر شما بخواهید كه چیزی اتفاق بیفتد و برنامه های خود را براساس آن فرض انجام دهید باید مراحل تعریف شده یا اقداماتی را انجام دهید كه برنامه شما را معتبر سازد.

بطور خلاصه، ابتدا باید دوره بودجه را تعیین كند و سپس فرضیاتی را دوباره آنچه كه اتفاق خواهد افتاد انجام دهید، سپس یك نوشته ای در مورد پیش‌بینی ارائه دهید و سپس آنرا اعتبار دهید.

هدف: چرا شما به پیش‌بینی نیاز دارید؟

شما بمنظور حصول اطمینان از اینكه بیش از آنچه وجه نقد دارید یا انتظار دارید كه داشته باشید هزینه نخواهید كرد. به پیش‌بینی وجوه نقد نیاز دارید اما بمنظور برنامه‌ریزی اهداف باید به چند نكته توجه كرد:

1- حصول اطمینان از اینكه مانده وجه نقد همیشه بالاتر از صفر خواهد بود و یا بالاتر از یك سطح مطلوب.

   2- هنگامی كه سطح وجوه نقد به اندازه كافی بالاتر از حداقل است به سرمایه‌گذاری آن ظرفیت اضافی پرداخت تعیین كنید كه حداقل قابل قبول مانده وجه نقد شما چقدر است؟ ممكنم است آن عدد صفر باشد یا حداقل مبلغی مثبت كه با توجه به تجارت شما منطقی باشد. پس به فرآیند پیش‌بینی توجه كنید كه آیا برنامه‌ها و رویدادهای مورد انتظار، شما را در موقعیتی بالاتر از آن حداقل استاندارد نگه می‌دارند. این اولین مرحله پیش‌بینی وجه نقد است.

بعد از پیش‌بینی موفقیت آمیز برای یك دوره بسیاری از شركتها قادر هستند كه به نكته دوم ذكر شده در بالا مراجعه كنند. اگر شما قادر باشید كه مانده مثبت كافی را در حسابهایتان نگهداری كرده و مدیریت كنید آنوقت قادر خواهید بود كه برنامه هایی را به منظور استفاده ظرفیت اضافی مانده وجوه نقد به عنوان سرمایه گذاری كوتاه مدت جهت كسب سود اضافی، پی ریزی كنید. بطور خلاصه هدف پیش‌بینی عبارت است از سعی در اجرای فرضی برنامه جهت مشاهده اینكه تاثیرات نقدی آن چه خواهد بود قبل از اینكه شما واقعاً اقداماتی را انجام دهید. آیا این جالب نخواهد بود تحقق اینكه شما به وجه نقد بیشتری نیاز داشته باشید قبل از اینكه خیلی دیر شود و از آن بهتر این است كه شما وجه نقد اضافه‌ای داشته باشید و در سرمایه گذاری های كوتاه مدت كم ریسك بمنظور افزایش سود سرمایه گذاری كنید.

چندین نتیجه مطلوب وجود دارد كه می تواند در نتیجه استفاده از تكنیكهای پیش‌بینی وجوه نقد حاصل شود. بعضی از معمول ترین آنها عبارتند از:

پیش‌بینی نیازهای تامین مالی كوتاه مدت، تامین مالی نوسانات فصلی تجارت، برنامه‌ریزی كاهش بدهیها، برنامه ریزی مخارج سرمایه ای (خرید تجهیزات)، كسب منافع از تنزیل وجه نقد، برنامه ریزی خرید موجودیها، ارزیابی و طراحی سیاستهای اعتباری، برنامه ریزی تامین مالی كوتاه مدت و افزایش سود سرمایه گذاری.

تنظیم یك یا چند مورد از اقلام بالا در پیش‌بینی، شما را قادر خواهد كرد كه تاثیرات وجوه نقد را برآورد كنید قبل از آنكه واقعاً خود را مشغول سازید. اگرچه غالباً نیازهای شما برای پیش‌بینی نقد حول یك رویداد اصلی نمی چرخد بلكه جهت تعین عملیات روزمره است. این فرآیند برنامه ریزی نیازهای نقدی كوتاه مدت نام دارد.

بحث خاص، مالیات‌تان را بپردازید!

در حالیكه شركتهای كوچك در نیازهای نقدی شان كشمكش دارند و تلاش می‌كنند كه با سرمایه در گردش ناكافی عملیات خود را انجام دهند، آنها اغلب خود را در برآوردن همه نیازهای نقدی شان ناتوان می بینند. اكثر قریب به اتفاق آنها راههای نامطلوبی از قبیل عدم پرداخت مالیات حقوق و یا فروش را انتخاب می كنند این اشتباه ترین كاری است كه در هنگام موجودی نقد ناكافی می توان انجام داد.

اولاً، هم ادارات مالیاتی ایالتی و مركزی جریمه ها و بهره هایی را برای دیر كرد مالیات وضع می كنند. جریمه مالیات دولت مركزی 10% مالیات پرداخت نشده است و این نرخ، سالانه نیست بلكه 10% مالیات پرداخت نشده برای هر تاخیر است. ثانیاً، هم دولت مركزی و هم دولتهای ایالتی اختیار دارند كه حكم حبس عدم پرداخت مالیات برای شركتها و یا كارمندان وضع كنند. حكم حبس عدم پرداخت مالیات عبارت است از یك سند رسمی كه اعتبار دهی به شما را ممنوع می كند و در گزارش اعتبار شما نمایش داده می شود. ثالثاً، IRS دولت مركزی شما را به میزان 1005 مالیات پرداخت نشده جریمه می كند اگر شركت شما قادر به پرداخت نباشد و در آخر اینكه IRS این اختیار را دارد كه حسابهای بانكی شما را (شركت یا شخصی) را مصادره كند تا طلب خود را برداشت كند. ایالت یك گواهینامه به اداره متبوع خود می فرستد و از شما جمع آوری می كند. هنگامی كه وجوه نقد كم می شود معمولاً تلاش می شود كه مالیات پرداخت نشود (گریز از مالیات) تا هنگامی كه اوضاع مالی بهتر شود.

توصیه ساده: مالیات دولت مركزی و ایالتی را بپردازید هنگامی كه سر رسید می‌شود. شما نمی توانید از جریمه ها بگریزید و نمی خواهید كه مشكلی برای شما و شركت شما ایجاد شود.

دوره زمانی- دوره بودجه شما كدام است؟

این یك مفهوم ساده اما با اهمیت است. همانطوریكه در تعریف پیش‌بینی خاطر نشان شد شما باید دوره زمانی پیش‌بینی خود را تعریف كنید، چند راهكار وجود دارد:

بلند مدت (یك ساله یا بیشتر)، كوتاه مدت (یك ماهه تا یكساله)، كوتاه مدت (یك هفته تا یك ماهه)

بسیاری از تلاشهای پیش‌بینی شما در گروه میان مدت خواهد بود مثلاً یك دوره سه ماهه پیش بینی، كه نقطه شروع خوبی برای شما است. زیرا به اندازه كافی به حال نزدیك است و این اجازه را می دهد كه متغییرها با دولت منطقی پیش‌بینی شوند. بعد از آنكه شما حرفه ای تر شدید در دوره های بلند مدت تر را برای برنامه ها و اهداف شركت خود شروع می كنید و شما مایل خواهید بود كه دوره پیش‌بینی را گسترده تر كنید به طوریكه آینده را پیش‌بینی كنید، بودجه بندی پروژه ای برای حداقل 12 ماه.

بطور ویژه 2 دلیل برای پیش‌بینی های خیلی كوتاه مدت وجود دارد. دلیل مطلوب‌تر كسب منافع از مانده های اضافی نقدی از طریق سرمایه گذاری های كوتاه مدت كم ریسك با بهره بالا است بدین منظور شما باید بدانید كه نیازهای نقدی شما چیست و همچنین از میزان پول اضافی آگاهی داشته باشید.

معمولترین علت برای بودجه های كوتاه مدت عبارت است از كوشش برای پوشش دادن مخارج مورد نیاز با توان مالی ناكافی است. البته آگاهی از دریافت های مورد انتظار و پرداختهای مورد انتظار روزانه همیشه سودمند است. اما اغلب تحلیل های كوتاه مدت تلاش می كنند كه وجوه ناكافی را مدیریت كنند نه اینكه برای حداكثر كردن بازدهی سرمایه گذاری وجوه نقد كوشش كنند. جواب نهایی به مسائل مدیریت وجوه نقد شركتهای كوچك، مدیریت خرد روزمره وجوه نقد نیست بلكه توجه دقیق به برنامه ها و اهداف شركت و ایجاد برنامه ای در خور توانایی اداره وجوه نقد شركت دارد.

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment