دانلود پروژه رشته حسابداری با عنوان حسابداری – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

ب ) حسابرسی

فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه‌های حسابداری در بند الف در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یك تقسیم‌بندی كلی به دو گروه اصلی تفكیك می‌شوند :

حسابرسان داخلی : این گروه از حسابرسان ، كارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیات مدیره و شركت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیات مدیره ارائه می‌دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌كنند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

حسابرسان مستقل: این گروه از حسابرسان، افرادی هستند كه در موسسات حسابرسی مشغول كار هستند و بر اساس قرارداد میان شركتها یا سازمانها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌كنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شركت و هیات مدیره شركت می‌باشند.

در حال حاضر در ایران ، سازمان حسابرسی به عنوان یك سازمان دولتی ، بزرگترین موسسه حسابرسی است و در كنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می‌باشند.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:

داشتن شم ریاضی در رشته حسابداری از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل دانش‌آموزان رشته ریاضی در این رشته موفقتر هستند. البته این بدان معنا نیست كه دانش‌آموزان رشته علوم انسانی قادر به ادامه تحصیل در رشته حسابداری نیستند بلكه باید تلاش كنند تا از دانش ریاضی خوب و یا حداقل متوسطی برخوردار باشند.

همچنین یك حسابدار باید بتواند بخوبی گزارش كارهای خود را ارائه دهد. بنابراین باید در ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد. این ویژگی بخصوص در سطوح بالاتر این رشته یعنی حسابرسی و مدیریت مالی اهمیت بسیاری دارد.

در آزمون هر سه گروه آزمایشی درس ریاضی به عنوان مهمترین درس این رشته ضریب 4 دارد.

دانشجوی حسابداری باید صادق و رازدار باشد چون در آینده تمام اسناد و مدارك یك سازمان را در اختیار دارد و اگر فرد رازدار و در كل با اخلاقی نباشد لطمات زیادی به آن شركت و در نهایت به جامعه وارد می‌آورد. این مساله بخصوص در حسابرسی اهمیت بیشتری دارد زیرا اگر یك حسابرس كه وظیفه بررسی گزارشات مالی یك سازمان و تایید صحت و سقم آن را بر عهده دارد، درستكار نبوده و یا شهامت ابراز مشكلات را نداشته باشد، می‌تواند به نابسامانی‌های اداری و مالی یك جامعه دامن بزند.

و بالاخره یك حسابدار برای موفقیت در این دنیای پر از رقابت و تغییر و تحول باید خلاق، مبتكر، صبور و منضبط باشد.

علاقه به امور مالی و تجزیه و تحلیل‌های آن، عامل موفقیت دانشجوی حسابداری است.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

تا دكترا امكان ادامه تحصیل وجود دارد.

نظر یك فارغ‌التحصیل مشغول به كار در این رشته :

دانشجوی این رشته باید تحمل ساعتها كار در پشت یك میز و صندلی و سرو كار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد. همچنین باید دقیق و منظم باشد تا در جمع‌بندی اعداد و ارقام دچار مشكل نگردد.»

وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر:

آموزش حسابداران و شركت موثر آنها در فراهم‌آوری اطلاعات مالی دقیق و قابل اعتماد، و تجزیه و تحلیل این اطلاعات برای توسعه پایدار در كشور در حال توسعه‌ای مانند ایران اهمیت فراوانی دارد. چرا كه وجود اطلاعات دقیق، اعتماد برانگیز، بموقع و مربوط به فعالیت‌های اقتصادی، نه تنها لازم بلكه حیاتی است. علاوه بر این اطلاعات مالی حاصل از فعالیت‌های اقتصادی كه بوسیله نظام‌های حسابداری گزارش می‌شود، می‌تواند از انحراف مسیر پیش‌بینی شده ، اتلاف منابع اقتصادی و اخلال در برنامه‌های توسعه اقتصادی جلوگیری كند.

دكتر ثقفی نیز در این باره می‌گوید:« چون این رشته فقط به كلاس و معلم نیاز دارد متاسفانه در سالهای اخیر، بسیاری از شهرهای دورافتاده كه حتی یك حسابدار مجرب و متخصص ندارد، رشته حسابداری را با استفاده از اساتید كم‌تجربه دائر كرده است و در نتیجه فارغ‌التحصیلان دانشگاههای فوق حسابدارانی ناكارآمد هستند كه نمی‌توانند، جذب بازار كار شوند. البته آنچه گفته شد شامل حال فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته نمی‌شود چون هر فرد سرمایه‌گذار و هر موسسه اعتباری برای سرمایه‌گذاری یا اعتبار دادن به حسابدار نیاز دارد. »

   نكات تكمیلی :

چند سال پیش وقتی كه آقای . ت ریاست یكی از كارخانه‌های ایران را بر عهده گرفت با اخم‌های در هم و چهره‌های عبوس كارگرانی روبرو شد كه 6 ماه بود حقوق نگرفته بودند و امید چندانی نیز به رئیس جدید نداشتند. اما رئیس جدید كه فارغ‌التحصیل رشته حسابداری بود با مدیریت قوی و درست خویش نه تنها كارخانه مورد نظر را از ورشكستگی نجات داد بلكه امروزه این كارخانه یكی از بهترین كارخانه‌های كشور است كه محصولات آن به خارج از كشور صادر می‌گردد و در حال حاضر نیز نحوه كار رئیس یاد شده به عنوان یك شیوه نوین در دانشگاهها تدریس می‌شود.

حسابداری سرمایه‌گذاری دراوراق بهادار

در دنیای امروزكه هر روز شكل تازه ای از ارتباطات اقتصادی به وجود می‌آید وافراد و شركتها و مؤسسات با یكدیگر در ارتباط می‌باشند وتغییرات و تأثیرات مالی آنها بر یكدیگر تأثیر دارد و روز به روز این فعالیتها پیچیده‌تر می‌شود این عوامل باعث می‌شود كه نقش حسابداری به عنوان فراهم كنندگان اطلاعات مالی با استفاده از استاندارهای حسابداری برای‌‌ استفاده كنندگان بیشتر مشخص گردد. یكی ازمباحثی كه در سالهای اخیر(حداقل در زمینه حسابداری آن) مورد توجه بوده است بحث سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار (سهام واوراق قرضه) می‌باشد به همین دلیل بر آنیم تاخلاصه‌ای از چگونگی و طبقه بندی ثبت و گزارشگری آنها را تشریح كنیم.

حسابداری سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با انتشار استاندارد شماره ی 115 كمیته استاندارد های حسابداری مالی (FASB) درماه مه 1933 تحت عنوان سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه و سهام، به طور قابل ملاحظه ای در نحوه‌ی ثبت و نگهداری وگزارشگری آنها تغییر ایجاد كرده است.

سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار

اولاً به دلیل اینكه وجه نقد مازاد شركتها عاطل نگه داشته نشود وشركتها بتواننداز مازاد وجوه خود بازدهی به دست آورند، ثانیاً با سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار سایر شركتها به خصوص در اوراق بهاداری كه بیانگر حق مالكیت است نفوذ مؤثر وكنترل بر شركت سرمایه‌پذیر پیدا كرده و به طور مستقیم توان سود‌آوری شركت را افزایش میدهند،سرمایه‌گذاری به این نحوه گسترش داشته است.

حال كه با خلاصه‌ای از دلایل سرمایه‌گذاریها آشنا شدیم بحث را پیرامون طبقه بندی و نحوه ثبت وگزارشگری سرمایه‌گذاریها به طور خلاصه ادامه می دهیم.

الف) سرمایه‌گذاری در اوراق قابل داد و ستد: یعنی سرمایه‌گذاریهایی‌كه با قصد خرید‌وفروش آنها و برخورداری از تغییر قیمتها دركوتاه مدت حاصل می شود.

ب) سرمایه‌گذاری در اوراق قابل بهادار آماده فروش: سرمایه‌گذاریهای اوراق بهادار قابل داد و ستد و نه در اوراق قرضه كه تا سررسید نگهداری می شود جای دارد.

ج) اوراق قرضه كه تا سررسید نگهداری می شود: سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه‌ای كه مدیریت قصد‌داردآنها را تا سررسید نگهداری كند.

نحوه حسابداری سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار

در حسابداری سرمایه‌گذاریها بایستی ابتدا نوع سرمایه‌گذاری مشخص گردد. یعنی اینكه آیا سرمایه‌گذاری در سهام صورت گرفته است یا در اوراق قرضه ؟

الف) با فرض اینكه سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه صورت گرفته باشد:

1) اگر سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه صورت گرفته باشد بایستی قصد مدیریت از سرمایه‌گذاری مشخص شود یعنی آیا سرمایه‌گذاری تا سررسید نگهداری

می شود؟ در صورت مثبت بودن جواب سرمایه‌گذاری تحت عنوان سرمایه‌گذاری تا سررسید طبقه بندی می‌گردد و روش حسابداری آن روش بهای تمام شده (بهای تمام شده سرمایه‌گذاری شامل: قیمت خرید، حق الزحمه كارگزار، مالیات نقل و انتقال و سایر مخارجی كه برای تحصیل سرمایه‌گذاری صرف می شود ) با استهلاك كسر یا صرف می‌باشد.

2) اگر سرمایه‌گذاری از نوع اوراق قرضه قابل داد و ستد باشد در زمان خریدسرمایه‌گذاری به بهای تمام شده ثبت می‌گردد و در پایان دوره مالی به ارزش متعارف‌(معرف مبلغی است كه می‌‌‌تواند بر اساس آن اوراق بهادار را در معامله‌ای حقیقی و بی‌شبهه بین خریدار و فروشنده مایل و آگاه مبادله كرد) تعدیل گردیده وسود(زیان) حاصل از نگهداشت سرمایه‌گذاری شناسایی و به حساب سود و (زیان) منتقل كرد.

3) اگر سرمایه‌گذاری به عنوان اوراق قرضه‌ی آماده فروش طبقه بندی گردد در زمان خرید به بهای تمام شده ثبت میگردد و در پایان دوره مالی به ارزش متعارف تبدیل می‌گردد. و سود و زیان حاصل از نگهداشت سرمایه‌گذاری به عنوان یكی از اقلام حقوق صاحبان سهام گزارش می‌شود.

ب) حال اگر سرمایه‌گذاری درسهام صورت گرفته باشد در این صورت با توجه به درصد مالكیت روش حسابداری آنها متفاوت خواهد بود.

1) در صورتی كه شركت سرمایه‌گذاری مالكیت بیش از 50% سهام دارای حق رأی شركت سرمایه‌پذیر را به دست آورد در این صورت بر شركت سرمایه پذیركنترل خواهدداشت و روش حسابداری آنها روش ارزش ویژه همراه با تهیه صورتهای مالی تلفیقی است.

2)در صورتیكه شركت سرمایه گذار مالك 20 تا50 درصد سهام حق رأی شركت سرمایه پذیر باشد، اصطلاحاً می‌گویندكه شركت سرمایه‌گذار نفوذ مؤثر بر شركت سرمایه‌پذیر دارد و روش حسابداری آن روش ارزش ویژه است.

3) حال اگر شركت سرمایه گذار مالك 20% از سهام حق رأی شركت سرمایه پذیر باشد دو حالت پیش می‌آید:

حالت اول: اگر ارزش متعارف سهام به سهولت قابل تغییر نباشد از روش بهای تمام شده استفاده می‌كنیم.

حالت دوم: در صورتیكه ارزش متعارف قابل تغییر باشد از روش ارزش متعارف استفاده خواهیم كرد و سود(زیان) حاصل از نگهداشت سرمایه‌گذاریها را در پایان دوره مالی مشخص وبا توجه به طبقه بندی (سرمایه‌گذاری در سهام قابل داد و ستد و سهام آماده فروش) در سود وزیان و یا ‌به عنوان یكی از اقلام حقوق صاحبان سهام آورده می‌شود.

نكته قابل توجه این است كه تمام سرمایه‌گذاریها در اوراق بهادار خرید به بهای‌تمام شده ثبت می شوند و تغییرات و تعدیلات بعد از زمان خریدصورت می‌گیرد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment