دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بیماری پوستی – قسمت اول

دانلود پایان نامه

بیماریهای پوستی

بیماری های پوستی “لیکن پلان”، “سالک” و “خارش پوستی”

          حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش است ولی در موارد شدید بسیار رنج آور است به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن است منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا شود.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 • لیكن پلان

لیكن پلان بیماری التهابی پوستی – مخاطی است که با یك سری ضایعات پوستی و خارش شدید شناخته می شود . شایع ترین سن بروز ۳۰ تا ۶۰ سالگی می باشد. علت بیماری ناشناخته است. چندین علت را در این بیماری دخیل می دانند که اختلال ژنتیكی به صورت درگیری سیستم ایمنی بدن هسته اصلی این علل می باشد.

 • ● مناطق درگیر
 • پوست : انواع و اقسام ضایعات پوستی در این بیماری دیده می شود ، ولی شایع ترین آن به صورت پاپول یا برجستگی های بنفش رنگ است که در ابتدا قرمز هستند و بیشتر در مچ دست ، پایین ساق پا ، و روی ساعد به صورت قرینه دیده می شوند البته در جاهای دیگر بدن نیز می توانند دیده شوند.
 • مخاط : در داخل دهان به صورت لکه های سفید خاکستری و بنفش رنگ معمولاً بدون علامت و گاهی با ضایعات برجسته و در موارد نادر با زخم های سطحی دهان همراه با درد دیده می شوند .

حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش است ولی در موارد شدید بسیار رنج آور است به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن است منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا شود.

 • ناخن: درگیری ناخن نیز در این بیماری دیده می شود که به صورت شکنندگی و حفره حفره شدن ناخن و ضخیم شدن صفحه ناخن و یک سری تغییرات دیگر دیده می شود.
 • مو: در این بیماری ریزش مو در فعالیت بیماری شایع است و در مواردی ریزش مو دائمی بوده و باعث کچلی دائمی می گردد .

درمان و مراقبت های لازم : درمان های متفاوت و متعددی در این بیماری تجویز می شود از آنتی بیوتیک ها گرفته تا ویتامین ها ، استروئید و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که باید تحت نظر پزشک متخصص تجویز شوند. این بیماری خوش خیم است و در مواردی بدون درمان بهبودی حاصل می شود.

چون بعضی از داروها و تماس با بعضی مواد شیمیایی در بروز آن نقش دارند در صورت مشخص شدن مورد خاص باید از آن اجتناب نمود.

 • سالک

بیماری عفونی است که انواع گوناگون دارد و پوست ، مخاط و احشاء بدن را درگیر می کند. ضایعه آن حدود یك سال طول می كشد و سپس بهبود می یابد، و جای زخم بر جای می گذارد. عامل ایجاد سالك «لیشمانیا» نامیده می شود كه یك موجود تك سلولی است (جزء باكتری ها نیست و انگل محسوب می شود). لیشمانیا در بدن موش زندگی می كند. یك نوع پشه بسیار كوچك به نام پشه خاكی موش را می گزد و این انگل وارد بدن پشه می شود. این پشه كوچك كه قدرت پرواز زیادی هم ندارد چنانچه شخصی را نیش بزند، این موجود تك سلولی یعنی لیشمانیا وارد پوست شخص شده و بیماری سالك را به وجود می آورد. سالك پوستی به دو صورت خشك و مرطوب دیده می شود.

سالك خشك در بهار و اوایل تابستان شیوع دارد. ابتدا محل گزش پشه خاكی، به صورت یك برجستگی كوچك روی پوست است ولی بعداً به صورت زخم در می آید كه قطر آن به چند سانتیمتر هم ممكن است برسد این ضایعات درد و خارش ندارند. پس از حدود یك سال این ضایعه خوب می شود و جای زخم (جای سالك) از خود باقی می گذارد. چون پشه خاكی بیشتر صورت و دست ها را كه در معرض اوست نیش می زند، محل سالك بیشتر در این مناطق است.

▪ درمان سالك: داروهای محتوی آنتیموان ۵ ظرفیتی به صورت آمپول و یا قرص های كتوكونازول یا داروهای دیگر طبق دستور پزشك.

▪ پیشگیری از سالك: سالك واكسن مؤثر تأیید شده برای معرفی عمومی ندارد. استفاده از پشه بند پارچه ای كه پشه خاكی نتواند از آن عبور كند مفید است. طول یك پشه خاكی حدود دو تا سه میلیمتر است.

 • خارش

خارش هم مانند درد حسی است نامطبوع و به منزله استمداد پوست برای خلاصی از شر عوامل نامساعد بیرونی یا درونی یا پاره ای از امراض پوستی است. این حس، شخص را از طریق رفلکس نخاعی وادار به عمل خاراندن می کند. عمل خاراندن گاه حالت نرم و نوازش گونه داشته با کف دست صورت می گیرد مانند کهیرهای خفیف؛ و گاهی حالت خراشاندن و تخریبی دارد مانند پروریگو که درآن شخص پوست را زخمی می کند تا از آن خون خارج شود و این عمل با ناخن و یا وسایلی خشن مانند مسواک و برس صورت می گیرد. خارش در اگزمای آتوپیک از این نوع می باشند.

گاهی خارش خیلی شدید و همراه حس سوزش ودرد می گردد که نمونه آن را در بیمار دورینک می بینیم و عکس العمل خاراندن در اینجا بلافاصله منجر به پاره شدن تاول های ریز بیماری می شود. حس خارش ، مخصوص پوست و نیمه مخاط های سنگفرشی مانند بینی و حلق و چشم و قسمت فوقانی دستگاه تنفسی است .

حس خارش توسط رشته های عصبی آزاد و بدون میلینن که در حد فاصله بین درم ( لایه زیر پوست ) و اپیدرم ( لایه روی پوست ) قرار دارند، گرفته و منتقل می شود. حس خارش وقتی خفیف باشد تا حدی لذت بخش است ولی در موارد شدید بسیار رنج آور است به حدی که حتی شخص مبتلا را وادار به خودکشی می کند. خارش ممکن است منحصر به یک فرد باشد و یا در عده ای از افراد یک خانواده یا مدرسه و غیره پیدا شود. اگر خارش دسته جمعی باشد احتمالاً مربوط به گال یا سایر بیماری های انگلی می باشد. خارش مهمترین علامت ذهنی ( سوبژکتیو) بیمارهای پوستی است. خارش در غیاب علایم پوستی ممکن است نشانه بیماری های داخلی باشد مانند بیماری های هورمونی ، کبدی، کلیوی ، خونی و … یا ممکن است جنبه عصبی داشته باشد مثل خارش در دپرسیون و نـِوروزها(NEUROSIS) و خارش در فوبی ها ( نوعی ترس ) و پسیکوزها.

ذکر مطلب با این جزئیات ضرورتی ندارد و خواننده متوجه هم نمی شود . (حس خارش توسط گیرنده ها گرفته شده و به عقده های عصبی پشتی نخاع همان طرف می رسد و سپس از آنجا به شاخ خلفی همان طرف رفته و در شاخ خلفی، نورون عوض کرده و سپس به طرف مقابل می رود و بعد از طریق رشته های اسپینوتالامیک به تالاموس رفته و از آنجا به کورتکس مغز می رسد). خارش فیزیولوژیک خفیف و گذرا است و ممکن است منجر به خاراندن نگردد ، برعکس خارش پاتولوژیک شدید و سبب خاراندن می گردد.

خارش ممکن است محدود به منطقه خاصی باشد یا ژنرالیزه باشد. مثلاً پسوریازیس و اگزمای سبورئیک مربوط به پوست سر است و آلرژی های موجود در هوا و مواد آرایشی و لاک ناخن در پلک ها ایجاد حساسیت می کند.

بیماری‌های پوستی تابستان

          با شروع فصل تابستان و شدت یافتن گرمای هوا شیوع برخی از بیماری‌های پوستی افزایش می‌یابد اما به گفته متخصصان پوست، تنها با رعایت بهداشت فردی می‌توان از بسیاری از این بیماری‌ها پیشگیری یا آنها را درمان کرد.

با شروع فصل تابستان و شدت یافتن گرمای هوا شیوع برخی از بیماری‌های پوستی افزایش می‌یابد اما به گفته متخصصان پوست، تنها با رعایت بهداشت فردی می‌توان از بسیاری از این بیماری‌ها پیشگیری یا آنها را درمان کرد. ‌

رطوبت و تعریق ناشی از گرمای هوا یکی از عوامل مهم در ایجاد و گسترش بیماری‌ها و عفونت‌های قارچی پوست است. ‌

بیماری‌های فصل تابستان و گرما به‌طور کلی شامل دو دسته هستند که شامل بیماری‌های پوستی با منشاء عفونی و بیماری‌های پوستی مرتبط با نور خورشید است. ‌

بیشتر بیماری‌های پوستی با منشاء عفونی و ویروسی را می‌توان با رعایت بهداشت فردی درمان کرد یا اینکه مانع از پیشرفت آن شد. با پوشش پوست چه با کرم‌های ضدآفتاب و چه با لباس و کلا‌ه نیز می‌توان از بیماری‌های پوستی که با نور خورشید مرتبط هستند، پیشگیری کرد. در بروز برخی بیماری‌های فصول گرم سال مانند بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و بیماری‌های قارچی، عوامل عفونی دخالت دارند.

یک متخصص پوست و مو در این زمینه می‌گوید بعضی از باکتری‌ها در فصل گرما محیط مناسب‌تری برای رشد و نمو دارند که از جمله این بیماری‌ها می‌توان به برخی از زخم‌های تاولی اشاره کرد. ‌دکتر کامکار بلیغی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفت‌و‌گو با ایرنا اضافه کرد: بیماری‌های قارچی پوست نیازمند به رطوبت بیشتری برای رشد و نمو هستند که این قارچ‌های پوستی بیشتر در کشاله ران و کف پا مشاهده می‌شوند. ‌

وی گفت یکی دیگر از مشکلا‌تی که در فصل تابستان بیشتر شیوع پیدا می‌کند عرق‌سوز‌شدن بدن است که با رعایت بهداشت فردی می‌توان از شدت یافتن آن جلوگیری کرد. ‌

 • حساسیت‌های پوستی‌

دسته دیگری از بیماری‌های شایع فصل تابستان مشکلا‌ت مرتبط با نور خورشید است که به‌ویژه در افرادی که پوست‌های حساس دارند، شدیدتر است. دکتر بلیغی گفت یکی از بیماری‌های مربوط به پوست‌های حساس بیماری لوپوس است که در این بیماری خودایمنی، پوست بدون تاثیر گرفتن از محیط و بدون تاثیر عوامل بیرونی، سیستم بدن به‌گونه‌ای عمل می‌کند که پوست بسیار حساس می‌شود.

اما برخی از دیگر حساسیت‌های پوستی، ثانویه هستند به این معنا که فرد به دنبال استفاده از برخی از داروهای خوراکی و مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها مانند تتراسیکلین‌ها، حساسیت پوستی پیدا می‌کند. علا‌ئم این نوع حساسیت بیشتر در پوست دست، پا و صورت ظاهر می‌شود.

این دسته از مشکلا‌ت با از بین رفتن عامل ایجادکننده حساسیت از جمله قطع مصرف داروی حساسیت‌زا از بین می‌رود. دکتر بلیغی در خصوص این گروه از مشکلا‌ت پوستی اضافه کرد به‌طور کلی با رعایت نکات و اصول بهداشتی و بخصوص رعایت بهداشت فردی، تا حد زیادی می‌توان از این بیماری‌های پوستی پیشگیری کرد.

وی افزود به‌عنوان مثال زردزخم را با کوتاه‌کردن ناخن‌ها، شست‌وشوی مرتب ضایعات و اجتناب از تماس مستقیم با ضایعات و رعایت یکسری مراقبت‌های شخصی و عدم استفاده از وسایل مشترک می‌توان درمان و از انتقال آن جلوگیری کرد. ‌

دکتر بلیغی در خصوص علل عمده مراجعه افراد در فصل تابستان به مطب‌های متخصصان پوست گفت: بیماری‌های قارچی بدن از جمله قارچ تنه از مشکلا‌ت شایع فصل گرما به‌شمار می‌روند که در بیشتر موارد مشاهده می‌شود و یکی از علل عمده مراجعه افراد به مطب‌های متخصصان پوست و مو ناشی از این مشکل پوستی است. ‌

مشکلا‌ت پوستی انواع مختلفی دارند که انواع آن در هر منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر خصوصیات هر منطقه متفاوت است.

دکتر بلیغی در خصوص کاهش حساسیت‌های پوستی گفت: استفاده مداوم از کرم‌های ضدآفتاب و پوشش مناسب بدن در مقابل نور خورشید در بالا‌ بردن سلا‌مت پوست و کاهش حساسیت‌های پوستی نقش موثری دارد.

به گفته این متخصص پوست مهمترین عامل سرطان پوست تماس با نور خورشید است و یکی از موثرترین راه‌های محافظت از پوست در مقابل اشعه مضر خورشید، استفاده مداوم از ضدآفتاب‌ها و همچنین پوشش پوست است.

‌یکی از نکات قابل توجه در مورد انتخاب ضدآفتاب‌ها، متناسب‌بودن آنها با پوست است به این‌صورت که افراد دارای پوست خشک از ضدآفتابی که از مقداری چربی برخوردار است استفاده کنند و در مقابل افراد دارای پوست‌های چرب از ضدآفتابی که چربی آن کمتر است استفاده کنند.

دکتر کامران جزائری، متخصص پوست و مو نیز در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: در فصل گرما با افزایش شدت آفتاب افرادی که حساس به نور هستند باید فعالیت خود را در ساعات شدت آفتاب که بین ساعت ۹ تا سه عصر است، کمتر کنند.

وی توصیه کرد: چنانچه مجبور هستید در آفتاب بمانید، باید از لباس‌های پوشیده، کلا‌ه لبه‌دار و ضدآفتاب‌ها استفاده کنید.

اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث پیری پوست، تحلیل نسوج نگهدارنده پوست و ایجاد لکه‌ها و تومورهای پوستی می‌شود که ضدآفتاب‌ها می‌توانند اشعه مضر خورشید را جذب و آثار مخرب آن را کمتر کنند.

دکتر جزائری یادآور شد با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب چه در فصل تابستان و چه در فصل سرما روزهای آفتابی و ابری می‌توان از بسیاری اثرات مضر خورشید بر پوست جلوگیری کرد. ‌

استخر و عفونت قارچی‌

در فصل تابستان و استفاده از استخرهای عمومی برخی بیماری‌های عفونی مخصوص این مکان‌ها، از جمله عفونت‌های قارچی و عفونت‌های ویروسی، شیوع می‌یابد.

متخصصان پوست در خصوص این مشکل می‌گویند پیشگیری از این عفونت‌ها کار دشواری نیست و با رعایت بهداشت فردی و رعایت نکاتی همچون‌زدن پاها در حوضچه‌های مواد ضدقارچ، استحمام به موقع و استفاده از دمپایی شخصی تا حدزیادی می‌توان از انتقال آنها جلوگیری به‌عمل آورد.

به گفته وی کلر به کار رفته در استخرها باعث خشکی پوست و مو می‌شود و استفاده از نرم‌کننده‌های پوست و عینک برای محافظت از پوست و چشم‌ها ضروری است.

وی همچنین توصیه کرد کسانی که روی پوست‌شان زخم‌های فعال دارند، از استخرهای عمومی استفاده نکنند. متخصصان پوست توصیه می‌کنند به‌طور کلی با پرهیز از نورخورشید، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، تغذیه مناسب همراه با میوه و سبزیجات و دوری جستن از انواع مواد دودکردنی می‌توان پوستی سالم و شاداب داشت. ‌

 • لکه‌های پوستی‌

یکی دیگر از مشکلا‌تی که در فصل تابستان و با شدت نور خورشید ایجاد می‌شود بروز لکه‌های پوستی است. ‌

دکتر محمد گلشنی، متخصص پوست و مو، در این خصوص گفت: تماس با نور خورشید لکه‌های پوستی از جمله ملا‌سما ایجاد می‌کند. ‌

استفاده از ضدآفتاب‌ها در جلوگیری از لکه‌های پوستی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد و آنهایی که صورتشان دارای لک، کک و مک است با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب رنگی می‌توانند این لکه‌ها را پوشش دهند.

دکتر گلشنی با بیان اینکه استفاده از ضدآفتاب‌ها در پیشگیری از سرطان‌ها و لکه‌های پوستی موثر است، افزود: استفاده از ضدآفتاب‌ها در تمام فصول باید انجام شود و در هوای ابری هم میزان قابل توجهی از اشعه‌های مضر خورشید وجود دارد و استفاده از ضدآفتاب ضروری است.

به گفته این متخصص، علا‌وه بر لکه‌های پوستی که بر اثر شدت نور خورشید بروز می‌کند مشکلا‌ت دیگری همچون قارچ‌های پوستی در محیط‌های گرم و عرق سوز‌شدن بدن بیشتر می‌شود.

وی اضافه کرد رعایت بهداشت فردی، استفاده از مرطوب‌کننده‌های مناسب با پوست و استفاده همیشگی از ضدآفتاب‌ها از نکات مهم و موثر در ارتقای سلا‌مت پوست است. ‌

استفاده از مرطوب‌کننده‌ها بخصوص در پوست‌های خشک مفید است چون کمبود چربی پوست را با ایجاد یک لا‌یه چربی مصنوعی در پوست جبران می‌کند.

دکتر گلشنی گفت: افرادی که موهایشان ریخته بخصوص آقایان تاس در فصول گرم سال حتما باید یک لا‌یه نازک کرم ضدآفتاب روی پوست سرشان بمالند تا پوست آن قسمت دچار آفتاب‌سوختگی و ایجاد لکه نشود. ‌

 • تشخیص درست گامی موثر در درمان ناراحتی‌های پوست‌

بیماری‌های قارچی پوست دسته‌ای از بیماری‌های عفونی پوست هستند که همزمان با فصل گرما و تعریق شدید بدن شیوع بیشتری پیدا می‌کنند. قارچ‌های شایع پوستی معمولا‌ باعث درگیری لا‌یه‌های سطحی پوست می‌شوند و به شکل‌های مختلفی تظاهر پیدا می‌کنند. ‌

قارچ‌ها انواع مختلفی دارند که یک نوع از آنها که قارچ سطحی است، بیشتر به‌صورت لکه‌های قهوه‌ای و سفید در تنه تظاهر پیدا می‌کند. عامل این قارچ در پوست همه افراد وجود دارد ولیکن شرایط مناسب اعم از رطوبت، تعریق و عوامل نامشخص دیگر باعث بیماری‌زایی‌ شدن و تظاهرات پوستی خاص می‌شود. ‌

این بیماری بخصوص در افرادی که تعریق شدید داشته یا دائم در محیط‌های مرطوب هستند شیوع و گسترش بیشتری دارد. ‌

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: معمولا‌ اکثر عفونت‌های سطحی قارچی پوست در صورتی که تشخیص درستی داده شوند درمان راحت و سریعی دارند و در غیر این‌صورت اگر تشخیص درست نباشد ممکن است بیمار مدت‌ها تحت درمان‌های غلط قرار گیرد.

وی در خصوص کنترل و پیشگیری از عفونت‌های قارچی نیز گفت: بهترین راه برای پیشگیری از عفونت‌های قارچی رعایت بهداشت فردی و عدم‌تماس با فرد مبتلا‌ست به‌عنوان مثال فردی که دچار عفونت‌های قارچی است بهتر است تا درمان کامل از تماس در محیط‌ها و اماکن عمومی نظیر استخرها بپرهیزد تا عفونت به دیگران منتقل نشود.

دکتر گلشنی با اشاره به اینکه قارچ‌ها می‌توانند ناخن‌های دست و پا و ناحیه کشاله ران را نیز درگیر کنند، گفت: در ناخن عفونت‌های قارچی به‌صورت ضخیم‌شدن ناخن و تغییر رنگ تظاهر می‌کنند. مراجعه به پزشک متخصص مفید است زیرا گاه یک مشکل پوستی را با مراجعه به پزشک به سرعت می‌توان ریشه‌یابی و درمان کرد، در حالی که عدم مراجعه می‌تواند به تشخیص و در پیش گرفتن درمان‌های نادرست بینجامد.

“لوپوس ” یك بیماری پوستی كه اندام‌های مختلف بدن را درگیر می‌كند

          “لوپوس” سیستمیك اریتماتوز یك بیماری خود ایمنی است كه اندام‌های مختلفی از بدن را مانند مفاصل،پوست،مغز،قلب ،ریه،خون و كلیه را درگیر می‌كند.

پایگاه اینترنتی “بیماریهای روماتولوژی كودكان ” دراین‌باره می نویسد،مزمن بودن لوپوس سیستمیك اریتماتوز یا‪ SLEبه معنی ادامه یافتن بیماری برای مدتهای طولانی است.معنای خودایمنی نیز اشاره به شرایطی دارد كه در آن سیستم بدن به جای حفاظت از بدن در برابر باكتری‌ها و ویروسها به بافت خود بدن حمله می‌كند.

علت دقیق “لوپوس سیستمیك اریتماتوز” شناخته نشده است ،چیزی كه مشخص است این است كه در این بیماری (‪ (SLEقابلیت سیستم ایمنی بدن برای افتراق عوامل بیگانه و خارجی از بافتهای خودی از بین می‌رود. سیستم ایمنی دچار اشتباه می‌شود وبر ضد سلول‌های سالم خودی عمل می‌كند و همانند یك عامل بیگانه،عوامل خودی رانابود می‌كند. نتیجه این عملكرد بدن ایجاد یك سری واكنش‌های خود ایمنی است كه باعث ایجاد التهاب دراندامهایی مانند مفاصل،كلیه‌ها ،پوست و… می‌شود.التهاب در بافت بدن با ‪۴علامت مشخص قرمزی،تورم و گاهی اوقات با دردناك بودن در لمس نمایان می‌شود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment