دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بیماری نوزادان – قسمت اول

دانلود پایان نامه

شب ادراری یکی از مشکلاتی است که برای بسیاری ازکودکان در دورانی از زندگی اتفاق می افتد.به عنوان مثال از هر 100 کودک بالاتر از 5 سال 5 تا 10 نفر از آنها درگیر این مشکل می باشند.
اگرچه در مورد عوامل ایجادکننده آن نظرات متفاوتی وجوددارد اما از بین آنها شاید مهمترین آن به اشکال در بیدار شدن در خواب ، بالا بودن میزان تولید ادرار در خواب و حساس بودن بیش از اندازه مثانه یاد کرد.
به همین دلیل برای انواع آن می توان از راههای تشخیصی متفاوتتر و بنابراین نوع درمان آن نیزمی تواند متفاوت باشد .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
امروزه با توجه به گستردگی تحقیقات انجام گرفته در مورد بیماری های مختلف از جمله شب ادراری راههای درمانی تفاوت چندانی نکرده است.
مهمترین آنها داروهای سه حلقه ای ضدافسردگی ،  ترکیبات  وازوپرسین(کاهنده تولیدادرار) می باشند.
 شروع غذای جامددرشیرخواران

یکی از جالب ترین و از سویی ناشناخته ترین پدیده ها برای والدین جوان ، زمان شروع و انتخاب اولین غذای جامد در شیرخوار است . از اینرو برای مواجهه آسانتر با این پدیده ، مطالعه نوشتار زیر به تمام والدین گرامی توصیه می شود.

 ا لف – چه زمانی غذای جامد را باید به كودك آشنا نمود ؟ زمان شروع غذای كمكی ( یا جا مد ) بستگی به آمادگی شیر خواران دارد . بچه ها عموما در سنین 4 تا 6 ماهگی پذیرای آن خواهند شد . تا آن زمان شیر مادر و شیر خشك تنها منبع غذایی آن ها محسوب می شود.دستگاه گوارش شیر خواران عموما در 6 ماهگی آماده مصرف غذاهای جامد است . 

 انتظار 6 ماهه باعث كاهش میزان واكنش های غذا یی خواهد شد ( یعنی شروع زود رس احتمال آلرژی را افزایش می دهد . )

 ب – چگونه می توان از آمادگی كودك برای پذیرش غذای كمكی آگاه گردید ؟

 نشانه های آمادگی به قرار زیر هستند : 1) كنترل سر : یعنی كودك توانایی حفظ سر خود در وضعیت عمودی را دارد ( به اصطلاح گردن می گیرد ) 2) بازتاب (رفلکس) بیرون زدن از دهان را از دست داده باشد . برای خوردن غذا ، شیر خوار باید غذا را در دهان نگه دارد و سپس قورت دهد كودكان با سن پایین تر بد لیل آنكه اغلب زبان خود را بیرون می دهند موفق به چنین كاری نمی شود . 3) حركت جویدن : دهان و زبان شیر خوار همزمان با دستگاه گوارش آن ها تكامل می یابد . و یكی از نشانه های آمادگی برای بلع ( قورت دادن ) غذا ، كمتر شدن ریزش آب دهان آنها ست.بعضی از بچه ها درست همزمان با آمادگی بلعیدن ، دندان هم در می آورند . 4) وزن مناسب : اغلب شیر خواران با 2 برابرشدن وزن زمان تولد ( حدود 6 تا 7 كیلوگرم ) این آمادگی را پیدا می نمایند. 5)افزایش اشتها : علیرغم مصرف 8 تا 10 بار شیر مادریا شیر خشك هنوز گرسنه به نظرمی رسد. 6)به خوردن والدین با علاقه و كنجكاوانه می نگرد . یعنی از پر كردن قاشق تا زمان بلعیدن غذای شمارا با دیده باز نعقیب می نماید .

به طورمعمول زمان شروع غذای کمکی بر اساس توصیه آکادمی کودکان ایالت متحده آمریکا در 6 ماهگی است

 پ – چگونه باید غذای جامد را به شیرخوارآشنا نمود ؟ بعنوان یك قانون كلی اولین غذا باید برنج باشد چون فاقد پروتئین گلوتن موجود در غلات دیگر است (چون از همه انواع دیگر غذا آلرژی یا حساسیت كمتری ایجاد می نماید) . ابتدا باید به او شیر داد و سپس یك تا 2 قاشق از آرد برنج با مقادیر كافی شیر مادر یا شیر خشك به شکل فرنی رقیق در آید .

 باید حتما از قاشق هایی كه حالت لاستیكی ( نرم )دارند استفاده نمود تا مانع از آسیب به لثه ها شد . با مقادیر بسیار كم فرنی بر روی نوك قاشق شروع كنید .

اگر شیر خوار تمایلی به خوردن نشان نداد به او فرصت دهید تا غذا را مزه نموده و ببوید تا آماده خوردن آن گردد .

هیچوقت غذای آماده را از طریق شیشه استفاده ننمائید .

 از یك وعده در روز شروع كنید ولی در زمان خستگی و بد خلقی وی ، به شیر خوار غذا ندهید .

به او فرصت دهید تا خوردن غذای جامد را تجربه نماید . گاهی كودك فقط غذا را در دهان نگه می دارد و آن را قورت نمی دهد ( شكیبا باشید ) اما وقتی پذیرای غذا گردید به تدریج مقدار آن را افزایش دهید و سپس غلظت ( قوام ) آن را بیشتر نمایید .

 ت‌- چگونه متوجه سیر بودن او شویم ؟ علاقه شیر خوار به یك غذا با غذای دیگر متفاوت است به همین دلیل شمارش قاشق مصرف شده غذای قبلی روش مناسبی برای عدم تمایل او نیست .

 1. اگر شیر خوار به پشتی صندلی خود را می چسباند 2.
 2. یا سر خود را از طرف غذا بر می گرداند
 3. یا با قاشق بازی می كند و دهان خود را می بندد نشانه هایی از سیری وی می باشد .

ث – آیا هنوز نیاز است كه به اوشیر مادر یا شیر خشك دهیم ؟ فرزندانتان تا 2 سالگی باید شیر های یاد شده را مصرف نماید . چون هر دوی آنها مقادیر كافی ویتامین، آهن وپروتئین های قابل جذب و با كیفیت بالا را تامین می نمایند .

غذا های جامد همه املاح ویتامین ها و پروتئین های لازم را برای سال اول زندگی مهیا نمی نمایید .

چگونه باید غذا های جامد دیگر را شروع نمود ؟ غذا های دیگر را بتدریج شروع نمایید و فاصله شروع آن با غذای قبلی بین 5 تا 7 روز باشد . این فاصله زمانی بروز هر گونه آلرژی به غذای جدید را مشخص می نماید ( علائم آلرژی – اسهال – شكم نفاخ –افزایش دفع گاز و یا بروز ضایعات جدید پوستی ) اگر سابقه آلرژی در بچه یا خانواده بود این فاصله زمانی آشنایی را كمی طولانی تر نمایید .

 *****************************************

 علائق كودكان به غذا هابا توجه به ذائقه آنها متفاوت است ولی باید برای مصرف غذا اصول زیر را رعایت فرمائید . 1) غذا را به صورت نیمه جامد ( بیشتر رقیق ) استفاده نمایید . 2) سبزیجات و میوه ها را صاف و له نمائید . 3) غذا ها را بدقت ریزریز نمایید بخصوص گوشت .

وقتی شیر خواردرهفته اول از ماه ششم از عهده مصرف فرنی برآمد :

در هفته دوم از ماه ششم حریره بادام هم به وعده غذایی افزوده می شود .

در هفته سوم از ماه ششم می توان از سبزیجات پخته مانند : سیب زمینی – هویج – نخود سبز – كدوی سبز – گشنیز – لوبیا سبز نیز در بین غذا های قبلی ( فرنی و حریره بادام ) استفاده نمود

در همین هفته می توانید با برنج و سبزیجات یاد شده سوپ تهیه كرد( ا لبته باید كاملا مواد فوق در آن له و خرد شود ) .

در هفته چهارم ماه ششم می توان كمی گوشت به سوپ كودك اضافه نمایید . ا لبته باید كاملا خرد و له شده و یا چرخ شده باشد .

 پ – از ماه هشتم علاوه بر سوپ می توان زرده تخم مرغ كاملا آب پز و له شده در آب و یا شیر مادر یا شیر خشك را از یك قاشق سوپخوری تا یك زرده كامل در پایان هفته استفاده نمود .

 زرده تخم مرغ را می توان روز در میان یك عدد و یا نصف آن را هر روز داد . با افزایش سن باید غذا ها را بتدریج سفت تر نمود . تا شیر خوار عمل جویدن خود را تكامل دهد . یعنی اگر غذا های آبكی و صاف شده مصرف نماید برای مدت ها به این نوع غذا عادت می نماید . و از جویدن ا متناع می نماید . برای بهبود عمل جویدن از 8 ماهگی به شیرخوار نان و بیسكوییت داد .

 از 8 ماهگی می توان به غذا ی شیر خوار ماست اضافه نماییم .

* شروع حبوبات از 9 ماهگی است . كه باید خیس شده – پوست كنده – كاملا پخته و نرم باشد . مانند عدس – لوبیا – ماش و حبوبات جوانه زده است .

* آب میوه آخرین وعده غذایی است كه در سال اول اضافه می شود كه حاوی ویتامین و املاح معدنی است . آب میوه از 3 قاشق مربا خوری شروع و بتدریج اضافه می شود .

توجه * مصرف توت فرنگی – گیلاس – آلبالو – كیوی – خربزه – اسفناج – سفیده تخم مرغ و شیر گاو در یك سال اول زندگی ممنوع است .

* در سال اول زندگی از افزودن نمك و شكر و ادویه به غذا ها مما نعت نمایید ( به جز فرنی كه در تهیه آن شكر وجود دارد)

* در سال اول باید شیر خوار ابتدا شیر مادر استفاده نمایید و سپس غذای كمكی استفاده نمایید .

* با شروع غذای جامد نیاز به آب هم زیاد می شود . به همین دلیل شیر مادر یا شیر خشك آب كافی در اختیار او قرار نمی دهد . لذا در حالات زیر یاید مصرف آب را افزود : 1) هوای گرم 2) فعالیت بدنی شدید 3) اسهال و استفراغ

 • دفعات تغذیه علاوه بر مصرف شیر مادر یا شیر خشك سن كودك دفعات تغذیه تكمیلی 7 ماهگی از یكبار شروع می شود و به سه بار رساتده می شود
 • . 8 و 9 ماهگی 4 تا 5 بار در روز
 • ۱۰ و 11 ماهگی 5 بار در روز
 • مکان مناسب تغذیه كودك 1) برای ایجاد عادت غذایی خوب اورا سر سفره یا صندلی قرار دهید 2) از نشاندن وی مقابل تلویزیون در صورت امكان ممانعت نمایید 3) در حال حركت یا دویدن از غذا دادن ممانعت نمایید .
 • چگونه می توان عادت غذای مناسب برای شیر خواران ایجاد نمود ؟ هرگز به وی یش از حد غذا ندهید .
 •  به ذائقه او احترام بگذارید و در صورت عدم تمایل به غذا یی در دفعات مكرر، از طبخ آن برای مدتی صرفنظر نمایید .
 •  تعادل غذایی بین پروتئین – نمك – قند ها – میوه ها و سبزیجات ایجاد نمایید .
 • در مصرف مواد شیرین – نمك دار و چرب نیز تعادل مناسب داشته باشید . در صورت امكان از غذا های آماده ( Fast food ) اجتناب نمایید .
 • نكات مهم
 •  1 ) به یاد داشته باشد غذا ها را در ظرف كوچك برای وی آماده نماید و از مصرف مجدد غذای باقیمانده در ظرف به دلیل احتمال وجود میكروب اجتناب نمایید 
 •  2) كودك اگر به غذایی علاقمند گردید به د لیل آنكه موردعلاقه شما نیست غذا را حذف ننماید . 3) از مصرف غذا هایی كه احتمالا باعث آ لرژی می شود اجتناب نمایید . مانند مركبات – سفیده تخم مرغ – عسل – روغن بادام زمینی – گندم ( در اغلب غلات وجود دارد اما در صورت بروز حساسیت باید پس از یك سالگی استفاده نمود ) گردو – ذ رت – سویا – شكلات – شیر گاو – اسفناج – گوجه فرنگی
 •  4 ) با روی خوش به او غذا دهید و از اعمال زور اجتناب نمایید و در صورت عدم تمایل به یك غذا آن را دوباره در روزهای آینده و هفته های آینده امتحان نمایید .
 • 5 ) غذا های ریز سفت و سخت(مانند آجیل ، ذرت بوداده) ، آب نبات ، كشمش را بد لیل ا حتمال خفگی تایکسالگی استفاده نشود.
 • ۶) در صورت تغییر رنگ مدفوع و ایجاد بوی متفاوت(بد بو شدن) پس از شروع غذای كمكی ، نگران نشوید چون یک حالت طبیعی است.
 •  7)پوره سبزیجات مانند : سیب رمینی – هویج – نخود سبز – به صورت پخته را همراه كمی روغن یا كره تهیه نمود ه واستفاده نمایید.
 • 8) اگر مدفوع شیر خوار سفت بود باید غذا هایی مانند : فرنی ، موز و یا سیب رنده شده را از غذا حذف و سپس جاگزین آن از سبزیجات دیگر و سوپ جو استفاده نمود . * در پایان یك سالگی غذا های سفره مانند كته های مخلوط با سبزیجات و جبوبات و گوشت های نرم غذا های مناسب می باشند .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment