دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بواسیر – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

”علایم بواسیر“
اكثراً بواسیر بدون خطر می‏باشد و بجز خونریزی محدود علامتی ندارد. اگر شما بواسیر دارید ممكن است متوجه یك یا چند تا از علایم ذیل بشوید:
 خونریزی كه معمولاً همراه با§ مدفوع و یا پس از دفع بصورت قطره قطره یا خون‏پاشی خواهد بود. (شایعترین علامت).

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
 درد§
 خارش§
 سوزش§
 ترشح مواد بلغمی و تحریك اطراف§ مقعد
 لازم به یادآوری است كه هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب بواسیر§ گذاشت بلكه توسط پزشك باید بررسی‏های لازم انجام شود تا علل دیگر نیز رد گردد.
”علل بواسیر“
 فشار آوردن به شكم موقع اسهال و مدفوع خشك و سفت از علل شایع همورئید هستند. خیلی از خانم‏ها در طی حاملگی دچار همورئید می‏شوند.
 نشستن یا ایستادن طولانی می‏تواند یك عامل باشد. علل دیگر شامل بلند كردن اشیاء سنگین، ورزش نكردن، ورزش خیلی سنگین، سرفه مزمن، عادتات بیرون‏روی نادرست (از قبیل زورزدن برای دفع مدفوع یا نشستن بر روی دستشویی برای مدت طولانی) است.
”بررسی شما“
 وجود بواسیر به تنهایی بیماری تلقی نمی‏شود و عوارض آن نیز خطرناك جدی نمی‏باشد. این مشكل موضعی است و تأثیری روی سایر اندام‏ها و قسمت‏های دیگر بدن ندارد. مسئله مهم شباهت برخی علائم آن مثل خونریزی از مقعد با بیماری‏های خیلی جدی مثل پولیپ یا سرطان روده بزرگ است. اغلب بیماران مشاهده كمی خون در مدفوع را بحساب بواسیر می‏گذارند در حالی كه با وجود بواسیر ممكن است علت خونریزی و یا پولیپ و یا سرطان روده بزرگ باشد. به همین دلیل پس از مشاهده خون در مدفوع برای اولین بار لازم است با پزشك مشورت نمود و درصورت لزوم برای بررسی كامل روده بزرگ كولونوسكوپی انجام داد.
”تاریخچه پزشكی شما و معاینه“
 ممكن است پزشك شما درباره علایم و اینكه از چه موقع آنها را دارید سوال كند. همچنین ممكن است درباره تغذیه شما، عادات بیرون‏روی، فعالیت‏هایتان و هر دارویی كه شما استفاده می‏كتید، سوالاتی شود. پزشكتان ممكن است یك معاینه برای دیدن پوست مقعد شما و یك معاینه با انگشت دست جهت لمس بواسیر در ناحیه كانال مقعدی انجام دهد. یك معاینه با آنوسكوپ. ممكن است انجام گیرد. در طی این معاینه یك لوله برای دیدن قسمت پایینی كانال مقعدی گذاشته می‏شود.
”آزمایشات“
 ممكن است برای رد سایر مسایل آزمایشات اضافی انجام شود، پزشكتان ممكن است مدفوع شما را جهت وجود خون در آن آزمایش كند. همچنین شما ممكن است سیگموئیدوسكوپی یا كولونوسكوپی شوید در طی این آزمایشات یك لوله نوردار برای معاینه روده بزرگ شما بكار می‏رود. گاهی اوقات یك باریم‏انماء آزمایش اختصاصی كه گرافی با اشعه ایكس از روده بزرگ شما را تهیه می‏كند ممكن است انجام شود.
”درمان بواسیر“
 در خیلی از موارد، پزشكتان یك طرح درمانی كه شما در منزل پیگیر آن خواهید بود پیشنهاد می‏كند. اهداف این درمان متوقف نمودن خونریزی و دفع راحت‏تر مدفوع و در مواردی نیز درمان موضعی بخصوص برداشتن بواسیر خونریزی دهنده با لیگاتور بصورت سرپایی كه معمولاً بدون درد است. در موارد نادر انجام عمل جراحی ضروری است.
”رهانیدن شما از علایم“
 برخی روش، درمانی ساده
 اینجا بعضی چیزها وجود دارد كه شما می‏توانید در منزل انجام دهید.
 وان صندلی‏دار (به مدت چند دقیقه در آب گرم به§ عرض حداقل 5/7 سانتی‏متر بنشینید) یا كمپرس آب گرم می‏تواند سبب خلاصی فوری شما گردد.
 درمان‏های غیرنسخه‏ای، از قبیل نوار بهداشتی، شیاف و كرم می‏توانند سبب§ خلاصی از علایم به طور موقت شوند.
 عادات بیرون‏روی درست، از قبیل نشستن بر روی§ دستشویی فقط به مدت لازم و پرهیز از زورزدن می‏تواند كمك به جلوگیری از تحریكی بكند كه خود منجر به ادم و تورم، می‏شود برای این منظور توالت فرنگی توصیه می‏شود.
 نكته خیلی مهم: هر وقت دفع خون در مدفوع دارید حتماً با پزشك خود§ مشورت كنید و آن را همیشه به حساب بواسیر نگذارید چون ممكن است علاوه بر بواسیر بیماری دیگری چون پولیپ یا تومور علت خونریزی باشد.
”درمان اسهال مزمن و یبوست“
اسهال مزمن مهمترین علت بواسیر است كه باید علت آن دقیقاً مشخص و درمان شود در صورت داشتن اسهال مزمن با پزشك معالج خود مشورت كنید. برای درمان یبوست در وقت‏های منظم روزانه بویژه صبح‏ها جهت دفع بطور عادتی به دستشویی بروید غذای پرفیبر بخورید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و با هر وعده غذای جامد یك قاشق روغن زیتون مصرف كنید. وقتی ورزش منظم با یك غذای مناسب تركیب بشود می‏تواند منجر به پیشگیری از یبوست شود. (یادآور می‏شود یبوست علت ناشایع بواسیر است و بیشتر اسهال باعث بواسیر می‏شود).
”مواد پرفیبر“
 از فیبرهای غذایی زیر همراه غذای روزمره استفاده كنید تا كمك به جلوگیری از مسئله بواسیر می‏كنند.
 حبوبات پرفیبر (نخود، لوبیا و باقلا و…)§
 سبوس و حبوبات به طور§ كامل از قبیل برنج قهوه‏ای رنگ
 سب§وس و حبوبات به طور كامل از قبیل برنج قهوه‏ای رنگ
 سبزیجات (از قبیل هویج، گل‏كلم، گلابی)§
 میوه‏های تازه و§ لوبیاها(بخصوص لوبیاهایی نظیر عدس، لوبیا قرمز و…)
اگر ضروری باشد پزشكتان ممكن است مواد فیبری دیگری كه بدون نسخه در دسترس است توصیه كند.

مصرف سیر بواسیر را درمان می‌كند
متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز كنند.
 
متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز كنند.
دكتر رامین اسكندری متخصص گیاهان دارویی ضمن بیان خبر فوق اظهاركرد: بواسیرعبارتست از ورم دردناك رگ‌های مقعد كه گاهی از آن خون می‌آید.
وی افزود: این بیماری اغلب به دلیل یبوست مزمن و یا نشستن زیاد خصوصا نشستن زیاد در دستشویی به وجود می‌آید.
وی با اعلام این كه بواسیر مانند آپاندیس در تمام اشخاص وجود دارد، عنوان داشت: اما این بیماری تنها در كسانی عود می‌كند كه موقع قضای حاجت به خود زیاد فشار بیاورند كه معمولا این افراد به یبوست دائمی دچار می‌شوند.
این متخصص انواع بواسیر را بادی، خونی، چركی و حاد عنوان و خاطرنشان كرد: چنانچه افراد درصورت داشتن یبوست مزمن به موقع درمان را آغاز كرده و خصوصا از رژیم غذایی مناسب و میوه‌هایی همچون گلابی، پرتقال و انجیر استفاده كنند، مشكل آنان تبدیل به بواسیر نشده و متعاقب آن به عمل جراحی نیز نیاز نخواهند داشت.
دكتر اسكندری در خصوص درمان بواسیر به كمك گیاهان دارویی گفت: بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود این مشكل توصیه می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به ضماد پیاز با زرده تخم مرغ جهت بواسیر و درد نشیمن گاه، مالیدن عصاره تاجریزی به محل بواسیر، مالیدن ژله صبرزرد، بخور برگ باباآدم و مصرف سیر اشاره كرد.
وی همچنین، توت فرنگی، هویج، خربزه، ریواس، ریحان، انبه و بلوط برای مبتلایان به بیماری یاد شده را مفید اعلام كرد و ادامه داد: همچنین بیمار می‌تواند برای درمان بواسیر داخلی و خارجی ۱۲ تره فرنگی با پیاز و برگ آن را در ۶ تا ۸ لیتر آب جوشانده و در وان یا ظرفی ریخته و در آن بنشیند.
این متخصص در پایان تصریح كرد: مهمترین راه درمان بواسیر به كار بردن رژیم غذایی مخصوص به هنگام مشاهده یبوست مزمن است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment