دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بیماری دستگاه گوارش – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه :

دستگاه گوارش شامل مجموعه اندام هایی است که برای گوارش دادن غذایی که       می خوریم اختصاص یافته اند.عمل اصلی این دستگاه استخراج مواد لازم موجود در غذا و تأمین نیازهای سلولها به ماده و انرژی است.برای این منظور دستگاه گوارش چهار فرایند مهم دارد که عبارتند از: تحرک،ترشح،گولرش و جذب.واژه تحرک به روش ورود غذا به بدن از راه دهان و عبور آن از قسمت های مختلف لوله گوارش با سرعت های متفاوت و متناسب با عملی که هر کدام از آن قسمت ها دارند اشاره می کند.در فرایند ترشح اقسامی از شیره های گوارشی حاصل از غدد ترشحی برون ریز در نقاط مختلف به لوله گوارش وارد می شوند.آنزیم های موجود در این ترشحات نقش اصلی را در گوارش دارند که منظور از آن تبدیل مولکول های درشت به مولکول های کوچک تر قابل جذب است.در فرایند جذب مواد غذایی حاصل از عمل گوارش،از دیواره روده باریک می گذرند و به خون و لنف می رسند تا توسط آنها به سلول های بدن داده شوند.مواد غیر قابل گوارش و مقداری از مواد زاید از انتهای روده از بدن دفع می شوند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

در این تحقیق به بررسی عملکرد دستگاه گوارش و بیماری های آن اشاره خواهیم کرد.

  ساختمان دستگاه گوارش

دستگاه گوارش شاگل لوله گوارش و ساختارهای ضمیمه ی آن استکه در خارج لوله قرار دارنداما توسط مجراهایی با آن در ارتباطند.

لوله گوارش حدود 5/4 متر طول دارد و از دهان تا مخرج امتداد می یابد.در این لوله،دهان،حلق،مری،معده،روده باریک و روده بزرگ را می توان تشخیص داد.لوله گوارش از هر دو سر به محیط خارج ارتباط دارد.بدین ترتیب داخل لوله را هم باید جزئی از محیط خارج محسوب داشت و دیواره این لوله حد فاصل محیط خارج و داخل بدن است.این دیواره به بعضی از مواد اجازه عبور به محیط داخلی را می دهد و برخی را     نمی پذیرد.بیشتر مواد غذایی که وارد بدن می شوند باید از خلال این دیواره بگذرند.

قسمت های ضمیمه لوله گوارش عبارتند از:غده های بزاقی،لوزالمعده،کبد و کیسه صفرا.این ساختارها،ترشحاتی را می سازند یا در خود ذخیره می کنند که وجود آنها برای عمل گوارش یا جذب ضرورت دارد.

 تکامل دندا ن ها

دندان های اولیه در حفره دهانی شکل می گیرند.حفره های دهانی از باندهای سلولی اپی تلیان که در فک درحالتشکیل می باشندناشی می شوند در هفته ی دوازدهم جنینی

هریک از این باندهای اپی تلیانی (تیغه ی دندانی) پنج منطقه ی رشد سریع در هر طرف فک فوقانی و تحتانی دارند که به صورت حفره های گرد و جوانه مانند دیده شوند ارگانیزاسیون مزانشیم از مناطق رشد اپی تلیانی رخ می هد این دو جزء توأماً شروع کننده تشکیل دندان هستند.

دندان های دائمی در دو گروه شکل می گیرند.پس از تشکیل حفره های اولیه،نسل دیگری از جوانه های دندانی به طرف زبان در هر طرف برای دندان های پیش دائمی و نیز دندان های نیش دائمی و آسیاب های کوچک دائمی شکل می گیرند که در محل هایی جوانه می زنند که قبلاً به وسیله ی دندان های اولیه(دندان های شیری) اشغال شده بودند.این روند تقریباً از ماه پنجم حاملگی برای دندان های پیشین مرکزی و تا تقریباً 10 ماهگی برای دندان های نیش ثانوی اتفاق می افتد.دندان های آسیاب بزرگ دائمی از طرف دیگر از گسترش تیغه ی دندانی به عقب در پشت محل دومین دندان آسیاب بزرگ اولیه ناشب می شود.تکامل زوائد جوانه مانند دندان های آسیاب بزرگ دائمی اول،دوم و سوم تقریباً به ترتیب در چهار ماهگی حاملگی، 1سالگی، و 4-5 سالگی شکل می گیرد.

رویش دندان ها

زمانی که جوانه ی دندانی شکل می گیرد،هر دندان یک حرکت ممتدی را به سمت خارج، در ارتباط با استخوان، شروع می کند. دندان های فک تحتانی معمولاً قبل از     دندان های فک فوقانی جوانه می زنند و این مسئله معمولاً در دخترها زودتر از پسرها رخ       می دهد.

اختلالات تکاملی دندان ها

Anodentia یا فقدان دندان ها زمانی است که هیچ جوانه دندانی تشکیل نشده باشد.فرم کامل آن غالباً به همراه دیسپلازی اکتوردرمال رخ می دهد فرم اصلی آن می تواند به خاطر اختلال در محل طبیعی تشکیل دندان ها یا به خاطر اختلالات ژنیتیکی برای کُد کردن تشکیل دندان های اختصاصی باشد.

Twining (دوقلویی دندان ها به صورت دو دندان است که به هم متصل باشند و غالباً در دندان های پیشین اولیه فک تحتانی دیده می شود.

Germination ناشی از تقسیم دندان توده ای است برای اینکه تاج دو شاخ یا برگ شبدری را در یک ریشه ی منفرد با کانال پولپ مشترک تشکیل دهد،یک دندان اضافی در قوس دندانی موجود است.

 غدد بزاقی

به استثنای اوریون،بیماری ها غدد بزاقی در کودکان نادر می باشند.بزرگی دو طرف غدد

Submaxillary در AIDS ، بیماری فیبروکیستیک،سوء تغذیه و به طور موقت در طی حملات آسم رخ می دهد.استفراغ مزمن و آسپیراسیون ممکن است با بزرگی پاراتیدها توأم شود.هیپرتروفی خوش خیم غده ی بزاقی بیشتر از همه در موارد اختلالات غدد درون ریز مانند بیماری تیروئید یا دیابت و اختلالات محور هیپوفیز-آدرنال، دیده                   می شود.نوزادان معمولاً ترشح بزاق دارند که از دهان سرازیر می شود و این مسئله تا زمانی باقی می ماند که بلع و بسته شدن لب ها تکامل پیدا کند بعد ها زمانی که تحریک ناشی از نیش دندان با افزایش فعالیت دندان همراه شود ممکن است ایجاد شود.این بیماری در بعضی از کودکان که اختلالات عصبی دارند هرگز قابل جلوگیری نیست.ترشح زیاد بزاق به طور واکنشی در مقابل زیاد غذا خوردن یا درد،ضایعات تحریکی دهان،همراه با تهوع پس از تجویز مشتقات جیوه و درانفالیست و Chorea دیده می شود.

دستگاه گوارش

پدیده های طبیعی دستگاه گوارش:الگوهای طبیعی تکامل دستگاه گوارش ممکن است به صورت تظاهرات یک بیماری مهم در شیرخوران جوان تلقی شوند.روندهای مربوط به غذا خوردن در بدو تولد تکامل یافته وهماهنگ هستند.شیرخواری که فقط به مکیدن عادت دارد،در ابتدا برای مصرف غذاهای جامد دچار اشکال می شود و به جای اینکه آنها را به سمت حلق براند با زبان به بیرون می راند ولی با تمرین این مشکل به سرعت حل می شود.یک فرنولوم نسبتاً کوتاه زبان اهمیت علمی شناخته شده ای ندارد.در طی مکیدن،شیرخواران هوا را می بلعند؛برخلاف کودکان بزرگتر،آنها باید برای خارج نمودن هوا تحریک شوند.از طرف دیگر،اتساع معده توسط گاز می تواند در دریافت مواد غذایی ایجاد اشکال کند تا 1 ماهگی غذاهای شیرین و شور به نظر می رسد که ترجیح داده می شوند.

نشانه ها و علائم اصلی اختلالات دستگاه گوارش

در کودکان،علائمی که نشانگر وجود یک بیماری در دستگاه گوارش هستند ممکن است توسط بیماری ها یا مشکلات مربوط به سایر اعضا یا سیستم های بدن ایجاد شوند.شناخت پاتوژنز علائم اصلی در برخورد با بیماری های گوارشی کودکان مفید است زیرا در بسیاری از موارد،علت آن ناشناخته بوده و درمان خاصی وجود ندارد.

اختلالات مربوط به دریافت غذا:اختلالات عملکردی در سطوح مختلف قسمت فوقانی دستگاه گوارش می تواند در دریافت غذا اختلال ایجاد نماید.

برخی از علل غیر گوارشی علائم دستگاه گوارش در کودکان

بی اشتهایی:

-بیماری های سیستمیک(مانند بیماری های التهابی)

-افسردگی

استفراغ:

-افزایش فشار داخل جمجمه

-عفونت(مانند دستگاه ادراری)

اسهال:

-عفونت Parenteral (مانند تنفسی،ادراری)

-اورمی

یبوست:

-هیپوتیروئیدی

-دهیدراتاسیون(مانند دیابت بی مزه،ضایعات توبولی کلیه)

درد شکم:

-پیلونفریت،هیدرونفروز،کولیک کلیوی

-بیماری های التهابی لگن

-تب مدیترانه ای فامیلی

توده ی شکمی:

-آسیت(مانند سندرم نفروتیک،نئوپلاسم،نارسایی قلب)

-توده ی مجزا(مانند تومور ویلمز،هیدرونفروز،نروبلاسما)

-حاملگی

 درد شکم :

در شایع ترین شکایت بیماران مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش می باشد.واکنش نسبت به درد در افراد کاملاّ متفاوت می باشد.از این رو ارزیابی دقیق آن تنها با تهیه ی شرح حال کامل و تحلیل دقیق علائم به وسیله پزشک میسر می شود.

سندرم های بالینی :

حاد بودن درد شکم نحوه برخورد بالینی با این علامت مهم را تعیین می کند.

درد حاد شکم :

بیماری های بسیاری که بعضی از آنها غیر جراحی می باشند ممکن ایت سبب ایجاد درد حاد شکم گردند. شایع ترین علل درد حاد شکم عبارتند از : گاسترو آنتریت حاد ، بیماری های التهابی(آپاندیسیت،دیور تیکولیت،پانکراتیت)کولیک های کلیوی و صفرایی انسداد روده.

دردهای ناشی از ارگان های مختلف:

دردهای مزمن شکم :

از بیمار باید در مورد محل درد،شدت،خصوصیات،زمان،عوامل تشدید یا تخفیف درد و یا علائم و نشانه های توأم با درد به دقت سؤال شود.

هر اندامی خاصیت درد مخصوص به خود را دارد محل درد کمتر از همراه بودن آن با فعالیت ارگان مبتلا اهمیت دارد.خصوصیات دردهای شایع در زیر توصیف شده است :

1- اولسرپپتیک :درد اپیگاستر که به صورت احساس سوزش،ضعف و گرسنگی،یا درد

مبهم توصیف می شود و یک تا سه ساعت بعد از خوردن غذا به وجود می آید.اکثرأ این درد به سرعت بعد از خوردن غذا یا مصرف آنتی اسید از بین می رود و منجر به ایجاد درد می گردد. در عده ای از بیماران مبتلا به زخم معده بعد از خوردن غذا درد تشدیدتر یافته و در نتیجه ایجاد درد در آنها دیده می شود. درد معمولاً همیشه به صورت حمله ای بروز کرده و به مدت چند روز تا چند هفته طول می کشد و بعد از آن به مدت چند ماه بهبودی پیدا می کند.

2-بیماری های مجرایی صفراوی:علائم اصلی شامل تهوع،استفراغ،و درد مداوم اپیگاستر یا RUQ می باشد. احساس پری بعد از خوردن غذا،آروغ زدن،نفخ،و عدم تحمل نسبت به غذاهای چرب از علائم غیراختصاصی هستند که به طور شایع در بسیاری از اختلالات شکمی نیز مشاهده می گردند.

3- بیماری های پانکراس:درد به طور اختصاصی در اپیگاستر بوده و معمولاً به پشت تیر می کشد.تهوع و استفراغ از علائم شایع همراه این بیماری ها می باشد. درد ثابت بوده و معمولاً روزها طول می کشد و به ندرت به صورت کولیکی است.درد ممکن است به صورت نسبی با قرار گرفتن در وضعیت جنینی تخفیف یابدوسابقه ی مصرف مفادیر زیاد الکل یا سابقه ی بیماری های مجتری صفراوی،شدیداً به نفع دردهای با منشأ پانکراس   می باشد.

4-بیماری های روده کوچک:درد این بیماری ها معمولاً در ناحیه اطراف ناف     می باشد.درد به صورت کرامپ بوده و معمولاً با استفراغ و تغییر عادت اجابت مزاج همراه است.در انسداد مکانیکی قسمت های پروکسیسمال روده،استفراغ در اوایل سیر بالینی اتفاق می افتد؛ولی در انسداد کولون، یبوست و عدم دفع گاز وجود دارد.

5-کانسر کولون:درد شکم از شکایات شایع بیماران مبتلا به تومورهای قسمت های قبل از سیکموئید می باشد.درد در نئوپلاسمهای رکتوم و ضایعات موجود در قسمت های دیستال سیگموئید کمتر دیده می شود.سرطان کولون ممکن است با تغییرات اخیر در وضع اجابت مزاج همراه باشد.

تهوع و استفراغ

تهوع را ممکن است به عنوان حالت میل به استفراغ تعریف کرد.استفراغ حالتی است که محتویات معده با فشار به خارج می ریزد،به جز چند استثنا،حالت تهوع معمولاً شروع استفراغ است. اغ زدن یک حالت تنفسی است که قبل از استفراغ مشاهده می شود و در صورتی که به دنبال اغ زدن استفراغ رخ ندهد،معمولاً استفراغ خشک نامیده                             می شود.استفراغ را باید از رگورژیتاسیون متمایز کرد،رگورژیتاسیون حالتی است که در آن مقدار کمی از محتویات معده و مری بیرون می ریزد، و قبل از آن حالت تهوع وجود ندارد؛به علاوه با فعالیت عضلات شکمی که مشخص استفراغ است همراه نیست.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment