دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بیماری پوستی – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه
آكنه در مردان می‌تواند نشانه‌ای از قلب سالم باشد

بر پایه اظهارات پژوهشگران انگلیسی، هورمون آندروژن كه در مردان ترشح می‌شود و عامل بروز آكنه در سنین نوجوانی و جوانی در آنان است، همچنین می‌تواند در جلوگیری از بروز بیماری قلبی در بزرگسالی مؤثر باشد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، پزشكان با بررسی 10 هزار نفر دریافتند كه 18 درصد كسانی كه پیشینه آكنه دارند تا 33 درصد كمتر از دیگران بر اثر بیماریهای قبلی جان می‌بازند. در عین حال، مشاهدات نشان می‌دهد كه 67 درصد این 10 هزار مورد به احتمال بسیار زیاد بر اثر سرطان پروستات جان می‌دهند. پژوهشگران با این حال خاطرنشان می‌كنند كه علت افزایش ابتلا به سرطان پروستات هنوز نامشخص است. به گفته آنان نقش آندروژنها در غده پروستات روشن نیست و همچنان معلوم نشده كه آندروژنها احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد یا اینكه فقط زمینه‌ساز ابتلای فرد به این نوع سرطان است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

استفاده از لیزر در درمان آکنه
     آکنه یک اختلالا ناشی از عملکرد هورمون ها و دیگر مواد بر روی غدد چربی پوست و فولیکول موها است.
این فاکتورها منجر به بسته شدن منافذ و ظهور لزیون هایی است که عموما جوش نامیده می شوند.
لزیون های آکنه معمولا روی صورت ، گردن ، کمر ، قفسه سینه و شانه ها ایجاد می شود. گرچه آکنه معمولا مشکل جدی برای سلامت محسوب نمی شود می تواند عامل ناراحتی احساسی باشد.
آکنه شدید ممکن است بصورت جای جوش دائمی باقی بماند.
علت اصلی آکنه نا شناخته است اما پزشکان معتقدند فاکتورهای متعددی در ایجاد آن دخالت دارند. یکی از فاکتورهای مهم افزایش هورمون های آندروژن (هورمون های جنسی مردانه) هستند.
این هورمون ها در طی دوران بلوغ در دخترها و پسرها افزایش می یابد و باعث می شوند غدد چربی بزرگ شده سبوم یا چربی بیشتر ی تولید کنند.
تغییرات هورمونی مربوط به بارداری یا به شروع مصرف یا قطع داروهای پیشگیری از آن می توانند باعث آکنه شوند.
فاکتور دیگر وراثت است.
محققان بر این باورند که برخی افراد بطور ژنتیکی مستعد این جوش ها هستند.

درمان آکنه
درمان آکنه اغلب توسط متخصصان پوست صورت می گیرد. این پزشکان همه انواع آکنه بویژه موارد شدید را درمان می کنند.
هدف درمان رفع جوش های موجود ، توقف تشکیل لزیون های جدید ، جلوگیری از به جای ماندن جای جوش یا اسکار و به حداقل رسانیدن استرس روانی ناشی از این بیماری است.

درمان دارویی با هدف کاهش مشکلاتی که در ایجاد آکنه نقش دارند صورت می گیرد :

– تجمع غیر عادی سلولها در فولیکول ها
– افزایش تولید چربی
– باکتری ها
– التهاب
بسته به شدت مشکل ، پزشک ممکن است یکی از داروهای بدون نسخه یا انواعی را که فقط با تجویز پزشک ارائه می شود را توصیه کنند. برخی از این داروها پوستی هستند و برخی هم خوراکی اند.
به گزارش مدلاین پلاس محققان به تازگی استفاده از لیزر را یک گزینه درمانی درنظر می گیرند. لیزر با اثرات جانبی کمتر به کاهش التهاب لزیون های آکنه صورت کمک می کند.

بعلاوه ظاهرا حتی برای تیره ترین پوست ها هم قابل استفاده است.
در حال حاضر لیزر روش درمانی موثر و بی خطری برای رفع جوش های آکنه صورت محسوب می شود.
به افرادی که دچار آکنه صورت هستند معمولا توصیه می شود صورت خود را دوبار در روز ، صبح و شب و پس از ورزش با شوینده های ملایم بشویند.
برای آگاهی بیشتر از نحوه درمان آکنه و بهترین شوینده موجود با پزشک مشورت کنید. صابون های قوی ممکن است مشکل را بیشتر کنند.
شستشوی مرتب مو ضروری است. اگر موی چربی دارید بهتر است آن را هر روز بشوئید.
از دست زدن و کندن جوش ها جدا خودداری کنید فشار دادن یا کندن آنها منجر به ایجاد جای جوش یا اسکار می شود.

 

ر
 درمان آكنه با كاستن از میزان ترشح چربى پوست، تسریع فرآیند زندگى و مرگ سلول هاى پوست و مبارزه با عفونت باكتریال و در واقع با هر سه روش همزمان صورت مى گیرد و در بیشتر موارد حداكثر ظرف هشت ماه شاهد نتایج مثبت درمان خواهید بود. یادتان باشد، كه ممكن است پیش از محو شدن كامل علائم به مدت كوتاهى موقتاً شاهد تشدید علائم باشید. * داروهاى خوراكى ضد آكنه را نباید هنگام باردارى – به ویژه در خلال سه ماه نخست آن _ مصرف كرد.پزشك شما ممكن است یك یا چند مورد از موارد زیر را توصیه كند:

1 – درمان هاى موضعى:
  كرم ها و لوسیون هایى وجود دارند كه مى توان به كمك آنها چربى پوست را كم كرد، باكترى ها را از میان برد و سلول هاى مرده را از روى پوست پاك نمود. داروهایى كه هم اكنون داروخانه ها مى توانند بدون نسخه پزشك در اختیار بیمار قراردهند حاوى پراكسید بنزوئیل، گوگرد، رزورسینول (resorcinol)، اسید سالیسیلیك و اسید لاكتیك هستند.

این داروها براى آكنه بسیار خفیف سودمندند، چنانچه بیمارى شما به این داروها پاسخ نداد، مى توانید از یك متخصص پوست كمك بگیرید. ترتینوئین (tretinoin) و آداپالن (adapalene) از مشتقات ویتامین A و به صورت كرم هاى موضعى هستند. این داروها زمان پاك سازى سلول هاى مرده را كوتاه تر كرده، بدین ترتیب مانع تشكیل توده هاى سلول مرده بر دهانه منافذ خروجى ریشه هاى موها مى شوند. برخى كرم هاى آنتى بیوتیك دار هم موجودند، كه كار خود را با كشتن باكترى هاى پوست انجام مى دهند. اغلب براى آنكه به نتیجه مطلوب برسیم، لازم است همزمان از همه این فرآورده ها استفاده كنیم.

۲ – آنتى بیوتیك ها:
 تجویز آنتى بیوتیك هاى خوراكى براى كاستن از تعداد باكترى ها و مبارزه با التهاب در موارد متوسط تا شدید بیمارى لازم است. گاه لازم است تا ماه ها از این آنتى بیوتیك ها هم زمان با داروهاى موضعى استفاده كنیم.

 ۳ – ایزوترتینوئین.

(isotretinoin):
 در موارد حضور كیست هاى عمیق، آنتى بیوتیك به تنهایى كفایت نمى كند. ایزوترتینوئین داروى موثر و با اثرى نیرومند است، كه در آكنه هاى كیست دار كه جا مى گذارند و مواردى كه به آنتى بیوتیك پاسخ نمى دهند، مى توانند موثر باشند. لیكن دارو را تنها باید در موارد شدید بیمارى استفاده كنیم، و لازم است بیمار از نزدیك زیرنظر یك متخصص پوست باشد، چه احتمال بروز عوارض ناگوار و نامطلوب وجود دارد.

۴ – ضدباردارى هاى خوراكى:
 برخى از این داروها براى خانم  ها مناسبند. ولى ممكن است عوارض جنبى آنها نیاز به مشورت با پزشك داشته باشند.

 ۵ – اعمال جراحى زیبایى:
 گاه توسل به این گونه اعمال براى كم كردن از اسكارهاى ناشى از بیمارى آكنه لازم مى شود. تكنیك هاى مختلفى متداول اند، از جمله برداشتن پوست آسیب دیده و استفاده از روش هایى چون منجمدسازى با لیزر. در روش derm abrasion لایه هاى سطحى پوست برداشته مى شوند، كه این كار با برس هاى سیمى كه به سرعت مى چرخند صورت مى گیرد.
وارد كردن ضربات كوتاه مدت با استفاده از نور بسیار شدید (لیزر) موجب برداشته شدن لایه هاى خارجى پوست مى شود. در صورتى كه روى پوست شما مستعد باقى ماندن جاى جوش باشد، ممكن است این تكنیك وضع آن را بدتر كند.

• مراقبت هاى شخصى

 با استفاده از این روش ها مى توانید، در بسیارى از موارد بیمارى را كنترل كنید.
۱ – نواحى آسیب دیده را با یك تمیزكننده ملایم بشویید:
 روش هایى چون اسكراب هاى (scrub) صورت یا استفاده از ماسك ها معمولاً توصیه نمى شوند، زیرا ممكن است موجب تحریك پوست و تشدید آكنه شوند. شست وشوى بیش از حد و كیسه كشیدن نیز پوست را تحریك مى كنند، شامپو كردن مكرر موهاى سر و صورت نیز موثر است.

۲ – از مواد محرك بپرهیزید:
 كرم هاى زیبایى بسیار چرب، كرم هاى ضدآفتاب، مواد شكل دهنده به موهاى سر و سفیدكننده ها اغلب محرك پوست هستند. سعى كنید از فرآورده هایى استفاده كنید كه تحت عنوان «محلول در آب» در بازار موجودند. حفظ پوست تان از نور شدید و مستقیم آفتاب همواره فكر خوبى است. اگر در محیط پر از تنش كار مى كنید و روى بیمارى تان اثر نامطلوبى دارد. بهتر است محل كار خود را عوض كنید و به محیط آرام ترى منتقل نمایید.
 ۳ – حواس تان باشد پوست صورت تان را با چه چیزى تماس مى دهید:
 صورت تان را تمیز نگه دارید و موهاى زائد را بردارید. دست هایتان یا چیزهایى مثل گوشى تلفن را روى پوست صورت تان نگذارید. كلاه سفت هم مسئله اى است، به ویژه اگر عادت به عرق كردن زیاد دارید. عرق، آلودگى و چربى هاى گوناگون همگى مى توانند به تشكیل آكنه كمك كنند.

 ۴ – جوش هاى صورت تان را نكنید یا فشار ندهید:
 كندن و فشار دادن جوش هاى صورت هر دو موجب عفونت و تشكیل اسكار مى شوند. بیشتر موارد آكنه تنها بدون دست زدن خود به خود رفع مى شوند. اگر هر گونه قصدى براى دستكارى در ضایعات دارید، حتماً با پزشك معالج تان در میان بگذارید

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment