دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد ایدز – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه
 • « یک میلیون مبتلا به ایدز درچین »

کشور چین ،‌حدود یک میلیون نفر مبتلا به ایـدز دارد . به گــزارش ، « شیــن هوا » کـارشناسان بین المللی نسبت به یک فاجعه تراژدیک در چین در ارتقاء با شیوع ایـدز در این کشور هشدار داده اند . زیرا درصورتی که با این بیماری مبارزه نشود ، در۶سال آینده بیش ۱۰ میلیون شهروند چینی به ویروس HIV آلوده می شوند .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 • «مبارزه درآسیای میانه »

هیأت مدیره بانک جهانی ، ۲۵ میلیون دلار کمک بلا عوض برای اجرای طرح مقابله با بیماری ایدز درچهار کشور آسیای میانه ، از جمله قزاقستان ،قرقیزستان ، ازبکستان وتاجیکستان را تأیید کرده است . براساس آمار رسمی شمار مبتلایان به ویروس HIV وایدز دراین چهارکشور از ۵۰۰ نفر درسال ۲۰۰۰ به ۱۳ هزار نفر درسال ۲۰۰۵ رسیده است . به گفته کارشناسان بانک جهانی ، کاهش میزان ابتلا به ویروس HIV درکشورهای آسیای میانه تا سال ۲۰۱۰ ، از اهداف اصلی طرح این سازمان می باشند .

گفته می شود ، اولین مورد بیماری ایدز در ایران درسال ۱۳۶۶ دریک کودک ۶ساله هموفیلی که از فاکتورهای انعقادی وارداتی آلوده به ویروس «ایدز» استفاده کرده بود ، مشاهده شده است .

شما همچنین ازطریق خود ارضایی به ویروس آلوده نخواهید شد . ــ‌ هیچ کدام از کارهایی که شما تنها با خودتان انجام می دهید با عث دریافت اچ . آی .وی نخواهید شد.ــ اچ . آی . وی . تنها درصورتی انتقال خواهد یافت که یکی از اشخاص درتماس ، قبلاً به ویروس آلوده شده باشد .

خطر درتماس های جنسی بیشتر درعدم شناخت کافی سوابق خونی شریک جنسی شماست . درهر صورت برای اطمینان از کاندوم استفاده کنید .مگر تا زمانی که مطمئن باشید که هیچ کدام از شما شریک جنسی دیگری ندارد وقبلاً آلوده به ویروس نشده است .

‌● ایدز چیست ؟

نام بیماری ایدز(AIDS ) از حروف اول کلمات زیر گرفته شده است وبه معنی نقص ایمنی اکتسابی است : ( Syndrome Deficiency Immuno Acquired )

یک سیستم دفاعی زیان دیده ومعیوب نه تنها به وسیله ویروس اچ . آی . وی . که درمرحله اول به آن حمله ور شده آسیب دیده است بلکه همچنین با عفونت های دیگر مورد حمله قرار می گیرد . این سیستم دفاعی آسیب دیده دیگر توانایی وقدرتی برای مقابله وکشتن ویروس هایی که تاپیش از این مزاحمتی برایش نداشتند را ندارد . ویروس اچ . آی .وی. دفاع بدن را روز به روز کاهش می دهد تا حدی که هر میکروبی حتی میکـروب های بسیار ضعیف هم فرصت پیـــدا می کنند که

بدن را بشدت بیمار کنند .

همچنان که زمان می گذرد ، شخصی که به ویروس اچ . آی . وی . آلوده شده است ، نسبت به قبل بیشتر وبیشتر به بیماری مبتلا می شود ،‌معمولاً چندین سال بعد از آلودگی و ورود ویروس به بدن ،‌ آن ها مبتلا به مریضی های خاص ناشناخته و عجیب متعددی می شوند . این مرحله ای است که به آن می گویند کسی به ایدز مبتلا شده است .

 • چرا ویروس اچ . آی . وی خطرناک است ؟

اگر سیستم دفاعی بدن به ویروس حمله کرده وآن را می کشد ، پس چرا ویروس اچ . آی . وی . یک مشکل است ؟

ویروس های مختلف به قسمت های متفاوت بدن حمله می کنند . بعضی هاممکن است به پوست ، دیگری به شش ها ویا قسمت های دیگر حمله کنند. سرماخوردگی های عمومی هم به وسیله یک ویروس ایجاد می شوند . چیزی که ویروس اچ . آی .وی . چنین خطرناک می سازد این است که مستقیماً سیستم دفاعی بدن را هدف قرارداده وبه آن حمله می کند جایی که معمولاً بدن را از شر ویروس ها رها می کند . این ویروس خصوصاً به یک نوع مشخصی از سلول های سیستم دفاعی بدن حمله می کند که بدون آن مبارزه با سیستم دفاعی بدن منتشر می شود . این فرایند قابل رویت نیست وهیچ راهی وجود ندارد تا بتوانیم با مشاهده اشخاص تشخیص بدهیم که شخصی آلوده به ویروس اچ . آی . وی . است . تنها یک نوع تست خون آن هم حدود سه ماه بعد از وارد شدن اولین ویروس به بدن می تواند وجود آن را درخون آشکار کند . ممکن است شخصی که آلوده به ویروس اچ . آی . وی . شده است ،‌تا سال های سال کاملاً سالم به نظر رسد وخود را درسلامت کامل احساس کند . ممکن است حتی ندانند که آلوده به ویروس هستند . سپس هنگاهی که سیستم دفاعی بدن تقلیل یافت وضعیف شد آن ها بطور شدید و روزافزونی نسبت به بیماری ها آسیب پذیر می شوند . بیماری هایی که معمولاً درشرایــط طبیعی بسیــار ساده درمان می شوند .

 • آیا هر چیزی می تواند آلودگی به ویروس اچ . آی . وی . بوجود آورد ؟

نه ، به طور مثال تماس جنسی بدون محافظ تنها زمانی خطرناک است وریسک آلوده شدن را دارد که یکی از طرفین آلوده به ویروس باشند . بنابراین اگر شریک جنسی شما ناقل اچ . آی . وی . نباشد ، هیچ شکلی از سکس ویا نوع فعالیت جنسی بین شما باعث دریافت آلودگی ودرنتیجه سرایت بیماری به شما نخواهد بود . به طور مثال ویروس اچ . آی . وی . از طریق تماس جنسی واژینال ،‌یا مقعدی ویا دهانی به شما انتقال پیدا نخواهد کرد ، اما تنها درصورتی که هیچ کدام از شما آلوده به این ویروس نباشید .

▪ مرحله اول عفونت حاد :

دراغلب موارد درصورتی که تعداد کافی ویروس ایدز وارد بدن فردی شود ،‌بعد از چند هفته علائمی نظیر تب ، گلــو درد ، ‌بزرگی غدد لنفاوی ، درد مفاصل و عضلات ، سردرد ، ضعف و بی حالی ، بی اشتهایی ، تهوع واستفارغ ، کاهش وزن ، اسهال وگاهی دانه های جلدی ویا تظاهرات عصبی ظاهر می گردد . این علائم اختصاصی نبوده وشباهت کاملی با نشانه های بسیاری از بیماریهای دیگر دارد . چون خود بخود ظرف یک تا دوهفته بهبودی حاصل می گردد ، کمتر اتفاق می افتد که بیماری دراین دوره تشخیص داده شود . بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد است حدود ۲ تا ۱۲ هفته وگاهی تا ۱۶ ماه طول می کشد . دراین فاصله زمانی ، فرد ، آلوده بوده وممکن است سایرین را آلوده کند .

▪ مرحله دوم بدون علامت:

پس از بهبودی خود بخودی مرحله حاد ، بیماروارد مرحله بدون علامت می شود که بر حسب نوع ویروس آلوده کننده از ۱۰تا۱۷سال طول می کشد . دراین مدت شخص آلوده هیچگونه علامتی از بیماری را بروز نمی دهد وبه ظاهر کاملاً سالم است ولی برای دیگران آلوده کننده می باشد . این مرحله نزد کودکان کوتاهتر است ودراین مرحله شخص دیگران را مبتلا می کند . دراین دوره آزمایش خون مثبت است . کنترل انتشار ویروس دراین مرحله مشکل می باشد .

▪ مرحله سوم بزرگی منتشر وپایدار غدد لنفاوی :

دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرک شده وبه شکل قرینه وبدون درد دربیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه کشاله ران ظاهر می شود حداقل ۳ماه باقی می مانند .

▪ مرحله چهارم مرحله قبل از ایدز وحالات وابسته به ایدز :

قبل از بروز علائم نهایی ایـدز دربیمار ، عوارضی ظاهـر می شود که به آن علائم مربوط به ایدز می گویند وعبارتند از :

ــ کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد وزن سابق

ــ اسهال به مدت بیشتر از یک ماه این علائم معمولاً چندین سال بعد از آلودگی به ویروس اچ . آی . وی ظاهر می شود ومرحله گذار از آلودگی به ویروس اچ . آی . وی . به بیماری ایدز است . با کاهش قدرت سیستم دفاعی به مرور زمان بدن آماده ابتلا به عفونت ها وسرطان ها یی می شود که به طور معمول درمردم عادی دیده نمی شود ، این بیماری بصورت بیماری های ریوی ، اسهال های شدی ومزمن ، تب های طولانی ، کاهش وزن ، اختلالات شخصیتی ، بیماری های مغزی وپوستی خود را نشان می دهند که درنهایت منجر مرگ فرد مبتلا خواهد شد .

▪ علائم اصلی ایدز:

ـ کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد

ـ اسهال مزمن بیشتر ازیک ماه

ـ تبهای متناوب یا ثابت بیش ازیک ماه

▪ علائم فرعی :

ـ سرفه پایدار به مدت بیش از یک ماه

ـ عفونت پوستی منتشر همراه با خارش

ـ تبخال های عود کننده

ـ برفک دهانی

ـ عفونت مزمن پیشرونده و منتشر

بزرگ شدن عمومی غدد لنفی آلودگی به ویروس ایدز دلیل ابتلا به بیماری ایدز نیست ولی سرانجام تقریباً بطور اجتناب نا پذیری به بیماری ایدز منتهی می شود . یکی از اولین راه های شناخت یک بیماری ، شناخت علائم ومراحل مختلف سیر بیماری است . با این شناسایی می توان از گسترش وتوسعه درمراحل اولیه جلوگیری نمود . علائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده است ودارای مراحل چندی است که الزاماً همه آنها درافراد آلوده مشاهده نمی شود.

ایدز

ایدز كه مخفف عبارت AIDS = Acquired Immun Defidiency Stndrome به معنی «سندرم نقص ایمنی اكتسابی » می باشد . یك بیماری پیشرونده غیر قابل درمان است كه علت آن است این بیماری از سال ۱۹۸۶ به عنوان یك بیماری جدید و مشخص شناسایی شد.

۲                 ۱

ایدز كه مخفف عبارت AIDS = Acquired Immun Defidiency Stndrome به معنی «سندرم نقص ایمنی اكتسابی » می باشد . یك بیماری پیشرونده غیر قابل درمان است كه علت آن است این بیماری از سال ۱۹۸۶ به عنوان یك بیماری جدید و مشخص شناسایی شد.ویروسی به نام HIV در حال حاضر هر دقیقه ۱۶ نفر در جهان به این ویروس آلوده می شوند . ب

ر خلاف تصور عمومی كه ایدز را یك بیماری مختص به كشور های پیشرفته می دانند ، بیش از ۹۰ در صد موارد آلودگی مربوط به كشور های جهان سوم و در حال توسعه است .ایدز در حال حاضر چهارمین علت مرگ و میر بشر می باشد كه پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۰ مقام اول را از آن خود نماید . زمانی كه ویروس ایدز وارد بدن می شود ،سلول های سیستم ایمنی را كه نقش اصلی در دفاع از بدن در مقابل عوامل بیماری زا ایفا می كنند ، مورد حمله قرار می دهد و آنها را تخریب می كند .

در نتیجه دفاع بدن در مقابل انواع عوامل بیماری زا ضعیف شده و میكروب هایی كه در حالت عادی هیچ عارضه ای در فرد ایجاد نمی كنند ، به ناگاه بیماری های شدید و كشنده را باعث می شوند و فرد مبتلا نسبت به ابتلا به انواع بیماری های عفونی حساس می شود .

گاهی از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز عوامل بیماری ماهها و یا سالها طول می كشد . یعنی چه بسیارند افراد به ظاهر سالمی كه در واقع ناقل ویروسایدز هستند و می توانند دیگران را آلوده كنند . شایع ترین راهه انتقال ایدز در ایران استفاده از سرنگ آلوده توسط معتادین تزریقی و یا انتقال خون آلوده است . در كل باید دانست ترشحات بدن فرد آلوده انتقال دهنده این ویروس به دیگران است حتی ثابت شده است مادر آلوده از طریق شیر دادن به نوزاد خود می تواند بیماری را منتقل كند .

در ایران حدود ۴۰۰ بیمار شناخته شده وجود دارد كه مطمئنا آمار واقعی بسیار بالاتر از اینهاست . به دلیل خدمات ناچیزی كه به بیماران مبتلا به ایدز ارائه می شود و همچنین به علت تصورات نادرست حاكم بر جامعه كه به این بیماران نه به عنوان یك بیمار نیازمند به كمك بلكه به عنوان یك مجرم محكوم به اعدام نگریسته می شود ، بیماران تمایلی به معرفی خود ندارند . این تصور نابخردانه بزرگترین ضربه را به خودجامعه وارد می كند . زیرا تا زمانی كه افراد مبتلا از واهمه طرد شدن از خانواده و جامعه از مراجعه به مراكز بهداشتی و درمانی خودداری می نمایند . به عنوان منابع بلفعل بیماری تسری دهنده آن در سطح جامعه خواهند بود و روز به روز بر شمار مبتلایان افزوده خواهد شد.

عامل ایدز ، ویروس اچ-آی-وی است و ایدز به سندرم نقص ایمنی اكتسابی اشاره میكند. باید دانست كه هرفردآلوده به ویروس اچ-آی-وی ، الزاما مبتلا به ایدز نیست بلكه باید یكسری معیارهای شاخص ایدز رابروزدهد تابگوییم به ایدز مبتلا شده است . تنها نیمی از افراد آلوده به ویروس اچ-آی-وی ، درطی ۱۰ سال به سندرم ایدز مبتلا می شوند . این فاصله زمانی ازفردی به فرد دیگرمتفاوت است و به عوامل زیادی منجمله وضعیت سلامتی فردوعادات بهداشتی وی ارتباط دارد .

امروزه به كمك بعضی ازداروها می توان این فاصله را طولانی تر كرد . آزمایشاتی كه بطور معمول برای تشخیص این عفونت بكار می رود ، براساس جستجوی آنتی بادی های ایجاد شده توسط بدن دربرابر ویروس اچ-آی-وی است . میزان این آنتی بادی ها دراكثر مردم درطی ۳ ماه پس از عفونت قابل شناسایی است. ( بطور متوسط حدود ۲۵ روز پس از تماس ) . اما در بعضی موارد ممكن است این زمان به ۶ ماه هم برسد . بنابراین درحال حاضر پیشنهاد می شود كه ۶ ماه پس از تماس احتمالی ، (تماس جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی بدون استفاده ازكاندوم ویا استفاده ازسوزن مشترك ) ، برای انجام آزمایش مراجعه كند . نكته بسیارمهمی كه نباید فراموش شود این است كه درطی این ۶ ماه نباید خود ودیگران را درمعرض ویروس اچ-آی-وی قرار دهید .

 • منظور از تماس جنسی سالم چیست ؟

منظور این است كه شما از آلودگی های منتقله از راه تماس جنسی ، نظیر ویروس اچ-آی-وی ، درامان هستید اگر و فقط اگر :

الف ) اگر اصولا تماس جنسی نداشته باشید .

ب ) اگر فقط بایك فرد تماس جنسی داشته باشید ، درحالی كه هیچ كدام ازشما آلوده به ویروس اچ-آی-وی نبوده وشریك جنسی دیگری نداشته باشد .

پ ) اگر بطور صحیح از كاندوم استفاده كنید .

 • انتقال این ویروس از طریق مایعات زیر به اثبات رسیده است :

الف) خون

ب ) منی

پ) ترشحات واژن

ت) شیر مادر

ث ) هرمایع دیگری درداخل بدن كه حاوی خون باشد

 • شایعترین راههای انتقال ویروس اچ-آی-وی درحال حاضر به قرار زیر است :

الف) مقاربت ( واژینال ، مقعدی و یا دهانی ) بافرد آلوده .

ب) استفاده از سوزن مشترك با فرد آلوده .

پ ) ازمادر آلوده به جنین درداخل رحم ویا حین زایمان ویادرطی شیردهی .

علاوه بر آن ویروس می تواند از راه مصرف خون ویا فاكتورهای انعقادی آلوده هم منتقل شود .

 • آیا امكان انتقال از طریق مایعات بدن از قبیل آب دهان وجود دارد ؟

اگر چه مقدار كمی اچ-آی-وی در سایر مایعات بدن از قبیل آب دهان ، مدفوع، ادار و اشك مشاهده شده اما هنوز در این مورد كه اچ-آی-وی میتواند از طریق این مایعات منتقل شود اطمینان وجود ندارد و موردی مشاهده نشده است. هنوز پزشكان معتقدند كه امكان ابتلا به اچ-آی-وی و ایدز از طریق لمس كردن، استفادهء اشتراكی از وسایلی مانند فنجان و خودكار یا سرفه و عطسه وجود ندارد. اچ-آی-وی ویروسی نیست كه از طریق اماكن عمومی مثل مدرسه ، رستوران و … منتقل شود.چون ویروس ایدز نمی تواند بمدت طولانی در محیط خارج از بدن به حیاط خود ادامه دهد ، تماسهای عادی در محیط كار ، اجتماع و مدرسه باعث انتقال بیماری نمی شود ویروس ایدز به شدت به حرارت حساس است. شناخت راههای انتقال بیماری در پیشگیری از آلودگی بسیار موثر است .

 • ویروس مولد ایدز از چند راه عمده زیر ، از فرد آلوده به شخص سالم منتقل می شود:

▪ سرایت از راه تماس جنسی

شایعترین راه سرایت آلودگی، تماس جنسی است . ویروس ممكن است از فرد آلوده به شریك جنسی اش منتقل بشود(مرد به مرد، مرد به زن و زن به مرد). سرایت از زن به زن هم امكان دارد آلودگی از راه تماس جنسی ۸۰ درصد كل موارد را شامل می شود كه بیشتر از ۷۰ درصد آن از راه تماس با جنس مخالف و ۱۰ درصد آن از طریق همجنس بازی است.وجود بیماریهای مقاربتی دیگر مانند سوزاك سیفلیس و همچنین زخمهای دستگاه تناسلی ، خطر آلودگی را چند برابر خواهد كرد. بنابر این توجه به این مهم و درمان فوری آنها باید مد نظر قرار گیرد . زنان، بیشتر در معرض خطر آلودگی بوسیله شریك جنسی خود قرار دارند ، زیرا احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از زن به مرد می باشد.

▪ سرایت از راه خون و فراورده های خونی

 • ایدز ، از راه های زیر قابل سرایت نیست:

۱) تماس معمولی افراد در منزل یا اجتماع با بیمار

۲) دست دادن

۳) استفاده از وسایل غذا خوری مشترك :بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال و…

۴) استفاده از استخر های عمومی و یا توالت عمومی

۵) بغل گرفتن و یا بوسیدن صورت

۶) عطسه و سرفه

۷) دستگیره در، گوشی تلفن و میله اتوبوس

۸) استفاده از البسه دست دوم

۹) آب و غذا

۱۰) تماس با اشك و عرق بیمار

۱۱) استفاده از وسیله نقلیه مشترك

۱۲) نیش حشرات

 • گروه های زیر بیشتر درمعرض خطر قرار دارند :

▪ معتادین تزریقی كه از سرنگ و سوزن بطور مشترك استفاده می كنند كه این مسئله در زندانی ها بیشتر مشاهده می شود .

▪ همسران افراد مبتلا.

▪ شركای جنسی افراد مبتلا.

▪ افرادی كه شركای جنسی متعدد دارند .

▪ زنان فاسد و بدكار.

▪ هم جنس بازان و یا زن و مردی كه تماسهای جنسی خارج از روابط زناشوئی دارند .

▪ مبتلایان به هپاتیت(ورم كبد)یا مبتلایان به سل.

▪ خالكوبی های دسته جمعی .

▪ مبتلایان به بیماریهای آمیزشی و بخصوص افراد دارای زخمهای تناسلی .

▪ ملوانان و رانندگان عبوری از مرزها.

▪ فرزندان مادران آلوده .

▪ جوانان

ایدز در شخص بالغ با وجود دست كم دو علامت اصلی ، همراه با حداقل یكی از نشانه های فرعی زیر مشخص می شود ، مشروط بر اینكه برای نارسایی ایمنی و نقص دستگاه دفاعی بدن علت مشخص از قبیل سرطان ، سوء تغذیه شدید و یا سایر علل شناخته شده وجود نداشته باشد.

 • علائم اصلی:

۱) كاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد

۲) اسهال مزمن بیشتر از یك ماه

۳) تبهای متناوب یا ثابت بیش از یك ماه

ائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده است و دارای مراحل چندی است كه الزاماًهمه آنها در افراد آلوده مشاهده نمی شود. این مراحل عبارتند از:

۱) مرحله اول

▪ عفونت حاد:

در اغلب موارد در صورتی كه تعداد كافی ویروس ایدز وارد بدن فردی شود ، بعد از چند هفته علائمی نظیر تب ، گلودرد،بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ، كاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی ظاهر میگردد. این علائم اختصاصی نبوده و شباهت كاملی با نشانه های بسیاری ازبیماریهای دیگر دارد . چون خود بخود ظرف یك تا دو هفته بهبودی حاصل میگردد ، كمتر اتفاق می افتد كه بیماری دراین دوره تشخیص داده شود. بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی كه نشانگر آلودگی فرد است حدود ۲ تا ۱۲ هفته و گاهی تا۱۶ ماه طول می كشد. در این فاصله زمانی ، فرد، آلوده بوده و ممكن است سایرین را آلوده كند .

۲و۳) مرحله دوم و مرحله سوم

▪ بزرگی منتشر و پایدار غدد لنفاوی:

دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرگ شده و به شكل قرینه و بدون درد در بیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه كشاله ران ظاهر می شود حداقل ۳ماه باقی می مانند.

۴) مرحله چهارم

مرحله قبل از ایدز و حالات وابسته به ایدز:قبل از بروز علائم نهایی ایدز در بیمار ، عوارضی ظاهر می شود كه به آن علائم مربوط به ایدز می گویند و عبارتند از :

▪ كاهش وزن بیشتر از۱۰درصد وزن سابق

▪ اسهال به مدت بیشتر از یك ماه

▪ تب به مدت بیشتر از یك ماه

▪.عرق شبانه

▪ خستگی، بی حالی و ضعف

این علائم را مقدمه استقرار كامل ایدز كه پایان طیف بیماری می باشد ، به حساب می آورند . در برخی موارد ، بی قراری، بی اشتهایی، دل درد ، سردرد وجود دارد و تغییرات عصبی منجر به از دست دادن حافظه و آسیب اعصاب محیطی می شود. این علائم معمولاً متناوب است ولی كاهش وزن در اكثر بیماران وجود دارد و پیشرونده هم می باشد . بسیاری از بیماران در این مرحله دچار ضایعات پوستی، مخاطی و ضایعات دائم و یا عود كننده دهنی و یا ناحیه تناسلی به علت ویروسهای مختلف می شوند.

۵) مرحله پنجم

▪ ایدز:

ایدز به مرحله نهایی آلودگی ایدز گفته میشود. در این مرحله به علت كاهش شدید قدرت دفاعی بدن، شخص، مستعد ابتلا به بسیاری عفونتهای و سرطانها می شود كه علائم بسیار متنوعی دارند و د رنهایت بیمار را از پای در می آورند. حدود ۲۵درصد افراد پس از ۵سال ،۲۵درصد پس از ۱۰سال و حدود۲۵درصد پس از ۱۵سال از ورود ویروس به بدن دچار ایدز می شوند . یعنی در مجموع حدود ۷۵ درصد افراد آلوده پس از ۱۵سال به مرحله ایدز می رسند. در مورد این مساله كه بالا خره ۲۵درصد باقیمانده چه سرنوشتی دارند و چه زمانی وارد مرحله ایدز می شوند بحث وجود دارد. ولی آنچه كه مسلم است فرد آلوده ، حتی اگر دیرتر هم وارد مرحله بیماری شود، همواره برای سایرین آلوده كننده باقی می ماند.

ایدز بر روی تمامی دستگاههای و اندام های بدن مانند تنفس ،گوارش، عضلانی، عصبی، پوست و مخاط، گوش و حلق و بینی و …اثر می گذارد. پس از رسیدن به مرحله نهایی ایدز، متوسط طول عمر در بالغین حدود ۵/۲ سال است و بیماری نهایتاً به علت یكی از عفونتهای فرصت طلب و یا سرطانها از پا در می آید .

 • تشخیص بیماری

بیماری ایدز تمامی دستگاههای بدن را گرفتار می كند. با تشخیص به موقع و بجا و بدنبال آن با بكار بستن در مانهای نگه دارنده و مراقبتهای صحیح می توان تا حد قابل توجهی از مشكلات بیمار كاست و شرایط مناسبتری را برای زندگی وی فراهم نود.

 • درمان

متاسفانه بیماری ایدز درمان قطعی ندارد . برای عفونتهای فرصت طلب و سرطانها می توان درمانهای لازم را بكار برد و با داروهای مخصوص دستگاه دفاعی بدن را تقویت نمود . تاكنون واكسن موثری برای جلوگیری از بیماری پیدا نشده است.

 • راههای پیشگیری

چون بیماری واكسن و درمان موثری ندارد و آلودگی به ویروس ایدز نهایتاً به بیماری ایدز منتهی میشود كه كشنده است ، بنابر این تنها راه مبارزه ، بكاربردن روشهای پیشگیری از آلودگی است كه عباتند از:

 • خویشتن داری و دوری از تماسهای جنسی مشكوك،در دوران تجرد

▪ پای بند به اصول اخلاقی و خانوادگی پس از ازدواج

▪ وفاداری به همسر و عدم بی بندوباری و پرهیز از انحراف جنسی و روابط جنسی غیر مطمئن

▪ استفاده از كاندوم

▪ اجتناب از رابطه جنسی مقعدی.

▪ با كنترل خون و فراورده های خونی،احتمال سرایت آلودگی از این راه بسیار کم می شود.

▪ اجتناب از استفاده مجدد از سرنگهای یك بار مصرف و عدم استفاده از سرنگهای مشترك.

▪ عدم استفاده از مسواك مشترك و بكار بردن تیغ ریش تراش یكبار مصرف دیگران .

 • تاریخچه بیماری ایدز

در سال ۱۹۸۱ هشت مورد و خیم از ابتلا به بیماری ” كاپوسی ساركوما”، یكی از انواع خوش خیم تر سرطان كه معمولا در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان هم جنس گرای نیویورك گزارش شد.تقریباً همزمان با این موارد، شمار مبتلایان به یك عفونت ریوی نادر در كالیفرنیا و نیویورك بالا رفت.با این كه در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولا از این دو واقعه پزشكی به عنوان آغاز ایدز یاد می كنند.در طی یك سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در ۱۹۸۲ آن را ایدز(Syndrome Deficiency Immune (Aquired نامیدند.

به مرور شمار بیشتری متوجه این بیماری جدید شدند، چون گروه های گسترده تری از مردم، و نه فقط همجنس گرایان، را مبتلا می كرد.بیماران هموفیل و معتادان تزریقی با علائمی مشابه ایدز به پزشك مراجعه می كردند.همزمان با ظهور ایدز درآمریكا، درآن سوی اقیانوس آتلانتیك پزشكان در فقیرترین قاره جهان آفریقا، متوجه شیوع یك پدیده جدید بهداشتی شدند.این بیماری كه در زبان محلی” اسلیم”(SLIM) – مرگ در اثرتحلیل تدریجی بدن – نام گرفته بود، در آفریقا به معضلی عمیق تبدیل می شد.در وهله اول پزشكان دلیلی نمی دیدند كه ایدز، بیماری شایع درمیان همجنس گرایان آمریكای ثروتمند، را با اسلیم مرتبط بدانند.اما تحقیقات بعدی و شیوع علائمی مشابه درمیان زنان و دگر جنس گراها نشان داد كه هر دوی این بیماری ها یكی بوده وهمان ایدز است.درهیاهویی از جنجال ها و ابهامات گسترده درباره این بیماری كشنده جدید، تلاش ها برای تشخیص علت بروز ایدز و نحوه انتقال آن، با شتابی بی سابقه آغاز شد.

در سال ۱۹۸۴ یك گروه محقق آمریكایی به ریاست” رابرت گالو” اعلام كرد كه آنها عامل بیماری ایدز را كشف كرده اند، یعنی همان ویروسی كه ما آن را حالا اچ آی وی می خوانیم.البته این ادعا با اعتراض ” لوك موننتیر” و گروه محققان فرانسوی او، كه ماه ها قبل این ویروس را شناسایی كرده بودند، روبرو شد.در بحبوحه این جنجال ها محققان برای پیدا كردن درمان ایدز بسیج شدند: جستجویی كه هنوز هم ادامه دارد.آزمایش های خون نشان داد كه ویروس اچ آی وی سراسر جهان را در پنجه مهلك خود گرفته و در مدت زمانی كم به تمام قاره ها گسترش یافته است.تلاش ها برای درك این ویروس به موضوعی بسیار اضطراری تبدیل شد. این كه از كجا آمده و چرا در قرن بیستم هم زمان در دو نقطه مختلف یعنی آفریقا و آمریكا ظهور كرده بود؟

 • منشا اچ ای وی

طبق شواهد روشن و قانع كننده ای كه وجود دارد، شكی نیست كه ایدز از ویروس اچ آی وی ناشی می شود. اما درحال حاضر تاكید بر این موضوع است كه درك سر منشا ویروس اچ آی وی برای كشف واكسن و درمان های موثرتر امری حیاتی است.براساس آخرین تحقیقات در زمینه مختصات ژنتیكی اچ آی وی، عامل انتقال ایدز، مشخص شده این ویروس از تركیب دو ویروس مختلف در میمون شامپانزه به وجود آمده است.این ویروس ها از نوع ویروس” اس آی وی”( Virus Simian Immunodeficiency ) هستند كه در میمون ایجاد بیماری می كند.این تحقیقات نظریه ای رایج را كه می گوید ایدز در طی یك قرن گذشته در جنگلهای غرب آفریقا ظهور كرده است، تایید می كند.

درسال ۱۹۹۹ نشریه” نیچر” در شماره ماه فوریه خود یك نظریه عملی را به چاپ رساند كه مورد حمایت گسترده كارشناسان این رشته قرار گرفت.براساس این نظریه ویروس عامل ایدز ابتدا از طریق یكی از زیر گونه های شامپانزه در آفریقا به انسان سرایت كرده است.به اعتقاد دانشمندان انسان اولین بار در نیمه نخست قرن گذشته در نتیجه شكار و تغذیه گوشت شامپانزه، سنتی كه هنوز در آفریقا ادامه دارد، به این ویروس آلوده شد.اس آی وی در گذشته ای نه چندان دور وارد بدن انسان شد و پس از جهش ژنتیكی به اچ آی وی تبدیل شد.به احتمال قریب به یقین ناحیه گینه بیسائو درغرب آفریقا مكانی است كه این نقل و انتقال درآن صورت گرفته است.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند كه انتقال ویروس بیش از یك بار روی داده است، چون نمونه های گوناگونی از این ویروس، درانسان باعث بروز ایدز می شود.اما تعیین زمان دقیق انتقال از حیوان به انسان مشكل آفرین تر است.نكته قابل توجهی كه در تحقیقات مشخص شد این بود كه در قرن نوزدهم هیچ یك از میلیون ها آفریقایی كه به زور به بردگی كشیده و به كشورهای خارجی منتقل شدند، به این ویروس آلوده نبودند.بنابراین ایدز باید پس ازسال ۱۸۶۰ بروز كرده باشد. ویروس اچ آی وی اولین بار در سال ۱۹۵۹ درنمونه پلاسمای خون یك مرد اهل كنگو ردیابی شد.ویروس اچ آی وی، اولین بار در سال ۱۹۵۹ در نمونه خون یك مرد از كشور كنگو ردیابی شد.هر چند نخستین نمونه از ایدز در آمریكا، در سال۱۹۸۱ گزارش شد، اما براساس شواهد اولین قربانی ایدز دراین كشور به سال ۱۹۶۹ باز می گردد.درآن سال یك جوان سیاه پوست در شهر ” سنت لوئیز” آمریكا دراثر ابتلا به ایدز درگذشت.

تحقیقات درمورد سرعت واگرایی ژنتیكی میان دو خانواده اصلی ایدز، اچ آی وی – ۱ و اچ آی وی – ۲، نشان می دهد كه انتقال ویروس به انسان در حدود سال ۱۹۴۰ ( با ضریب خطای حدود ۲۰) سال روی داده است.مطالعه ژنتیكی بر روی ویروس اس آی وی، كه به درك بهتر انتقال آن از گونه میمون ها به انسان كمك كرد، توسط گروهی از دانشمند بین المللی انجام گرفت و درنشریه علمی “Science چاپ شد.این گروه مدعی است كه دو ویروس مختلف از دو نوع میمون در شامپانزه تركیب شده و ویروس اس آی وی را به وجود آورده است.

تنظیم كنندگان این مقاله علمی می گویند رشته ای از آلودگی و عفونتهای پی در پی در میمون ” مانگابی دماغ قرمز” و گونه ای بزرگ تر به نام Spot – Nose منجر به خانواده ای از ویروس ها موسوم به ” اس آی وی سی پی زی” (SIVcpz ) شده است.نكته مهم این كه هر دو این گونه ها خوراك شامپانزه بوده و زیستگاه آنها در غرب آفریقای مركزی قرار دارد.الیزاب بیلز از دانشگاه ناتینگام، بریتانیا، و همكارانش می گویند كشف این موضوع كه ویروس اس آی وی در شامپانزه دارای منشائی دوگانه است، پیامدهای مهم علمی را به دنبال دارد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment