دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد التهاب و پارگی تاندون آشیل- قسمت دوم

دانلود پایان نامه

کشیدگی رباط و عضله و کرامپ عضلانی

 اسپرین (رگ به رگ شدن)
رگ به رگ شدن از شایع ترین مصدومیتهای همه ورزشهاست از آنجاییکه در بسکتبال از حرکات پرشی بیش از سایر ورزشها استفاده میشود در نتیجه شایع ترین مصدومیت بسکتبالیستها همین رگ به رگ شدن مچ پاست.بیش از 80 درصد مصدومیتهای مچ پا ناشی  از کشیدگی و پارگی رباطها می باشد.
صدمات وارد بر رباطها و لیگامنتها را اسپرین گویند اگر حرکت غیر طبیعی مفصل تا درجه ای ادامه پیدا کند که فشار حاصل بیش از توانایی تحمل آن
باشد کپسول اطراف مفصل و رباطهای آن آسیب می بینند بنابراین اسپرین بر اثر چرخش یا کشش بیش از حد معمول یک عضو در سطح مفصلی روی می دهد البته حرکات غیر طبیعی مانند ضربه یا نیروی غیر مستقیم نیز ممکن است رباط را دچار آسیب کند.
در بعضی مواقع جهت اصلاح این نوع آسیب نیاز به عمل جراحی برای ترمیم پارگیها وجود دارد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

  علائم و نشانه ها:
بیشتر مواقع تشخیص اسپرین شدید و شکستگی از یکدیگر سخت می باشد زیرا علائم مشابهی دارند.
1 درد شدید(این درد مانع راه رفتن مصدوم روی عضو آسیب دیده میشود(
2 تورم
3 کبودی به علت خونریزی ناشی از مویرگهای پاره شده

  اقدامات و کمکهای اولیه:
در بحث دررفتگی توضیح داده شده است

1 به کار گیری مراحل RICE
2 انتقال مصدوم به مراکز درمان

استرین ( کشیدگی عضله (
استرین یا کشیدگی عضله زمانی روی می دهد که عضله بیش از حد دامنه حرکتی نرمال خود کشیده شود که این منجر به پارگی رشته های عضلانی می گردد.

علل کشیدگی عضلات:
1 ضربه شدید یا فشار بیش از حد به بخشهای مختلف عضلانی.
2 تمرینات بیش از حد و خارج از تحمل ورزشکاران( مانند بلند کردن وزنه بیش از اندازه توان (

علائم و نشانه ها:
1 درد شدید و ناگهانی در عضله آسیب دیده
2 حساسیت شدید به لمس در ناحیه آسیب
3 تورم
4 ضعف و ناتوانی در استفاده از قسمت آسیب دیده
5 درد و سفت شدن عضله هنگامی که مصدوم آن را حرکت می دهد.
6 کبودی پوست اطراف ناحیه آسیب دیده (پس از چند روز به علت خونریزی ناشی از پارگی مویرگها )

اقدامات و کمکهای اولیه:
به کار گیری مراحل RICE

کرامپ ( گرفتگی عضلانی (
به گرفتگی و انقباض خود به خودی عضله یا اسپاسم کنترل نشده کرامپ گویند.
کرامپ با بعضی بیماریها مانند دیابت ارتباط مستقیم دارد ولی در حالت کلی رابطه اصلی آن با فعالیتهای بدنی است.

علائم و نشانه ها:
1 درد شدید و ناگهانی که اغلب در پاهاست.
2 محدودیت در حرکت یا عدم حرکت.

اقدامات و کمکهای اولیه:
1 محل آسیب را ماساژ دهید.
2 روی ناحیه آسیب به منظور رفع درد یخ بگذارید.
3 عضله مصدوم را به آرامی بکشید از آنجایی که کرامپ یک اسپاسم یا انقباض کنترل نشده است کشیدن تدریجی عضلات به رفع کوفتگی آن کمک می کند.
4 نوشیدن آب نمک رقیق (4/1 قاشق چایخوری نمک را در 4/1 لیوان آّ ب سرد حل کنید و به مصدوم بخورانید)

  پارگی تاندون آشیل از نگاهی دیگر

پارگی این تاندون از شایعترین آسیبهای تاندونهای بدن است. ممکن است این پارگی کامل یا ناقص باشد و در ورزشهایی از قبیل فوتبال ، والیبال ، هندبال ، بسکتبال ، تنیس ، اسکواش بدمینتون و پرش اتفاق می افتد
پارگی کامل تاندون آشیل
علائم دژنرسانس بین سنین 25 تا 30 سالگی در تاندون ظاهر می شود البته این حالت ، ضعفی در تاندون به وجود می آورد ولی با انجام تمرینات فعال می توان حتی الامکان از ضعیف شدن رباط جلوگیری به عمل آورد. معمولا پارگی در رباطی صورت می گیرد که دچار دژنرسانس و فشار بیش از حد شود . این عارضه در اغلب ورزشکارانی که به عللی مدتها ورزش را ترک ، ولی مجددا فعالیت خود را شروع کرده اند، دیده می شوند.

علائم و تشخیص
1 در مرحله حاد درد شدیدی در ناحیه پارگی تاندون حس می شود. احساس شخص این است که گلوله به پای او اصابت کرده است یا اینکه از پشت محکم به او لگد زده اند. البته درد به تدریج تسکین پیدا می کند همچنین باید به اختلال در کار تاندون توجه شود.
2 ورزشکار آسیب دیده نمی تواند به طور طبیعی یا روی نوک پنجه راه برود.
3 به تدریج به علت خونریزی موضعی ، تورمی در ساق پا دیده می شود.
4 شخص در ناحیه 5/2 سانتیمتری بالای استخوان پاشنه ، احساس درد می کند.
5 گاهی در تاندون پریدگی حس می شود.
6 مصدوم قادر نیست پا را به پایین خم کند.
7 تست تامپسون مثبت است. اجرای این آزمایش بدین صورت است که بیمار به شکم می خوابد و زانوی طرف صدمه دیده را کمی خم می کند. وقتی که عضلات ساق طرف معیوب فشار داده شود اگر تاندون آشیل سالم باشد ، پای مربوطه به طرف پایین خم می شود و اگر تاندون پاره باشد ، وضعیت پا تغییری نمی کند.

معالجه
وظیفه پزشک :
عمل جراحی و دوختن انتهای تاندون ضروری است . در این صورت 6 هفته باید پا در گچ باشد و گاهی در افراد مسن و کم فعالیت گچ گیری به تنهایی کافی است ولی در آن شرایط توان بخشی دقیق ، ضروری است.
بهبودی و عوارض
دوران نقاهت به اندازه دوران گچ گیری است و مدت 6 تا 8 هفته طول می کشد. پس از برداشتن گچ ، پزشک ، تمرینات حرکتی مچ را توصیه می کند. پس از اینکه حرکات به طور کامل برگشت نمود ، تمرینات قدرتی توصیه می شود. اگر تاندون فقط با گچ گیری معالجه شود ، احتمال پارگی مجدد آن زیاد است . اگر با عمل جراحی رباط ترمیم شود ، 6 تا 8 ماه وقت لازم است تا به صورت جدی ورزش شروع شود و این زمان بعد از معالجه پارگی تاندون با گچ گیری تنها 9 تا 12 ماه است

پارگی ناقص تاندون آشیل
پارگی ناقص تاندون آشیل در ورزشهای زیر اتفاق می افتد :
دو ، پرش ، ورزشهای پرتابی ، و ورزشهای با راکت
این عارضه سبب پیدایش اسکار می شود و ممکن است التهاب نیز به وجود آورد. این عارضه اگر مزمن شود مشکلات طولانی به بار می آورد.

علائم و تشخیص
1 اغلب مصدومین هنگام پارگی تاندون درد شدیدی حس می کنند . بعضی ها این احساس را ندارند ولی پس از پایان یافتن ورزش احساس درد می کنند.
2 وقتی که مجددا فعالیت آغاز شود ، دردی شبیه به چاقو خردگی ، یا اصابت گلوله حس می شود.
3 گاهی با خوب گرم کردن ، علائم بیماری از بین می رود ولی معمولا پس از پایان تمرین به صورت شدیدتری عود می نماید و نتیجه آن پیدایش چرخه دردناک است که به تدریج بدتر و معالجه آن نیز مشکل تر می گردد.
4 سختی حرکات مفصل در صبح و قبل و بعد از ورزش اتفاق می افتد.
5 در مراحل حاد ، نوعی فرورفتگی در تاندون حس می شود ( گاهی حتی به اندازه بند آخر انگشت کوچک ) که در آن نقطه ، درد خیلی شدید است.
6 پس از شروع ترمیم یک تورم موضعی کوچک به وجود می آید که اگر از طرفین به آن فشار وارد آید، فوق العاده دردناک است این تورم اغلب کوچک است. ولی ممکن است فرم تاندون را تغییر یافته نشان دهد . اگر نقطه متورم شده تاندون در مجروحی که در مرحله حاد درد باشد ، از ناحیه پشت لمس شود ، فوق العاده دردناک خواهد بود.
7 اگر علائم خیلی طول بکشد ، اندازه و قدرت عضلات ساق کم می شود ( آتروفی (
8 انجام الکترومیوگرافی ( ثبت الکتریکی فعالیت عضله ) به تشخیص بیماری کمک می کند.
9 رادیوگرافی نسوج نرم ، تورم موضعی را در ناحیه پارگی نشان می دهد.
10 اگر پارگی در محل چسبیدن رباط به استخوان پاشنه باشد ، رادیوگرافی با ماده حاجب (بورسوگرافی ) به تشخیص کمک می کند.

 معالجه
وظایف ورزشکار:
1 استراحت و گذاشتن یخ در مرحله حاد ناراحتی.
2 استفاده از چوب زیر بغل ، اگر درد خیلی شدید است.
3 استفاده از کفشی که دارای یک سانتیمتر پاشنه است.
4 مراجعه به پزشک

وظایف پزشک :
1 اگر پارگی کوچک است ، باید پا را در وضعیت قدری خم به طرف کف به مدت 4 تا 6 هفته گچ گرفته شود.
2 اگر علائم به مدت طولانی وجود داشته باشد ، باید بیمار را جراحی کرد ، نسوج اسکار را برداشت . باید 5 تا 6 هفته عضو در گچ باشد ، بعد از آن یک برنامه صحیح توان بخشی ضروری است.
معالجه باید هرچه سریع تر شروع شود ، در غیر این صورت مشکلتر می گردد.

بهبود و عوارض
دوران نقاهت معمولا 10 تا 12 هفته و برابر زمان گچ گیری طول می کشد و ورزشکار نباید قبل از 4 تا 6 ماه فعالیت ورزشی خود را شروع نماید.

تحقیقات نشان می دهد:
استفاده از كفش‌های ساق بلند، تاندون آشیل را در برابر ضرب دیدگی حفظ می‌كند
80 درصد مردان به ضایعه تاندون آشیل گرفتار می‌شوند
بررسی های محققان دانشكده توانبخشی دانشگاه علوم پزشكی تهران نشان می دهد: پارگی خفیف و بدتر شدن ضایعه تاندون آشیل می‌تواند به زخم همیشگی منجر شود.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه علوم پزشكی تهران در این پژوهش آمده است: 80 درصد مردان درگیر ضایعه تاندون آشیل می‌شوند كه در افراد غیر ورزشكار طی یك نوع فعالیت تكرار شونده ایجاد می‌شود. همچنین این ضایعه در ورزشكارانی كه در سرازیری‌ها می‌دوند بسیار شایع تر است.

تاندون آشیل بافتی است كه استخوان پاشنه را به ماهیچه نرم ساق وصل می‌كند. بروز ضایعه در این بافت سبب ملتهب و یا پاره شدن تاندون شده و موجب درد در ناحیه پشت پا، نزدیكی پاشنه می‌شود.

ضایعه تاندون ممكن است در سه ناحیه شامل محل اتصال عضله به تاندون، محل چسبندگی تاندون به استخوان یا 2 تا 6 سانتیمتری بالای محل چسبندگی تاندون رخ دهد.

این حالت در موارد استفاده از كفش‌های سفت و بدون انعطاف، افزایش پروناسیون پا و چرخش داخلی ساق پا، اختلالات مفصل ساكروایلیك، فقدان انعطاف‌پذیری كافی در واحد عضلانی تاندونی و افزایش ناگهانی در شدت تمرینات بروز می‌كند.

این ضایعه با علائمی چون درد شدید بر روی انگشتان هنگام پرش رو به بالا و ایجاد صدا در این ناحیه هنگام حركت همراه است.

برای مراقبت از ضایعه تاندون آشیل استفاده از كیسه‌های یخ روی آن به مدت 20 تا 30 دقیقه هر سه تا چهار ساعت در حدود دو تا سه روز مؤثر است.

همچنین پوشیدن كفش ساق بلند، استفاده از بالش روی ساق پا هنگام خواب و عدم ورزش كردن هنگام درد و ناراحتی توصیه می‌شود.

در موارد التهاب و درد شدید، استفاده از یخ، داروهای ضد التهاب، استراحت دادن به پا در وضعیت پلنتار فلكشن، حذف فعالیت‌های ورزشی و تقویت عضله گاستروسولوس از درمانهای مفید هستند .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment