دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد آسم – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

استفاده از اتاقک‏ها در اسپری

اثر داروهای ضد آسمی موقعی موثر است که دارو به طریق کامل وارد ریه شود. برای انجام این کار و جلوگیری از هدر رفتن دارو در هوا از اتاقکی استفاده می‏شود که اول دارو را در خود ذخیره می‏کند و مریض با استفاده از آن می‏تواند از هدر رفتن دارو جلوگیری کند. استفاده از این اتاقکها خیلی ساده است. برای مریضهای مسن که نمی‏توانند خوب از اسپری استفاده کنند اتاقکهای بزرگتر بهتر می‏باشد. چون ذرات دارو در آن کوچکتر می‏شوند و مقاومت هوا نیز در آن کمتر می‏شود و این به رسیدن دارو در نایژه‏های کوچک هوایی خیلی کمک می‏کند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

آسم بیماری مزمن راه‌های هوایی است که ویژگی آن التهاب این راه‌ها و افزایش پاسخدهی (واکنش) آنها درمواجهه با طیف گسترده ای از محرک‌ها می‌باشد[۱][۲]. افراد مبتلا به این بیماری از حملات یا دوره‌های شدیدی به هنگام وارد شدن هوا به داخل ریه‌ها و دشواری در تنفس رنج می‌برند. این حملات زمانی بروز می‌کنند که مجاری هوایی در ریه‌ها در اثر عوامل خاص محیط زیستی دچار بیش‌فعالی شده و سپس ملتهب و مسدود می‌شوند. این حمله‌ها شبیه به کشیدن نفس عمیق در هوای به شدت سرد زمستان است. در این حالت نفس کشیدن سخت‌تر شده و باعث بروز آسیب‌دیدگی می‌شود و ممکن است در نهایت به سرفه کردن بیانجامد. به این ترتیب با نفس کشیدن صدای خس خس یا سوت از ریه‌ها شنیده می‌شود.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] عوامل مولد بیماری آسم چیست؟

عوامل مولد بیماری آسم تحریک کننده‌های موجود در محیط زیست هستند که می‌توانند علائم و حملات بیماری را تشدید کنند.

عوامل و موجبات بسیاری وجود دارند که می‌توانند علائم بیماری را تشدید کنند و معمولاً از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. از این رو شما می‌توانید با شناسایی و جلوگیری از تماس با این عوامل تحریک کننده از بروز علائم شدید و آزار دهنده بیماری پیشگیری کنید. در واقع شناسایی و جلوگیری از تماس با آن‌ها باید به عنوان بخشی از فعالیت‌های لازم برای کنترل موفقیت‌آمیز بیماری در نظر گرفته شود. البته لازم به ذکر است که از بین بردن عوامل محرک بیماری به طور کامل امکانپذیر نیست، اما با این حال اگر به این بیماری مبتلا هستید باید تا حد امکان این عوامل را در منزل و محیط کار بکاهید. این امر به شما کمک می‌کند که با حداقل علائم بیماری و حملات آن مواجه باشید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مهم‌ترین عوامل محرک بروز حمله‌های آسم شامل کشیدن سیگار، ذرات گرد و غبار، نگهداری از حیوانات خانگی، وجود سوسک‌ حمام در محیط زندگی، وجود کپک و قارچ در فضاهای بسته، دود، ادکلن‌ها و خوشبو کننده‌های قوی و اسپری‌های قوی، گرده‌ها و قارچهای موجود در فضاهای باز، فعالیت، سرماخوردگی و عفونت‌ها، هوا و برخی عوامل دیگر هستند.

[ویرایش] علایم بیماری آسم کدامند؟

وقتی بیماری شما تحت کنترل نیست چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟ آیا به هنگام نفس کشیدن صدای سوت از ریه‌هایتان می‌شنوید؟ آیا در اطراف سینه خود احساس گرفتگی شدید می‌کنید؟ اکثر بیماران مبتلا به آسم یک یا چند نمونه از این علائم را با خود دارند؟

۱. خس خس سینه: این صدایی است که اغلب این بیماران به هنگام نفس کشیدن مخصوصا به هنگام بازدم آن را می‌شنوند.

۲. سرفه کردن: سرفه‌های شدید که ممکن است تا مدت‌های طولانی ادامه داشته باشند و اغلب یا در شب بروز می‌کنند و یا در شب تشدید می‌شوند.

۳. گرفتگی سینه: در این حالت بیمار احساس می‌کند که طنابی به دور سینه‌اش بسته شده و دچار تنگی نفس می‌شود. درست مثل اینکه بیمار از داخل نی ناچار به نفس کشیدن است و یا حتی شدیدتر و مثل اینکه هرگز نمی‌تواند نفس خود را بیرون بدهد.

این علائم ممکن است زمانی بروز کنند که شما برنامه درمانی خود را مطابق با دستورات و توصیه‌های پزشک متخصص به دقت دنبال نکنید و یا زمانی که به عوامل محرک بیماریتان تماس داشته باشید. در اینجا دو حالت اصلی که در اعماق مجاری هوایی در ریه‌های بیمار در صورت بروز علائم بیماری و نیز حملات آن رخ می‌دهد مطرح شده است؛

گرفتگی: ماهیچه‌های اطراف مجاری هوایی در ریه‌ها در این حالت به یکدیگر فشار می‌آورند یا منقبض می‌شوند. این گرفتگی «انقباض برونشیتی» نامیده می‌شود و می‌تواند اعمال دم و بازدم را برای بیمار دشوار کند.

التهاب: در صورت ابتلا به این بیماری مجاری تنفسی در ریه‌ها متورم شده و تحریک پذیر می‌شوند و در صورت بروز حمله‌ها این مشکلات تشدید می‌شود. به این ترتیب با متورم شدن مجاری تنفسی بیمار هوای تازه کمتری را می‌تواند وارد ریه‌های خود کند. در نتیجه مهم‌ترین مطلب برای بیمار مبتلا به آسم این است که این بیماری می‌تواند در حالتی خاموش و موذیانه همواره همراه بیمار باشد. مجاری تنفسی بیمار ممکن است چه با وجود علائم و چه بدون آنها در شرایط آرام هم گرفته و هم ملتهب باشند. به همین دلیل درمان آسم به طور روزانه حتی در مواقعی که حال بیمار خوب است ضرورت دارد چراکه بر اساس شواهد پزشکی رو به افزایش اگر بیماری بدون درمان رها شود می‌تواند منجر به آسیب عملکرد ریه‌ها در دراز مدت شود.

[ویرایش] درمان

بهترین راه جلوگیری از بروز حملات خودداری از تماس با مواد و عوامل تحریک کننده‌است. همچنین داروهای خاصی نیز برای کاهش حالت انقباض و التهاب مجاری تنفسی وجود دارد که پزشک متخصص آنها را برای بیمار تجویز می‌کند.

چگونه می توانیم بیماری اسم را کنترل کنیم؟

همه افراد مبتلا به آسم می دانند که حملات آسم به شرایط  وتحریک کننده هایی نیاز دارند که به آنها محرک ها می گویند مانند مواد آلرژن ( کپک ها ، گرده ها ، پوسته های حیوانات ،‌ کرمها ) تحریک کننده ها ( دودسیگار ، خوشبوکننده ها ) ، فعالیت ورزشی ( دویدن ) ، هوا ( سرد )‌ ،‌ عفونتها ،‌بازگشت  مواد غذایی به مری ( Gerd ) و حتی شرایط روانی ( عصبی بودن و یا ترسیدن ) . یک پزشک و یا متخصص آلرژی می تواند محرکهای دقیق کودک شما را مشخص نماید . زمانیکه این نوع اطلاعات را بدست آورید می توانید براحتی در منزل خود سکنی گزینید . شما باید از شر این محرکها خلاص شوید . بهترین جا برای شروع اتاق خواب است که کودکتان زمان بیشتری از زندگی را در آن سپری می کند .

* اصول اولیه اتاق خواب : با حشرات و تخم آنها برخورد مناسب داشته باشید .

حشراتی نظیر بید بر روی پوسته های بدن ما انسانها زندگی و تغذیه می کنند . آنها بر روی بالشها ، ملافه ها ،‌پتوها ،‌مبلمان ، فرشها ،‌لوازم کرکی مانند اسباب بازی کودکان وجود دارند . واقعیت این است که ما گاهی مدفوع چنین کرمها و حشراتی را تنفس می کنیم . این مواد محرک می توانند مشکلات شدیدی را برای افراد مبتلا به آسم ایجاد نمایند . برای جلوگیری از تهاجم این حشرات موذی نظیر بید :

از ترکیبات تأیید شده ضد بید استفاده نمایید . ملافه ها ، بالشها و اسباب بازی کرکی قابل شستشو را با آب داغ بشویید . کمتر از ترکیبات پشمی استفاده نمایید و بیشتر از ترکیبات چوبی و چرمی استفاده نمایید . کمتر از قالی و قالیچه استفاده نمایید .

* دستور العمل آشپزخانه : کپک ها و آلودگیها را پاک کنید .

داشتن نان خشک در آشپزخانه معمولاً غیرمعمول نیست . که این بعلاوه رطوبت مناسب فضای بسیار مناسبی را برای سوسک های خانگی و کپک ها ایجاد می کند . برای مقابله با این محرکهای آسم ، اضافه غذا و آشغال را دور بریزید و پیشخوانها را در انتهای هر روز کاملاً تمیز کنید . برای مقابله با کپک ، زیر کابینتها ، پشت یخچال و دور و بر سطل آشغال را بررسی نمائید و کاملاً تمیز و خشک کنید و باقیمانده آشغال را دور بریزید .

حمام ، زیرزمین ،‌گاراژها : کپکها ، رطوبت ، تهویه نامناسب و مواد شیمیایی را برطرف نمائید . مواد تحریک کننده شیمیایی بصورت سم های آفت کش و مواد شوینده خانگی ، آلرژنهایی بصورت گرد و غبار و کپک همگی در محلهایی با تهویه مناسب دیده می شوند . چنین محلهایی را باید تمیز و خشک و همراه با تهویه مناسب نگهداشت . مضافاً اینکه سموم دفع آفات و شوینده ها را نیز باید در محفظه های دربسته نگهداری کرد . ضمناً قالیچه ها که مستقیماً بر روی سطوح سیمانی بازشوند محل مناسبی برای رشد کپکها و قارچها می باشند .

« نکات عمومی »

۱)‌سیگار نکشید : بیش از ۴۰۰۰ نوع ماده شیمیایی در سیگار وجود دارد . آنها محرکهای بسیار قوی هستند که بر روی دیوارها ،‌مبلمان ،‌لباسها و قالیچه ها و … باقی می مانند .

۲) گرد و خاک را پاک کنید : پرده ها مکان بقای گرد و خاک هستند . پس از پرده هایی که براحتی شسته می شوند استفاده نمایید . و ماهی یکبار اینکار را بکنید . مبلمان ،‌قاب های عکس ، پوشش دریچه ها و سطوح مختلف را با یک پارچه نم دار پاک کنید ( از گردگیرها بخصوص نوع پری آن استفاده نکنید چرا که فقط باعث جابجایی گرد و غبار می شوند !‌)

۳ ) از نگهداری حیوانات خانگی اجتناب نمایید . پوسته های این حیوانات عامل محرک قوی برای افراد مبتلا به آسم می باشد .

 

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment