دانلود پروژه رشته تربیت بدنی با موضوع اوریون – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه:
اوریون یک بیماری عفونی سیستمیک است که توسط ویروس اوریون كه از خانواده paramyxovirus می باشد ایجاد میشود . در غالب موارد بیماری بصورت بیماری خفیف در بچه ها اتفاق می افتد که بعد از چند روز خودبخود خوب میشود.ولی گاها” بادر گیری ارگانهای دیگر باعث بروز عوارض می شود.علائم ونشانه های بیماری ناشی از تهاجم مستقیم ویروس به بافتهای هدف می باشد.غدد پاروتید بیضه ها- پانكراس وتخمدانها بطور شایع درگیر می شوند

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
انتقال بیماری:
ویروس دوره نهفتگی طولانی مدت دارد و به طور متوسط 21-14 روز طول می كشد .شخص سالم با استنشاق ترشحات دهانی وبینی شخص بیمار آلوده می گردد حداكثر زمان انتقال دو روز قبل از شروع علائم تا پنج روز بعد از شروع علائم می باشد.
علائم بیماری :
كودك ابتدا دچار درد سراسر بدن –بیحالی –بی اشتهایی –تب وخشكی گلو می شود سپس تظاهر اصلی بیماری بصورت تورم غده پاروتید ظاهر می شود كه ما شاهد تورم در قسمت بالای استخوان فك با انتشار به قسمت زیر گوش هستیم كه گودی زیر گوش را پر می كند البته سایر غدد بزاقی هم ممكن است درگیر شوند.تورم ودرد در طی 3 روز تشدید پیدا می كند سپس در طی 5 روز كاهش پیدا كرده و معمولا” تا روز دهم بهبودی كامل داریم.در 3 روز اول كه بیشترین شدت بیماری را داریم تب بیمار تا 40 درجه هم میرسد.باز كردن دهان بیمار همراه با درد شدید است وبیمار احساس خشكی شدید در دهان می كند.گاها” تورم تا ناحیه جلوی استخوان جناغ كشیده میشود.
عوارض :
اوركیت:در20-30 درصد موارد در بالای 13 سال بیضه ها متورم گرم و خیلی دردناك می شوند.این عارضه معمولا” یك هفته بعد از بهبودی بقیه علائم ایجاد می شود.و باتوجه به اینكه میتواند همراه با عقیمی باشد عارضه بسیار مهمی است.
در خانمها هم تخمدانها میتواند درگیر شود البته این عارضه در مقایسه با اوركیت خفیف تر بوده و همراه با عقیمی نیست
پانكراتیت:در طی بیماری ممكن است ویروس پانكراس را درگیر كند در این حالت كودك دچار درد شكمی و استفراغهای مكرر می شود . معمولا” این عارضه با اقدامات حمایتی برطرف می شود.
مننژیت:مننژیت عارضه نادر(2در100مورد) بیماری است و معمولا” طی روزهای 3-10بیماری عارض می گردد بیمار دچار سردرد-استفراغ- سفتی گردن می شود.اگرچه در مقایسه با مننژیتهای دیگر خوش خیم است ولی در هر حال نیازمند مراقبتهای ویژه می باشد.
كری: عارضه مهم بیماری است كه با احتمال شیوع (4%) نیاز مند توجه ویژه بوده و حتما” لازم است تست شنوایی از بیماران به عمل آید.
از عوارض نادر بیماری گرفتاری قلب (میوكاردیت)وگرفتاری كلیه می باشد.
درمان
درمان بیمار بیشتر بصورت حمایتی است در صورت تب بالا بیمار باید پا شویه شود و از تب بر استامینوفن استفاده میكنیم .در صورت در گیری بیضه ها از كیسه یخ برای كاهش درد استفاده می كنیم و بیضه ها باید بالا قرار گیرد.
در صورت در گیری پانكراس و استفراغهای مكرر بیمار بستری و از سرم درمانی استفاده می كنیم در صورت مننژیت بیمار بستری و اقدامات حمایتی لازم را انجام می دهیم.
پیشگیری
بهترین راه پیشگیری واكسیناسیون به موقع كودكان می باشد.
برای جلوگیری از ابتلای افراد سالم كودك مبتلا لازم است تا 9 روز بعد از شروع علائم ایزوله گردد.

: بعد از اضافه شدن واكسن MMR به برنامه واكسیناسیون كشوری ایران اوریون با شیوع كمتری در كودكان انتشار می یابد، اما ممكن است دیده شود، بخصوص اگر فرزند شما واكسن
سرخك، سرخجه و اوریون را نگرفته باشد. حتی اگر واكسن MMR را نیز گرفته باشد احتمال اینكه به این ویروس مبتلا شود وجود دارد زیرا واكسن 100% از ابتلا به اوریون جلوگیری نمی كند. بخصوص اگر شیوع بیماری با ویروسی كه توان بیماریزایی بالای داشته باشد اتفاق بیافتد.

از آنجائیكه اوریون غدد بزاقی گونه را گرفتار می كند، موجب تورم و درد در ناحیه زیر گوش و خط فك می شود. تورم ممكن است در یك طرف یا در دو طرف صورت وجود داشته باشد. بعضی اوقات تورم یكطرف صورت چندین روز قبل از تورم طرف دیگر رخ می دهد. عفونتهای دیگر (مثل پارا آنفلونزا ویروس یا عفونتهای باكتریایی) یا انسداد غدد بزاقی نیز می توانند حالتی مثل اوریون را موجب شود.

اگر نوپای شما اوریون دارد ممكن است تب و درد هنگام بلع و صحبت كردن داشته باشد. سر درد، گوش درد و كاهش اشتها از علائم شایع در اوریون است.

اوریون چقدر شایع است ؟

اوریون یكی از شایعترین بیماریهای دوران كودكی است اما با وجود تزریق واكسن MMR، اوریون كمتر دیده می شود. اكثر مبتلایان را كودكانی تشكیل می دهند كه یا واكسینه نشده اند و یا واكسناسیون آنها كامل نبوده است.

عوارض احتمالی اوریون چیست ؟

عوارض اوریون نادر است، اما ویروس اوریون می تواند نواحی دیگر بدن را علاوه بر غدد بزاقی درگیر كند. در اینصورت عوارضی مثل التهاب مغز (انسفالیت) یا پرده های محافظ مغز و نخاع (مننژیت)، التهاب پانكراس یا كاهش شنوایی، هر چند نادر است، اما گزارش شده است.

یكی از عوارضی كه در بیشتر افراد ترس و نگرانی بوجود می آورد التهاب دردناك بیضه ها یا اوركیت است؛ كه اگر چه نادر است اما می تواند سبب نازایی در بزرگسالی شود. درگیری و التهاب بیضه ها ناشی از عفونت با ویروس اوریون اگر چه در هر سنی ممكن است رخ دهد، اما در پسرهای كوچكتر از 10 سال معمولا بیشتر دیده می شود. ابتلا به اوریون در دختران بعد از سنین بلوغ هم می تواند باعث التهاب مشابهی در تخمدانها شود، اما معمولا موجب نازایی نخواهد شد.

بیماری اوریون چطور منتشر می شود؟

اگر فرزند شما واكسن اوریون نگرفته باشد و با فرد مبتلا یا اشیایی كه آلوده به ویروس باشند تماس داشته باشد، مبتلا می شود. بطور مثال بچه ای كه مبتلا به اوریون است با سرفه كردن به سمت صورت و لمس نوپای شما یا از طریق آلوده كردن اسباب بازیهایی كه هر دو با آن بازی می كنند، می تواند كودك شما را آلوده كند.

علائم 2 یا 3 هفته بعد از اینكه قرار گرفتن كودك در معرض ویروس پدیدار می شوند. كودك مبتلای شما می تواند چند روز قبل از اینكه علائم بیماری در وی ظاهر شوند و 9 روز بعد از پدیدار شدن علائم ویروس را به بقیه انتقال دهد.

اگر كودك شما یك بار اوریون گرفته باشد احتمال ابتلا مجدد به این بیماری بسیار بعید است.

در صورتیكه شك داشته باشم كودكم مبتلا به اوریون شده است چه كارهایی را لازم است انجام دهم؟

اولین كاری كه باید انجام دهید این است كه به پزشك او اطلاع دهید. پزشك موظف است موارد اوریون حتی خفیف را به مراجع بهداشت و درمان اطلاع دهد تا از انتشار بیماری جلوگیری شود. بعلاوه از آنجا كه باكتریها نیز می توانند سبب تورم غدد بزاقی شوند، معاینه پزشك جهت تشخیص بیماری اوریون با منشا ویروسی لازم است.

اوریون ظرف مدت 10 تا 12 روز بهبود می یابد. معمولا درمان خاصی ندارد جز اینكه می توانید راحتی كودكتان را فراهم كنید و در صورت لزوم برای برخی از علائم وی با تجویز پزشك دارو مصرف نمائید.

در صورت بروز درد یا تب با مشورت با پزشك معالج اش به او استامینوفن دهید. (هرگز از آسپرین استفاده استفاده نكنید زیرا سبب بروز سندرم Reye می شود كه نادر اما كشنده است.)

از مایعات فراوان برای كودك مبتلا استفاده كنید اما از نوشیدنیهای كه ممكن است طعم ترش داشته باشند یا حاوی تارت باشند، مانند آب پرتقال و شربت آب لیمو، استفاده نكنید. نوشیدن این مواد از طریق تحریك غدد بزاقی، می تواند سبب ایجاد درد و ناراحتی در كودك شود.

قرار دادن حوله گرم در محل تورم ناحیه فك و گردن می تواند سبب تخفیف درد و ناراحتی شود.

آیا علامتی خطرناك وجود دارد كه باید متوجه آن باشم؟

در صورتیكه كودك شما سفتی گردن، كاهش شنوایی، تهوع و استفراغ یا سایر علائم عیر معمول دیگر را داشت، سریعا به پزشك او اطلاع دهید تا نظر وی را در هر یك از این زمینه ها جویا شوید؛ . این علائم می توانند نشانه و اعلام خطری از بروز برخی از عوارض اوریون باشند. در صورتیكه تب او در حال بالا رفتن است یا تشنج ناشی از تب در وی بروز كرد كه بیشتر از چند دقیقه طول كشیده است یا اگر مشكل تنفسی داشت یا رنگ او كبود شد و احساس سوزش زیر جناغ سینه داشت سریعا به اورژانس خبر دهید.

چطور میتوان از ابتلاء به اوریون پیشگیری كرد؟

با مراجعه به كارت پایش رشد و واكسیناسیون كودكتان، از تزریق واكسن MMR در زمانهای مناسب مطمئن شوید. یك بار تزریق این واكسن می تواند تا حد زیادی از ابتلای كودك شما به سرخك، سرخجه و اوریون پیشگیری كند. اگر چه ممكن است تضمینی برای عدم ابتلای وی به این بیماریها نباشد.

بنابراین توصیه می شود كه یك نوبت دیگر از این واكسن در سنین 4 تا 6 سالگی تزریق شود.

برای پیشگیری از همه گیری ، جهت ثبت نام و ورود كودكان به دبستان و مهد كودكها لازم است مدرك واكسیناسیون كامل كودك به مسئولین نشان داده شود.

اوریون

تهیه و تنظیم:علیرضا افغانی کارشناس میکروبیولوژی از اورمیه

اوریون یک عفونت ویروسی است که به صورت اولیه غدد پاروتید ( بناگوشی) را درگیر
می نماید. یکی از سه زوج غدد بزاقی پائین و جلوی گوشها قرار دارند. در صورت ابتلا به این بیماری یک یا هر دو غده بناگوشی متورم می گردد. اوریون تا قبل از کشف واکسن در سال 1967 میلادی شایع بود. قبل از کشف واکسن سالانه 200000 مورد بیماری اوریون در امریکا رخ می داد. بعد از کشف واکسن تعداد بیماران به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت و امروزه به کمتر از 300 مورد در سال رسیده است. اوریون هنوز یکی از شایعترین بیماری ها در برخی نقاط جهان می باشد. بنابراین پیشگیری ضروری می باشد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment