دانلود پروژه رشته تربیت بدنی با موضوع استاندارد های اماکن ورزشی – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

 الف) کف ها

کف پوش ها نباید زیاد براق و درخشان باشند،بلکه باید مات یا دارای جلای مناسب باشند تا از روشنایی زننده ی ناشی از انعکاس نور که منجر به ایجاد تصویر منابع نور و بازی کنان و …

ایجاد نشود.

   ب) دیوارها

 در ساخت دیوارها نباید از مصالحی استفاده شود که منعکس کننده ی نور و اجسام شود و شرایط نا مطلوبی را پدید اورد. همچنین رنگ دیوار باید یک دست و بدون گسستگی باشد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 ج) سقف

رنگ سقف باید روشن و یکنواخت باشد و همچنین خصوصیات مربوط به دیوار و کف را دارا باشد.

 نیازمندی های گیرنده ها

میزان روشنایی مورد نیاز برای پخش تلوزیونی مسابقات ورزشی به عواملی پون روباز یا سرباز بودن اماکن،روشنایی هر ورزش و وضعیت دوربین ها بستگی دارد.میزان نور همانطور که برای بیننده های تلوزیونی باید مناسب باشد،باید برای حاضران نیز مطلوب باشد.

نور خورشید بر هر دوی اماکن سرباز و سرپوشیده تآثیر منفی در روشنایی محیط دارد.این نور موجب روشنایی زیاد و ایجاد سایه در مکان میشود.این نور در اماکن ورزشی روباز میتواند سایه های بزرگی را برای دوربین های تلوزیونی به وجود اورد(این حالت بارها در مسابقات فوتبال مشاهده شده است)

این مشکل را میتوان با تعبیه دوربین های متعدد در زوایای مختلف زمین ورزشی میتوان تا حدی کاهش داد.

  فاصله دوربین تلوزیونی در هر ورزش

دسته اول:تیر اندازی با کمان،بولینگ،دارت،شیرجه،سوارکاری(روباز و سرپوشیده)،تیر اندازی (سرپوشیده)، وزنه برداری

دسته دوم:دو میدانی ،بسکتبال،بدمینتون،دوچرخه

سواری(پیست)،فوتبال،راگبی،هندبال،ژیمناستیک،هاکی (روبازو سرپوشیده)ورزش های رزمی ، سافت بال،اسکیت،شنا،تنیس،والیبال

دسته سوم:بوکس،کریکت،شمشیر بازی،هاکی روی یخ ، لاکراس،اسکواش،تنیس روی میز،کشتی

 

 150 متر75 متر 25 متر  
800 لوکس560 لوکس400 لوکس دسته اول
1120 لوکس800 لوکس 560 لوکس دسته دوم
 1120 لوکس800 لوکس دسته سوم

 تاثیر اجزای سالن بر عایق کاری صوتی

به منظور کنترل صداها در سالن ها از طریق به کارگیری مصالح و مواد مرغوب در ساخت کف و دیوار و … میتوان اقدام کرد.

 عایق کاری صوتی کف ها

بیشترین صدای ایجاد شده در سالن مربوط به تماشاگران و برخورد توپ با زمین است.کف های سفت و سخت و بسیار صاف و صیقلی باعث انعکاس شدید صدا میشود. و بر عکس کف های نرم صدا گیر هستند.

عایق کاری دیوار

سطح دیوار ها با بیش از سه متر میتواند جاذب صدا باشداما باید در مقابل ضربات (توپ) مقاوم باشد. میتوان از باریکه های چوب و صفحات فشرده صدا گیر و قالب های عمودی سیمانی نیز استفاده کرد.

  عایق کاری سقف و پشت بام

 سقف و پشت بام ، عمده ترین سطوح کنترل صدا هستند و باید به گونه ای طراحی شوند که حداکثر در دو ثانیه صدا را منعکس کنند. تمام اجزای ساختمان نیاز به جلوگیری از پخش صدا دارد. به ویژه در بعضی موارد مثل فعالیت های اجتماعی ، این کار مساله مهمی بشمار می اید.

 دمای اماکن و فصا های ورزشی

 دمای سالن های ورزشی

            درجه حرارت سالن های ورزشی همواره باید 10 – 15 درجه سانتیگراد باشد. هنگامی که ورزشکاران مسابقه را شروع میکنند و یا زمانی که تمرین را اغاز میکنند باید دمای سالن روی 20 درجه تنظیم شود،ولی پس از گرم کردن و شروع فعالیت دمای مناسب پایین تر از 20 درجه میباشد. دمای لازم برای تماشاگران بیش از دمای محیط فعالیت تماشاگران میباشد.

 جمع بندی

این پروزه سعی بر این دارد تا بتواند نیازمندی دانشجویان و اساتید و سازندگان مکان های ورزشی تا حدی بر طرف سازد.

            برای تکمیل اطلاعات میتوان به کتاب استانداردها،ابعاد فضاها و اماکن رشته های ورزشی از دکتر حمید رضا طاهری،کیوان شعبانی مقدم و کوروش نانکلی مراجعه کرد.

 منابع

کتاب استانداردها،ابعاد فضاها و اماکن رشته های ورزشی

سایت های فدراسون های ورزشی داخلی و بین المللی

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment