دانلود پروژه رشته تربیت بدنی با موضوع آبله مرغان – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

آبله مُرغان‌، از بیماری‌های خفیف و بسیار واگیردار است. این بیماری که در کودکان شایع‌تر است، بدست ویروس هرپس زوستر ایجاد می‌شود.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] نشانه‌ها

نشانه‌های زیر بیشتر در کودکان، خفیف، ولی در بزرگسالان، شدید هستند:

 • تب
 • درد شکمی یا احساس ناخوشی همگانی که ۲-۱ روز به درازا می‌کشد.
 • بثورات پوستی، که کم وبیش در هر جای بدن می‌تواند پدید آید، از آن میان روی پوست سر، آلت تناسلی، و داخل دهان، بینی، گلو، یا مهبل. تاول‌ها ممکن است در نواحی بسیار گسترده‌ای از پوست گسترده شده باشند، ولی در دست و پا کمتر ظاهر می‌شوند. تاول‌ها در ۲۴ ساعت می‌ترکند و در محل آنها دلمه پایه ریزی می‌شود. هر ۴-۳ روز مجموعه‌هایی از تاول‌های جدید به وجود می‌آیند. بثورات ابتدا روی تنه , سپس سروصورت و با شیوع کمتری روی دست و پا ظاهر می‌شوند . بثورات ابتدا پاپولند وسپس به وزیکول و پوستول و نهایتا به کراست تبدیل می‌شوند .پاپولها و وزیکول‌ها در زمینه‌ای اریتماتو قرار دارند . از خصوصیات بثورات ابله مرغان , ظهورسریع انها و نیز وجود همزمان پاپول وزیکول و کراست در یک زمان می‌باشد . خارش تقریبا در تمامی بیماران وجود دارد . وزیکول می‌تواند در تمامی قسمت‌های مخاطی وجود داشته باشد .
 • در بزرگسالان یک سری نشانه همانند آنفلوآنزا، نیز هست.

[ویرایش] دلیل بیماری

دلیل بیماری عفونت با ویروس هرپس زوستر است. بیشترین شیوع ان ر سن ۵ تا ۱۰ سالگی است . این ویروس از راه قطره‌های ریز در هوا یا تماس با ضایعات پوستی، از فرد بیمار انتقال می‌یابد. بیماری فوق العاده مسری است و انتقال ان بیشتر از راه قطرات تنفسی و هوا صورت می‌گیرد . ویروس در وزیکولهاهم وجود دارد و لذا بیماری از ۲۴ ساعت قبل از پیدایش بثورات تا وقتی که ضایعات دلمه ببندد, مسری خواهد بود (بین ۷ تا ۸روز) . بیماری غالبا در زمستان و بهار دیده می‌شود . تا وقتی که تمام وزیکولها تبدیل به دلمه نشوند کودک نبایدبه مدرسه برود . مبتلایان به ابله مرغان که بستری می‌شوند باید در اطاقی ایزوله شوند تا از انتقال هوایی ویروس جلوگیری شود . دوره نهفته بیماری، ۲۱-۷ روز است. اگر مادر یک نوزاد پیشتر یا در حین حاملگی آبله مرغان گرفته باشد، کودک وی تا چندین ماه در برابر آبله مرغان ایمنی دارد. ولی این ایمنی در ۱۲-۴ ماه پس از زایش کاهش می‌یابد.

[ویرایش] عوامل افزایش دهنده خطر

بکارگیری داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی بدن-بیماری در سه گروه نوزادان , بالغین و افراد دچار نقص ایمنی بسیار شدید است .

[ویرایش] پیشگیری

هم اکنون نمی‌توان از آن پیشگیری به عمل آورد. سرم در بر گیرنده پادتن علیه این ویروس، برای کسانیکه خطر ایجاد بیماری خطرناک در آن‌ها بسیار است (همانند کسانی که داروهای ضدسرطان یا سرکوب‌کننده ایمنی دریافت می‌کنند)، بهره گیری می‌شود. به تازگی یک واکسن جدید برای این بیماری مورد تأیید قرار گرفته‌است.

[ویرایش] پیامدها مورد انتظار

بهبود خود به خودی: کودکان بیشتر در ۱۰-۷ روز بهبود می‌یابند ولی در بزرگسالان این مدت بیشتر است و احتمال بروز عوارض در آن‌ها بیشتر است. پس از بهبود، فرد برای تمام زندگی در برابر آبله مرغان ایمنی دارد. گاهی پس از طی شدن سیر بیماری آبله مرغان، ویروس در بدن به حالت خفته باقی می‌ماند(چه بسا در ریشه اعصاب نزدیک نخاع‌). این ویروس خفته می‌شود سال‌ها بعد دوباره بیدار شود و بیماری زونا را ایجاد کند.

[ویرایش] عوارض احتمالی

 • عفونت باکتریایی ثانویه برروی تاول‌های آبله مرغان :شایعترین عارضه ابله مرغان ,عفونت‌های ثانویه جلدی است.
 • عفونت ویروسی چشم
 • ندرتاً آنسفالیت (التهاب یا عفونت مغز)
 • احتمال بروز زونا سال‌ها بعد در دوران بزرگسالی
 • ندرتاً باقی‌ماندن جای تاول، چنانچه تاول عفونی شود
 • میوکاردیت (التهاب عضله قلب‌)
 • آرتریت (التهاب مفصل‌) به گونه گذرا
 • ذات‌الریه
 • نشانگان رای

پریکاردیت , هپاتیت , گلومرولو نفریت , ارکیت , زخم معده , عوارض نرولوژیک
آبله مرغان می‌تواند از مادر باردار به جنین سرایت کند و سبب وزن کم موقع تولد , اتروفی کورتکس مغز , حملات تشنجی , عقب افتادگی ذهنی , اب مروارید و میکروسفالی شود .

[ویرایش] درمان

[ویرایش] اصول کلی

تشخیص بیشتر با پیدایش تاول‌های پوستی داده می‌شود و بنابراین انجام آزمایش ضرورتی ندارد. درمان با هدف تخفیف علایم انجام می‌گیرد.

 • برای کاهش خارش از پارچه، حوله، یا کمپرس آب سرد بهره گیری کنید.
 • بیمار را تا حدامکان آرام و خنک نگهدارید. گرما و تعریق مایه بروز خارش می‌شوند.
 • ناخن‌ها را کوتاه دارید تا بیمار نتواند خود را بخاراند. خاراندن تاول‌ها می‌تواند مایه عفونت ثانویه شود.

[ویرایش] داروها

 • داروهای زیر می‌شود خارش را کم کنند:

بی‌حس‌کننده‌های موضعی و آنتی‌هیستامین‌های موضعی: این داروها مایه تخفیف خارش با شتاب و در کوتاه مدت می‌شوند. محصولاتی که در بر گیرنده لیدوکایین و پراموکسین هستند، کمترین احتمال بروز واکنش‌های آلرژی را دارند. لوسیون‌های در بر گیرنده فنول، منتول و کافور (همانند لوسیون کالامین‌) نیز شاید رهنمود شود. دستور دارویی را درباره فرآورده‌های فوق رعایت کنید.

 • اگر تب هست، از استامینوفن بهره گیری کنید. به هیچ روی از آسپیرین بهره گیری نکنید زیرا این دارو می‌شود در بروز نشانگان رای (یک نوع آنسفالیت‌) در کودکانی که دچار عفونت ویروسی هستند نقش داشته باشد.
 • امکان دارد آسیکلوویر تجویز شود.

درمان زودرس با اسیکلوویر وریدی در بیماران ضعف ایمنی می‌تواند از عوارض شدیدی چون پنومونی , انسفالیت و مرگ جلوگیری کند . مصرف خوراکی اسیکلوویر سبب کوتاه شدن دوره بیماری در اطفال طبیعی می‌شود .

[ویرایش] فعالیت

استراحت در رختخواب بایسته نیست. بیمار می‌تواند فعالیت آرام در یک پیرامون خنک داشته باشد. اگر هوا خوب باشد، کودک می‌تواند بیرون از خانه و در سایه بازی کند. تا زمانی که تمام تاول‌ها دلمه نبسته باشند و تاول نوینی پایه ریزی نشود، کودک باید از دیگران جدا باشد و مدرسه نیز نباید برود.

[ویرایش] رژیم غذایی

رژیم ویژه‌ای رهنمود نمی‌شود.

[ویرایش] در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید

 • اگر شما یا کودکتان علایم آبله مرغان را دارید.
 • اگر بی‌حالی، سردرد، یا حساسیت به نور روشن رخ دهد.
 • اگر تب بالای ۳/۳۸ درجه سانتیگراد وجود داشته باشد.
 • اگر به ضایعات آبله مرغان، سرفه نیز به علایم اضافه شود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment