دانلود پروژه رشته تربیت بدنی با موضوع بدنسازی در فوتبال – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

بازیکن مدافع

 برخی می گویند مدافعان باید قدرت بدنی بالایی داشته باشند و برخی معتقدند آنها باید سریع و چابک باشند. و به اعتقاد بنده هر دوی آنها اشتباه می کنند.

 به نظر من مدافع بازیکنی است که باید از همه نظر خوب باشد – آنها باید برای بی عیب و نقص بودن تلاش کنند. برای اینکه منظور خودم را به وضوح بیان کنم اجازه دهید یک مثال بزنم: اگر یک مدافع قوی باشد اما به اندازه یک مهاجم سریع نباشد برای رفتن از موقعیتی به موقعیت دیگر چقدر شانس خواهد داشت؟ یا اگر این مدافع یک بازیکن صرفاً سرعتی باشد و قدرت بدنی کافی نداشته باشد برای ضربات کرنل یا پرتاب هایی که باید با بازیکن حریف شانه به شانه تلاش کند شانس زیادی برای دفاع نخواهد داشت.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 به همین دلیل باید مدافعان بازیکنان کاملی باشند. این کاملاً قابل درک است که هیچ کس بی عیب و نقص نیست. اما یک مدافع باید حداقل توانایی ها را برای مواجهه با بازیکنان فوروارد داشته باشد. به عنوان مثال مدافعانی مانند والتر ساموئل و آلساندرو نستا مدافعانی کامل و بی نقص هستند. این بازیکنان برای مهاجم تیم حریف یک دردسر بزرگ هستند و عبور از آنها کار ساده ای نیست.

ز نطر توانایی های فکری هم یک مدافع باید در شرایط خوبی باشد. بازیکنانی داریم که مهاجم بسیار خوبی هستند اما در موقعیت مدافع نمی توانند بر اعصاب خود مسلط شوند. مدافعان و دروازه بان ها با بازیکنان میانه زمین و مهاجم ها یک تفاوت اساسی دارند به هیچ وجه به آنها اجازه خطا داده نمی شود.

 در حقیقت اشتباهات آنها هیچگاه از خاطره ها پاک نمی شود. و به همین دلیل زمانیکه روی بدنسازی مدافعان کار می کنید حواستان جمع باشد، که چیز های دیگری هم هست که باید به آنها توجه کنید.

 بازیکنان میانه زمین

 بازیکنان میانه زمین می توانند وضایف مختلفی را انجام دهند که در اینجا به یک مرور سطحی بسنده می کنیم. می خواهم بگویم که به هیچ وجه نمی توانید لوییر فیگو را با موشکی مانند ادگار دیویس مقایسه کنید، یا یک بازیکن بزرگ و رویایی مانند زیدان را با یک بازیکن دفاعی با تکل های سنگین مانند پاتریک وییرا مقایسه کنید.  به همین دلیل قابلیت های یک بازیکن میانه زمین باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا او بیشتر دفاعی بازی می کند یا تهاجمی. بنابراین تمرینات بدنسازی آنها هم با توجه به وظیفه ای که به آنها محول می شود باید مشخص گردد.

 از دید بدنسازی یک بازیکن میانه زمین ممکن است با بازیکنان دفاعی همکاری کند یا با بازیکنان تهاجمی.

 بازیکنان مهاجم

برخلاف بازیکنان دفاع که باید از همه نظر تکمیل باشند بازیکنان خط حمله کافیست مهارت های محدودی را پرورش دهند ولی باید در این مهارت ها بهترین باشند. آنها بهتر است روی مهارت هایی که مهم است بیشتر تمرکز کنند. یک بازیکن خط حمله بهتر است تعدادی مهارت فوق العاده داشته باشد تا اینکه از همه نظر در حد متوسط قابل قبول باشد.

به عنوان مثال به بررسی بازیکنان افسانه ای خط حمله مانند رونالدو، تیئری هانری، الن شیرر و فرناندا مورینتز می پردازیم. رونالدو و هانری از نظر فیزیکی بسیار شبیه هستند. آنها سریع و چابک بوده و بسیار سبک حرکت می کنند.

و اگر مدافعان تیم حریف کُند و سنگین باشند بدون شک کنترل آنها کاری نزدیک به غیر ممکن می شود. در حالیکه اگر مدافعان تیم حریف افرادی سریع و چابک باشند رونالدو و هانری باید با حقه و به سختی از سد آنها عبور کنند.

 در حالیکه مورینتس و شیرر نمونه های خوبی از بازیکنان قدرتمند خط حمله هستند که قدرت سر زنی فوق العاده ای هم دارند. آنها به صورت طبیعی افرادی با قدرت بدنی بالا هستند، اما با انجام تمرینات درست بدنسازی حجم مناسبی از عضله به بدن خود اضافه کرده اند تا تبدیل به یکی از بهترین شکارچیان لحظه ها در دنیای فوتبال شوند.

تکنیک صحیح دویدن

با توجه به اینكه به منظور توسعه فاكتور استقامت قلبی تنفسی بیشتر افراد تمایل دارند از پیاده روی و یا دویدن استفاده نمایند. بنابر این دانستن تكنیك صحیح دویدن به منظور جلوگیری از صدمات احتمالی و پرهیز از حركات اضافی ضروری است .

 دویدن آهسته ( استقامتی )

 وضعیت سر هنگام دویدن: سر با بدن در خط مستقیم قراردارند و هنگام دویدن نباید سر را به سمت عقب یا طرفین و یا جلو خم نمود زیرا با طی نمودن مسافتهای طولانی فشار زیادی به مهره های گردنی اعمال خواهد شد .

وضعیت تنه: تنه در دویدنهای آهسته (دوهای استقامت) صاف و كشیده و عمود به زمین است و با افزایش سرعت دویدن تمایل رو به جلوی آن افزایش می یابد .

وضعیت دستها و شانه ها: شانه ها هنگام آهسته دویدن, آزاد و راحت و افتاده می باشند. زاویه آرنج با باز و حدود 90 درجه است و حركت نوسانی دستها به سمت مركز بدن انجام می شود. مقدار عقب آمدن دستها بگونه ای است كه مچ دست تا امتداد لگن به عقب حركت می كند. كف دست به سمت بدن و انگشتان به حالت نیمه بسته ولی بدون انقباض و انگشت شست روی دومین مفصل انگشت اشاره قرار می گیرد .

نحوه تماس پا با زمین: میزان بالا آمدن زانوها در دوهای آهسته كمتر از مقداری است كه فرد سریع می دود. فرود پا جلوتر از مركز ثقل بدن می باشد, بطوری كه ابتدا قسمت خارجی پاشنه و سپس كف پا و پنجه با زمین تماس پیدا می كند. هرچقدر سرعت دویدن افزایش یابد تماس پاشنه با زمین كمتر شده به طوری كه ابتدا, وسط كف پا با زمین تماس پیدا می كند. اگر سرعت همچنان افزایش یابد بطوری كه فرد با تمام سرعت خود بدود فقط سینه پا با زمین تماس پیدا می كند .

  تكنیك دویدن در حداكثر سرعت

  وضعیت سر و گردن: سر و گردن صاف و در امتداد تنه قراردارد. سر هیچ گونه حركتی به طرفین و بالا و پایین ندارد. نگاه به جلو دوخته می شود .

حالت شانه ها: حالت آنها تقریباً آویخته و آزاد و راحت و بدون حركات چرخشی به طرفین است .

حالت دستها: بازوان بطور موازی با هم به جلو و عقب تاب می خورند و به سمت داخل و خارج بدن نباید حركت نمایند. زاویه آرنج حدود 90 درجه است حركت دستها از مفصل شانه انجام می شود و آرنج ها نباید باز و بست شوند. هنگامی كه دست به سمت عقب بدن تاب می خورد مچ دست تا امتداد تاج لگن خاصره بالا می آید و هنگامی كه دست به جلو تاب می خورد مچ تا امتداد شانه ها بالا می آید .

حالت تنه: بدن كمی به سمت جلو تمایل دارد و عمود به زمین نیست و لگن خاصره بالا نگه داشته می شود .

وضعیت پاها: با توجه به اینكه سرعت یك فرد برابر است با تعداد گام برداری (تواتر) ضربدرطول گام وی بنابراین هنگام دویدن سرعت می بایست برای افزایش طول گام زانو را از جلو تا حدامكان بالا آورد بطوری كه ران با سطح افق تقریباً موازی شود .

تماس پا با زمین: اولین محل تماس پا با زمین با قسمت لبه خارجی سینه پاست و در مرحله تحمل وزن بدن تمام كف پا نیز با زمین تماس می یابد (درقهرمانان سرعت, پاشنه پا بالا نگه داشته می شود) باید توجه داشت فرود پا بر خلاف دوهای استقامت روی خط ثقل بدن می باشد .

برنامه برای گرم کردن در فوتبال

۱دویدن به سمت جلو و مستقیم

زمین تمرین از ۶ تا ۱۰ جفت مانع تشکیل شده است که بصورت موازی با فاصله ۵ تا ۶ متر از یکدیگر قرار گرفته اند . دو بازیکن همزمان با هم از دو مانع اول دویدن نرم را آغاز کرده و تا آخرین مانع ادامه می دهند . همزمان با پیشرفت تمرین و گرم شدن بدن بازیکنان ، میتوانید سرعت دویدن را بطور فزاینده افزایش دهید . ( ۲ بار تکرار )

۲چرخش خارجی ران

در امتداد موانع به آرامی شروع به دویدن کنید . پس از رسیدن به هر مانع بایستید ، زانو خود را بالا آورده و ران را به طرف خارج بچرخانید . در کنار مانع بعدی این تمرین را با برای پای مخالف انجام دهید و این کار را تا رسیدن به مانع آخر تکرار نمایی . ( ۲ بار تکرار )

۳چرخش داخلی ران

در امتداد موانع به آرامی شروع به دویدن کنید . پس از رسیدن به هر مانع بایستید ، زانو خود را بالا آورده و ران را به طرف داخل یچرخانید . در کنار مانع بعدی این تمرین را با برای پای مخالف انجام دهید و این کار را تا رسیدن به مانع آخر تکرار نمایید . ( ۲ بار تکرار )

۴چرخیدن دور یار تمرینی

همراه با یار تمرینی خود بطرف اولین جفت مانع بدوید سپس از پهلو و سریع (پابوکس) حرکت کرده و در وسط محدوده تمرینی دور یار تمرینی خود بچرخید و سریعا به سمت مانع خود برگردید . این حرکت را برای هر جفت مانع تکرار کنید . همواره به یاد داشته باشید که روی پنجه پاهای خود ایستاده و مرکز ثقل خود را بوسیله خم کردن مفاصل هیپ و زانو نگه دارید . ( ۲ بار تکرار )

5- زدن شانه ها به همدیگر

همراه با یار تمرینی خود بطرف اولین جفت مانع بدوید و سپس از پهلو و سریع (پابوکس) حرکت کرده و در وسط محدوده تمرینی از پهلو پرش کرده و در فضا شانه های خود را به شانه های هم تیمی خود بزنید نکته : مطمئن شوید که روی هر دو پا و با خم کردن مفاصل هیپ و زانو فرود می آیید . سعی کنید حرکت پرش را به صورت کامل و همزمان با یار تمرینی خود انجام دهید . (۲ بار تکرار)

۶دویدن سریع به جلو و عقب

همراه با یار تمرینی خود با سرعت به سمت جلو و به طرف مانع دوم بدوید و سپس با حالت دویدن به عقب بطرف جفت مانع اول برگردید . مفاصل هیپ و زانوی خود را کمی خمیده نگه دارید . این تمرین را با دویدن ه جلو با عبور از دو جفت مانع و دویدن به عقب با عبور از یک جفت مانع تکرار کنید . به خاطر داشته باشید قدم هایتان را کوتاه و سریع بردارید . (۲ بار تکرار)

نتیجه

 درست است که برای بازیکنان فوتبال با توجه به وظیفه آنها در زمین باید برنامه بدنسازی متفاوتی در نظر گرفته شود اما برخی از تمرینات آنها هم مشترک است البته دروازه بان یک استثنای بزرگ است و تمرینات مشترک بسیار کمتری نسبت به بقیه دارد.

 شاید مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که در فوتبال امروز بازیکنان بیش از گذشته آنگونه که در دهه های 60 ، 70 و 80 میلادی مرسوم بود حرکت دارند و می دوند، به علاوه این که برای داشتن وزن مناسب ورزشکاران باید زندگی سالمی داشته باشند و اکسیژن کافی به بدن خود برسانند.

فهرست منابع :

بدنسازی کامل برای فوتبال، ترجمه دکتر محمد فرامرزی

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment