دانلود پروژه رشته برق در مورد هادیهای خطوط توزیع و انتقال – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

انواع كلمپ :

 • كلمپ انتهایی یا گیره انتهایی :‌

كلمپ انتهای وسیله ای است از آلیاژ AL كه در دداند 20 كیلو ولت هادی با آن بسته می شود وبه سه دسته : سیم گیر دو پیچ‚ سه پیچ‚ پنج پیچ تقسیم می گردد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 • كلمپ عبوری :

نمونه دیگر كلمپ در شبكه هایی كه مقره ها بشقابی و به صورت آویزی می باشد هادی را با متعلقات مقره بشقابی به آن نگاه می دارد.

اجزاء كلمپ انتهایی :

الف)   سیم گیر از آلیاژ آلومینیوم

 • مغزی یا لقمه از جنس آلومینیوم
 • پیچ یو شكل از فولاد گالوانیزه با مهره
 • واشر فنری فولادی
 • پین از فولاد سخت
 • اشپیل از فولاد سخت

برخی از لوازم فشار ضعیف :

 • اتریه یا جا مقره چرخشی :

اتریه یا جا مقره چرخشی جهت نگهداری مقره چرخشی و سیم فشار ضعیف بر روی تیر استفاده می گردد واز سه جزء تشكیل می شود.

الف ـ تسمه اتریه كه از جنس فولاد گالوانیزه است كه ضخامت آن 5 میلی متر و پهنای آن50 میلی متر می باشد.

تسمه به شكل D است كه دارای دو سوراخ یكی در لبه بالائی و دیگری در لبه پائین اتریه می باشد. بایستی سوراخها در یك امتداد بوده و حدود 10 میلی متر از لبه اتریه فاصله داشته باشند. قطر سوراخ پشت اتریه كه به تیر پیچ می شود حدود 17 میلی متر است و پشت اتریه حدود 2 میلی متر بصورت گرده ماهی در آمده تا بهتر بتواند نیرو ها را تحمل نماید.

ب ـ پین كه از جنس فولاد گالوانیزه است و طول آن 115 و قطر آن 16 میلی متر می باشد.

ج ـ اشپیل از جنس برنز

 • راك و انواع آن :

معمولا در شبكه های فشار ضعیف روی پایه های چوبی و نیز روی پایه های بتنی 12 متری كه فشار متوسط در بالای آن كشیده شده استفاده می گردد. راكها معمولا 5 مقره ای‚ 3 مقره ای و 2 مقره ای می باشند. بهتر است اتریه ها به راك با جوش كامل انجام گیرد.

بازوی جلوبر( براك ) :

برای اینكه حریم افقی خطوط فشار ضعیف بهم نخورد و فاصله خط تا ساختمان و بالكن منازل حفظ شود از بازوی جلوبر استفاده می شود. همچنین در طرفین ترانسفورماتور برای ایجاد فضای كافی جهت اتصال كابلهای فشار ضعیف خروجی از تابلو به شبكه و نیز حفظ فضای كافی نسبت به ترانسفورماتور بهتر استفاده می گردد.

 • مقره چرخی :

مقره چرخی از چینی كه روی آن لعاب قهوه ای یا سفید داده شده ویا از شیشه سفید یا سبز رنگ ساخته می شود. این مقره برای خطوط توزیع فشار ضعیف استفاده می شود. این مقره ممكن است یك شیاره یا دو شیاره باشد. نوع دو شیاره آن باعث می شود كه بتوان براحتی از آن انشعاب گرفت بدون اینكه با سیم دیگر ارتباطی پیدا كند. سطح بالایی آن صاف و مانع از جمع شدن آب باران یا برف روی آن می گردد وسطح پائین آن با یك رنگ سفید دایره ای شكل مشخص گردیده است.

دمپر (موج گیر ):

یكنوع از خفه كننده های نوسان دمپر می باشد. از آنجا كه هادیهای خطوط هوایی كه در بالای زمین قرار دارند ودر اسپانهای بلند تحت تنش نسبتا بالایی به لرزش یا ارتعاش در می آیند بنابراین برای جلوگیری از ایجاد این نوع نوسانات یا لرزشها كه موجب فرسودگی و خردگی در هادی در محل اتصال هادی به پایه های عبوری رخ می دهد از دمپر       ( لرزشگیر ) استفاده میگردد.

كراس آرم یا كنسول و انواع آن :

كراس آرم ها جهت نگهداری مقره ها و هادیهای خط روی پایه ها نصب می گردد. طول آن به پارامترهای زیاد از قبیل ولتاژ خط ( فاصله بین فازها )‚ باد‚ برف و یخ بستگی دارد و معمولا نوع آن هم بستگی به شرایط وموقعیتهای گوناگونی كه لازم باشد از نمونه خاص آن مورد بهره برداری قرار گیرد استفاده می شود.

كراس آرم صلیبی :

الف) كراس آرم چوبی :

از خیلی وقت پیش برای خطوط تلفن ‚ تلگراف و توزیع برق استفاده گردیده است وعموما از درخت صنوبر و كاج ساخته می گردد. ابعاد آن بطول 244سانتیمتر و ابعاد آن 5/11*9 سانتیمترمی باشد در كراس آرم صلیبی می توان از مقره سوزنی و یا مقره بشقابی به صورت آویز استفاده نمود و علاوه بر آن می توان به صورت تركیبی از سوزنی و بشقابی را توأما بكار برد. مخصوصا در كراس آرم به طول 150سانتیمتر مقره سوزنی را در راس تیر و مقره های كناری را با مقره های سوزنی و یا مقره بشقابی استفاده نمود.كراس آرم چوبی را ابتدا روی پایه نصب و پس از بستن بازوها به آن و محل نصب بازوها به پایه را مشخص و سوراخ نمایید ضمنا می توان بجای بریس یكپارچه از دو تسمه به طول 70سانتیمتر و عرض 3 سانتیمترنیز استفاده نمود. انواع بریس یا بازو.

ب) كراس آرم فولادی :

كراس آرم فولادی جهت تیرهای فولادی ‚ بتونی و چوبی به كار میرود و از نبشی با بالهای مساوی ساخته می شود كه توسط بریس یا بازو به پایه محكم می گردد.كراس آرم نبشی بایستی یكپارچه ومحكم وگالوانیزه باشد.

 • 1) كراس آرم ال ارم :

این كراس آرم ها بیشتر برای رفع موانع به كار می رود.قابل استفاده در مناطقی كه محدودیت حریم از یك طرف باشد معمولا در كوچه ها یا جاهایی كه پایه نزدیك ساختمان می باشد و امكان استفاده از كراس آرم های معمولی ( تخت یا مثلثی ) بدلیل نزدیك شدن فازها به ساختمان یا موانع دیگر می باشد می توان از كنسول ال آرم استفاده نمود.

كراس آرم پرچمی :

در مناطق و مواقعی كه فضا جهت نصب كراس آرم های معمولی نیست نظیر كوچه های كم عرض یا جاهایی كه در یك طرف درخت كاری شده است می توان از كنسول های نوع پرچمی استفاده نموددر این گونه كراس آرم می توان از مقره های سوزنی ویا از بشقابی استفاده نمود. كراس آرم كانادایی ( جناقی ):

قابل استفاده در مناطقی كه محدویت حریم وجود دارد و به دو صورت از مقره های سوزنی و هم مقره های بشقابی قابل استفاده می باشد.

كراس آرم چتری :

اولین سازنده آن كشور فرانسه بوده و در این نوع كراس آرم فقط شبكه را با مقره بشقابی بصورت آویز میتوان احداث نمود و درمناطقی قابل استفاده می باشد كه محدودیت حریم وجود نداشته باشد و بیشتر بخاطر طول بازوی آن در مناطقی كه در آب وهوای آلوده ویا مرطوب باشد بكار می رود

كراس آرم نیرو شكن :

در واقع همان كراس آرم های صلیبی به طول 244سانتیمتر كه بطور معمول در پایه های عبوری از یك كراس آرم استفاده می شود و در مواقعی استفاده می گردد كه نیروی وارده به كراس آرم بیش از حد معمول است یا اسكلت استوارتری مورد نیاز باشد و آنجا كراس آرم دوبله و متعلقات مربوطه استفاده می گردد. این كشش های اضافی بیشتردرانتهای خطوط‚ در زوایا ودر سرپیچها قابل نصب است. كاربرد این كراس آرم دوبله باعث می گردد كه نیروهای وارده به هر دو كراس ارم ونیز احیانابین دو مقره سوزنی و میله مقره های مربوطه وهر دوسیم اصلی تقسیم گردد و باعث می شود نیروهای وارده را تحمل نماید.

تسمه حائل ( بریس ) یا بازو :

جهت حفظ تعادل و تنظیم كراس ارم از بریس یا بازو در طرفین كراس ارم وبه پایه متصل می شود كه بریس از نبشی یكپارچه به شكل ( V ) و یا از دو تسمه بطول 70سانتیمتر و عرض 3 سانتیمتر وضخامت 5 میلی متر استفاده می گردد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment