دانلود پروژه رشته برق در مورد شركت مدیریت تولید برق اصفهان – قسمت اول

دانلود پایان نامه

مقدمه :

     استان اصفهان به عنوان یكی از قطبهای صنعتی كشور همواره در راستای افزایش تولید انرژی الكتریكی به منظور تامین برق صنایع مهمی كه در این منطقه وجود دارد، مورد توجه خاصی بوده است، صنایعی همچون پالایشگاه اصفهان، مجتمع فولاد مباركه، ذوب‌آهن اصفهان، مجتمع پتروشیمی اصفهان، پلی‌ اكریل و دهها واحد صنعتی بزرگ و كوچك دیگر، همچنین توسعه بخشهای كشاورزی و فعالیتهای وابسته به این بخش و قدمت تاریخی از سوی دیگر، این استان را به صورت یك قطب جاذب و استراتژیك كشور درآورده است. لذا افزایش تولید انرژی در این استان امری است اجتناب‌ناپذیر.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

     نیروگاه اصفهان در موقعیت جغرافیایی بسیار مطلوب و در حاشیه زاینده‌رود و در دامنه تپه‌های قائمیه قرار گرفته است. این نیروگاه در سیزده كیلومتری جنوب غربی اصفهان و در فاصله 2 كیلومتری بزرگراه ذوب‌آهن به وسعت تقریبی 74 هكتار واقع شده است.

تاریخچه صنعت برق :

     صنعت برق در ایران از سال 1283 شمسی با بهره‌برداری از یك دیزل ژنراتور 400 كیلوواتی كه توسط یكی از تجار ایرانی بنام حاج حسین‌ امین‌الضرب تهیه و در خیابان چراغ‌برق تهران (امیر كبیر) فعلی گردیده بود آغاز میشود.

     این موسسه بنام دایره روشنایی تهران بود و زیر نظر بلدیه اداره می‌شد. این كارخانه روشنایی چند خیابان عمده تهران را تامین می‌كرد، خانه‌ها برق نداشته و تنها به دكانهای واقع در محله‌ها برق داده می‌شد و روشنایی آن از ساعت 7 الی 12 بود و بهای برق هم براساس لامپی یك ریال هر شب جمع‌آوری می‌شد. از سال 1311 اولین كارخانه برق دولتی به ظرفیت 6400 كیلووات در تهران نصب گردید، ولی مردم از گرفتن امتیاز خودداری می‌كردند و به‌ همین دلیل برای پیشرفت كارها برای كسانی كه انشعاب برق می‌گرفتند یك كنتور مجانی به عنوان جایزه در نظر گرفته می‌شد. چند سال بعد وضع تغییر كرد و كار به جایی رسید كه انشعاب برق سرقفلی پیدا كرد.

تاریخچه برق در اصفهان:

     پیدایش برق در اصفهان همواره با نام مرحوم عطاءالملك دهش همراه بوده است وی در سال 1304 اقدام به تاسیس اولین كارخانه برق به قدرت 99 كیلووات در محله فعلی دروازه دولت كوچه تلفن خانه نمود كه در سال 1306 مورد بهره‌برداری قرار گرفت و باعث شگفتی مردم اصفهان در آن عصر گردید و برای اولین بار میدان نقش جهان و عمارت عالی قاپو و چهلستون برق‌دار شدند.

     سوخت این مولد كوچك و ابتدایی هیزم بود، در شرایطی از این مولد كوچك استفاده می‌شد كه نیروی برق جنبه عمومی نداشته و مصرف آب بسیار محدود بوده و از طرفی ظرفیت نصب شده نیز تكافو نمی‌كرد، به همین دلیل در سال 1306 به میزان 120 كیلووات به قدرت نصب شده اضافه گردید.

     در سال 1312 به منظور جبران كمبود نیروی تولیدی یك دستگاه دیزل 280 كیلوواتی نصب گردید و چون بهره‌برداری از مولدهای موجود با سوخت هیزم به صرفه نبود، به تدریج این مولد از رده بهره‌برداری خارج و مولد دیزلی جایگزین آن گردید و استفاده از نیروی برق كه از غروب تا نیمه‌شب انجام می‌شد تا صبح ادامه یافت.

     در سال 1316 دستگاههای مولد برق از نیروگاه دروازه دولت به كارخانه ریسندگی واقع در قسمت جنوبی پل خواجو منتقل گردید و در محل جدید با نصب دو دستگاه دیزل به قدرت 1500 اسب تا حدودی كمبود برق را جبران نمود.

     نیروی تولیدی بوسیله خط 3000 ولتی كه درابتدای خیابان چهارباغ كشیده شده بود به مركز اصفهان منتقل می‌شد.

     در سال 1320 با سهیم شدن شهرداری در شركت مرحوم دهش وزارت كشور نسبت به احداث شبكه 6000 ولتی با كابل‌های زیرزمینی و دو دستگاه پست ترانسفورماتور جهت اصفهان اقدام نمود و این شبكه توسط سه رشته كابل 6000 ولتی از پست تقسیمی كه جنب كارخانه ریسباف ساخته شده بود با ترانسفورماتور 500 كیلوولت آمپر كه در كارخانه ریسباف نصب شده بود، انتقال نیرو را انجام می‌داد. در سال 1324 شركت سهامی توربین اصفهان تاسیس و شروع به كار نمود.

     این شركت با استفاده از نظر مهندسین مشاور نسبت به سفارش نیروگاهی متشكل از چهار دستگاه توربین بخار هر كدام به قدرت 3000 كیلووات از انگلستان اقدام نمود. چون حمل و نقل توربین‌های سفارش شده به تعویق افتاد، شركت در سال 1328 سه دستگاه ژنراتور آمریكایی هر یك به قدرت 6000 كیلووات خریداری و در نیروگاه هزار جریب نصب نمود این دیزلها به تدریج مورد بهره‌برداری قرار گرفت و همزمان با آن شبكه برق نیز توسعه یافت و بدین ترتیب برای اولین‌بار برق بطور شبانه‌روزی در اختیار متقاضیان گذارده شد.

     در سال 1332 توربین‌های خریداری شده از انگلستان مورد بهره‌برداری قرار گرفتو در این سالها افزایش مصرف نیروی برق باعث گردید كه مجدداً از نیروی اضافی كارخانجات نساجی برای تامین برق اصفهان استفاده گردد.

     همچنین جهت افزایش تولید یك دستگاه توربین بخار 2500 كیلوواتی از شركت برق فیروز تهران خریداری و در نیروگاه هزار جریب نصب گردید، بهره‌برداری از آن در سال 1339 آغاز شد.

     در سال 1340 با تاسیس شركت سهامی كارخانجات برق اصفهان كه جایگزین سهامی توربین گردید، از مجموع سه دستگاه دیزل ژنراتور 2100 كیلوواتی یك دستگاه در نیروگاه انوشیروان واقع در جاده تهران و دو دستگاه دیگر در نیروگاه هزار جریب نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

     نیروی تولیدی انوشیروان توسط خط 20 كیلووات به شهر اصفهان منتقل می‌شد و همزمان كابل‌كشی كمربندی خط 20 كیلووات در شهر اصفهان آغاز شد.

     در سال 1343 شركت سهامی كارخانجات برق اصفهان اقدام به سفارش سه دستگاه دیزل هر یك به قدرت 2900 كیلووات از انگلستان نمود، كه با بحرانهای مالی كه شركت دچار آن گردید فقط توانست یك واحد از سه واحد پیش‌بینی شده را در نیروگاه انوشیروان نصب و مورد بهره‌برداری قرار دهد.

     با افزایش سریع تعداد مشتركان برق خانگی، صنایع و كشاورزی، نیروگاه‌های جدیدی احداث شد و تولید برق كشور هر روز بیشتر گردید.

     اولین واحد نیروگاه اصفهان در سال 1346 شمسی با یك واحد دیزلی با قدرت 3300 كیلووات شروع به كار نمود، در سه ماه بعد 2 واحد دیزلی دیگر با همان مشخصات به آن افزوده شد.

     با افزایش مصرف برق در استان اصفهان و شبكه آخرین واحد بخاری در سال 1367 با تولید 320 مگاوات به شبكه سراسری وصل گردید، و واحدهای دیزلی در همان سالهای اولیه به یكی از شهرهای دیگر انتقال داده شد.

     لازم به توضیح است كه سه واحد گازی هسا (هلیكوپترسازی ایران) هر یك به قدرت 2/29 مگاوات از 1/1/1372 تحت مدیریت نیروگاه اصفهان درآمد، واحدهای گازی هسا در فاصله 25 كیلومتری اصفهان و در شمال شاهین‌شهر احداث شده، این واحدها در سال 57-1356 توسط وزارت دفاع از یك كمپانی آمریكایی خریداری گردید، پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت تكمیل، راه‌اندازی و بهره‌برداری از واحدها به عهده وزارت نیرو واگذار شد و سرانجام در تیر ماه 1368 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

     در حال حاضر نیروگاه اصفهان با پنج واحد بخاری و سه واحد گازی با مشخصات زیر نصب، مونتاژ و راه‌اندازی گردیده و در حدود 922 مگاوات تولید دارد.

جدول 1 مشخصات و زمان بهره‌برداری از واحدها را نشان می‌دهد

زمان بهره‌برداریزمان احداثكشور سازندهپیمانكارقدرت اسمی MWشماره واحد
13481345

ایتالیا

G.I.E

5/371
13481345ایتالیاG.I.E5/372
13531350ایتالیاG.I.E1203
13591355

ایتالیا

G.I.E3204
13671361ایتالیاG.I.E3205

موقعیت جغرافیایی نیروگاه اصفهان :

     نیروگاه اصفهان در قسمت جنوب غربی اصفهان واقع شده و دارای 5 واحد بخاری به ظرفیت‌های :

137.5 MW * 2              

2120 MW * 1          

3320 MW * 2

می‌باشد كه خروجی ولتاژ ژنراتور 13.8 kv و 20 kv می‌باشد.

     سوخت مصرفی نیروگاه مازوت و سوخت طبیعی می‌باشد كه سابق به علت گرانی‌ قیمت گاز از مازوت جهت سوخت نیروگاه استفاده می‌شده و از آنجا كه مازوت باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شود در حال حاضر از گاز طبیعی جهت سوخت استفاده می‌شود. آب مصرفی نیروگاه توسط چاههای فلمان كه روی آنها الكتروپمپ‌های با قدرت بالا نصب شده آب مصرفی توسط این پمپ‌ها تامین می‌شود.

     این نیروگاه دارای تانك‌های ذخیره سوخت مازوت به ظرفیت 25000000m3 گنجایش دارد كه این مازوت از پالایشگاه اصفهان تامین می‌شود.

     تمام این نیروگاه توسط كنسور ایتالیا ساخته شده است و بیشتر استانداردها برمبنای استاندارد ایتالیایی می‌باشد.

نحوه كار نیروگاه بخار :

     آب توسط الكترو موتور پمپ از چاه یا رودخانه به حوضچه‌هایی كه به صورت دایره‌ای می‌باشد و به حوضچه‌های كلایفایر معروف است پمپ می‌شود و در آنجا توسط آهك املاح آن گرفته می‌شود و آهك، به صورت آهك‌مرده ته‌نشین می‌شود و آب از این حوضچه‌ها در كانالهایی كه آب را به سمت تصفیه‌خانه هدایت می‌كنند، سرریز می‌كنند و در آنجا توسط مواد شیمیایی آب به آب خالص تبدیل می‌شود و ناخالصی آن گرفته می‌شود.

     آب خالص توسط پمپ‌های تغذیه و با گذاشتن هیترهای فشار ضعیف كه قبل از پمپ تغذیه قرار دارند، وارد هیترهای فشارقوی شده و بعد از آن آب وارد لوله‌های اكونومایزر شده تا درجه حرارت دودی كه از دودكش خارج می‌شود را بگیرد و قبل از وارد شدن به بویلر دمای آب به حداقل 194.5 و حداكثر 291 برسد. علت اینكه آب قبل از ورود به بویلر باید از هیترهای فشارقوی و فشار ضعیف و لوله‌های اكونومایزر عبور نماید تا درجه حرارت آن بالا رود، بخاطر این است كه آب سرد برای بویلر ضرر دارد و باعث از بین رفتن لوله‌ها و بطور كلی بویلر می‌شود. در بویلر توسط مشعلها آب به بخار تبدیل می‌شود سپس از بویلر وارد درام می‌شود.

     درام دو وظیفه مهم دارد :

1ـ ذخیره آب : كه به صورت تانك ذخیره عمل می‌نماید.

2ـ جداكردن آب و بخار از هم.

     پس درام باعث می‌شود آب و بخار از هم جدا شوند و بخار از درام وارد سوپر هیتر اولیه و ثانویه می‌شود و به بخار اشباع شده كه خشك می‌باشد تبدیل می‌شود فشار خروجی از سوپر هیتر حداقل 60 با حرارت 490 +_ 5 و حداكثر با حرارت 540 به پره‌های توربین برخورد نموده و پره‌های توربین را به چرخش در می‌آورد و توربین شروع به چرخیدن می‌نماید و باعث به چرخش درآمدن محور ژنراتور می‌گردد و به این صورت برق تولید می‌شود.

     بخار خشك بعد از اینكه پره‌های توربین را به حركت دورانی درآورد مقداری از حرارت آن گرفته می‌شود و بخار به شبنم تبدیل می‌شود. برای اینكه مقداری از درجه حرارت بخار گرفته شود و عمل تقطیر انجام شود بخار وارد كندانسور می‌شود در آنجا بخار به آب با درجه حرارت بالا تبدیل می‌شود و بعد از كندانسور آب به برج خنك‌كن پمپ می‌شود تا درجه حرارت آن تا حدودی گرفته شود كه در این قسمت مقداری از بخار به هدر می‌رود و بعد از اینكه آب مقداری درجه حرارت آن گرفته شد دوباره به سیكل باز می‌گردد.

     علت اینكه بخاری كه از توربین خارج می‌شود به سیكل باز نمی‌گردد و باید مقداری از درجه حرارت آن گرفته شود این است كه اگر بخواهیم این بخار دوباره به سیكل باز گردد باعث می‌شود كلیه تجهیزات سیكل از بین بروند.

     نحوه كار ژنراتور به این ترتیب است كه ابتدا باید جریان تحریك به روتور ژنراتور داده شود و از استاتور ولتاژ خروجی گرفته شود.

     برای اینكه بتوانیم ولتاژ خروجی دریافت كنیم باید جریان تحریك را به روتور اعمال نمائیم. كه جریان تحریك را ابتدا توسط ترانسفورماتور 63/6Kv از پست بیرون دریافت می‌كنیم با ترانسفورماتور تحریك جریان تحریك را ایجاد می‌كنیم تا ولتاژ خروجی از استاتور دریافت نمائیم و سپس از ولتاژ خروجی یك انشعاب گرفته و جهت مصرف داخلی و ترانسفورماتور تحریك استفاده می‌نمائیم. ولتاژ خروجی از ژنراتور كه كمتر از 20 می‌باشد توسط ترانسفورماتور اصلی به 400 یا 230 تبدیل و به شبكه سراسری انتقال می‌یابد.

     شبكه سراسری به صورت حلقوی می‌باشد. بطوری كه اگر كل نیروگاه از كار بیفتد فقط توان شبكه كم می‌شود و هیچ جایی بی‌برق نمی‌شود و فقط توان شبكه پائین می‌آید و به مكانهای صنعتی آسیب می‌رسد و نرمال نمی‌توانند كار كنند.

تصفیه خانه :

     نیروگاه دارای 3 تصفیه خانه می‌باشد و علت اینكه آب باید تصفیه شود این است كه ناخالصی آن گرفته شود و به آب خالص تبدیل شود تا آسیبی به دستگاهها و تجهیزات نیروگاه وارد نسازد و باعث خوردگی پره‌های توربین نگردد.

مراحل تصفیه آب به این ترتیب می‌باشد :

     ابتدا آب از چاه فلمان بوسیله الكترو پمپ 90kw به حوضچه‌های كلایفایر پمپ می‌شود و در آنجا به آب شیر آهك زده می‌شود. شیر آهك : به این ترتیب درست می‌شود كه ابتدا آهك وارد حوض می‌شود و در آنجا با آب تركیب می‌شود و این شیر آهك توسط الكترو پمپ‌های 3 كیلووات (شیر آهك) به حوضچه‌های كلایفایر پمپ می‌شوند.

     وقتی كه شیر آهك به آب حوضچه‌های كلایفایر اضافه شد آهك و املاح آن ته‌نشین می‌شود و به آهك مرده تبدیل می‌شود و آب حوضچه‌ها به داخل كانالهایی سرریز می‌شوند كه این كانالها اب را به تصفیه خانه هدایت می‌كنند در آنجا نیز با مواد شیمیایی تصفیه شده تا ناخالصی آن گرفته شود و به آب خالص تبدیل شود و بعد به سیكل، توسط پمپ تغذیه هدایت می‌شود و آهك‌مرده كه در حوضچه‌های كلایفایر ته‌نشین می‌شود، توسط الكترو موتور پمپ‌های 50kw وكیم به داخل یك مخزن پمپ می‌شوند، در این مخزن آب آهكهای مرده توسط فیلتر وكیم گرفته شده و آبی كه از آهكها جدا می‌شد به رودخانه باز می‌گردد و آهكهای مرده نیز دفع می‌شود.

     این نیروگاه دارای 3 تصفیه خانه می‌باشد كه بترتیب واحدهای 1 و 2 یك تصفیه خانه و واحد 3 یك تصفیه خانه و واحدهای 4 و 5 نیز یك تصفیه خانه دارند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment