دانلود پروژه رشته برق در مورد شركت مدیریت تولید برق اصفهان – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

سنكرونیزم :

     ژنراتورها اصولاً به تنهایی كار نمی‌كنند بلكه تعدادی از آنها بطور موازی شبكه فیزیكی را تغذیه می‌كنند لذا قبل از وصل كردن ژنراتور به ژنراتور دیگر یا شبكه دیگر، باید شرایط زیر برقرار باشد :

1- برابری ولتاژها.  

2- برابری فركانسها.    

3- برابری فاز اختلاف سطح‌ها.

4- ترتیب صحیح فازها.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

     همانطور كه قبلاً گفته شد برابر كردن ولتاژ ژنراتور با ولتاژ شبكه توسط تغییر دادن مقدار جریان تحریك ژنراتور عملی است و برابر كردن فركانسها توسط تعداد دور توربین انجام می‌پذیرد. برای كنترل آن از دو ولت‌متر و فركانس‌متر نشان دهنده استفاده می‌شود كه اغلب به صورت ولت‌متر و فركانس‌متر دوبل در نیروگاه بكار می‌رود.

     جهت رفع اختلاف فاز ولتاژها در نیروگاههای كوچك از لامپهای خاموش و یا روشن و نیز در نیروگاههای مدرن از سنكرون اسكوپ استفاده می‌شود. اگر ژنراتوری كه باید با شبكه پارالل شود سریع و یا آهسته‌تر از حد معمول بچرخد عقربه سنكرون اسكوپ به جهت چپ یا راست منحرف می‌شود كه شرایط مطلوب واقعی وقتی است كه عقربه سنكرون اسكوپ روی صفر بایستد.

ترانسفورماتور :

     اصول كار ترانسفورماتور عبارت است از دستگاه الكترو مغناطیسی ساكنی كه برای تبدیل انرژی الكتریكی جریان متناوبی از یك ولتاژ به ولتاژ دیگر با ثابت ماندن فركانس بكار می‌رود.

     بطور كلی می‌توان گفت كه در ترانسفورماتور انتقال انرژی الكتریكی از مدار اولیه به ثانویه بواسطه میدان مغناطیسی هسته انجام می‌شود با توجه به اینكه مدارهای اولیه و ثانویه از نظر الكتریكی نسبت به یكدیگر عایق می‌باشند ترانسفورماتورها یكی از عناصر مهم مدارهای الكتریكی به شمار می‌آیند كه امكان بوجود آوردن یك سیستم ساده انتقال و توزیع با ولتاژهای مختلف را فراهم می‌كنند.

     نیروگاهها معمولاً در مجاورت صنایع انرژی (رودخانه‌ها ـ معادن زغال سنگ و نفت و غیره) ساخته می‌شوند در حالی كه مصرف كننده‌های انرژی الكتریكی امكان دارد حدود چند صد كیلومتر با آنها فاصله داشته باشند. تولید كننده و مصرف كننده توسط مدارهای واحدی بهم‌دیگر مربوط می‌شوند كه ایجاد سیستم پیچیده تولید ـ انتقال توزیع را می‌نمایند.

     در نیروگاههای انرژی الكتریكی، بوسیله ژنراتورهایی با ولتاژ نامی كمتر از 20kv تولید می‌شود. كه برای انتقال این انرژی الكتریكی به مصرف كننده و جهت افزایش توانایی انتقال انرژی و كم كردن تلفات باید ولتاژ خطوط انتقال را افزایش داد، علاوه بر ان مصرف كننده‌های صنعتی به ولتاژهای 6kv و 20kv و غیره و مصرف كننده‌های خانگی به ولتاژ 220v و موتورها به ولتاژ 380v نیاز دارند به این ترتیب لازم است ولتاژ خط در چند مرحله افزایش پیدا كند كه هر دو عمل توسط ترانسفورماتور انجام می‌گیرد.

     ترانسفورماتورهایی كه در شبكه انتقال و توزیع بكار می‌روند، اغلب دارای قدرت‌های تا چند صد مگاوات می‌باشند، ترانسفورماتورهای قدرت نامیده می‌شوند.

     ترانسفورماتورها همچنین در مدار كنترل و اندازه‌گیری (ترانسفورماتورهای اندازه‌گیری) و دستگاههای حرارتی (ترانسفورماتورهای كوره‌های الكتریكی) و جوشكاری و غیره بكار می‌روند و اغلب آنها به صورت سه فاز می‌باشند، طرز كار آنها شبیه سه عدد ترانسفورماتور یك فاز می باشد كه هسته آهنی آنها مشترك است.

     توانسفورماتورها اصولاً به دو نوع هسته‌ای و جداری (زرهی) ساخته می‌شوند. در نوع هسته‌ای هر كدام از سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه روی یك بازوی هسته‌ آهنی پیچیده شده‌اند. و در نوع جداری سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه روی یك بازوی هسته آهنی و به روی همدیگر پیچیده می‌شوند. نوع جداری برای ترانسفورماتورهای فشار ضعیف و نوع هسته‌ای برای توانسفورماتورهای فشارقوی با صرفه‌تر می‌باشد.

     مهمترین عیب ترانسفورماتورهای سه فاز این است كه اگر سیم‌پیچی یكی از فازهای آن معیوب شود باید تمام ترانسفورماتور را از سرویس خارج كرد و تعمیر آن گران تمام می‌شود. در تاسیسات بزرگ صرفه‌نظر از جنبه‌های اقتصادی ترجیح می‌دهند كه چهار دستگاه ترانسفورماتور تك فاز مشابه استفاده كننده كه سه‌تای آنها در مدار سه فازه بكار رفته چهارمی به عنوان رزرو نگه‌داشته می‌شود. از این نوع ترانسفورماتورها در سد شهید عباس‌پور اهواز بكار برده شده است.

انواع ترانسفورماتورهای موجود در نیروگاه بخار :

     از جمله ترانسفورمتتورهای مهم نیروگاه بخار می‌توان، ترانس اصلی ( Station Tran )؛ ترانس واحد ( Unit Tran ) ؛ ترانس كمكی ( Station Tran ) ؛ ترانس تحریك       ( Exciter Tran ) و ترانس كمكی داخلی ( Internal Auxiliary Tran ) را می‌توان نام برد.

حفاظت ترانسفورماتور :

     ترانسفورماتور كه یكی از مهمترین اجزاء یك نیروگاه می‌باشد باید در مقابل كلیه خطاهایی كه آن را تهدید می‌كند حفاظت شود، این خطاها را می‌توان به خطاهای داخلی و خارجی و خطاهای غیرالكتریكی تقسیم نمود (خطاهای داخلی ترانسفورماتور می‌تواند اتصال كوتاه و یا اتصال زمین در داخل ترانسفورماتور باشد كه جهت حفاظت ترانس در مقابل اتصال كوتاه داخلی می‌توان رله ؛ فیوز ؛ رله جریان زیاد زمانی و رله دیفرانسیل بكار برد. همچنین برای حفاظت ترانس در مقابل اتصال زمین می‌توان از رله اتصال زمین استفاده كرد.

     خطاهای خارجی ترانسفورماتور عمدتاً اتصالی شدن در شبكه و اضافه بار و ازدیاد ولتاژ در اثر موج سیار ناشی از رعد و برق و یا قطع و وصل كردن كلید می‌باشد كه اتصالی شدن در شبكه را می‌توان توسط فیوز با رله جریان زیاد یا رله دیستانس سنجید و فرمان لازم جهت ادامه كار و یا عدم كار ترانسفورماتور را توسط رله‌های مذكور صادر نمود. اضافه بار در ترانس توسط دماسنج یا رله جریان زیاد قابل اندازه‌گیری و حفاظت است و برای جلوگیری از ورود ولتاژ زیاد در اثر امواج سیار به داخل ترانسفورماتور، می‌توان از برق‌گیر استفاده نمود.

     خطاهای غیرالكتریكی عمدتاً كمبود روغن ترانسفورماتور و یا نقص فنی در دستگاههای خنك كننده روغن و یا در تنظیم كننده ولتاژ ترانسفورماتور می‌باشد.

پست‌های فشارقوی :

     پست‌های فشارقوی برای چهار منظور زیر ساخته می‌شوند :

     1ـ پست‌های بالا برنده ولتاژ : این پست‌ها بلافاصله بعد از نیروگاه به منظور بالا بردن ولتاژ تولیدی توسط ژنراتورها جهت انتقال نیرویبرق از نیروگاه به محل مصرف ساخته می‌شود.

     2ـ پست‌های پائین آورنده ولتاژ : این پست‌ها معمولاً در قسمت توزیع و جهت پائین آوردن ولتاژ برای مصرف كننده‌ها ساخته می‌شود.

     3ـ كلید خانه : این پست‌ها فقط به منظور قطع و وصل خطوط مختلف و پارالل كردن خطوط و غیره ساخته می‌شود.

     4- مخلوطی از پست‌های بالا برنده ولتاژ و كلید خانه یا پست‌های پائین آورنده ولتاژ و كلید خانه.

   كلیدهای قدرت :

كلیدهایی كه در شبكه و در پست‌های فشارقوی بكار می‌روند كلیدهای قدرت نام دارد كه به سه دسته تقسیم می‌شوند :

1ـ دژنكتورها.

2ـ سكسیونر.

3ـ سكسیونر زمین.

     دژنكتورها :

كلیدهای قابل قطع زیر بار هستند كه می‌توان آنها را در زیر بار قطع و وصل نمود، مكانیزم عمل این كلید شبیه كلیدهای معمولی است با این تفاوت كه در موقع قطع و وصل به علت ولتاژ زیاد در دو سر كلید و عبور جریان زیاد جرقه شدیدی بین دو سر كلید بوجود می‌آید و همچنین باعث آتش گرفتن كلید و خورد شدن كنتاكتهای آن می‌شود برای خاموش كردن این جرقه اولین روش، قطع و وصل كنتاكتهای كلید در یك تانك پر از روغن بوده كه خود باعث حجیم شدن روغن می‌شود.

     در حال حاضر ساخت كلیدهای قدرت پیشرفتهای زیادی نموده است و بر این اساس محیط خاموش كننده جرقه به ترتیب زیر تقسیم‌بندی می‌شود :

     1- Air Breek   C.B : هوا عامل خاموش كردن جرقه می‌باشد.

     2- Oil   C.B : روغن عامل خاموش كردن جرقه می‌باشد.

     3- Minimum – Oil   C.B : روغن عامل خاموش كردن جرقه می‌باشد.

     4- Air Blast   C.B : هوای فشرده عامل خاموش كردن جرقه می‌باشد.

     5- SF6   C.B : گاز هگزافلوئور گوگرد عامل خاموش كردن جرقه می‌باشد.

     6- Vacuam   C.B : محیط خلاء عامل خاموش كردن جرقه می‌باشد.

سكسیونر :

قطع و وصل این كلیدها در حالت بدون بار انجام می‌پذیرد و تحت بار نباید آنها را قطع و وصل نمود و بیشتر در دو طرف كلیدهای قدرت قرار می‌گیرند كه برای تعمیرات روی كلیدهای قدرت باید سكسیونرهای دو طرف را قطع نمود.

     انواع سكسیونر به قرار زیر است :

     1ـ سكسیونر تیغه‌ای.

     2ـ سكسیونر كشونی.

     3ـ سكسیونر دورانی.

     4ـ سكسیونر قیچی‌ای.

سكسیونر زمین :

جهت اطمینان از بی‌خطر بودن عملیات تعمیر و نگهداری روی خطوط و به منظور دفع بارهای موجود روی اجزاء مختلف برقی از این كلید استفاده می‌شود كه ارتباط این اجزاء را با زمین برقرار می‌كند. بعد از عملیات تعمیر كلید را به حالت اول باید باز گرداند.

باس بارها :

ارتباط الكتریكی ترانسفورماتورها ـ سكسیونرها و دزنكتورها و غیره را باس بار برقرار می‌كند، كه به انواع زیر تقسیم می‌شود :

1ـ باس بار ساده.

2ـ باس بار دوبل.  

3ـ باس بار كمكی.

4ـ باس بار یك نیم كلیدی‌

     علاوه بر تجهیزات اساسی كه قبلاً توضیح داده شد لوازم دیگری نیز در پست‌ها وجود دارد كه به اختصار نقش و نحوه عملكرد آنها را توضیح می‌دهیم :

     1- ترانسفورماتورهای اندازه‌گیری :

     1-1- ترانسفورماتور جریان C.T .

    1-2- ترانسفورماتورهای ولتاژ P.T .

     1-3- ترانسفورماتورهای ولتاژ خازنی : كه برای ولتاژهای 230kv و 400kv كاربرد دارد.

     2- سیستم مخابراتی خطوط انتقال یا P.L.C : كه از سیمهای انتقال انرژی می‌توان جهت انتقال خبر استفاده كرد.

     3- برق‌گیر : در اثر القاء جریان شدیدی كه در مواقع رعد و برق از ابر و زمین صورت می‌گیرد ولتاژ خطوط انتقال به چندین برابر ولتاژ ولتاژ معمولی می‌رسد. و علاوه بر آن در مواقع مانور كردن روی سیستم یا به عبارت دیگر قطع و وصل كلیدها نیز با این افزایش ولتاژ مواجه خواهیم بود، این افزایش ولتاژ برای عایق الكتریكی تجهیزات موجود در پست‌ها خطرناك ات و ممكن است آنها را از بین ببرد از این رو برق‌گیر ورودی به پست استفاده می‌شود و نصب می‌گردد.

پست‌های برق نیروگاه :

     نیروگاه دارای دو پست برق می‌باشد :

     1- پست واحدهای 1 و 2 و 3 كه پست برق 63kv / 230kv می‌باشد.

     1- پست واحدهای 4 و 5 كه پست برق كلید خانه می‌باشد.

     ژنراتورهای واحدهای 1 و 2 هر كدام ولتاژ 13.8kv با قدرت 37.5mw * 2 تولید می‌كنند كه توسط ترانسفورماتور 13.8kv / 63kv به ولتاژ 63kv تبدیل می‌شود و به پست ولتاژ63 / 230kv نیروگاه انتقال می‌یابد و همچنین ولتاژ 230kv به شبكه انتقال می‌یابد، ژنراتور واحد 3 ، ولتاژ 13.8kv با قدرت 120mw تولید می‌كند كه توسط ترانسفورماتور 13.8 /63kv به ولتاژ 63kv تبدیل می‌شود كه به پست ولتاژ63 / 230kv نیروگاه انتقال می‌یابد و به ولتاژ 230kv تبدیل می‌شود و به شبكه انتقال می‌یابد.

     ژنراتورهای واحد 4 و 5 هر كدام ولتاژ 20kv با قدرت 320mw تولید می‌كنند و توسط ترانسفورماتور 20/230kv به ولتاژ 230kv تبدیل می‌شود، به پست كلید خانه نیروگاه انتقال می‌یابد و از آنجا به شبكه برق متصل می‌شود. به پست‌های نیروگاه پست سوئیچ یارد می‌گویند.

مصرف كننده‌های نیروگاه :

     مصرف كننده‌های نیروگاه به دو دسته تقسیم می‌شوند :

1- مصرف كننده‌های AC .

2- مصرف كننده‌های DC .

مصرف كننده‌های AC :

عبارتند از پمپ‌ها ـ فن‌ها ـ كمپرسورها و سیستم روشنائی.

موتورها به دو نوع تقسیم می‌شوند :

     1- موتورهایی كه قدرت نامی آنها زیاد است و از 100kw به بالا می‌باشند و با ولتاژ نامی بالا كار می‌كنند ( 6 kv ) مانند موتورهای FD Fan و JR Fan و بویلر فید پمپ‌ها.

     2- موتورهایی كه قدرت نامی آنها پائین است و معمولاً با چهارصد ولت كار می‌كنند مانند پمپ‌های روغن خنك‌كننده‌ها و غیره.

مصرف كننده‌های DC :

مصرف كننده‌های DC دو حالت می‌باشند :

1ـ حالت عادی.      

2ـ حالت اضطراری.

   حالت عادی :

عبارتند از مدارات كنترل و فرمان و سیستم كامپیوتر و سیستم آلارم و تلفن و آیفون.

   حالت اضطراری :

مانند پمپ‌‌های DC توربین و پمپ سیل ژنراتور كه سیستم برق DC آن به اهمیت زیاد مصرف كننده‌های DC شین مربوطه همیشه باید برقرار باشد، در حالت عادل از شین اضطراری نیروگاه انشعابی گرفته و به ولتاژهای مورد نیاز تبدیل می‌كنند و سپس توسط كتی‌فایر یكسو می‌شوند.

     اگر به عللی شین اضطراری بی‌برق می‌شود منبع مورد اطمینان دیگر باطری خانه می‌باشد كه از یكسری باطری اسیدی به صورت سری ـ موازی به هم وصل شده‌اند تشكیل می‌شود و مستقیماً با شین DC در تماس است؛ طراحی به نحوی است كه كار باطری شارژ را نیز انجام می‌دهد. باطری خانه تا 2 ساعت برق واحد را می‌تواند تامین نماید.

مخازن سوخت :

     سوخت مایع مصرفی توسط كامیون از پالایشگاه اصفهان به نیروگاه حمل می‌گردد. در محوطه نیروگاه دو جایگاه ذخیره سوخت موجود می‌باشد كه یكی مربوط به واحدهای قدیمی و دیگری جهت واحدهای جدید 320 مگاواتی احداث گردیده است.

     در حال حاضر به خاطر مشكلات ترافیكی كه تانكرها در سطح نیروگاه بوجود آورده‌اند، سوخت بطور كلی در مخازن جدید تخلیه می‌شود و از آنجا توسط پمپ به مخازن قدیمی جهت مصارف واحدهای اول و دوم 5/37 و واحد 120 مگاواتی انتقال داده می‌شود.

     جایگاه ذخیره سوخت جدید شامل یك عدد تانك زیرزمینی جهت ذخیره موقت برای مازوت می‌باشد كه سوخت بطور مستقیم توسط تانكرها وارد این مخازن شده و از آنجا به تانكهای ذخیره اصلی كه بر روی تپه قرار دارند پمپ می‌گردد.

 مشخصات تانك مازوت واحد اول 320 مگاواتی :

   تعداد                                                         1 عدد

     ظرفیت                                                         25000000 لیتر (25 هزار مترمكعب)

     قطر                                                             9/54 متر

     ارتفاع                                                         11 متر

مشخصات تانك گازوئیل واحد اول 320 مگاواتی :

     تعداد                                                           1 عدد

     ظرفیت                                                        500000 لیتر (پانصد مترمكعب)

     قطر                                                             8 متر

     ارتفاع                                                         10 متر

مشخصات تانك مازوت واحد دوم 320 مگاواتی :

     تعداد                                                          1 عدد  

     ظرفیت                                                           2214000 لیتر

     قطر                                                             44 متر

     ارتفاع                                                          14 متر

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment