دانلود پروژه رشته برق در مورد سیستم های رادیویی موبایل – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

پروتكل نرم افزار كاربردی بیسیم (WAP) نیز برای دسترسی مطمئن به “نت” از دستگاههای بیسیم موبایل، بسیار ضروری است. WAP یك استاندارد جهانی است و تحت كنترل هیچ شركتی قرار ندارد.

اریكسون، نوكیا، موتورولا و Unwired Planet “مجمع WAP” را در تابستان سال 1997 بنیان گذاردند. هدف اولیه از اینكار تعریف مشخصات فراگیر در صنعت مربوطه برای توسعه كاربردهای آن در شبكه های مخابراتی بیسیم بود. نتیجه، استانداردی آزاد و جهانی است كه كاربران موبایل را با دستگاههای بیسیم قادر می سازد به آسانی و بی‌وقفه به اطلاعات سرویسها دسترسی داشته و با آن ارتباط برقرار نمایند. WAP با اكثر شبكه های بیسیم از جمله CDMA، GSM و TDMA كار می كند و برای پوشش محدوده وسیعی از دستگاههای بیسیم شامل تلفنهای موبایل، پیجرها، رادیوهای دو موج، تلفنهای هوشمند و PDAها طراحی شده است.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

WAP پروتوكلهای اطلاعات بیسیم كه قبلاً نوشته شده و كار با آنها برای كاربران نیز راحت است را در بر گرفته و گسترش داده است. phone.com یك نگارش از استاندارد HTML را بوجود آورد كه اختصاصاً برای انتقال موثر و مقرون به صرفه اطلاعات از طریق شبكه های موبایل طراحی شده است.

سپس ریز مرورگر HDML (زبان نشانه گذاری برای تجهیزات دستی) كه در ترمینالهای بیسیم تعبیه شده اند و “پروتكل انتقال اطلاعات در تجهیزات دستی” (HDTP) از شركت phone.com، ترمینال را به اینترنت و اینترانت، جائیكه اطلاعات مورد درخواست مقیم هستند، وصل می كند. این تكنولوژی درونWAP قرار گرفته و با واژه های مرتبط با WAP نامگذاری شده اند.

در ضمن، WAP معرف یك محیط كاربردی بیسیم (WAE) نیز هست كه هدف آن قادر ساختن شركت های عامل، سازندگان و برنامه نویسان نرم افزاری، برای توسعه سیستمهای پیشرفته متمایز و برنامه های كاربردی از قبیل ریز مرورگرها، امكانات اسكریپت نویسی، نامه الكترونیكی، پیام رسانی از WWW به تلفنهای دستی موبایل و دسترسی موبایل به تله فاكس می باشد. برنامه اصلی در دستگاههای WAP، ریز مرورگر (microbrowser) است كه امكان دسترسی به هر كدام از سایتهای وب مورد پشتیبانی WAP را امكانپذیر می سازد. “زبان نشانه گذاری بیسیم” (WML) متعلق به WAP، از استاندارد XML استفاده می كند كه از قبل بطور وسیعی در سایتهای وب فعلی مورد استفاده قرار دارد. اما تفاوتهای مهمی در روش ساماندهی اطلاعات برای سایتهای معمولی و سایتهای فعال شده WAP وجود دارند. اساس كار در این میان آن است كه برخلاف HTML، WML صفحه ندارد، در عوض اطلاعات با استفاده از یك استعاره deck/card ساماندهی می گردد.

WML برای بهینه كردن روش انتقال متنهای اطلاعاتی اینترنت در شبكه های بیسیم با پهنای باند محدود و دستگاههای مجهز به صفحه نمایش كوچك، طراحی‌شده است. این زبان مخصوصاً برای پشتیبانی دستگاههایی كه بدون داشتن كیبرد می توان با یكدست در آنها به جستجوی اطلاعات و انجام امور پرداخت، طراحی گردیده است. WAP قابلیت تطبیق از صفحه های نمایش متن دو خطی، تا صفحه های گرافیكی كه بر روی دستگاههایی مانند تلفنهای هوشمند و communicator ها دیده می شوند را دارد. در ضمن از WMLScript نیز پشتیبانی می‌كند كه مشابه جاوا اسكریپت می‌باشد، اما برای استفاده از حداقل منابع سیستم مانند توان CPU و حافظه طراحی شده است. احتمال اینكه دست كم تا سالهای آتی، WML از قابلیتهایی مانند صدا و ویدئو پشتیبانی كند ضعیف است.

روال كار بدین شرح است: شخصی با یك تلفن كه WAP بر روی آن فعال شده، برای ارائه درخواست به زبان WML از ریز مرورگر توكار آن استفاده می كند. این درخواست به پل ارتباطی WAP رد می شود. سپس این پل، اطلاعات را یا با فرمت استاندارد HTML و یا ترجیحاً بصورت مستقیم از اینترنت دریافت می كند. در حالت دریافت مستقیم، اطلاعات با استفاده از WML مخصوص برای ترمینالهای بیسیم آماده شده اند. اگر محتویات در حال دریافت، فرمت HTML داشته باشند، ممكن است یك فیلتر در پل ارتباطی WAP، آنرا به زبان WML ترجمه كند. سپس اطلاعات درخواستی با بكارگیری هر سرویس حامل شبكه موبایل كه موجود و مناسب است، از پل ارتباطی WAP به سرویس گیرنده WAP ارسال می شود. لایه پروتكل تبادل WAP (یعنی WTP)، از مبادله اطلاعات پشتیبانی كرده و باعث افزودن ضریب اطمینان به سرویس datagram كه توسط WAP فراهم شده است، می گردد. لایه پروتكل مرحله WAP (یعنی WSP) لایه مرحله سبك وزن را برای مبادله اطلاعات میان برنامه های كاربردی در اختیار می گذارد. “رابط كاربرد تلفن بیسیم” (WTAI) ضمیمه WAE است كه برای پشتیبانی از “كاربردهای تلفن بیسیم” طراحی شده است.

شركتهای نوكیا و اریكسون ریز مرورگر خاص خود را نوشته اند و بیش از 20 شركت سازنده دیگر نیز تحت لیسانس UP یعنی مرورگرهایی كه توسط شركت phone.com نوشته شده قرار دارند (كه نام قبلی آن unwired planet بوده است).

اروپایی ها با سیستم عامل Epoc از شركت Symbian انگیزه زیادی در این زمینه‌ها از خود نشان داده اند كه انتظار می رود بر روی تلفنهای هوشمند از آن استفاده شود.

“مجمع WAP”یك اتحادیه صنعتی است كه مسئولیت تعیین استاندارد را بر عهده دارد. سهم اعضای این مجمع در بازار جهانی تلفن های موبایل بیش از 90 درصد است. این بازار شامل شركتهای حامل با بیش از 100 میلیون مشترك، شركتهای بزرگ تامین كننده تاسیسات زیربنایی، نویسندگان نرم افزار و دیگر سازمانهایی است كه در حال كار در زمینه صنعت بیسیم می باشند. بازیگران اصلی نیز عبارتند از شركتهای AT&T، Hwelett Packard، IBM، Symbian، Intel و شركت مایكروسافت.

نوكیا اولین شركتی بود كه با یك تلفن موبایل دارای ریزمرورگر WAP 1.1، وارد بازار شد. این نگارش در سال 1999 بوسیله “مجمع WAP” انتشار یافت، كه به تبع آن، سازندگان رقیب در زمینه ساخت تلفنهای بیسیم، از جمله اریكسون، موتورولا و Qualcomm تا اواسط سال 2000 كلیه مدلهای آنرا دنبال كردند.

WAP نگارش 1/1 عملكردهای مشابه نگارش 1 را به انضمام امكانات تكمیلی و واضحتر در اختیار داشت كه آزمایشات انطباق و interoperability را امكان پذیر می‌ساخت. همچنین دارای قابلیتهای تغییرپذیری بود تا از انطباق آن با مشخصات استاندارد XHTML مربوط به “كنسرسیوم World Wide Web” اطمینان حاصل شود.

WAP نگارش 2/1، كه برای بهره گیری از روند مجوزهای رسمی WAP طراحی شده بود، در تابستان سال 2000 انتشار یافت. گفته می شود نگارش 3/1 WAP امكاناتی دارد كه حداكثر ایمنی در مبادله اطلاعات از جمله امنیت end-to-end و پشتیبانی از PKI (Publick Key Infrastructure) بیسیم را تضمین می كند. این واقعیت كه برنامه نویسان می بایست برنامه های خود را برای استفاده در ریزمرورگر WAP به زبان WML بازنویسی كنند، مقاومت ناپذیر بود. در ابتدا، وعده دست یافتن به بازاری بكر از مشتریان موبایل برای پشتیبانی مشتاقانه آنان از WAP كافی به نظر می رسید. اما واقعیت موضوع خلاف آنرا ثابت كرد. یكی از مشكلات این بود كه سطوح بعدی از اطلاعات WML، متكی به نوع دستگاه طراحی می شد. یعنی شركتهای تامین كننده نرم افزار می بایست برای دستگاههای مختلف، برنامه های متفاوتی می نوشتند. هزینه های مرتبط باعث انصراف بسیاری از شركتها شد كه نتیجه آن كاهش تعداد سایتهای فعال شده “WAP” از حدی كه انتظار می رفت بود.

مشكل بزرگ دیگر، عملكرد آن بود. حتی برای برنامه های متوسط مانند تحویل خبرها، اعلامیه های بازار بورس، نتایج رقابتهای ورزشی و تیترهای فعالیتهای هنری/ تفریحی به همراه درخواستهای مربوط به راهنمای تلفن، حمل و نقل، بلیطها و فعالیتهای بانكی نیز ثابت شد كه حتی حداكثر سرعت انتقال اطلاعات معادل 6/9 كیلوبیت در ثانیه ناكافیست. در هر حال، نارضایتی عمومی بسیار بیشتر از حد و حدود تبلیغات انجام شده توسط شركتهای مخابرات مشتاق برای استفاده از WAP بود.

اینكه آیا WAP قادر خواهدبود افتضاح روابط عمومی خود را بازسازی كند یا خیر، باید منتظر ماند و دید. سرعت انتقال اطلاعات اضافه شده در GPRS (بطور تئوری معادل 2/171 كیلوبیت بر ثانیه)، مطمئناً به این امر كمك خواهد كرد. اما شركتهای نرم‌افزاری تا زمان انتشار نگارش 4/1 WAP، راهی برای رسیدگی به مشكل خود نخواهند دید. در این نگارش، شبیه ساز چند سطحی بكار گرفته می شود.

چارچوب زمانی برای اینكار احتمالاً فراتر از زمان بكارگیری GPRS خواهد بود و تا آن زمان ممكن است وجود چنین راه حلی هم خیلی اندك و هم خیلی دیر باشد. تا حدی این قضیه در ژاپن اتفاق افتاده است. جائیكه سیستم i-mode DOCOMO (Anywhere i-mode) به جای سطوح WML به صفحات خلاصه شده HTML (یا HTML فشرده) دسترسی دارد. i-mode كه در اوایل سال 1999 شروع بكار كرد، طبق گزارش با داشتن 5/2 میلیون مشترك تا اواسط سال 2001، موفقیتی باور نكردنی بدست آورد.

Bluetooth

Bluetooth (كه نام خود را از نام پادشاه دانماركی در قرن دهم گرفته) استانداردی برای یك سیستم رادیوئی كم هزینه و كوچك است كه ارتباط میان كامپیوترهای موبایل (كیفی)، تلفنهای موبایل و دیگر تجهیزات قابل حمل را ممكن ساخته است. ضمناً اتصال به اینترنت، كه از قضا با آزاد شدن آن از قید و بند ارتباطات كابلی، انقلابی در سیستمهای كامپیوتری موبایل و مخابرات ایجاد كرده، نیز میسر شده است.

حركت اولیه بوسیله شركتهای پیشرو در مخابرات، صنعت كامپیوتر و صنایع شبكه مورد حمایت قرار گرفته است. این شركتها عبارتند از: 3com، اریسكون، IBM، اینتل، Lucent، موتورولا، نوكیا، توشیبا و بیش از 1300 شركت اتخاذ كننده. ملحق شدن شركت مایكروسافت به این گروه در اواخر سال 1999 برای رسیدن به یك استاندارد، امیدواری زیادی ایجاد كرد كه یكی از مشكلاتی كه تا كنون Bluetooth با آن مواجه بوده را حل كند. این مشكل از آنجاناشی می شد كه استاندارد مزبور می باید با بر گرفتن نرم افزار مورد اجرا بوسیله سخت افزار، از قابلیتهای سخت افزار فراتر رود تا نتواند این استاندارد را مانند امكانات قبلی آن یعنی “مادون قرمز” تحت الشعاع قرار دهد.

مزیت برتر Bluetooth نسبت به “مادون قرمز” آن است كه نیازی به “خط دید” (line of sight) ندارد. حامیان آن امیدوارند كه قیمت قسمتهای سخت افزاری آنقدر پایین باشد تا بتواند در نهایت جایگزین سیستم “مادون قرمز” (Infra Red) گردد. دیگران اعتقاد دارند اگرچه بطور روشن مناطقی از هم پوشانی وجود دارد، اما IrDA و Bluetooth مكمل یكدیگر هستند كه آنها را به مناسب ترین مجموعه برای كاربردهای خاص و مدلهای كاربری مورد نظر تبدیل كرده است.

Bluetooth در باند فركانسی تك لیسانسه “صنایع علمی و طبی” 4/2 گیگاهرتزی كار می كند. این باند در كشورهای آمریكا، ژاپن و اروپا از 4/2 تا 4835/2 گیگاهرتز متغییر است. قسمتهایی از این باند نیز در فرانسه و اسپانیا موجود است.

با استفاده از باند 4/2 گیگاهرتز، تكنولوژی بیسیم Bluetooth وعده داده كه به سیستم جهانی بیسیم تبدیل شود. اساساً باند مذكور همان نوع از امواج رادیوئی “مایكرویو” است كه در زنگ درهای بیسیم و در بازكنهای اتوماتیك گاراژ به كار گرفته می شود. اساس آن كاملاً بر تكنولوژی موجود LAN بیسیم طراحی شده، چرا كه به استاندارد 802.11 از IEEE متكی است كه استاندارد موجود برای “اترنت بیسیم” می‌باشد. تفاوت اصلی آن است كه بخاطر كاهش در نیروی مصرفی، Bluetooth فعلاً به فاصله عملیاتی 10 متر و سرعت تقریبی 1 مگابیت در ثانیه محدود شده است.

بازار گرمی Bluetooth به خاطر جایگزینی با ارتباطات سریع كابلی مانند USB یا IEEE 1394 نیست، بلكه هدف آن ارائه یك تكنولوژی راحت تر است. كار این تكنولوژی شباهت بسیاری با گوشی های بیسیم تلفن خانگی دارد كه یك قسمت آن دستگاه فرستنده/ گیرنده یا “ترانسیور” (قسمت قابل حمل) و بخش دیگر “ایستگاه” می باشد. در سیستم Bluetooth امكان كاركرد 8 تا 10 دستگاه در حیطه یك سلول وجود دارد كه هفت دستگاه، سرویسهای اطلاعاتی و سه دستگاه، امكان ارتباطات صوتی را عرضه می كنند.

نكته این است كه هر دستگاه Bluetooth در واقع از امكان ارتباط اطلاعاتی نامتقارن با سرعت انتقال كل 721 كیلوبیت بر ثانیه بهره می برد كه با كانال “بالا” با سرعت 56 كیلوبیت بر ثانیه كار می كند.

ماژولهای Bluetooth، دارای ترانسیورهایی هستند كه با استفاده از امواج رادیوئی، اطلاعات را ارسال یا دریافت می كنند. این ماژولها، دستگاههای Bluetooth كه باید اطلاعات برای آنها ارسال یا از آنها دریافت شود را جستجو كرده و تشخیص می‌دهند. زمانیكه دستگاههای Bluetooth در محدوده یكدیگر قرار گیرند، با یكدیگر ارتباط برقرار كرده و یك شبكه موقت به نام “شبكه ناحیه‌ای خصوصی” (PAN) تشكیل می‌دهند. قبل از ارسال هرگونه اطلاعاتی در میان دستگاهها، برقراری ارتباط اولیه ضرورت دارد. به دلایل امنیتی، كاربر باید به صورت دستی، مجوز شبكه سازی را به دستگاههایی كه بعنوان دستگاههای متعلق به یك PAN از شركت متبوع تاییدیه مجاز را دریافت نكرده اند، اعطاء كند.

جهت برقراری ارتباط میان دو دستگاه Bluetooth، ابتدا این دو دستگاه باید یكدیگر را تایید و شناسای كنند. اگر هر دو دستگاه به یك Personal Area Network (PAN) تعلق داشته و برای برقراری ارتباط اتوماتیك توسط كاربران خود تایید شده باشند، ارتباط فوراً برقرار خواهد شد اما اگر هر دو دستگاه متعلق به یك PAN نباشند، كاربر باید به صورت دستی برقراری ارتباط را آغاز كند. در صورتیكه دستگاهها در محدوده یا برد ماژولهای Bluetooth قرار نداشته باشند، دستگاه از كاربر می خواهد تا مجوز مرحله شبكه سازی با دستگاه جدید را صادر كند كه كاربر می تواند درخواست شبكه را قبول و یا رد نماید. صاحب شبكه باید بصورت دستی، برقراری ارتباط با دستگاه Bluetooth تایید نشده در آن PAN خاص را تائید نماید.

ماژولهایBluetooth ازتكنیكهایFHSS(Frequency Hopping Spread Spectrum) برای انتقال صدا و اطلاعات استفاده می كنند. روشهای ارتباطی “طیف گسترده” بدلیل قابلیتهای امنیتی، سالهای متمادی است كه در ارتش مورد استفاده قرار داشته است. FHSS از سیستم سوئیچینگ بسته های اطلاعاتی برای ارسال اطلاعات، از فرستنده یكی از ماژولهای Bluetooth به گیرنده دیگری استفاده می كند. برخلاف سیستم سوئیچینگ مدار كه یك خط ارتباطی بر روی فركانسی خاص (كانال) برقرار می كند، اطلاعات را به بسته های كوچك تقسیم كرده و آنها را به محدوده وسیعی از فركانسهای موجود در كل باند فركانسی منتقل می نماید. ترانسیورهای Bluetooth كار سوئیچ كردن یا hop كردن را میان 79 فركانس در باند 4/2 گیگاهرتزی با درصد 1600 فركانسی در ثانیه انجام می دهند. این روش پهنای باند را جابجا می كند تا باعث افزایش كارآیی و ایمنی آن گردد.

یك دستگاه Bluetooth حاوی یك یا چند پرونده اطلاعاتی خواهد بود كه به دیگر دستگاههای منطبق با آن اطلاع می دهد قادر به انجام چه كارهایی می باشد. این مكانیزم به دستگاهها اجازه می دهد به محض تشخیص یكدیگر سعی كنند بانكهای اطلاعاتی خود را با یكدیگر هماهنگ یا اصطلاحاً سنكرون كنند. نتیجه اینكه برای مثال، تلفن Bluetooth می تواند بصورت خودكار یك خط ارتباطی با كامپیوترهای شخصی با قابلیت فوق و گوشیهای بیسیم (wireless earp hone) ایجاد كند. سپس كاربران می توانند گوشی را برای صحبت با تلفن معمولی بكار گرفته و یا با استفاده از كامپیوتر شخصی و از طریق تلفن دیجیتال به اینترنت متصل شوند. تمامی این كارها بدون سیم كشی یا نصب برنامه ای خاص قابل انجام است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment