دانلود پروژه رشته برق در مورد سیستم های رادیویی موبایل – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

GPRS قابلیت اتصال IP “end-to-end” را دارد كه می توان توسط اینترفیسهائی به TCP/IP و X.25 برای ارتباط با شبكه های LAN شركتی، تامین كنندگان خدمات اینترنت (ISPها) و LAN خود شركتهای اپراتور موبایل، از آن استفاده كرد. GPRS تقریباً حالت اتصال فوری دارد و شارژ صورتحساب را به جای مدت اتصال، براساس حجم انتقال اطلاعات امكان پذیر می سازد. بعنوان تكنولوژی انتقال بسته های اطلاعاتی، GPRS فقط هنگامی از منابع شبكه و پهنای باند استفاده می كند كه در واقع اطلاعات در حال ارسال می باشند. این قابلیت باعث می شود از پهنای باند رادیویی موجود، حداكثر بهره وری مفید گرفته شود. محدوده اطلاعات مورد پشتیبانی با استفاده از فقط یك شكاف TDMA معادل 4/14 كیلوبیت بر ثانیه و هنگام بكارگیری هر هشت شكاف حدود 115 كیلوبیت بر ثانیه و بیشتر را شامل گردد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

GPRS صرفاً با افزودن گره های بسته بندی داده‌ها در شبكه های GSM/TDMA و ارتقاء گره های موجود، قابل پیاده سازی است. این كار باعث فراهم آمدن مسیر روتینگ برای انتقال اطلاعات میان ترمینال موبایل و یك گره پل ارتباطی یا gateway می گردد. گره مورد اشاره، امكان همكاری با شبكه های بسته های اطلاعاتی خارجی را برای دسترسی به اینترنت و اینترانت بوجود می آورد و ممكن است برای گره‌های موجود GSM/TDMA به هیچگونه ارتقاء سخت افزاری نیاز نداشته باشد یا فقط با تغییر چند قطعه سخت افزار عملی گردد. بین سالهای 2000 و 2002، ارتقاء سیستمهای موجود GSM، GPRS و TDMA به گونه ای برنامه ریزی شد كه سرعت انتقال اطلاعات با استفاده از یك شكاف واحد برای HSCSD، معادل 4/38 كیلوبیت در ثانیه و برای GPRS، معادل 60 كیلوبیت در ثانیه، امكانپذیر باشد. این مقدار با اتصال شكافهای چندگانه زمانی، به 284 كیلوبیت در ثانیه می رسید. این بهینه سازیها كه به “انتقال بهینه شده اطلاعات برای ارتقاء GSM” (EDGE) شهرت یافتند، معرف آخرین گام از تحول صعودی ارتباطات اطلاعاتی در محدوده استاندارد GSM می باشند. چنین گامی، شركتهای سرویس دهنده ای كه دارای شبكه های نسل دوم هستند را قادر می سازد تا با استفاده از زیر ساختهای فعلی شبكه، سیستم خود را با فركانسهای موجود به سرویسهای نسل سوم ارتقاء دهند. به همین دلیل، سرویسهای EDGE گاهی بعنوان سرویسهای نسل 5/2 نیز شناخته می شوند.

GPRS قابلیتی ایده آل برای سرویسهای پروتكل نرم افزار كاربردی بیسیم (WAP) می باشد. WAP بر روی GPRS باعث صرفه جوئی در هزینه، هم برای سرویس دهنده های موبایل و هم برای مشتریان می گردد، چرا كه منابع رادیوئی GPRS تنها در زمان انتقال پیامها مورد نیاز خواهند بود. برای كاربر نهائی، این قابلیت یعنی اینكه باید فقط بابت مدت زمانی كه بارگذاری (دریافت) اطلاعات طول می كشد هزینه پرداخت نماید. برنامه های نرم افزاری یا محتوای WAP برای تجهیزات thin-client مانند تلفنهای موبایل، بهینه شده وfuture proof هستند تا بتوانند هم با سیستمهای نسل 5/2 و هم با نسل سوم و شبكه های دیگر كار كنند. ضمناً GPRS نشاندهنده استفاده مفید از منابع، دسترسی فوری، تحویل سریع اطلاعات و مدلهای پرداخت هزینه به روشهای خلاقانه می باشد. در نتیجه، سرویسهای WAP و GPRS تركیب مناسبی برای كاربران نهایی موبایل، شركتهای عامل، سرویس دهنده ها، شركتها و همچنین برنامه نویسان برنامه های كاربردی، ارائه می كنند. تا اواسط سال 2001، بهای زیاد پرداخت شده برای مجوزهای نسل سوم در خلال سال 2000 (معادل 220 میلیارد پوند فقط در كشور انگلستان)، نزول جهانی در بخش تكنولوژی بطور كلی و شكست شركتها در برقراری روابط عمومی مناسب كه بویژه منجر به تخریب اساسی جایگاه WAP گردید، همه و همه صنعت مخابرات را تحت فشار زیادی قرار داد تا حدی كه مرز بحران را به عدم اطمینان رساند. از آنجائیكه هنوز قسمتهای زیادی از دنیا امكان دسترسی به تكنولوژی نسل سوم را نداشتند، سیستم GPRS بعدی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود.

3G

سرانجام، یك هدف نهایی برای سرویسهای نسل سوم 3G بوجود آمد كه فراهم آوردن ظرفیت كاربری بیشتر، سرعت انتقال اطلاعات بالاتر و امید به قابلیت ارتقاء در سطح جهانی، از اهداف اصلی آن بودند.

وعده طیف فركانس رادیوئی جدید دلیل عمده ای بود كه شركتهای عامل، چنین بهای گزافی را برای مجوزها یا همان لیسانسهای نسل سوم پرداخت كردند. در حالیكه سیستمهای تلفن موبایل فعلی در باند فركانسی بسیار شلوغ 800 و 900 مگاهرتز در فركانسهای خلوت 1800 و 1900 مگاهرتز كار می كنند، بسیاری از سیستمهای نسل سوم در باند عملیاتی 2 گیگاهرتز یعنی باند هسته IMT-2000 فعال خواهند بود.

این باند فركانسی در حال پاكسازی شدن از ترافیك موجود است، در نتیجه امید می‌رود محدوده بسیار وسیعی برای توسعه آن بویژه در مورد سرویسهای اطلاعاتی ارزش افزوده، برای مجوزهای نسل سوم قابل عرضه باشد.

اروپا به كار با “Universal Mobile Telephon” (UMTS) به همراه WCDMA بعنوان پروتكل منتخب نسل سوم رضایت داده است. CDMA بطور عمومی در صنعت مخابرات بعنوان تكنولوژی برتر نسبت به GSM/TDMA در تكنولوژی ارتباطای هوائی، مورد پذیرش قرار گرفته است. اما آنچه كه باعث رواج GSM شده قابلیت Roaming بین‌المللی در آن است. بنیانگذاران سیستم CDMA، این نكته كه چنین قابلیتی انگیزه مهمی در محبوبیت و فروش خوب سیستم GSM می باشد را انكار نموده و در عین حال اظهار می كنند كه سیستمهای CDMA نیز در آینده از قابلیت Roaming برخوردار خواهند بود.

اما انتظار نمی رود مجوز گیرنده های اروپایی تا سال 2004 بتوانند سرویسهای خود را در دسترس قرار دهند. استفاده از سیستم سوئیچینگ بسته اطلاعاتی (UMTS) قابلیت انتقال اطلاعات به كاربرانی كه با سرعت زیاد در حال حركت هستند (مانند كسانی كه در اتومبیل یا قطار می باشند) را تا سرعت 384 كیلوبیت در ثانیه فراهم می‌كند. این سرعت برای كاربرانی كه به آرامی در محیط اطراف دفتر كار خود یا محیطهای شهری پرسه می زنند به 2 مگابایت در ثانیه می رسد. اینگونه سرویسهای ظرفیتی در هیچ جای دیگری بكار گرفته نمی شوند. برای مثال، UTMS فقط در مناطقی با درصد تقاضای بالا، مانند مراكز شهر كاربرد دارد. بیرون از این نواحی، به كاربران موبایل به صورت بیسیم و با استفاده از تاسیسات موجود نسل 5/2 پاسخ داده می شود.

ژاپن از پیشگامان طرحهای تحقیقاتی، توسعه و بكارگیری تكنولوژی آزمایشی سیستمهای 3G بوده است. این كشور همچنین بعنوان تكولوژی دسترسی چندگانه بر روی WCDMA تمركز داشته و ضمناً در كمك به شكل گیری یك استاندارد واحد جهانی نیز نقش مهمی داشته است. ژاپن اینكار را با ارائه روندی از همكاری و هماهنگی WCDMA با طرح UTRA متعلق به ETSI آغاز كرد.

پدیده استفاده از تكنولوژی موبایل دیجیتال در ژاپن (با بیش از 40 میلیون مشترك تا اواسط سال 2000) وضعیتی ایجاد كرد كه سیستمهای نسل سوم بعنوان روشی برای حل مشكلات ظرفیتی شبكه و نیز از طریق سرعتهای بهینه شده انتقال اطلاعات، عاملی برای فراهم آوردن فرصتهای جدید مورد توجه قرار گرفتند.

برخلاف قسمتهایی از جهان كه GSM مبنای سیستمهای موجود نسل دوم هستند، سیستم رایج PCD ژاپن هیچگونه جدول زمانی بهینه سازی برای پل زدن به سیستمهای نسل سوم ندارد. به همین دلیل، انتظار می رفت ژاپن اولین كشوری باشد كه تكنولوژی 3G را در حد فراگیر، تا سال 2002 معرفی كند. در ژاپن “مجمع
Radio Industry Businesses” (ARIB) همان كاری را انجام می دهد كه در اروپا توسط UTMS انجام می شود.

در آمریكای شمالی نیز همانند اروپا، آماده سازی مسیر صعودی برای شبكه های قدیمی نسل سوم، موضوع مهمی است تا شركتهای عامل موجود بتوانند زیر ساختها و منابع سرمایه گذاری خود را حفظ كنند. اما بدون وجود استانداردی مشترك برای G2 و عدم وجود شركتی كه در سطح شبكه ملی فعالیت داشته باشد، وضعیت پیچیده‌تر شده است. در آمریكای شمالی سه سیستم رقیب نسل سوم در سطح وسیع كاربرد دارند و هر كدام مسیر انتقال خاص خود را به نسل سوم دارند. IS-136 یك سیستم مبتنی بر استاندارد TDMA و IS-95 سیستمی مبتنی بر استاندارد CDMA می باشد، كه هر دو برای باندهای سلولی (موبایل) و PCS بكار گرفته می شوند. از سیستم PCS1900 كه بخشی از GSM است، فقط در باند PCSS استفاده می شود. به شبكه‌هایی كه از استاندارد IS-95 استفاده می كنند، شبكه های cdmsOne گفته می‌شود. این شبكه ها به cdma2000 ارتقاء می یابند كه مشابه استاندارد WCDMA می باشد.

تحت پروتكلهای WCDMA، هر مكالمه تلفنی یا انتقال اطلاعات به دو بسته جدا تقسیم می شود كه همراه هم ارسال می گردند، درست مانند یك شبكه كامپیوتری. بسته‌های اطلاعاتی دارای یك كد شناسایی هستند كه امكان مونتاژ و سرهم بندی مجدد آنها در انتهای گیرنده (محل دریافت) شبكه امكان پذیر می سازد. مشكل اصلی در ارتباط با CDMA آن است كه هرچه تعداد بیشتری از كاربران بطور همزمان با ایستگاه اصلی ارتباط برقرار كنند، در مورد قدرت محدود فرستنده رقابت سخت تری خواهند داشت. این رقابت باعث كاهش محدوده سلول كه به cell brathing (نفس نفس زدن سلول) معروف است، می گردد. WCDMA و cdma2000 برای رفع این مشكل طراحی شده اند. ضمناً این سیستمها به شكل بهتری از طیف فركانس موجود استفاده می كنند، چرا كه كلیه ایستگاههای اصلی می توانند یك فركانس همسان را بكار ببرند. كدگذاری، مكالمه را شناسایی كرده و مانع تداخل اصوات از ایستگاههای اصلی مجاور خواهد شد.

در اروپا اجرای UTMS از نماستاندارد WCDMA، در دو حالت كار می كند كه هر كدام از امواج حامل 5 مگاهرتزی استفاده می كنند. حالت اول، باندهای زوجی را بكار می گیرد؛ یكی برای ارسال و دیگری برای دریافت. این حالت با استفاده از تقسیم داپلكس فركانس (FDD)، زوج امواج حامل 5 مگاهرتز را قسمت بندی می كند. در حالت دوم، 5 مگاهرتز از امواج حامل غیر زوجی برای حمل اطلاعات ارسالی و دریافتی به شكافهای زمانی تقسیم می شود كه اینكار با استافده از تقسیم داپلكس زمانی (TDD) انجام می گردد.

(OHG) یا “گروه هماهنگ كننده اپراتورها”، سازمانی مستقل و برخواسته از گروه شركتهای عامل است كه نماینده درصد عمده‌ای از صنایع بیسیم می باشد و به ارتقاء توسعه سریع و تجاری سازی سیستمهای بیسیم IMT2000 و عملیات هماهنگ شده جهانی متعهد است. تلاشهای این سازمان نقش مهمی در اتحاد طرحهای متعدد
ITU IMT-2000 3G CDMA ایفا كرده است. حاصل این تلاشها یعنی G3G (Global Third Generation)، قابلیت همكاری و عملكرد میان سیستمهای 3G در سراسر جهان را تضمین می كند. با نزدیك تر شدن زمان مورد نظر برای آ‎غاز كار شبكه‌های نسل سوم در اواخر سال 2002، چیز زیادی از مشكلات فراروی شركتهای عامل شبكه در انگلیس كاسته نشد. این شركتها ضمن مواجه شدن با فشار روز افزون سهامداران برای بازگرداندن سود سرمایه ای كه برای دریافت مجوزهای نسل سوم بالغ بر 40 میلیارد پوند در بهار سال 2000 هزینه شده بود و متعاقباً توسعه تاسیسات زیر بنایی شبكه، نگران بودند. این نگرانی، هم مشكلات فنی كه می بایست مورد مذاكره قرار می گرفت وهم ادامه عكس العمل نیمه مشتاقانه مصرف كنندگان این تكنولوژی را در بر می گرفت. بازار گوشی های موبایل پذیرفته بود كه كار مجتمع نمودن گیرنده‌ها برای كار با شبكه های نسل 5/2 و 3 در یك تراشه واحد سیلیكون مشكلتر از آن است كه در ابتدا فرض می شد، چرا كه گوشی ها، احتمالاً بزرگتر و گرانتر از آن چیزی می‌شدند كه امید می رفت. علاوه بر آن، پذیرفته شده بود كه كاربران با دور شدن از مناطق تحت پوشش آنتنهای 3G با قطعی تماس مواجه می شوند كه در اینصورت راهی جزء ورود مجدد به شبكه وجود نداشت. این دردسر نسبت به تحمل شبكه كندتر نسل 5/2 سخت تر بود.

در ضمن، تحقیقات نشان داد كه مصرف كنندگان نگرانی های دیگری نیز دارند كه عبارتند از:

– سرویسهای امنیتی 3G، مانند ترس از پخش اطلاعات حساس و اینكه در حین انجام عملیات انتقال اطلاعات با تلفن، اشتباهات جبران ناپذیری صورت گیرد.

– ریسك روز افزون سرقت تلفنهای موبایل.

– نگرانی در خصوص دریافت حجم زیادی از نامه های ناخواسته از طریق تلفن در صورت كافی نبودن اینهمه دلیل برای نگرانی شركتهای عامل، ترس آن وجود داشت كه در احساسات مصرف كنندگان تغییری بوجود نیاید. تا اینكه كاربرد گم گشته سیستمهای 3G شناسایی شد. موفقیت سیستم Wi-Fi باعث شد تا این تكنولوژی جایگزین بسیار قابل اعتمادی برای سرویسهایی باشد كه 3G به منظور ارایه آنها طراحی شده بود.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment