دانلود پروژه رشته برق در مورد تجارت الكترونیك – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

ب) به عنوان یك وسیله پرداخت برای تعهدات اشخاصی غیر از مؤسسه صادر كننده پذیرفته شده است.

ج) بدین منظور ایجاد شده است كه به عنوان جانشینی الكترونیكی برای سكه و اسكناس در دسترس و اختیار استفاده كنندگان قرار بگیرد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

د) به منظور انتقال الكترونیكی وجوه و پرداخت‌های با مقدار محدود ایجاد شده است مشاور امور مصرف كنندگان فدرال رزرو آمریكا. پول الكترونیكی را به این عنوان توصیف نموده است: پولی است كه به صورت الكترونیكی حركت كرده و به گردش در می‌آید و می‌تواند به صورت كارت هوشمند و یا كار‌ت‌هایی كه در آن‌ها ارزش ذخیره شده یا كیف پول الكترونیكی ارایه شود. همچنین می‌تواند در پایانه فروش استفاده شده و یا بدون دخالت هیچ شخص دیگری و مستقیماً به صورت شخص به شخص مورد استفاده قرار بگیرد. و نیز می‌تواند از طریق خطوط تلفن به سوی بانك‌ها و یا دیگر ارایه دهندگان خدمات و یا صادركنندگان (پول الكترونیكی) به حركت درآمده و یا خرج شود. از تعریف و توصیف‌ فوق می‌توان نتیجه گرفت كه پول الكترونیكی توسط مصرف كننده و مشتری خریداری می‌شود و هر بار كه مستقیماً به دستگاه‌های دیگر متصل شود و یا مصرف‌كننده از دستگاه استفاده كند تا از طریق پایانة فروش و یا حتی از شبكه‌های  كامپیوتری همانند اینترنت خریدی را انجام دهد از موجودی آن كاسته می‌شود.

5- «ویژگی‌های كلیدی پول الكترونیكی»:

ویژگی‌های اصلی پول الكترونیكی عبارتند از:

اولاً: ارزش بر روی قطعه و یا وسیله الكترونیكی و به صورت الكترونیكی ذخیره می‌شود. محصولات گوناگون از لحاظ اجرای تكنیكی متفاوت هستند. در پول الكترونیكی مبتنی بر كارت، یك قطعه سخت افزاری كامپیوتری كه مخصوص بدان و قابل حمل بوده و نوعاً یك ریز پردازنده است، در یك كارت پلاستیكی جای داده شده در حالی كه در پول الكترونیكی مبتنی بر نرم افزار تخصصی و مخصوص كه بر روی كامپیوتر شخصی نصب شده، استفاده می‌شود.

ثانیاً: ارزش موجود در پول الكترونیكی به چند طریق و به صورت الكترونیكی منتقل می‌شود. برخی از انواع پول الكترونیكی امكان انتقال الكترونیكی را مستقیماً از یك مصرف كننده به دیگری و بدون دخالت شخص ثالث (همانند صادركننده پول الكترونیكی) فراهم می‌آورند و آنچه كه بیشتر متداول و مرسوم است آن است كه تنها پرداخت‌های مجاز و ممكن، پرداخت از مصرف كننده با تاجر و همچنین امكان باز خرید ارزش پول الكترونیكی برای تجار است.

ثالثاً: قابلیت انتقال، محدود به معاملاتی است كه سابقه آن‌ها ثبت و ضبط شده باشد.

در اكثر روش‌ها و رویه‌های محصول، برخی از جزئیات معاملات بین تاجر و مصرف كننده در یك پایگاه داده مركزی ثبت و ضبط می‌شود كه قابل نمایش دادن و ارائه هستند.

در مواردی كه معاملات به طور مستقیم بین مصرف كنندگان امكانپذیر باشد این اطلاعات بر روی دستگاه شخصی مصرف كننده ضبط می‌شود و تنها هنگامی می‌تواند از طریق دستگاه مركزی نمایش داده شده و ارایه شود كه مصرف كننده از طریق اپراتور (عامل طرح) پول الكترونیكی قرارداد بسته باشد.

رابعاً: تعداد شركاء و طرفینی كه به نحو كاركردی و مؤثر در معاملات الكترونیكی دخیل و درگیر هستند، بسیار بیشتر از معاملات قراردادی است. عموماً در معاملة پول الكترونیكی، چهار دسته دخیل هستند: صادر كننده ارزش پول الكترونیكی، اپراتور شبكه، فروشنده سخت افزارها و نرم افزارهای خاص و ویژه، نقل و انتقال دهنده و تسویه كننده معاملات پول الكترونیكی. صادر كننده پول الكترونیكی مهمترین شخص در این میان است در حالی كه اپراتور شبكه و فروشنده ارایه كنندگان خدمات فنی هستند و نهادهای انتقال دهنده و تسویه كننده پول الكترونیكی، بانك‌ها و یا شركت‌هایی با ماهیت بانك هستند كه خدماتی را كه ارائه می‌دهند كه مشابه با خدماتی است كه برای دیگر ابزارهای پرداخت بدون پول نقد نیز ارایه می‌شود.

خامساً: موانع فنی و اشتباهات انسانی می‌تواند اجرای معاملات را مشكل و یا غیر ممكن سازد در حالی كه در معاملات مبتنی بر كاغذ چنین مشكلی با این حجم وجود ندارد.

6- اثرات پول الكترونیكی بر بانك‌ها:[1]

ابزار پرداخت الكترونیكی نقش مهمی در توسعة تجارت الكترونیكی دارند و خدمات و محصولات بانكداری الكترونیك من جمله پول الكترونیكی می‌تواند فرصت‌های مهم و جدیدی را برای بانك‌ها فراهم كنند. بانكداری الكترونیكی و پول الكترونیكی، به بانك‌ها این امكان را می‌دهد كه بازار خود را از نقش‌های سنتی سپرده‌گذاری و اعطای اعتبار فراتر برده و توسعه بخشند، مضاف بر این بانكداری الكترونیكی و پول الكترونیكی می‌تواند هزینه‌های (عملیاتی) بانك‌ها را كاهش دهد.

در مقیاس وسیع‌تر، توسعه و پیشرفت مداوم بانكداری الكترونیك و پول الكترونیكی می‌تواند در كاهش هزینه‌های معاملات خرده‌فروشی هم در سطح‌ ملی و هم در سطح بین‌المللی مشاركت و همكاری داشته باشد و این امر به نوبة خود و بالقوه می‌تواند به تولیدات بیشتر و رفاه اقتصادی منجر شود. بانكداری الكترونیك به مصرف كنندگان قدرت انتخاب‌های بیشتری می‌دهد. مصرف كنندگان و تجار قادر هستند تا مؤثر بودن و تأثیرگذاری و بهره بردن از راحتی و آسایش بیشتر را افزایش دهند اما توسعه بانكداری الكترونیك و پول الكترونیكی همچنان چالش‌های جدیدی را برای بانك‌های سنتی بوجود آورده است. معاملات پول الكترونیكی بسیار ارزانتر از سایر معاملات هستند و امروزه این مسایل می‌تواند به عنوان هزینة رقابتی مطرح شود و از سویی دیگر، بانكداری الكترونیك باعث می‌شود كه كار برای بانك‌های سنتی سخت‌تر شود، هزینه‌های آنان افزایش یابد (به دلیل كاهش مشتریان) و كسب و كارها را كمتر بادوام و ماندنی سازد. این بانك‌ها قادر به جذب سرمایة مازاد و بیشتر از بازار سرمایه و سهام نیستند.

7- «جمع‌بندی و نتیجه‌گیری»:

آنچه در خاتمه كلام در ارتباط با تجارت الكترونیك قابل توجه می‌نماید امكان استفاده از آن به عنوان یك فرصت تجاری برای ایجاد رشد اقتصادی در سطح كلان و توسعه اقتصاد بخشی ویژه در حوزه خدمات تخصصی می‌باشد. از سوی دیگر به دلیل حضور گسترده و اجتناب ناپذیر دولت در بسیاری از مناسبات اقتصادی و تجاری (بویژه در سطوح بین‌المللی) نیاز به تطبیق سازمان‌های دولتی، عملیات تجارت الكترونیك (ایجاد دولت الكترونیك) بسیار محسوس می‌باشد وگرنه رشد سریع تجارت الكترونیك در سایه دولتی كه برآیندهای ارتباطی درون سازمانی در آن هنوز حالت سنتی (كاغذی) دارند، چندان خوشبینانه بنظر نمی‌رسد. در این راستا، تدوین و اجرای سیاست‌های كلان در قالب برنامه‌های توسعه برای ایجاد «جامعه اطلاعاتی» یكپارچه با جامعه جهانی، می‌تواند بسیار امید بخش باشد. این امر به رشد ابزارهای آموزشی و در نهایت به رشد فرصت‌های بالقوه كمك می‌كند. و سرانجام آزادسازی در اقتصاد و سیاست، خود از رشد و توسعه ارتباطات و تجارت الكترونیك تأثیر عمده می‌گیرد و در حقیقت این تأثیرگذاری دو طرفه است.

بنابراین تصمیم به استقرار تجارت الكترونیكی و سایر اجزای آن (از جمله بانكداری الكترونیك) تحت ملزومات آن، نیازمند دركی روشن از چگونگی فرآیند آن و نیز آمادگی روبه‌رو شدن با كلیه نتایج آن می‌باشد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل با فرمت ورد

Leave a comment