دانلود پروژه رشته برق درباره ITS – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

امكانات ادغام ITS در پروژه های حمل و نقل امروز :

هدف نهایی آن است كه اطمینان پیدا كنیم كدامیك از استراتژی ها و فن آوری‌های ITS جزئی لاینفك از طرحها و برنامه های حمل و نقل می‌باشند . معذالك در خصوص همه سرمایه گذاری‌های حمل ونقل / فن آوریهای ITS باید با سیستم های موجود هماهنگ شوند و به شكلی سود آور درجای خود قرار گیرد . در ITS بایستی دقیقاً به موارد زیر توجه داشت كه :

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

– چه نوع پروژه هایی در كوتاه مدت قابل اجرا می‌باشند.

– چگونه ساختار حمل و نقل موجود با ITS كامل میگردد و چگونه ITS با دیگر سرمایه گذاری ها – سنتی و جدید – در مقاطع متوسط و دراز مدت هماهنگ خواهد شد.

این نگرش استراتژیك از ITS مستلزم سرمایه گذاری سود آور و برنامه دراز مدت می‌باشد كه هر دو مورد توسط فرایند برنامه ریزی و طرح و استانداردهای ITS ملی حمایت می‌شوند . این شیوه ” برنامه ریزی هوشمند ” نسبت به ITS در شناخت كامل قابلیت های ITS نقش بسیار مهمی دارد

به جریان انداختن ITS در مسیر حمل و نقل آینده :

به منظور تضمین تداوم حمایت برای پروژه ها و برنامه های كلیدی ITS “به جریان انداختن” آن در فرآیند برنامه ریزی و تصمیم گیری از ضرورت خاصی برخوردار است . نهادینه كردن ITS در فرآیند برنامه ریزی بدین معناست كه ITS در سطح فنی و تكنیكی از توجه مستمری برخوردار شود تا احتمالا در نتیجه آن نگرش كلی ایالات و مناطق به ITS استراتژیك‌تر و تاثیر آن طولانی تر گردد. اثرات ITS ماهیتا سیستماتیك هستند و از نظر اقتصادی و سهولت حمل و نقل اثرات گسترده ای دارند. از این رو می توان گفت كه ITS را بایستی در برنامه ریزی ایالتی و كلان شهری كاملا ادغام كرد. در واقع ، ITS بخشی از پروژه های ایالتی، منطقه ای و محلی را به خود اختصاص می‌دهد. به این ترتیب از قرار گرفتن ITS در موضعی خصمانه در مقابل سرمایه‌گذاری در ترانزیت و مسیرها به صورت سنتی جلوگیری می‌شود.

حوزه هایی كه این شیوه را برگزیده اند، عموما استراتژی مشتركی برای نهادینه كردن ITS در فعالیت های سازمان برنامه ریزی اتخاذ كرده و پرداختن به بهره برداری را به عنوان بخشی ار تصمیم گیری های حمل و نقل قرار داده اند. مراحل مشخص در این فرآیند عبارتند از:

  • ایجاد فعالیت های مستمر تحقیق و بررسی در ارتباط با ITS ، ایجاد آگاهی بیشتر نسبت به نظرات و مسایل بخش خصوصی، شناخت بهتر از كاربردهای ITS و فواید آن و نیز ایجاد مشاغل مربوط به كار ITS از دیدگاه بخش خصوصی
  • ایجاد یك نیروی موظف یا كمیته ITS شامل عضویت سایر مراكز برنامه ریزی ، ارایه دهندگان خدمات ترانزیت، گشت بزرگراه‌ها، خدمات اورژانس، خط آهن باربری، بنادر، شركت های حمل و نقل باربری و دیگر اعضای بخش خصوصی و دولتی ذینفع این كمیته همواره باید این سوال را در ذهن داشته باشد كه “آیا سیستم های حمل و نقل ، به اندازه كافی كارا و موثر عمل می‌كنند؟”

فناورى اطلاعات و ارتباطات (ICT ) با قابلیت رهایى اطلاعات از قید زمان و مكان تاثیر قــابل ملاحظه اى را در سیستم هاى حمل و نقل گذاشته است از آن جمله مى توان به ایــــــجاد و گسترش سیستم هاى هوشمند حمل و نقل ITS (Intelligent Transportation Ststems) ، سیستم هاى محل یابى جهانى و سیتم هاى رد یابى و هدایت وسایل نقلیه اشاره كرد.

مهم ترین دستاورد این سیستم ها بهبود برنامه ریزى و زمان بندى حمل و نقل ، بهبود و ارتقاع مدیریت حمل و نقل ، افزایش رضایت مشتریان و ذینفعان از بخش، ارتقاع ظرفیت جاده ها و بزرگراهها و كاهش ترافیك و تصادفات است .

تعامل ICT و حمل و نقل نیز در خود تعامل است . توسعه فناورین هاى كنفرانس الكترونیك و ویدئویى باعث كاهش مسافرت ها مى شود. هم چنین توسعه تجارت الكترونیك باعث تسهیل و افزایش مبادلات خواهد شد . برحسب تجارت سایر ملل ، توسعه كاربردهاى الكترونیك تقاضاى بخش حمل و نقل را افزایش مى دهد این تعاملات ، تهدیدها و فرصت هایى در پیش حمل و نقل قرار خواهد داد.

مواجه ICT با صنعت حمل و نقل در كشورهاى توسعه یافته منجر به تولید سیستم هاى هوشمند حمل و نقل ITS شده است .

ITS مجموعه اى از تكنولوژى هاست كه روش ، ساختار ، طراحى و مدیریت سیتم هاى حمل و نقل جاده اى را تغییر مى دهد . اهمیت ITS تا اندازه ایست كه در ساختار حمل و نقل كشورهاى توسعه یافته سازمانى به نام ITS در سطح ملى تاسیس شده است .

نقش دولت ها در قبال ITS به دو بخش ایجاد و زیر ساخت و اجرا تقسیم مى شود در برخى از كشورها (مانند ژاپن و آمریكا) دولت در هر دو بخش فعالیت مى كند ولى در برخى از كشورها مانند كانادا دولت مركزى فقط امور مربوط به تحقیق ، هدایت و نظارت را انجام مى دهد و وظایف اجراى به موسسات وابسته به دولت و یا خصوصى واگذار مى شود. مهندس حجت الله بهروز ، مدیر فناورى اطلاعات در سازمان حمل و نقل و پایانه ها درباره به كارگیرى و توسعه ITS در این سازمان مى گوید : فعالیت ها ى ما در چند عرصه در حال انجام است ، راه اندازى آزمایشى طرح امداد رسانى جاده اى از ابتداى سال 82 در سه محور تهران – اصفهان ، تهران – چالوس و تهران – مشهد استفاده از فناورى ماهواه اى (GPS) در كنترل اتوبوس هــا در جاده ( در حال حاضر آنتن و تجهیزات ارتباطى GPS روى 90 دستگاه اتوبوس در مسیر تهران – اصفهان نصب شده است )، نصب و راه اندازى تلفن گویا در ستاد و تهیه راهكار اجراى در سایر استان ها ، تهیه سیستم هاى اطلاعاتى پایه و… مهندس بهروز در پاسخ به این پرسش كه سازمان حمل و نقل در زمینه فــناورى اطلاعات چــــــه برنامه هاى دارد و این برنامه ها به چند دسته تقسیم و چه بخش هاى را در بر مى گیرد ؟ مى گوید: ما 9 پروژه و طرح را در زمینه فناورى اطلاعات در دست اجرا داریم كه این طرح ها شــامل این موارد است : 1- طراحى وب سایت سازمان به آدرس WWW.tto-ir.org 2- امداد رسانى جاده اى و خدمات پلیس 110 ،3- سیستم اخذ عوارض الكترونیكى 4- پایگاه اطلاعات راهها تاسیسات جانبى 5- كارت هوشمند (ناوگان و رانندگان ) 6- كنترل مكانیزه خودروهاى ترانزیتى و شناورها 7- سیستم تلفن گــویا 8- اتوماسیون ادارى 9- پایگاه اطلاعات مسافرى (سیستم رزرواسیون و فروش بلیط). وى در توضیح وب سایت سازمان مى گوید : این سایت به منظور اطلاع رسانى به روز و سریع ، بهره بردارى شد كه شامل بخش هاى متعددى است مثلا در بخش اخبار و تازه ها هر گونه اطلاعات مرتبط با حمل و نقل كشور كه در جراید به چاپ رسیده با ذكر منبع قابل دسترسى است . هم چنین آخرین وضعیت آمار جابجاى كالا و مسافر، آمار رانندگان و تركیب ناوگان در بخش آمار و حمل و نقل وجود دارد و سایر آمارها ى حمل و نقلى نیز در حال اضافه شدن است . در بخش كتابخانه الكترونیكى این سایت كلیه آمارها و گزارش هاى حمل و نقلى ، مقالات و ترجمه ها ، قوانین و مصوبات و حتى آرشیو عكس هاى از جاده ها ، انواع ناوگان ها و پایانه ها نگهدارى مى شود. بهروز دیگر بخش هاى این سایت را بدین شرح معرفى مى كند : كتاب زرد حمل و نقل ،درباره سازمان ، كتاب زرد سازمان ، معرفى پروژه ها، روال هاى سازمان و گروههاى پستى است . علاوه بر این سایت فوق داراى بخش انگلیسى است كه به ارایه اطلاعات مربوط به روال هاى واردات ، صادرات ، ترانزیت و اخبار مرتبط مى پردازد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment