دانلود پروژه رشته برق درباره Gps – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

Waypoint: نقطه ایست شامل مختصات جغرافیایی مشخص که شخص آنرا علامت زده و می تواند به آن یک نام اختصاص دهد و برای مراجعه به آن از GPS استفاده کند.

Route : مسیری است تشکیل شده از چند waypoint که از بهم ارتباط دادن آنها بوجود می آید.

Track : مسیر طی شده توسط شخص (رد پا ) که بطور اتوماتیک توسط گیرندهُ GPS ثبت می شود.

Bearing : جهت حرکت را بین نقطهُ شروع و مقصد نشان می دهد.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 1) عملکرد Go To : با استفاده از این عملکرد ، گیرنده شخص را به یک waypoint که قبلاً مشخص کرده است هدایت می کند. به این صورت که صفحه نمایش ، جهت صحیح حرکت به آن نقطه را نشان می دهد و اطلاعات دیگری که بیان می دارد که حرکت تا چه حد در مسیر صحیح صورت می گیرد(شکل2) . دنبال کردن صفحه نمایش راهنما بسیار آسان است زیرا کافیست در جهتی که اشاره می کند ، حرکت صورت گیرد. همچنین اطلاعات دیگر مانند فاصله تا مقصد و زمان رسیدن به آن و… قابل مشاهده است.

شکل 2

2¬)عملکرد Route : همانطور که گفته شد، Route تشکیل شده از چند waypoint است که بدنبال هم آمده اند. با انتخاب عملکرد Route برای ناوبری، شخص این امکان را می یابد که بعد از رسیدن به waypoint اول، بطور اتوماتیک به waypoint بعدی که قبلاَ در Route تعریف شده ، هدایت شود

. بدین صورت می توان مسیرهایی که خط مستقیم نیستند و نقاطی دارند که لازم است تغییر جهت داده شود را بصورت Route تعریف کرد و با استفاده از GPS در آن مسیر حرکت نمود.

شکل 3

3) عملکرد Track back : از آنجا که دستگاه GPS می تواند مسیری را که طی کرده اید بصورت اتوماتیک ثبت کند(Auto Tracking ) ، برای استفاده از عملکرد Track back ، می توان از یک Track که قبلاَ ذخیره شده است استفاده نمود؛ بطوریکه میتوان دوباره آن مسیر طی شده را از مبداَ تا مقصد یا برعکس با کمک GPS طی نمود و دستگاه در این حالت ، شما را در مسیر قبلاً طی شده هدایت کرده و میزان انحراف از مسیر را مشخص می سازد.(شکل 4 ‌)

شکل 4

ضمناً اگر دستگاه شما قادر باشد که نمودار ارتفاع را هم نمایش دهد( مانند eTrex Summit ) ، می توانید در صفحه Track Log مربوط به ارتفاع، مسیر طی شده را از لحاظ ارتفاع بررسی کنید(شکل زیر)

4)عملکرد Sight ‘N Go : با استفاده ازاین عملکرد، شخض می تواند که جهت حرکت مستیم به یک عارضه طبیعی ( مثل یک قله) را بصورت چشمی بوسیله GPS علامت گذاری کرده(شکل6) و با قفل شدن این گرا در GPS ، گیرنده شما را همیشه در آن جهت هدایت کرده و همزمان میزان انحراف شما را از مسیر مستقیم منتهی به آن نقطه ( Off Course ) بر روی صفحه Pointer ، نشان می دهد.(شکل7)

قطب نما و ارتفاع سنج:

در اغلب گیرنده های معمولی GPS ،اطلاعات جهت حرکت و میزان ارتفاع، توسط سیگنالهای ماهواره بدست می آیند؛ بطوریکه برای داشتن اطلاعاتی مانند قطب نما، حتماً بایستی شخص حرکت کند ( حداقل چند متر) تا گیرنده بتواند جهت شمال و جنوب را بطور صحیح نشان دهد. اما گیرنده هایی هم هستند که مجهز به قطب نمای الکترونیکی مغناطیسی هستند و بدون نیاز به سیگنال ماهواره و حرکت کردن، جهت شمال و جنوب را نشان می دهند.

در مورد سنجش ارتفاع، گیرنده باید حداقل با 4 ماهواره در ارتباط باشد تا بتواند ارتفاع را محاسبه کند که البته معمولاً دقت آن کمتر از مختصات افقی می باشد؛ اما گیرنده هایی هم تولید شده اند که دارای سنسور ارتفاع سنج بارومتریک هستند و می توانند بدون نیاز به ماهواره هم ارتفاع را نشان داده و حتی با وارد کردن ارتفاع صحیح نقاطی که برای ما مشخص است، کالیبره شوند.

قطب نما و طرزکار با آن:

عقربه قطب نما هنگام باز نمودن درب آن ، آزاد شده و حول محور خود می‌چرخد و سپس به علت نیروی مغناطیسی كره زمین همیشه در یك جهت معین كه همان قطب شمال مغناطیسی است می‌استد و آن را به ما نشان می‌دهد.

عقربه مذكور هیچگاه اشتباه نمی‌كند مگر آنكه در نزدیكی اشیای آهنی یا فولادی و یا كابلی قرار گرفته باشد . بنابراین ، هنگام استفاده از قطب نما بایستی مطمئن شویم كه از اشیای انحراف دهنده آن ، بطور كلی دور است.

كاربردهای قطب نما

به كمك قطب نما می‌توانیم گرای مغناطیسی كلیه امتدادهای مورد نظر را اندازه گرفته و با در دست داشتن گرای مغناطیسی یك امتداد ، جهت یابی بكنیم .

در كشتی ها و هواپیماها برای جهت یابی از آن استفاده می‌شود.

در صنایع نظامی كاربرد وسیعی دارد از جمله دیده‌بان‌ها در مناطق عملیاتی به كمك آن جهت یابی می‌كنند.

در صنایع مخابرات ، كارهای پژوهشی و ساختمان قبله نماها به كار برده می شود.

قطب نمای پیشرفته

قطب نماهای پیشرفته كه بیشتر در صنایع مخابرات و امور نظامی به كار برده می‌شوند، مجهز به سلول‌های شب نما می‌باشند كه حتی در تاریكی شب عمل جهت نمایی را صورت دهند. این نوع قطب نماها در دوربین‌های دو چشمی نظامی ، تانك‌ها ، نفربرها و حتی در ساختمان برخی خودروهای پیشرفته نیز به كار می رود .

از قطب نماهای پیشرفته در اندازه گیری طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی محل نیز استفاده می‌كنند كه در نقشه خوانی ، پیاده سازی عملیات نظامی ، دیده بانی در مناطق جنگی و … نقش تعیین كننده دارند.

انواع قطب نما:

نمونه هایی از gps:

Rino 120


تنها GPS بی سیم دار دنیا

دارای نقشه کل ایران و جهان
توانائی کارکرد با سیستم WAAS
قابلیت ارسال اطلاعات بر GPS متناظر
با برد بی سیم حدود 3 کیلومتر
دارای دو دستگاه مجزا
قابلیت تنظیم و تغییر کانالها
طراحی بدنه بسیار زیبا و شیک
 
 

 

Etrex Summit


دارای کمپاس (قطب نمای) دیجیتال

مجهز به ارتفاع سنج و فشارسنج مجزا
12 کاناله با قبلیت کارکرد در حالت DGPS با فرمت RTCM
دارای اطلاعات جغرافیائی شهرهای ایران و جهان
دارای سیستم نمایش طلوع و غروب محلی خورشید و ماه
قابلیت رسم نمودار تغییر ارتفاع و فشار بر مبنای زمان
منبع تغذیه: 2 عدد باطری
همراه با کیف حمل و نرم افزار و دفترچه راهنمای فارسی

 

Etrex Vista


دارای کمپاس (قطب نمای) دیجیتال

مجهز به ارتفاع سنج و فشارسنج مجزا
12 کاناله با قبلیت کارکرد در حالت DGPS با فرمت RTCM
دارای نقشه کل ایران و جهان
دارای 24 مگابایت حافظه جهت انتقال نقشه دلخواه به آن از طریق سی دی Map Source
قابلیت کارکرد با آنتن مغناطیسی اکسترنال از نوع بازتابشی
دارای سیستم نمایش طلوع و غروب محلی خورشید و ماه
نشان دهنده پارامترهای Jumpmaster (جدید)
دارای دقتی بین 3 تا 5 متر
همراه با کیف حمل و نرم افزار و دفترچه راهنمای فارسی و کابل اتصال به کامپیوتر

   
 

Quest


مخصوص استفاده در اتومبیل

دارای کمپاس (قطب نمای) دیجیتال
دارای نقشه کل ایران و جهان
دارای 243 مگابایت حافظه جهت انتقال نقشه دلخواه به آن از طریق سی دی Map Source
با آنتن BNC استاندارد قابل اتصال.
دارای دقتی بین 3 تا 5 متر
همراه با پایه نگهدارنده و نرم افزار و دفترچه راهنمای فارسی انتن شارژر خودرویی و کابل اتصال به کامپیوتر.
صفحه نمایش 256 رنگ TFT
باتری لیتیم داخلی قابل شارژ

 

GPS V


مخصوص استفاده در اتومبیل

دارای کمپاس (قطب نمای) دیجیتال
دارای نقشه کل ایران و جهان
دارای 19 مگابایت حافظه جهت انتقال نقشه دلخواه به آن از طریق سی دی Map Source
با آنتن BNC استاندارد قابل اتصال.
دارای دقتی بین 3 تا 5 متر
همراه با پایه نگهدارنده و نرم افزار و دفترچه راهنمای فارسی انتن شارژر خودرویی و کابل اتصال به کامپیوتر
منبع تقذیه 4 باتری AA

 

Geko 101


12 کاناله

دارای 4 صفحه ناوبری
قابلیت ثبت 250 نقطه
منبع تغذیه: 2 عدد باطری سایز AAA
همراه با کیف حمل
دارای یکسال گارانتی
تجهیزات جانبی: شارژر برقی، نگهدارنده خودروئی، آنتن خارجی
 

Etrex


12 کاناله

دارای 5 صفحه ناوبری
قابلیت ثبت 500 نقطه
منبع تغذیه: 2 عدد باطری سایز AAA
همراه با کیف حمل و نرم افزار
دارای یکسال گارانتی
تجهیزات جانبی: کابل اتصال به کامپیوتر، شارژر برقی، نگهدارنده خودروئی، آنتن خارجی

 

 

 

 

 

 

  gpsموقیت یاب میباشد یعنی بر روی صفحه دیجیتالی كه دارد هر لحظه توسط ماهواره به شما نشان میدهد كه در كجا ایستاده اید حتی اگر در كوه جنگل ویا دریا باشید شما با زدن دكمه go میتوانید حركت كنید تمام حركت شما بر روی این صفحه ثبت و ظبط میشود شما حین حركت میتوانید هر نقطه را ثبت كنید چه در دریا باشد وچه در كوه حال در مسیر برگشت نیز شما میتوانید هم از مسیر میانبر كه جی پی اس به شما نشان میدهد استفاده كنید هم به هر نقطه ایی كه خودتان ثبت كردید حركت كنید.

 ما برخی از جی پی اسها را به شما معرفی نموده ایم كه در میان آنها برخی قابلیت كاركردن در ایران را ندارد و برخی با دارا بودن قابلیت كار كرد به زودی از رده خارج میشوند واز كار میفتند از جمله جی پی اسهایی كه در ایران بیشترین طرفدار را دارد Garmin12و  Extrax vista میباشد كه هر دو قابلیت خوبی را دارا میباشند .ادامه دارد….. Fish finder ماهی یاب این وسله نیز هم كاربرد عمومی دارد و هم كاربرد بسزایی در صیادی ماهی یاب نیز با اتصال به آب دریا یا رودخانه میتواند ماهی های بالای پانزده سانتی متر را در صفحه نشان دهد همچنین دما وفاصله ماهی را در عمق نشان میدهد فیش فایندر های حرفه ایی نیز وجود دارد كه ماهی های كوچكتر از پانزده سانت را نشان میدهد صیادان با این وسیله میتوانند راندمان كار صیادی را بسیار بالا ببرند 

نقشه:

اگر قصد سفر به مناطقی دارید که به آنها  آشنایی کامل ندارید , قبل از عزیمت نقشه های دقیق منطقه را تهیه کنید . نقشه منطقه می تواند شما را در راهیابی , آشنایی با نوع خاک منطقه , آگاهی از مکان تپه های شنی و باتلاقها , ارتفاعات , چشمه ها و بسیاری از نکات پر اهمیت دیگر آگاه سازد . همچنین با در اختیار داشتن یک نقشه مناسب دید بهتری به محیط اطراف خود خواهید داشت .   همراه داشتن وسایل مکان یابی مانند GPS و قطب نما نیز از جمله نکات مهمی است که نمی توان از کنار آن به سادگی گذشت .

برای تهیه نقشه های دقیق مناطق کویری می توانید به مراکز زیر مراجعه نمایید .

مرکز جغرافیایی ارتش واقع در خیابان شریعتی , خیابان معلم ( هزینه هر شیت A2 دو هزار و پانصد تومان )

سازمان نقشه برداری کشوری واقع در میدان آزادی , جنب فرودگاه مهرآباد ( هزینه هر شیت A2  شش هزار تومان )

پیشنهاد می شود نقشه هایی که تهیه می کنید دارای اشل 2500/1 باشند و یک نقشه کلی با اشل 5000/1 نیز تهیه شود .

لینکهای زیر وب سایت هایی هستند که نقشه های دیجیتال در اختیار شما قرار می دهند

maps.google.com با کلیک بر روی این لینک وارد صفحه نقشه ماهواره ای سایت گوگل می شوید . پس از ورود , کلید sattelite را فشار دهید . سپس بر روی کشور مورد نظر رفته و روی نقشه زوم کنید . بالطبع به علت سرعت پایین اینترنت در ایران , نمایش نقشه ها با کندی همراه خواهد بود . این سایت حاوی نقشه ها با دقت بسیار بالا است که می تواند در پاره ای از موارد بسیار کار ساز باشد .

earth.google.com سایت بسیار جالبی می باشد که امکانات مشاهده نقشه به صورت سه بعدی را برای شما فراهم می کند . به این نحو که شما با تغییر موقعیت دید خود می توانی خود را در نقطه ای بر روی نقشه قرار دهید و سپس با چرخاندن نقشه کلیه ارتفاعات و توپوگرافی منطقه را مشاهده کنید . این برنامه همچنین موقعیت طول و عرض دقیق جغرافیایی و همچنین ارتفاع منطقه مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد . برای اجرای این برنامه ابتدا باید یک فایل به حجم 11 mb را دنلود کنید وسپس بصورت آنلاین به سایت منصل شوید .

geotips.com این سایت راهنمای شما در استفاده از نقشه‌های GIS و GPS می‌باشد. در این سایت می‌توانید راهی آسان و سریع برای پرینت کردن نقشه‌های GIS پیدا کنید و تصاویر Orthophoto را رایگان دریافت نمایید ، سایت مذکور شما را در این زمینه یاری می‌دهد. از طریق این سایت می‌توان به سایر سایت‌های مرتبط در این زمینه‌ متصل شد و درباره‌ی GPS و سیستم اطلاعاتی GIS امریکا اطلاعاتی را به‌دست آورد.

cartografx.com این سایت طوری طراحی شده است که می‌تواند نقشه‌های سه بعدی را از سرتاسر نقاط جهان در اختیار کودکان مدرسه‌ای و هم‌چنین نقشه‌کش‌های حرفه‌ای قرار دهد. شما می‌توانید سایر محصولات این شرکت را نیز ملاحظه و محصولات مورد نیاز خود را خریداری نمایید. این سایت شما را به سایر لینک‌های مرتبط متصل می‌سازد.

از دیگر سایتهای مفید در این زمینه وب سایت موسسه National Geography است که امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار می دهد .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment