دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد سهام – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

– اطلاعات الكترونیكی و اینترنت:

CD آرشیو تصویری بورس،‌CD مجموعه قوانین و مقررات مالی و اقتصادی، نرم افزارهای شركت های اطلاع رسانی ، سایت های اینترنتی بورس

3- اطلاعات دیداری موجود در تالار بورس:

مانیتورهای تاچ اسكرین،‌تلویزیون های نمایشگر اطلاعیه های منتشر شده، تلویزیون های نمایشگر قیمت ها،‌معاملات و شاخصها، تابلوی معاملات بورس

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

كارگزاری و خرید و فروش سهام

حرفه كارگزاری در بورس اوراق بهادار، علاوه بر انجام سفارش های مشتریان در مورد خرید یا فروش سهام، مشمول نوعی ارائه خدمت مشاوره ای نیز هست كه مجموعاً محتاج تخصص، هوشمندی ، سرعت عمل، صداقت و امانت كارگزار است. شخص یا شركت كارگزار، چنانچه فاقد یك یا چند صفت مذكور باشد، كارگزار ناموفقی است. كارگزار نماینده مشتری است و اولین مسئولیت او اجرای سفارشها و انجام خواسته های مشتری، از لحاظ خرید و فروش اوراق بهادار است. در این فرآیند، او باید نهایت دقت را به عمل آورد و شایستگی و مهارت خود را نشان دهد.

معمولاً كارگزار مسئول جبران خسارتی است كه به سبب اشتباه یا غفلت متوجه مشتری شده است. او باید نهایت دقت را به عمل آورد تا سفارش هایی كه به مؤسسه یا دفتر او می رسد، در زمان مقرر و به بهترین وجه اجرا شود. به گونه ای كه طبق نظر مشتری، بیشترین منافع عاید او گردد. كارگزار با رعایت دستورالعمل ها و انجام معامله اوراق بهادار با بهترین قیمت،‌می تواند شایستگی خود را نشان دهد. وجود كامپیوتر و اعلام قیمت ها با دستگاههای الكترونیكی، باعث شده است كه وظیفه كارگزاران آسانتر شود. چرا كه آنان می توانند در هر زمان، از بهترین قیمت ها آگاهی یابند. كارگزار باید همواره برای مشتری خود این حق را قائل شود كه او تا لحظه پیش از انجام معامله، بتواند انصراف خود را از انجام آن اعلام كند.

گاهی مؤسسه كارگزاری كه روی یك سهم خاص معامله می كند، نقش بازساز را به عهده می گیرد و در این صورت اقدام به خرید و فروش آن سهام به حساب خود می كند. در آن حالت مؤسسه كارگزاری سهام خود را به قیمت پیشنهادی می فروشد و از بابت آن معامله هیچ نوع كمیسیونی نمی گیرد. اگر یك كارگزار دیگری سهامی را به قیمت پایینتر بخرد و آن را به مشتری خود بفروشد، در واقع نقش صاحب اصلی سهام را ایفا كرده است، نه یك كارگزار.

ولی اگر مشتری از كارگزار بخواهد كه سهام مورد نظر را به پایین ترین قیمت خریداری نماید، در این صورت مشتری باید قیمت بازار را همراه با كمیسیون مربوطه پرداخت نماید.

حق كارگزاری

كارگزاران در ازای خدمتی كه برای مشتریان (خریداران و فروشندگان اوراق بهادار) انجام می دهند، حق كارگزاری دریافت می دارند. حق كارگزار معمولا نیم درصد ارزش معامله است كه از هر طرف معامله دریافت می گردد. ضمناً در صورتی كه معامله عمده صورت گیرد، برای مبالغ مازاد بر شش میلیارد ریال كارمزدی اضافه نمی گردد.

مالیات بر فروش

در حال حاضر مالیاتی معادل نیم درصد بهای سهام فروخته شده از فروشنده سهام دریافت می شود كارگزاران موظفند كه مالیات مزبور را از فروش كسر نموده و به حساب خزانه دولت واریز نمایند.

عوارض توسعه بورس

به منظور تأمین هزینه های كامپیوتری كردن بورس تهران و اجرای طرحهای توسعه بورس،‌از جمله سرمایه گذاری در خرید و نصب آنتن های مخابراتی و اتصال شبكه كامپیوتری به اقصی نقاط كشور، مبلغی معادل 5 در هزار معاملات بورس (5/2 در هزار از خریدار و 5/2 در هزار از فروشنده) به عنوان كارمزد توسعه بورس از خریداران و فروشندگان دریافت می گردد.

نحوه خرید و فروش سهام

خرید و فروش اوراق بهادار به ویژه سهام شركتها در بورس، مقررات و قوانین خاص خود را دارد. به شرط اخذ كد بورسی كه تنها یكبار برای هر خریدار لازم است،‌برای خرید یا فروش سهام باید فرم تقاضای خرید و فروش تكمیل شده و با ضمیمه نمودن احتمالی برگ وكالتنامه فروش، به كارگزار مربوطه تحویل گردد.

دستور خرید و فروش

هر مشتری تقاضای خود را بوسیله دستور خرید و عرضه سهام خود را توسط دستور فروش به كارگزار اعلام می كند. دستور خرید در سه نسخه تنظیم می شود كه نسخه اول و سوم آن به كارگزار تحویل داده می شود و نسخه دوم آن نزد خریدار باقی می ماند.

فرم دستور خرید علاوه بر مشخصات عمومی خریدار دارای مشخصات 1- نام و كد مخصوص كارگزار 2- شماره فرم و شماره سفارش 3- مبلغ و نحوه پرداخت پیش پرداخت به كارگزار 4- امضاء خریدار 5- امضاء كارگزار و مهر كارگزاری می باشد.

خریداران می توانند نوع سهم یا حق تقدمی را كه می خواهند خریداری نمایند، در این فرم مشخص كنند. براین اساس مبلغ سرمایه گذاری و حداكثر قیمت سهم و یا تعداد سهام مورد تقاضا مشخص می گردد.

فرم درخواست فروش در چهار نسخه تهیه می شود كه نسخه اول و چهارم نزد كارگزار باقی می ماند و نسخه دوم آن توسط كارگزار به شركت خدمات بورس تحویل داده می شود و نسخه سوم آن در اختیار فروش نیز دارای مشخصات 1- نام و كد مخصوص كارگزار 2- شماره فرم و شماره سفارش 3- امضاء فروشنده 4- امضاء كارگزار و مهر كارگزاری 5- نام شركت و تعداد سهم، می باشد.

برای تكمیل دستور خرید یا فروش سهام باید با روشهای خرید و فروش سهام نیز آشنا بود. در بازارهای بورس بین المللی، روشهای متنوعی برای خرید یا فروش سهام وجود دارد. در بازار بورس تهران نیز تعدادی از این روشها مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب یكی از روشهای خرید یا فروش كه ذیلاً مورد اشاره قرار می گیرند، به سرعت یا عجله در معامله و خواست مشتری از نوع سفارش بستگی دارد.

  معامله سهام با قیمت باز

در این مورد ، سرمایه گذار به كارگزار مراجعه می نماید و با اعلام مبلغی كه می خواهد روی سهم خاصی سرمایه گذاری نماید یا سهمی كه می خواهد بفروشد، درخواست می كند كه از جانب او به خرید یا فروش سهام مزبور اقدام نماید. در این حالت، قیمت معامله توسط سرمایه گذار شرط نشده ، بلكه كارگزار مختار است به بهای روز بازار، اقدام به خرید یا فروش نماید. بدیهی است كه كارگزار باید هنگام خرید، به پایین ترین بهای عرضه شده و هنگام فروش، به بالاترین بهای تقاضا شده توجه داشته باشد. همچنین مقتضی است كه كارگزار هنگام گرفتن سفارش از مشتری، اطلاعات مشورتی خود را در مورد سهام مورد معامله به آگاهی وی برساند.

معامله با قیمت معین

در این مورد سرمایه گذار با مراجعه به یك كارگزار، درخواست می كند سهام مشخصی را با بهای تعیین شده برای او بخرد یا بفروشد. همچنین سرمایه گذار می تواند حداقل قیمت برای فروش یا حداكثر قیمت برای خرید را مشخص كند.

معامله سهام به صورت همه یا هیچ

گاهی سرمایه گذار، درخواست می كند كه كارگزار همه سهم را یكجا معامله كند و اگر چنین چیزی مقدور نبود، اصلاً آن را انجام ندهد.

  معامله سهام تا زمان مشخص

یعنی كارگزار باید سهم را تا زمان مشخصی معامله كند و اگر نتوانست،‌درخواست خرید یا فروش خودبخود لغو می شود.

هر كارگزار پس از خرید سهام مورد نظر برای مشتری،‌یك نسخه از اعلامیه خرید را كه حاوی اطلاعات مربوط به تعداد سهام خریداری شده،‌قیمت واحد هر سهم و هزینه های متعلقه (حق كارگزاری، مالیات و كارمزد توسعه بورس) است به مشتری خواهد داد.

هر كارگزار پس از فروش سهام مورد نظر نیز یك نسخه از اعلامیه فروش را كه حاوی اطلاعات مربوط به تعداد سهام فروخته شده قیمت واحد سهم فروش رفته و هزینه های متعقله (حق كارگزاری، مالیات و كارمزد توسعه بورس) است به مشتری خواهد داد.

تابلوی قیمت سهام

در تالار بورس قیمت سهم مورد معامله ، بلافاصله در تابلوی بورس منعكس می گردد. این امر به خریداران و فروشندگان سهام امكان می دهد تا از آخرین وضعیت معاملات سهام اطلاع پیدا كنند. اطلاعات مربوط به معاملات، در پایان هر روز توسط بورس اوراق بهادار تهران منتشر می شود كه در رسانه اهی گروهی نیز منعكس می گردد.

ورقه سهم

پس از خرید سهام مورد نظر،‌مشخصات خریدار به عنوان سهامدار جدید به شركت اعلام می شود و دفتر سهام شركت نام او را به عنوان سهامدار جدید ثبت می كند. نشانة‌مالكیت، ورقه سهمی است (نمونه روبرو) كه شركت به نام سهامدار صادر می كند و تحویل می گردد. البته تمهیداتی اندیشیده شده تا سهام شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار،‌سپرده شود و سرمایه گذاران بتوانند با اعلامیه خرید سهام به معامله سهام خود اقدام كنند ونیازی به دست به دست شدن اصل ورقه سهام نباشد.

پذیرش شركت ها در بورس و مزایای آن

تمامی شركتها در بدو ورود به بورس،‌توسط كارشناسان سازمان مورد مداقه و بررسی های عمیق قرار می گیرند ودر چندین نوبت، بازدیدهایی از عملیات تولیدی و خدماتی شركت و سیستم مالی آن انجام می گردد. برای پذیرش سهام شركتها، مواردی از قبیل سابقه، سرمایه، تعداد سهامداران،‌وضعیت مالكیت، سودآوری، نسبت حقوق صاحبان سهام به كل دارایی ها و اساسنامه شركت مد نظر قرار می گیرند. برای انتقال سهام شركت ها به تالار فرعی یا تابلوهای اول و دوم تالار اصلی، علاوه بر برخی موارد بالا، میزان فعالیت در بورس، حجم داد و ستد، گردش سهام ، تعداد سهامداران، شفافیت اطلاعاتی و عملكرد شركت مورد بررسی دبیر كل یا هیأت پذیرش قرار می گیرد.

مواردی از قبیل زیان دهی،‌عدم رعایت سیاست افشای اطلاعات، مطلوب نبودن میزان فعالیت و حجم داد و ستد و گردش سهام و عدم عرضه سهام به سهامداران جزء ،‌با تشخیص دبیر كل سازمان بورس و تصویب شورای بورس،‌منجر به افول شركت از تابلوی یكم اصلی به تابلوی دوم اصلی و تابلوی فرعی و نهایتاً حذف نام شركت از تابلو فرعی خواهد شد.

بورس اوراق بهادار با توجه به ماهیت اصلی خود بعنوان یك بازار سازمان یافته، می تواند در پیشبرد اهداف اقتصادی كشور تأثیری بسزا داشته باشد. زیرا می تواند از یك سو نقدینگی آزاد و پس اندازهای كوچك و غیرمولد جامعه را جذب نموده و از سوی دیگر منابع جذب شده را به بخشهای مولد اقتصادی تزریق نماید و در جریان انتقال نقدینگی، همچون اهرمی كارآمد كشور را تا نیل به اهداف توسعه اقتصادی یاری دهد. با توجه به این مطلب ، سه بخش عمده در بازار بورس و كارایی آن دخیل هستند:

دولت ها :‌از طریق تدوین سیاست های اقتصادی، نظارتی و خصوصی سازی

شركت ها : در قالب شركتهای پذیرفته شده در بورس و عملكرد آنها

مردم: در قالب سرمایه گذاران

بورس اوراق بهادار تهران برای رونق بازار سرمایه و معاملات تالارهای اصلی و فرعی،‌مزایایی برای شركتهای عضو بورس تأمین می نماید:

تأمین نقدینگی:

اساسی ترین مزیت پذیرش سهام شركتها در بورس اوراق بهادار، تأمین نقدینگی از طریق عرضه سهام می باشد. مزیت فوق این امكان را برای سهامداران پدید می آورد كه در صورتی كه تمایل به خروج سرمایه خود از شرك موردنظر را دارند، تمام یا بخشی از سهام خود را در بازار بورس به عموم عرضه نمایند.

معافیتهای مالیاتی:

شركتهای معالیاتی:

شركتهای پذیرفته شده در بورس به استناد مفاد ماده 143 قانون مالیاتهای مستقیم، ملزم به پرداخت 5/22% مالیات به عوض 25% مالیات بر درآمد شركتهای غیر بورسی هستند.

تسهیلات بانكی:

بر اساس مصوبه مهرماه 1379 شورای پول و اعتبار بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، سقف تسهیلات بانكی برای شركتهای پذیرفته شده در بورس، به میزان 50 درصد افزایش می یابد.

سهولت نقل و انتقال:

نقل و انتقال سهام شركت های پذیرفته شده در بورس بسیار آسان می باشد. در نقل و انتقال سهام شركتهای سهامی خارج از بورس، دو معضل بزرگ وجود دارد. یكی در خصوص تعیین قیمت منصفانه و دیگری شناسایی مشتریان بالقوه در صورتی كه شركتهای بورسی با هیچ یك از مشكلات فوق الذكر مواجه نمی باشند. در ضمن، شركتهای پذیرفته شده در بورس از اعتبار بیشتری برخوردار بوده و شفافیت اطلاعاتی بیشتری دارند. چرا كه نهادهای كنترلی مرتباً بر روی میزان فعالیت ها و سودآوری و نحوه گزارش دهی آنها نظارت دارند.

درجه اعتبار

همان طور كه ذكر شد، شركتهای پذیرفته شده در بورس از اعتبار و ارزش بالاتری نسبت به سایر شركتهای مشابه برخوردار می باشند. چنانچه سهام این شركتها بعنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات سیستم بانكی قابل استفاده می باشد.

افزایش كارآیی

نظر به اینكه شركت های پذیرفته شده در بورس، مكلف به ارائه گزارش های ادواری به بورس می باشند، دارای شفافیت كامل اطلاعاتی می شوند و مضافاً سیستم و نظامهای عملیاتی آنها مرتباً به روز و كامل می شود. افزون بر این، چون سهام آنها در كنار سهام شركت های زیادی من جمله شركت های رقیب قرار گرفته و مورد معامله قرار می گیرد، لذا میزان كارایی و سودآوری شركت همواره مورد توجه واقع شده و رقابت مثبتی در میان شركت ها ایجاد می شود.

نتیجه گیری

چه كسانی از بورس سهام بهره مند می شوند؟

همانطوری كه قبلا گفته شد، بورس سهام یك بازار سازمان یافته و متشكلی است كه در آن سهام بصورت نقدی یا آتی مورد داد و ستد قرار گرفته، بورس سهام بر صحت انجام معاملات نظارت نموده و اجرای قراردادها را تضمین می كند. بنابراین،‌همانند بازارهای دیگر، ورود تمامی افراد، گروهها و نهادهای جامعه در آن بلامانع بوده و تمام افراد می توانند وارد بازار شوند و از آن منتفع گردند. از آنجا كه ورود تمامی افراد و نهادها به بازار بورس مبتنی بر انگیزه و هدفی می باشد،‌می توان تمامی شركت كنندگان بازار را براساس اهداف و انگیزه ورود به بازار، دسته بندی نمود.

گروهی به دنبال فرار از ریسك قیمت و رفع نگرانی های ناشی از نوسانات قیمتی وارد این بازار خواهند شد. تولیدكنندگان محصولات كشاورزی، فلزات و نظایر آن و مصرف كنندگان اصلی این محصولات عمدتاً در این گروه قرار می گیرند. گروهی دیگر در پی سود وارد این بازار می شوند. آنها با قبول ریسك موجود در بازار، به سود بیشتر كه عمدتاً ناشی از تغییر قیمت هاست،‌دست می یابند. سوداگران ، دلالان ،‌سلف خران، واسطه ها ، تجار و سایر افراد در این گروه قرار می گیرند. به عنوان نمونه ذیلاً هر یك از گروههای فوق الذكر در بورس كالایی مانند بورس محصولات كشاورزی مورد بررسی قرار می گیرد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment