دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد سهام – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

نقدشوندگی

نقدشوندگی كالا به معنای امكان فروش سریع آن،‌بدون نیاز به كاهش قابل توجه قیمت است. هر قدر سهامی را بتوان سریع تر و با هزینه كمتری به فروش رساند، نقدشوندگی آن بیشتر است. اوراق بهاداری كه به طور روزانه و به دفعات مكرر معامله می شوند، نسبت به اوراق بهاداری كه به طور محدود و یا دفعات كم معامله می گردند، نقدشوندگی بیشتری دارند. فهرست پنجاه شركت فعالتر بورس كه هر سه ماه یكبار منتشر می شود، راهنمای مناسبی برای انتخاب سهامی است كه از گردش خوبی برخوردارند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

سهام در دست عموم

نقد شوندگی یك ورقه سهم تا حدودی به تعداد سهام در دست عموم نیز بستگی دارد. هر چه تعداد سهامی كه در دست مردم قرار دارد بیشتر باشد، حجم و سرعت گردش معاملات افزایش یافته و قیمت منصفانه و معقولتری برای آن سهم تثبیت می شود. برعكس ، هر چه تعداد سهام در دست مردم كمتر باشد،‌ اغلب ركود بیشتری بر معاملات آن سهم حاكم شده و در صورت معامله، گاهی قیمتها شكل یك طرفه (صعودی یا نزولی) به خود می گیرد.

تركیب سهامداران

یكی دیگر از معیارهای مطلوبیت یك سهم، تركیب سهامداران آن است و تركیب سهامداران كه تركیب هیأت مدیره از آن نتیجه می گردد، می تواند به نفع سهامداران جزء یا عمده باشد.

روند قیمت سهام در گذشته

سهام شركتها نیز مثل دیگر عوامل ،‌به تدریج برای عموم شناخته می شوند و كم كم دارای حسن شهرت (و بعضاً سوء شهرت) می گردند. تأثیر تمامی اخبار داخلی و خارجی شركت روی قیمت سهام آن، باعث می شود هنگام خرید سهم، روند قیمت آن در گذشته مورد توجه و مداقه قرار گیرد.

سود سهام پرداختی و روند آتی آن

شاید مهمترین عامل برتری یك سهم، سودآوری آن باشد. با توجه به اینكه تعداد سهام منتشره از سوی شركتها با هم متفاوت است،‌ سودآوری یك سهم را به صورت سود هر سهم یا EPS می سنجند. با توجه به اینكه ارزش اسمی سهام كلیه شركتهای پذیرفته شده در بورس تهران 1000 ریالی بوده، ولی قیمت بازار انواع سهام متفاوت باشد، برای مقایسه سودآوری شركتها با یكدیگر، رقم سود نسبت به قیمت بازار تحت عنوان نسبت بازدهی یا E/P سنجیده می شود. این نسبت، بازده جاری سهام را نشان داده و در شرایط تساوی سایر عوامل، هر چه این نسبت بالاتر باشد، سهام از موقعیت بهتری برخوردار خواهد بود. خاطر نشان می شود كه سهامداران در خرید سهام می توانند از نسبت قیمت بر درآمد تحت عنوان P/E نیز استفاده كنند كه این نسبت بر اساس مرتبه بیان می شود و هر چه رقم آن كمتر باشد بازدهی سهم بیشتر خواهد بود. یكی دیگر از عواملی كه در مورد قیمت سهام باید مورد توجه قرار گیرد، این است كه سود متعلقه به سهام، در گذشته چقدر بوده است و روند آتی آن فزاینده است یا كاهنده.

مجموع سود خالص بعد از كسر مالیات = سود هر سهم
تعداد سهام منتشره شركت

استناد به سود هر سهم در یك سال،‌مبنای صحیحی برای ارزیابی سهام نیست. چرا كه ممكن است سود سال بعد بسیار بیشتر یا كمتر از آن باشد. معیار مهم دیگری كه به هنگام استفاده از نسبت بازده جاری سهام باید مورد نظر قرار داد،‌ثبات نسبی سودآوری هر سهم است. هر چه میزان انحراف سودآوری سالهای گذشته و یا سودهای احتمالی آینده نسبت به میانگین سود یا سود مورد نظر بیشتر باشد،‌ریسك بیشتر خواهد بود.

قیمت بازار = سود هر سهم
سود هر سهم
سود هر سهم = E/P
قیمت بازار

نسبت سود تقسیمی هر سهم، از تقسیم سود نقدی هر سهم به سود هر سهم به دست می آید. در عمل به دلیل جو حاكم بر بازار به ویژه از طرف كسانی كه به درآمد سهام اتكا دارند، سهام شركتهایی كه سود بیشتری را تقسیم می كنند، از استقبال بیشتری برخوردارند. از طرفی طبق ماده 240 قانون تجارت،‌از زمان تصویب توزیع سود توسط مجمع عمومی عادی سالیانه شركت، این سود باید حداكثر ظرف 8 ماه به سهامداران پرداخت گردد. در مقایسه ،‌هر چه سود نقدی سهام سریع تر توزیع شود،‌برای سهامداران مفیدتر است. چرا كه اولاً مشمول تورم و كاهش ارزش پول نمی شود و ثانیاً سهامدار می توند وجوه خود را مجدداً سرمایه گذاری كرده و از بابت آن بازده به دست آورد.

DPS = سود نقدی هر سهم = نسبت سود تقسیمی
EPS سود هر سهم

بازار مواد اولیه و محصول شركت

بازار عرضه محصولات شركت و نیز مواد اولیه ای كه شركت استفاده می كند، وضعیت آنها در كشور، منطقه و جهان و نیز آینده این بازارها، وضعیت رقبا و شرایط تكنولوژی و فن آوری مربوط به خدمات و تولیدات شركت، همگی بطور مستقیم و غیرمستقیم بر تولید و فروش، سودآوری و در نهایت قیمت سهام آن شركت اثر میگذارد. این تأثیر اغلب بصورت بلندمدت و ماندگار است. بنابراین در مطالعه برای سرمایه گذاری های بلند مدت كه سهام و اوراق بهادار از آن نوع هستند، مطالعه و آگاهی از این پارامترها ضروری است.

از طرفی، هر چه شركتها از ماشین آلات جدید با تكنولوژی پیشرفته تر استفاده كنند،‌در امر تولید موفق تر هستند و هزینه های تولید آنها به مراتب پایین تر است. شركتهایی كه عمر ماشین آلات آنها به پایان رسیده یا آن كه استهلاك بالایی دارند، ممكن است در طول سال به دلیل خرابی دستگاهها ،‌وقفه زمانی در تولید داشته باشند و نتوانند به تعهدا خودعمل كنند.

دید كلان اقتصادی و سیاسی

سیاست های كلان اقتصادی دولت در حمایت از صنایع خاص،‌وضع مقررات خاص گمركی یا بانكی،‌نرخ تورم، نرخ بهره بانكی و حتی اوضاع و شرایط سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان می تواند در كل بازار بورس و سهام شركتها اثرگذار باشد. با توجه به شرایط اقتصادی كشور و خط مشی اعمال شده توسط دست اندركاران اقتصادی، می توان شاهد تأثیرات مختلفی بر روی صنایع گوناگون بود. دامنه این عوامل بسیار متنوع است و طیف گسترده ای را در بر می گیرد. عواملی مانند نرخ تورم، بیكاری، اشتغال، سبد هزینه خانوار، توزیع درآمد و … و همچنین عوامل سیاسی اجتماعی مانند بروز تنشها و رخدادهای مهم می تواند به نوبه خود بر اوضاع عمومی بازار سهام مؤثر باشد.

مدیریت شركت

حسن شهرت و اعتبار و سوابق درخشان مدیران شركت، این كه مدیران خود به چه میزانی در شركت سهیم اند و پرسش هایی نظیر آن، برای تصمیم گیری بسیار راه گشا است. مدیران خبره، كارآمد و خوش نام می توانند شركت كوچك و ضعیفی را به یك شركت بزرگ و پیشرو تبدیل كنند و البته بالعكس.

انتشار مستمر اطلاعات

در صورتی كه شركتها در ارایه اطلاعات شفاف مالی و یا هر گونه اخبار در زمینه وضعیت شركت به سهامداران، نهایت تلاش را نمایند، سهامداران با داشتن اطلاعات كافی می تواند اقدام به خرید و فروش سهام نمایند. بنابراین شركتهایی كه اطلاعات خود را با دقت و سرعت لازم منتشر می كنند،‌با عمق و دقت بیشتری می توان در مورد سرمایه ذاری در آنها مطالعه نمود.

ارزش ویژه هر سهم

ارزش ویژه هر سهم از نسبت حقوق صاحبان سهام (سرمایه + اندوخته طرح و توسعه + اندوخته احتیاطی + سود انباشته ) به تعداد سهام منتشره به دست می آید و در مقایسه با ارزش اسمی هر سهم سنجیده می شود. هر چه فاصله ارزش ویژه هر سهم با قیمت اسمی سهام بیشتر باشد، سهام آن شركت از موقعیت و استحكام بالاتری برخوردار است.

وضعیت مالی شركت

سیاست تأمین مالی كه شامل بدهیها و حقوق صاحبان سهام است،‌تأثیر بسزایی در عملكرد و سودآوری یك شركت دارد. هر چه بدهی بیشتر باشد، به خاطر خاصیت اهرمی بدهی ، سودآوری نیز بالاتر خواهد بود، ولی خطر ناتوانی شركت در ایفای تعهداتش و در نتیجه ریسك سهام آن شركت را نباید نادیده گرفت. در یك بازار بورس كارا، قیمت سهام هر شركت، كلیه اخبار و اطلاعات مربوط به سهم را در خود منعكس می نماید. از جمله این اطلاعات،‌وضعیت دارایی ها، بدهی ها ، حقوق صاحبان سهام و سود و زیان شركت است. سندی كه در آن این اطلاعات درج می شود، صورتهای مالی نامیده می شود. صورت های ترازنامه، سود و زیان، سود و زیان انباشته، جریان وجوه نقد و یادداشت های پیوست صورت های مالی وضعیت كلی مالی هر شركت را نشان می دهند.

در صورت ترازنامه شركت، مجموع ارزش اقلام طرف دارایی ها باید جوابگوی مجموع بدهی های شركت و حقوق صاحبان سهام باشد. به عبارت دیگر،‌دو طرف ترازنامه باید تراز باشد. صورت حساب سود و زیان شركت نیز نشان دهنده سود یا زیان شركت با توجه به فروش محصولات و كسر كلیه هزینه ها می باشد. به این ترتیب كه بهای تمام شده تولیدات یا خدمات و كلیه مخارج شركت به ترتیب از مجموعه درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی شركت كسر شده و سود خالص شركت به دست می آید. سود خالص شركت كه از آن زیان سالهای مالی قبل و اندوخته قانونی (5% سود خالص هر سال) و سایر اندوخته های اختیاری كسر شده باشند، به علاوه سود قابل تقسیم سالهای قبل كه تقسیم نشده است، سود قابل تخصیص را نشان می دهد. با تقسیم آن بر تعداد سهام، درآمد هر سهم حاصل می شود.

شاخص های بازار سهام

متداول ترین نقطه شروع برای سرمایه گذاران در موقع خرید سهام، بررسی روند تغییرات قیمت سهام می باشد. قیمت ها تحت تأثیر دو نوع عامل می باشند. عوامل نوع یكم تنها بر خود سهم اثر دارند. اما نوع دوم عوامل ، با تأثیر در كل بازار، بطور غیرمستقیم بر سهم اثر می گذارند. برای شناسایی عوامل نوع دوم و آشنایی با روند حركت كل بازار، پارامترهایی به نام شاخص معرفی می گردد تا با رجوع به آنها ، سهامداران و علاقمندان به بازار بورس، نگرشی كلی نسبت به بازار و وضعیت آن بدست آورند. سابقه دارترین و مطرح ترین شاخص در بورس تهران، شاخص قیمت است.

شاخص قیمت سهام كاربرد وسیعی هم از دید سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در سهام خاص و هم به عنوان یك شاخص اقتصادی از دید اقتصاد كلان جامعه دارد. این شاخص میانگین وزنی نسبت های قیمتی سهام است با وزنی برابر ارزش بازار آنها در زمان پایه.

k × ارزش بازار جاری شركتهای پذیرفته شده در بورس = شاخص
ارزش بازار پایه شركتهای پذیرفته شده در بورس بتاریخ 1/1/1369

عدد مبنای شاخص كل قیمت سهام در تاریخ یكم فروردین 1369 برابر 100 در نظر گرفته شده است و بنام تپیكس (TEPIX) شناخته شده كه علامت اختصاری (TEHRAN PRICE INDEX) می باشد.

شاخص قیمت و بازده نقدی (TEDPIX) :

شاخص مهم دیگر بورس اوراق بهادار شاخص قیمت و بازده نقدی است . این شاخص برآیند حركت های قیمتی و بازده نقدی سهام در بورس اوراق بهادار تهران است كه می تواند بازده كل سرمایه گذاری را بر روی اوراق سهام در طی یك دوره معین نشان دهد. روش محاسبه این شاخص همانند شاخص قیمت سهام است، با این تفاوت كه ارزش آن نسبت به ارزش سود نقدی تخصیص یافته به هر سهم تعدیل می شود.

انواع شاخص های معتبر در بورس اوراق بهادار به شرح زیر می باشد:


شاخصهای اصلی:

1- شاخص كل قیمت سهام (TEPIX)

2- شاخص قیمت و بازده (TEDPIX)

3- شاخص بازده نقدی (TEDIX)

 

شاخصهای قیمتی فرعی:

1- شاخص مالی

2- شاخص مالی

3- شاخص صنعت

4- شاخص رشته های تولیدی و صنعتی به تفكیك صنعت

5- شاخص هر شركت

اطلاع رسانی

برای اینكه سهامداران بتوانند اطلاعات مورد نیازشان را در مورد بازار و فاكتورهایی كه برای تصمیم گیری لازم است به دست آورند، راههای گوناگونی وجود دارد. این راهها هر یك اطلاعاتی را در محدوده های زمانی خاص در دسترس دست اندركاران بازار سرمایه قرار می دهند. با توجه به اینكه سرعت دستیابی اطلاعات به منظور اقدام كردن برای خرید یا فروش سهم ، عامل بسیار مهمی در این امر می باشد، اینكه كدام یك از این منابع، اطلاعات را سریعتر و گسترده تر در اختیار علاقمندان قرار می دهند، بسیار مهم می باشد. بعضی از این روشها ، صرفاً وظیفه تحلیل اطلاعات گذشته یا آوردن مجموعه وسیعی از اطلاعات و سوابق شركتها را بر عهده دارند كه كاربرد آنها در مقایسه با عملكرد دوره های مختلف یا تحلیل های تجمعی و پیدا كردن دید كلی از بازار، صنعت یا شركت می باشد. بعضی به طور خاص، روی اطلاعات لحظه ای شركتها كار می كنند. گروهی هم اخبار بورس و گروهی دیگر قوانین مربوطه را به اطلاع دست اندركاران بازار سرمایه می رسانند. لیست بعضی از راههای كسب اطلاعات و اخبار بازار بورس در زیر آمده است:

1- نشریات و اطلاعیه های بورس:

سالنامه، فصلنامه، ماهنامه، مجله هفتگی بورس،‌مقاله های تحقیقاتی،‌اسناد و اطلاعیه های بورسی و آمار معاملات روزانه بورس، گزارش های ویژه معاملاتی ، روزنامه های كثیرالانتشار اقتصادی

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment