دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد سهام – قسمت سوم

دانلود پایان نامه

سابقه بورس در ایران

فكر اصلی ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران،‌به سال 1315 بر می گردد. در این سال یك كارشناس هلندی و یك كارشناس بلژیكی به منظور بررسی و اقدام در مورد تهیه و تنظیم مقررات قانونی ناظر بر فعالیت بورس اوراق بهادار،‌به ایران آمدند. اما مطالعات آن دو با آغاز جنگ جهانی دوم متوقف گردید. پس از كودتای 28 مرداد 1332 ، مجدداً در سال 1333، مأموریت تشكیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، بانك مركزی و وزارت بازرگانی وقت محول گردید. این گروه پس از دوازده سال تحقیق و بررسی در سال 1345 ،‌قانون و مقررات تشكیل بورس اوراق بهادار تهران را تهیه و لایحه مربوط را به مجلس شورای ملی ارسال داشتند. این لایحه در اردیبهشت ماه سال 1345 تصویب شد. اما به دلیل عدم آمادگی محافل صنعتی و بازرگانی، بورس تهران با ورود سهام بانك صنعت و معدن و نفت پارس،‌بهمن ماه سال 1346، فعالیت خود را آغاز نمود.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

متعاقب آن سهام اوراق قرضه دولتی،‌اسناد خزانه و اوراق قرضه سازمان گسترش مالكیت صنعتی و اوراق قرضه عباس آباد به بورس راه یافتند. طی 11 سال فعالیت بورس قبل از انقلاب اسلامی، تعداد شركتها، بانكها و شركتهای بیمه پذیرفته شده در بورس از 6 بنگاه اقتصادی با سرمایه 6/2 میلیارد ریال به بیش از 230 میلیارد ریال در سال 1357 افزایش یافت. همچنین ارزش مبادلات در بورس از 15 میلیون ریال به بیش از 150 میلیارد ریال در سال 1357 افزایش یافت. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با تحولات پیش آمده از جمله تصویب لایحه قانون اداره امور بانك ها در 14/3 / 1358 ، ملی شدن شركت های بیمه و تصویب قانون حفاظت و توسعه صنایع و در نتیجه ادغام و تملك بانك ها و شركت های بیمه و تملك بسیاری از بنگاههای اقتصادی توسط دولت، تعداد شركتهای پذیرفته شده در بورس از 105 شركت در سال 1357 به 56 شركت تقلیل یافت. دوره فترت بورس كه از سال مزبور آغاز گردیده بود تا سال 1367 ادامه یافت.

از سال 1368 و در چهارچوب برنامه پنج ساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، تجدید فعالیت بورس به عنوان پیش زمینه اجرای خصوصی سازی، جذب و گردآوری پس اندازها و هدایت آن در جهت سرمایه گذاری آغاز گردید. فعالیت های انجام شده در این راستا را می توان به طور خلاصه به شرح زیر بیان نمود:

1- تلاش برای شفافیت بیشتر در بازار از طریق ایجاد بسترهای قانونی

2- گسترش جغرافیایی بازار وایجاد بورس های منطقه ای ،‌در مرحله اول در 5 استان كشور و در مراحل بعد باقی مراكز استانها

3- گسترش و بهبود كیفی بازار و ایجاد تنوع در ابزارهای مالی مورد داد و ستد در بازار

4- تفكی معاملات سهام شركت ها به تالارهای یكم و دوم اصلی و فرعی به منظور شفافیت بیشتر و برقراری انضباط مالی بیشتر شركت ها.

5- علاوه بر اقدامات انجام شده در جهت توسعه و رونق بورس سهام، مطالعات و مقدمات اجرایی در جهت ایجاد بورس فلزات و كشاروزی

طی سالهای پس از تجدید حیات بورس تا كنون، فعالیت بورس فراز و نشیب های متعددی از جمله ركود سالهای 3-1371 و 8-1375 و افت و خیزهای ی ناشی از بحران های سیاسی مربوط به جنگ افغانستان و عراق را تجربه نموده است. لیكن سیر صعودی تمامی نماگرهای بورس حاكی از گسترش هر چه بیشتر نقش این نهاد در جذب نقدینگی و تجهیز سرمایه، تسهیل امر خصوصی سازی و كاهش نقش تصدی گری دولت و تشویق و انگیزش بخش خصوصی به مشاركت در فعالیت های اقتصادی و حركت در جهت ایجاد بازار سرمایه كارا می باشد. در این خصوص اطلاعات مربوط به برخی نماگرهای بازار بورس در زیر ارائه گردیده است:

اركان بورس

نهادهای قانونی و نظارتی فعال در سازمان بورس اوراق بهادار تهران، شامل شورای بورس، هیأت پذیرش اوراق بهادار،‌سازمان كارگزاران بورس و هیأت داوری بورس می باشد.

شورای بورس

شورای بورس بالاترین ركن اتخاذ تصمیم در مورد بورس است و وظیفه اصلی آن تصویب مقررات و آیین نامه های لازم برای فعالیت بورس و نظارت بر اجرای صحیح این مقررات و آیین نامه هاست. اعضای شورای بورس به ترتیب زیر می باشند:

1- دادستان كل كشور یا معاون او

2- رئیس كل بانك مركزی یا قائم مقام او (ریاست شورای بورس)

3- معاون وزارت امور اقتصادی و دارایی

4- خزانه دار كل

5- رئیس اطاق بازرگانی و صنایع و معادن

6- رئیس هیأت مدیره بورس

7- سه نفر شخصیت مالی و اقتصادی به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیأت وزیران

هیأت پذیرش اوراق بهادار

این هیأت برای اخذ تصمیم نسبت به رد یا قبول اوراق بهادار در بورس و یا حذف آنها از بورس تشكیل می شود. هیأت پذیرش شامل اشخاص زیر می باشد:

1- رئیس هیأت مدیره بورس یا قائم مقام او

2- قائم مقام رئیس كل بانك مركزی

3- یك نفر كارشناس به نمایندگی از سوی اطاق بازرگانی و صنایع و معادن

4- دو نفر حسابدار خبره به انتخاب شورای بورس

سازمان كارگزاران

سازمان كارگزاران ، سازمانی است با شخصیت حقوقی مستقل كه اداره امور بورس را به عهده دارد. سازمان كارگزاران بورس به وسیله هیأت مدیره ای به نام هیأت مدیره بورس اداره می شود. هیأت مدیره بورس مركب از هفت نفر برای مدت سه سال توسط مجمع سازمان كارگزاران انتخاب می شوند. هیأت مدیره بورس یك نفر خارج از اعضاء سازمان بورس را به عنوان دبیر كل سازمان برای مدت دو سال انتخاب می كند كه تصدی امور اجرایی هیأت مدیره را بر عهده دارد.

هیأت داوری بورس

این هیأت وظیفه دارد به اختلاف بین كارگزاران با یكدیگر و اختلاف بین فروشندگان یا خریداران یا كارگزاران كه از معاملات بورس ناشی شده باشد، رسیدگی نماید. هیأت داوری مركب از اشخاص زیر می باشد:

1- نماینده وزارت دادگستری (ریاست هیأت داوری بورس)

2- نماینده شورای بورس

3- نماینده اطاق بازرگانی و صنایع و معادن

مزایای سرمایه گذاری در بورس

راههای فراوانی برای سرمایه گذاری و كاركردن با سرمایه،‌پیش روی سرمایه داران قرار دارد كه هر كدام دارای مزایا و معایبی هستند. در سالهای اخیر بسیاری از صاحبان سرمایه به سوی سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار جذب شده اند. مواردی چند از مزایای سرمایه گذاری در بورس بر انواع دیگر سرمایه گذاری ها به شرح زیر است.

افزایش قیمت و سود

در بورس اوراق بهادار،‌صاحبان سرمایه می توانند با اتكا به قوانین و مقررات حاكم بر بازار بورس و شفافیت نسبی حاكم بر بازار، براساس اطلاعات سمی منتشر شده از شركتها، به خرید سهام آنها اقدام كنند و به این ترتیب، سرمایه خود را در چرخه فعالیت آن شركت سهیم نمایند. از این پس، سهمی از دارایی و اموال شركت در تملك سهامدار مذكور است (دارایی واقعی) و بعلاوه او از فعالیت و سودآوری شركت نیز بهره مند خواهد شد.

اگر سهام شركت انتخاب شده ، در وضعیتی به سر ببرد كه مثلا در اثر تولید محصول جدید،‌وضع رقبا یا اوضاع كلی صنعت مربوطه و اقتصاد كشور،‌افق روشنتری پیش رویش قرار گیرد، علاوه بر سودی كه از عملیات و فعالیت مستمرش نصیب سهامدار خواهد شد،‌با افزایش تقاضا روی سهم مزبور و بالا رفتن قیمت آن در بازار،‌سود و بازده مضاعفی به سهام تعلق می گیرد. در ضمن در اثر فعالیت،‌مقداری سود نصیب شركت می شود. در پایان هر سال مالی، مجمعی تشكیل می شود كه صاحبان سهام در آن حضور دارند و در مورد نحوه تقسیم سود و میزان آن تصمیم گیری می كنند. در پاره ای از موارد، مجمع صاحبان سهام تصمیم می گیرد كه بخشی از سود حاصله را تقسیم نكند و آن را به صورت اندوخته نگهدارد. در این صورت با وجود اینكه سود سهام توزیع شده كمتر است، ولی طبعاً افزایش ارزش سهام ناشی از نگهداری اندوخته ، جبران كاهش سود توزیع شده را خواهد نمود.

 

 

 

 

 

معافیت مالیاتی

سود حاصل از سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار در بسیاری از كشورها معاف از مالیات و یا مشمول تخفیف مالیاتی است. این امتیاز را از آن جهت قائل می شوند كه سرمایه ها حتی المقدور به بورس جلب و جذب شوند و منابع مالی نسبتاً بلندمدت در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد. در ایران،‌مبالغ حاصل از فروش سهام شركتها در تالار بورس،‌تنها مشمول نیم درصد مالیات است كه از فروشنده سهام اخذ می شود (در خارج از بورس،‌درآمد ناشی از معاملات سهام مشمول 25% مالیات نسبت به قیمت اسمی می گردد). از طرفی شركتهای پذیرفته شده در بورس نیز كه در تالار اصلی یا فرعی معامله شوند،‌مشمول 5/22% مالیات سالانه شركت هستند كه در مقایسه با 25% مالیات بر درآمد شركتهای خارج بورس،‌معافیت قابل توجهی است. برای صاحبان سرمایه،‌سرمایه گذاری در جایی كه سود فعالیت آن از معافیت مالیاتی برخوردار است، ‌ترجیح دارد.

حق رأی و اعمال مدیریت

صاحبان سهام شركتها به نسبت تعداد سهام دردست خود، در مجمع عمومی صاحبان سهام، حق رأی داشته و می توانند در انتخاب مدیران و تعیین خط مشی آینده شركت، مداخله و مشاركت داشته باشند. این امتیاز به صاحبان سپرده های بانكی داده نشده و سپرده گذاران در اداره امور بانكها دخالتی ندارند.

تنوع سرمایه گذاری ها

در بازار سرمایه مصطلح است كه می گویند تمام تخم مرغها را داخل یك سبد نچینید كسانی كه تمام سرمایه اشان در یك فعالیت اقتصادی به گردش درآمده،‌همیشه در معرض ریسك و خطر بیشتری هستند. زیرا در صورت پیش آمدن مشكلی برای آن واحد، تمامی سرمایه و مایملك آنها به خطر می افتد. تنوع اوراق بهاداری كه در بورس عرضه می شود، به شخص این امكان را می دهد كه سرمایه خود را بین سهام گوناگون و در صنایع مختلف توزیع كند.

اطمینان از محل سرمایه گذاری

شركت هایی كه سهامشان در بورس اوراق بهادار معامله می شود،‌باید شرایط و ضوابط تعیین شده توسط بورس را مراعات نمایند كه بعضی از شرایط یاد شده در بخش شرایط پذیرش شركتها در بورس آورده شده است. بدین جهت خریدار سهام، آسوده خاطر است كه سهامی كه در بورس معامله می شود، متعلق به شركت هایی است كه هنگام پذیرش مورد مطالعه دقیق قرار گرفته اند. در ضمن او با مطالعه دقیق روی تمامی اطلاعات منتشره و بررسی عملكرد شركت در مقایسه با رقبا و دیگر شركتها، اقدام به سرمایه گذاری می كند. در صورتی كه در خارج از بورس. سرمایه گذاری بدون اطلاعات و داده های قابل اعتماد، مانند تیری در تاریكی است.

حق تقدم

از آنجا كه سهامداران یك شركت، خواهان حفظ حقوق و موقعیت خود در شركت هستند،‌انتظار دارند در هنگام افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید از سوی شركت، نسبت به سایر خریداران اولویت داشته باشند. به همین دلیل، ابتدا شركت به سهامداران قبلی خود به نسبت سهامشان پیشنهاد استفاده از حق تقدم را می كند. آنها نیز در استفاده و یا صرف نظر كردن از این حق، مختار هستند.

انجام معاملات توسط كارگزاران

بورس اوراق بهادار دارای تعدادی كارگزار است كه خریدار برای خرید اوراق بهادار و فروشنده برای فروش آن اوراق باید به آنها مراجعه كند. كارگزار بورس،‌ فرد خبره ای است كه اوراق بهادار مختلف را به خوبی می شناسد و می تواند سرمایه گذار را هنگام خرید راهنمایی كند. فروشنده هم می تواند از مشاورت كارگزار،‌هنگام فروش اوراق خود سود ببرد. با وجود شرایط دشوار اخلاقی و تخصصی مربوط به پذیرش كارگزاران در بورس، رفتار كارگزاران علی الدوام توسط نهادهای نظارتی و قانونی بورس،‌بررسی می گردد.

جذب سرمایه ها به صنایع كارآمد

تمایل هر چه بیشتر صاحبان سرمایه برای افزایش سوددهی و كاهش ریسك لزوم مطالعه و تحقیق كافی و بررسی وضعیت صنایع و شركت ها را قبل از هر تصمیمی نشان می دهد. صاحبان سرمایه حداكثر تلاش خود را می كنند كه سرمایه های خود را به سوی شركتهایی هدایت كنند كه كارایی بهتری دارند و فعالیت آنها در ارتباط با صنایع شكوفاتر و سودآورتر باشد. همین امر باعث پیشرفت شركت هایی می شود كه فعالیت مناسبتر و مدیریت بهتری دارند و عاملی می گردد كه شركتها تشویق شوند تا برای جذب بیشتر سرمایه ها، بهتر كار كنند.

تسریع در روند سرمایه گذاری

سرمایه گذاران معمولاً برای نقد كردن دارایی های خود با بهترین قیمت،‌زمان زیادی را از دست می دهند. گاهی سرمایه گذار تصمیم می گیرد به سرعت سرمایه خود را از یك صنعت خارج كرده و در صنعت دیگری به كار اندازد، یا با توجه به تغییر شرایط، سهم شركتی به دیگری ترجیح پیدا می كند. در خارج از بورس،‌بازار منسجم و سریعی برای این تغییرات وجود ندارد. اما بورس این امكان را ایجاد می كند كه صاحبان سرمایه ، بتوانند به سرعت محل سرمایه های خود را تغییر دهند.

حفظ سرمایه از گزند تورم

تبدیل دارایی و ثروت به دارایی های مشهود، روشی است برای گریز از كاهش ارزش دارایی در اثر تورم. در این حالت تورم باعث افزایش قیمت دارایی و حفظ قدرت خرید می شود،‌اما با این كار فقط می توان سرمایه را حفظ كرد و در بازار متعادل، سودی به آن تعلق نگرفته و پیشرفتی نمی كند. اوراق مشاركت یا سپرده گذاری در بانكها نیز به علت اینكه مبتنی بر بدهی بانك، شركت یا دولت به صاحبان اوراق می باشند،‌تحت تأثیر تورم قرار می گیرند. از این رو بسیاری از متخصصان وكارشناسان، سرمایه گذاری مستقیم را توصیه می كنند.

انتخاب سهام و اوراق بهادار

هر گونه سرمایه گذاری اعم از اینكه در بورس اوراق بهادار صورت بگیرد و یا خارج از آن،‌مشمول درصدی ریسك است. حتی سرمایه گذاری نكردن و به كار نیانداختن وجوه نیز متضمن قبول اندكی مخاطره است. پرواضح است كه سرمایه گذاری های غیرمستقیمی مانند اوراق مشاركت و سپرده بانكی كه اعتبار دولتی و بانكی را به همراه دارند، دارای ریسك كمتری نسبت به سرمایه گذاری های مستقیم می باشند. مع هذا باید توجه داشت كه به دلیل مراقبت ویژه ای كه در پذیرش شركتها در بورس اوراق بهادار اعمال می شود از یك سود، و امكان مطالعه وضع مدیریت و صورتهای مالی شركت پذیرفته شده در بورس از سوی دیگر، ریسك سرمایه گذاری در بورس به نسبت سرمایه گذاری مستقیم در شركتهای غیربورسی به شدت كاهش می یابد.

هر سرمایه گذار با خرید سهام یا اوراق بهادار، با توجه به ریسك مورد نظر، انتظار بازده مطلوبی را دارد. پس مهمترین عواملی كه در تصمیم گیری برای خرید اوراق بهادار مؤثر است، بازده و ریسك آن در مقایسه با سایر فرصتهای سرمایه گذاری است. به عبارتی دیگر، هدف سرمایه گذار منطقی این است كه از میان اوراق بهادار،‌ورقه بهاداری را انتخاب كند كه از یك سو در صورت داشتن ریسك مساوی نسبت به سایر اوراق،‌بیشتری بازدهی را داشته باشد و از سوی دیگر در صورت داشتن بازده مساوی نسبت به سایر اوراق، حداقل ریسك را داشته باشد. البته در مدیریت پیشرفته پورتفوی دارایی ها،‌گاهی لازم می آید برای تعدیل ریسك و بازده كل مجموعه، سهام یا دارایی با ریسك بالا و بازده كم نیز در سبد دارایی ها وارد شود.

نكاتی كه در انتخاب سهام مورد توجه قرار می گیرند، به صورتی عام هستند و درجات اهمیت این پارامترها برای افراد مختلف، متفاوت است. با توجه به موارد یاد شده، برخی نكات كه می تواند در انتخاب یك سهم از میان اوراق سهام موجود، مؤثر باشند به قرار زیر است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment