دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد سهام – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

از آنجا كه بانكها اغلب میزان سودی را به عنوان علی الحساب یا قطعی برای سپرده ها پیش بینی می كنند،‌میزان ریسك سرمایه گذاری در آنها پایین است. پس نمی توان بازده بالایی را از آنها انتظار داشت. از طرفی كسر هزینه های بانك از سود ناخالص سرمایه گذاری ها نیز مقداری از بازدهی بانكها را می كاهد. از این رو برای هر شخص سرمایه گذار مناسب تر است كه در صورت آشنایی با بنگاههای سرمایه پذیر و آشنایی با بازارهای سرمایه ، پول خود را مستقیماً در فعالیت های اقتصادی سرمایه گذاری نماید.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

انواع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری عبارت است از تبدیل وجوه مالی به یك یا چند دارایی با ریسك و بازده متناسب كه برای مدتی در زمان آینده نگهداری می شود. واژه سرمایه گذاری می تواند دامنه وسیعی از فعالیت ها را شامل شود. كسی كه مشغول تحصیل است به نوعی برای آینده خویش سرمایه گذاری می كند، بیمه كردن دارایی ها با بیمه عمر نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. خرید دارایی های ثابت یا اوراق بهادار هم انواع مهمی از سرمایه گذاری هستند.

سرمایه گذاری راهی برای كسب سود و در نتیجه حفظ و افزایش پول و ثروت می باشد. نگهداری وجه نقد بدون به گردش و فعالیت انداختن آن، دارای هزینه هایی است كه یكی از آنها، فرصت از دست رفته می باشد كه معادل است با از دست دادن سودی كه اگر با سرمایه كار می شد، به دست می آمد. انگیزه مهم دیگر سرمایه گذاری ، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در سطوح كلان و ملی است.

همانطور كه در مباحث قبل گفته شد، واژه سرمایه گذاری می تواند دامنه وسیعی از فعالیتها را شامل شود. جدول زیر انواع مختلفی از حوزه های مستعد سرمایه گذاری را نشان می دهد كه یك سرمایه گذار بسته به شرایط محیطی و اهدافی كه در ذهن دارد، مجموعه سرمایه گذاری های خود را از این بین انتخاب می كند.

ریسك و بازده

اصل ثابتی در فرهنگ سرمایه گذاری وجود دارد و آن اینكه سرمایه از ریسك و خطر گریزان است و به سوی بازده و سود تمایل دارد. این چنین است كه سرمایه گذاران از ورود سرمایه شان به جایی كه خطر و ریسك وجوددارد یا افق نامشخصی در برابر سود و اصل سرمایه شان هست، امتناع می كنند. اما آیا می توان جایی را برای سرمایه گذاری یافت كه ریسك نداشته باشد؟

ریسك و خطر از دست دادن اصل و فرع سرمایه در همه جا هست، بعضی سرمایه گذاری ها پرخطرترند و بعضی كم خطرتر. سرمایه گذار با توجه به میزان خطر و ریسك سرمایه گذاری، انتظار سود و بازده متناسبی دارد. اگر سرمایه اش را در جای كم خطرتری به فعالیت می اندازد، باید از صاحب سرمایه ای كه خطرپذیر بوده و پول خود را در فعالیت پر ریسك بكار می اندازد، انتظار بازده كمتری را داشته باشد.

افراد در تجزیه و تحلیل هایی كه انجام می دهند در نهایت امید دارند كه با توجه به ریسك سرمایه گذاری، بازده متناسب با آن را به دست آورند. هر پروژه سرمایه گذاری باید برای رسیدن به اهداف مورد نظر، این فرآیند را طی كند. یك سرمایه گذاری منسجم مستلزم تجزیه و تحلیل اهداف و شرایط موجود و سپس تصمیم گیری در خصوص نحوه انجام آن می باشد. در نظر گرفتن این موضوع می تواند از بسیاری از خسارت ها جلوگیری كرده و باعث بیشتر شدن بازده سرمایه گذاری شود. در شرایط تعادل بازار، بازده بالا همواره ریسك بالاتری را نیز به دنبال خواهد داشت. این موضوع موجب می شود كه همواره تصمیم گیری جهت سرمایه گذاری براساس روابط میان ریسك و بازده صورت گیرد و یك سرمایه گذار همواره دو فاكتور ریسك و بازده را در تجزیه و تحلیل و مدیریت سبد سرمایه گذاریهای خود مورد نظر قرار دهد. میزان سود (زیان) جاری یك سرمایه گذاری به اضافه افزایش (كاهش) ارزش اصل دارایی را بازده گویند كه معمولاً نسبت به قیمت تمام شده ابتدای سرمایه گذاری انجام شده محاسبه و به درصد بیان می شود: ذیلاً مقایسه بازدهی یك دلار سرمایه گذاری در سال 1800 میلادی و نمودار تغییرات آن تا سال 2000 ارائه شده است. ارزش یك دلار مذكور در سال 2000 برای سهام 47/7 میلیون دلار، اوراق قرضه 744،10 دلار، طلا 11 دلار و كالای كشاورزی 13 دلار بوده است.

برای ریسك نیز تعاریف متعددی وجود دارد. از جمله اینكه ریسك میزان اختلاف بازده واقعی از بازده مورد انتظار می باشد. سرمایه گذاری در هر حوزه اقتصادی، میزان مشخصی از بازده را مورد انتظار قرار می دهد. احتمال تغییر این میزان بازده و دامنه احتمالی تغییرات بازده در سرمایه گذاری مورد نظر، ریسك و خطر آن نامیده می شود. با توجه به این تعریف می توان گفت كه ریسك اوراق مشاركت دولتی با سود و سررسید معین بسیار پایین می باشد. چون احتمال كمی وجود دارد كه دولت نسبت به بازخرید اوراق و انجام تعهدات خود ناتوان باشد. اما آیا انتخاب یك سرمایه گذاری با ریسك پایین بهترین انتخاب است؟

پاسخ این پرسش به روحیات افراد بستگی دارد. اینكه فرد تا چه حد محافظه كار و از ریسك و خطر گریزان است و یا تا چه حد به استقبال فرصتهای پرخطرتر ولی با بازده بالاتر می رود. از آنجا كه در بازار سرمایه، تحمل ریسك بیشتر، اغلب به معنی انتظار دریافت بازده بیشتری نیز می باشد، پذیرش ریسك كار غیرمنطقی نخواهد بود. در واقع هیچ وقت بدون قبول ریسك بالاتر نمی توان سود بیشتری كسب كرد. بنابراین پیش از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، باید میزان بازده و ریسك مورد انتظار را در نظر گرفت.

بورس

واژه های سرمایه و بازار سرمایه با نام بورس اوراق بهادار مترادف و ملازم شده اند. بورس اصطلاحاً به بازاری یكپارچه از یك نوع یا یك رده كالا گفته می شود. به عنوان مثال بورس طلا و نقره یا بورس لوازم خانگی. اینكه چرا گردش كالا در بورس بیشتر از خارج آن است یا اینكه چرا تمایل به خرید و فروش كالا در بورس آن كالا بیشتر است،‌دلایل متعددی ممكن است داشته باشد.

برای خریداران از آن جهت كه می توانند مطمئن باشند كه تمامی مدلها و انواع یك كالا را در مكان محدودی در دسترس دارند و با صرف زمان و هزینه اندك، می توانند آنها را از لحاظ قیمت و كیفیت مقایسه كنند،‌مزیت بسزایی است. از طرفی چون تعداد زیادی فروشنده برای فروش كالایشان رقابت می كنند، قیمت ها قابل اطمینان تر است. برای فروشندگان نیز از آن جهت كه فروشگاهشان در بورس كالای مورد نظر واقع شده و هر كسی بخواهد جنسی از آن دست خرید كند، بورس مورد نظر را باید مدنظر داشته باشد، حسن بزرگی است. معروف شدن محلی به بورس یك كالا و مراجعه متعدد خریداران و فروشندگان و سایر عوامل بازار،‌ باعث رونق آن محل و بازار شده و مزیتی نسبت به فروشگاههای خارج از بورس برایشان ایجاد می كند. تشكلهای صنفی نیز در این شرایط منسجم تر عمل می كنند.

بازارهای بورس پیشرفته مانند بورس اوراق بهادار و بورس كالا نیز از قواعد مذكور تبعیت می كنند. در بورس اوراق بهادار،‌محلی فراهم شده كه سرمایه ها و مالكیت ها و واحدهای اقتصادی بتوانند مبادله شوند. در خارج از بورس اوراق بهادار نیز مالكیت شركتها مبادله می شود. اما بسیار معدود و نادر،‌كند و همراه با ریسك بسیار بالا. زیرا به علت شفاف نبودن اوضاع شركتها، سرمایه گذار بمانند تیری در تاریكی باید تصمیم گیری نماید. اما بورس اوراق بهادار مكانی است كه با وجود شفافیت اطلاعات و نظام عرضه و تقاضای موجود در آن،‌قیمت ها در سطح معقول تر و عادلانه تری قرار دارد و سرمایه گذار با طیب خاطر بیشتری معاملات مورد نظر را انجام می دهد.

در بورس كالا نیز همین طور است. به عنوان مثال در بورس فلزات،‌خریدار و فرشونده براحتی به داد و ستد می پردازند، عوامل واسطه بازار به حداقل می رسد و تولید كننده و مصرف كننده نهایی ریسك فروش یا خرید در آینده را با معاملات تأمینی كاهش می دهند. بنابراین هم تولید كننده مطمئن می شود كه در صورت تولید محصول در 6 ماه آینده ، خریداری هست كه آنرا به قیمت مناسبی خرید نماید و هم مصرف كننده كالا، از اینكه كالای مورد نظرش در سال آینده با قیمت مناسب به دستش برسد، نگران نیست.

با توجه به مزایای فوق می توان این نتیجه را گرفت كه گردش سرمایه، اوراق بهادار و كالا در انواع بورس ها ، برای اكثر صاحبان سرمایه بهترین انتخاب می باشد. در بورس های كالا و اوراق بهادار ابزارهای مالی مختلفی نیز مورد معامله قرار می گیرند. در بخشهای بعد به طور اجمالی در مورد هر یك از این موارد توضیح داده خواهد شد.

بورس اوراق بهادار (معامله روی سهام شركتها)

  • تاریخچه بورس اوراق بهادار
  • مزایای سرمایه گذاری در بورس
  • انتخاب سهام و اوراق بهادار
  • اطلاع رسانی
  • كارگزاری و خرید و فروش سهام
  • پذیرش شركتها در بورس و مزایای آن

بورس اوراق بهادار، بازار رسمی و سازمان یافته سرمایه است كه در آن خرید و فروش سهام شركتها و اوراق بهادار دولتی یا مؤسسات معتبر خصوصی،‌تحت ضوابط، قوانین و مقررات خاصی انجام می شود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمایت قانون از صاحبان پس اندازها و سرمایه ها و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است. بورس اوراق بهادار، از سویی مركز جمع آوری پس اندازها و نقدینگی بخش خصوصی به منظور تأمین مالی پروژه های سرمایه گذاری بلند مدت بوده و از سوی دیگر، مرجع رسمی و مطمئنی است كه دارندگان سرمایه و پس انداز، می توانند وجوه مازاد خود را برای سرمایه گذاری در آنها به كار انداخته و یا با خرید اوراق بهادار دولتی و شركتی،‌از سود معین و تضمین شده ای برخوردار شوند. اشخاصی وجود دارند كه از محل درآمدهای خود، توانسته اند مقداری پول پس انداز كنند. در بورس اوراق بهادار، یك سرمایه گذار می تواند با سرمایه هر چند كوچك خود، در بخشی از گردش فعالیتی بزرگ سهیم باشد. ورود سرمایه های جدید در بورس، باعث آزاد شدن سرمایه های درگیر و آغاز فعالیت های جدید می شود.

شروع،‌گستشر و پیشرفت یك كار تجاری،‌خدماتی یا تولیدی به سرمایه احتیاج دارد. این سرمایه می تواند به وسیله خود مدیر یا دوستان و آشنایان او تأمین شود. اما در بعضی از مراحل كار، به سرمایه ای بیش از آن چه این منابع تأمین می كنند، احتیاج است. سرمایه گذارانی هستند كه در قبال مالكیت بخشی از شركت،‌سرمایه خود را در اختیار قرار می دهند. بعد از به ثمر رسیدن شركت، ممكن است سرمایه گذاران بخواهند با آزاد كردن سرمایه های خود، كارهای جدیدی را شروع كنند. عرضه سهام شركت در بورس اوراق بهادار، راه را برای انجام ساده و روان این عملیات هموار می كنند. فعالان در بازار بورس،‌با سرمایه و پس اندازهای خود سهام شركتها را می خرند و در قبال آن حقوقی را به دست می آورند. هر سهم نشان دهنده مالكیت بخشی از دارایی های شركت است و ارزش هر سهم از كل سهام شركت،‌معادل ارزش شركت تقسیم بر تعداد سهام است و این نشان می دهد كه مالكیت شركت بین دارندگان سهام تقسیم شده است.

تاریخچه بورس اوراق بهادار

در گذشته، بازرگانان خطر كرده و ضرر دیده، به دنبال ساز و كاری بودند تا ضرر و خسارات احتمالی را با شریك یا شركای دیگر تسهیم نمایند. تنها فرمول ممكن، ایجاد یا تأسیس یك شركت سهامی با چند نفر شریك و مسئولیتی در حدود سرمایه پرداخت شده یا سهام خریداری شده بود. در سال 1602 میلادی یكی از اولین شركتهای سهامی عام در دنیا، به نام كمپانی هند شرقی تأسیس شد. در حقیقت این كمپانی برای انجام مقاصد خود نه تنها ریسك را بین سهامداران توزیع كرده بود،‌بلكه با جمع آوری نقدینگی از مردم، این عملیات را با سرمایه آنان انجام می داد و خود فقط هزینه تأمین سرمایه را می پرداخت. بعدها ، با گسترش مبادلات تجاری در اروپا و لزوم ارتباط هر چه بیشتر مردم و صاحبان سرمایه، مراكزی به وجود آمد كه در آن، دارندگان سرمایه و متقاضیان استفاده از نقدینگی مردم، با یكدیگر تماس گرفته و با داد و ستدهای مالی به منظور رفع احتیاجات بلندمدت یكدیگر، بازار سرمایه را به وجود آوردند.

واژه «بورس» از نام خانوادگی شخصی بنام «واندر بورس»‌اخذ شده كه در اوایل قرن پانزدهم در شهر بروژ بلژیك می زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد می آمدند و به داد و ستد كالا و پول و اوراق بهادار می پرداختند. این نام بعدها به كلیه اماكنی اطلاق شد كه محل داد و ستد پول و كالا و اسناد مالی و تجاری بوده است. رشد بورس سهام و جاافتادن آن در عملیات تجاری و اقتصادی،‌با انقلاب صنعتی اروپا و شكوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن قاره از كشاورزی به صنعتی همراه بوده است. نكته قابل توجه آنكه درست در هنگام جهش معاملات بورس و پا گرفتن آن، دول اروپایی مانند انگلستان، آلمان و سوئیس ، قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت این نهاد را وضع كردند و قبل از اینكه امنیت سرمایه گذاری به خطر افتد و موجباتی فراهم شود كه صاحبان پس اندازهای كوچك، صنایع نوپای اروپایی را از موهبت مشاركت خود محروم نمایند. قوانینی وضع شد تا از هر گونه تقلب و تزویر و پایمال شدن حقوق صاحبان سهام، جلوگیری گردد.

بورس لندن از سال 1801 میلادی آغاز به كار نمود. از ابتدای امر در بورس لندن، اوراق بهادار خارجی و داخلی مورد داد و ستد قرار می گرفت. بورس نیویورك در اواخر قرن هیجدهم تأسیس شده و با وجود رقیب دیگری به نام بورس امریكن، از نظر حجم معاملات و اهمیت در بازار سرمایه آمریكا، در مقام اول قرار دارد. گر چه تا قبل از تأسیس بورس نیویورك، اوراق قرضه و سهام شركتها توسط دلالان و بازرگانان حرفه ای مورد داد و ستد قرار می گرفت. در سال 1792، بیست و چهار نفر از واسطه های خرید و فروش سهام تصمیم گرفتند با انتخاب محل معینی در آنجا مستقر شده و موجباتی را فراهم آورند تا متقاضیان خرید سهام شركتها یا فروشندگان اوراق قرضه به آنجا مراجعه نمایند. در آمریكا، اولین محل شناخته شده به عنوان بورس اوراق بهادار در نیویورك و در محوطه ای در زیر سایه درخت نارون بزرگی در «وال استریت» بود كه بعدها به قهوه خانه ای در نزدیكی همان محل انتقال یافت. بورس «وال استریت» با جمع آوری مبالغی به عنوان ورودیه از دلالان (كارگزاران) و گسترش عملیات تقویت شد و به مجتمع تجاری عظیمی مبدل گردید كه بعدها به نام «بورس سهام نیویورك» رسماً به ثبت رسید. در حال حاضر تعداد كارگزاران این بورس به چند هزار شخص حقیقی و حقوقی بالغ می گردد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment