دانلود پروژه رشته اقتصاد در مورد جهانی سازی و رابطة عملكرد دولتی – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

در تمام دنیا حدود 4/1 میلیون سپرده گذار داشت, بیشتر آنها ساكنان جنوب آسیا و مهاجران آسیایی بودند. دولت های بنگلادش, هند و پاكستان شدیداً دلواپس حفظ بانك نه تنها برای منافع سپرده گذاران بلكه بخاطر اینكه BCCI فعالیت محلی مهمی در تأمین منابع مالی و فراهم آوردن سرمایه برای تجارتهای كوچك داشت. در سطح با وضوح كمتر, نشان BCCI بعنوان یك بانك جهانی با منشاء جهان سوم بعنوان یك مورد باعث غرور در كشورهای درحال توسعه تلقی می شد. با تلاش آن برای تركیب كاپیتالیسم (نظام سرمایه داری) و حسن نیت اسلامی بعنوان متغیری برای  بی توجهی  فرهنگی  تأسیس  بانك  غربی  برخورد  شد. در پاكستان كه BCCI به لحاظ سیاسی بخوبی تداعی می‌شود و بزرگترین بانك در كشور با 000/72 سرمایه گذار است, ناظران مقامات بانك انگلیسی فرستاده شده برای بحث پیرامون تعطیلی را رد كرده و معلوم می‌شود آمادة نجات بانك با خرید آن از بانك اعتباری و تجارت امارات برغم اعتراضات مدیران تصفیة انگلیس هستند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

تصمیم مؤسسة بانكداری غربی به بستن BCCI مورد انتقاد تجار و سپرده گذاران آسیایی كه این اقدام را بعنوان اقدامی بسیار شتاب زده و خودخواهانه در بی توجهی اش به منافع غیرغربی تلقی نمودند قرار گرفت. بعضی ها BCCI را بعنوان بنگاهی جهان سومی تلقی نمودند كه ناظران فرست ورلد بطور غیرقابل اطمینان در حق آن اجحاف كردند, درحالیكه بقیه نژاد پرستی  را  در تعطیلی بانكی كه صاحبش عربها بوده, توسط پاكستانیها اداره می شد و بیشتر تجارتهایش را با تجار شبه قاره انجام می داد تلقی نمودند.

بسیاری فكر می كنند با آن بحران در صورتیكه BCCI یك بانك غربی بوده یا هماهنگی نزدیكتری با منافع قدرتمند اقتصادی در سرمایة مالی جهانی داشت برخورد متفاوتی می شد. آنطور كه یكی از مدیران تجاری اظهار می‌دارد :

در Salamon Brothers, در نامورا, در بانك Continental و بانك نیو انگلند, رؤسا در پیچ وتابند. اما آن سازمانها برنامه ای ندارند…مورد مشابهی در BCCI انجام می‌شود. مطلقاً با افرادی كه دفاتر را نادیده گرفته یا با سپرده گذاران بازی می كنند احساس همدردی نمی كنیم, اما BCCI در بكارگیری انجمن محلی بسیار خوب عمل نمود (26 سپتامبر 1991 Far Eastern Economic Review, صفحة 64).

انتقاد از از بین رفتن و فروپاشی BCCI به حسابرسان هم گسترش می یابد, خصوصاً در مورد بانك اعتبار و تجارت هنگ كنگ. برعكس اكثر فعالیتهای شعبة BCCI, BCCI ی هنگ كنگ بطور جداگانه در هنگ كنگ به ثبت رسیده (كه در آن زمان مستعمرة انگلیس بود) و با ناظران هنگ كنگی نظارت می شد. حسابهایش از طریق “مؤسسة جهانی” – پرایس واترهاوس- حسابرسی می شد.

روز جمعه سی ژوئن 1991, دقیقاً روزهایی قبل از تعطیلی BCCI, بانك BCCI هنگ كنگ صورتهای مالی سال 1990 خود را منتشر نمود. بانك ضرر ویژه 431 دلاری هنگ كنگ را در نتیجة ثبت دفتری خسارت كلان وام حفظ می كند كه در نقض حفظ استلزامات و ضروریات بدون تزریق سرمایة كلان از سوی ابوظبی مطرح می‌شود. بلافاصله قبل از امضای حسابها, دولت ابوظبی پول مورد نیاز و نامة تأئید (نامة پشتیبانی) را برای مطمئن ساختن حسابرسان از قصدش به فراهم ساختن ساپورت مالی مورد نیاز برای قادر ساختن BCCI هنگ كنگ به ادامة  تجارت  صادر  می كند.  براساس  این  تعهد  (وثیقه)  پرایس  واترهاوس حسابهای BCCI هنگ كنگ را پایان می‌دهد, درست مثل اینكه پرایس هاوس یكسال قبل روی حسابهای تلفیقی BCCI انجام داده بود.

زمانیكه حسابهای BCCI هنگ كنگ امضاء شدند, پرایس واترهاوس (UK- انگلیس) تقریباً براتهای گزارش سنداستورم خود را برای بانك انگلیس تكمیل كرده از دستكاری كلان در BCCI  آگاه شد. روز دوشنبه اول جولای مقامات بانكی هنگ كنگ برای شركت در نشست College Regulators جائیكه نتایج تحقیقات پرایس واترهاوس از BCCI مورد بحث قرار می گرفت پرواز كردند. دو روز بعد, اعضای هیئت بانك اعلام كردند كه نتایج این نشست نشان دهندة آن است كه مشكلاتی وجود دارد كه ما قبلا از آن در گروه BCCI آگاه نبودیم. معهذا, مقامات بانكی هنگ كنگ به مردم اطمینان دادند كه مدركی دال بر دستكاری در BCCI هنگ كنگ وجود نداشته و اینكه این بانك تنها  با  بقیة  گروه  BCCI  معاملات  و  برخوردهای  كمی داشته است. روز جمعه 5 جولای, اعضای كمیسیون به سپرده گذران اطمینان بیشتری دارند مبنی بر اینكه Exchange Fund “كارشناس یولی هنگ كنگ” به سرمایه گذاری كردن در صندوقهای BCC هنگ كنگ ادامه می‌دهد. قول حمایت از سوی Exchange Fund بعداً از سری مطبوعات بعنوان “تلاش حساب شده برای گول زدن مردم” تعبیر شد : پس در روز دوشنبه 8 جولای 1991, دارایی های BCC هنگ كنگ مسدود و فعالیتهایش معلق گردید.

در نتیجة تعطیلی, مطبوعات و سپرده گذاران دولت انگلیسی هنگ كنگ را برای ناتوانیش به حفظ BCC هنگ كنگ همچنانكه این دولت در دیگر بانكهای هنگ كنگ قادر به اینكار نبود و برای تكیة بیش از اندازه اش به كار حسابرسان BCC هنگ كنگ مورد انتقاد قرار دادند. در هنگ كنگ مثل یكسال قبل انگلیس, كشور و حسابداران برای پیگیری حس نادرست اطمینان افراد به BCC هنگ كنگ عمل نمودند درست همان زمانیكه نتایج گزارش Sandstorm (توفان شن)  همگانی  شد. تصمیم  پرایس  واترهاوس  به  امضای  صورتهای  مالی BCC هنگ كنگ در زمانیكه پرایس واترهاوس كاملا از هدف دستكاری در گروه BCC آگاه بود هم سؤالاتی را پیرامون رابطة میان اطلاعات سهام و میزان  اطلاعات  سهام  در  میان  دفاتر  شركتهای حسابداری بین المللی مطرح می‌سازد. معلوم است كه با شركای هنگ كنگ حسابهای سال 1990 BCCHK  با شناخت كلاهبرداری كلان در گروه BCC را مورد تأئید قرار می‌دهد یا اینكه پرایس واترهاوس- انگلیس از آگاهی دادن به پرایس واترهاوس- هنگ كنگ از نتایج تحقیقاتش از BCCI ناتوانست.


نتیجة BCCI : انگلیس

در زمان تعطیلی (بانك), BCCI در انگلیس 25 شعبه داشت با سپرده گذاری بالغ بر 85/1 بیلیون دلار سپرده های ساكنان  انگلیس  از  سه  دوره ای كه بصورت واحد استرلینگ در حدود 000/53 حساب بوده بالغ بر 240 میلیون پوند می‌باشد. گرچه این بانك بعضی مشتریان دارای سهام ممتاز داشت, مسئولیت انگلیسی او را به بررسی كیفیت كار حسابرسان حسابهای BCCI انجام شده ظرف سالها در لندن یا گایمن یا هر جای دیگر, یا قضاوت پیرامون اینكه آیا عدم نظارت در تجارت و معاملات بانك باید از سوی حسابرسان قبلی معلوم می شد وسوسه نكرده است (بینگهام 1992 صفحة 111). گزارش حاصله (بعد از گزارش بینگهام) براساس مدارك كتبی و شفاهی از بیش از 200 شاهد, شامل مؤسسة حسابداران رسمی در انگلیس و والز (ICAEW) بوده است. در زمینة پرس و جود, موضوع اینكه آیا حسابرسان بجای حق گزارش دهی به ناظران وظیفه خواهند داشت دوباره مورد بررسی قرار می‌گیرد. (به مورد میشل 1991 مراجعه كنید).

در ارائة مدرك (بصورت كتبی یا شفاهی), ICAEW از وضع موجود حمایت كرده و با ضرورت حسابرسان به داشتن وظیفة قانونی برای گزارش تقلب و بی نظارتی ها به ناظران مخالفت می‌نماید. اما قاضی بینگهام مورد ICAEW  را رد كرده و توصیه می كند كه وظیفة قانونی به گزارش دستكاری به ناظران به حسابرسان تحمیل شود. در نتیجه, دولت (Hansard, 6 نوامبر 1992, – 235 cols 594) قانون وضع كرده و وظیفة گزارش دستكاری و عدم كنترل بر حسابرسان تمام بخشهای مالی شامل بانكها, شركتهای بیمه, سرویسهای مالی, صندوقهای بازنشستگی تحمیل شد.

در بحران قبلی بانكی, دولت انگلیس ناظرانی را برای بررسی دستكاری (حسابهای) بانكی / نقص بانكی مصوب كردند و نقشی توسط حسابداری و حسابرسی در چنین مواردی بازی می‌شود (مثلاً به بخش تجارت , 1976, 1977 مراجعه شود, همچنین به مورد Willmott و Sikka , 1995 مراجعه كنید). با این وجود, این زمان كار بررسی موارد حسابرسی به عهدة انجمن حسابداران رسمی در انگلیس و والسز گذاشته شده است, بنابراین این انجمن ناظر صنعت حسابرسی بدنبال اجرای قانون 1989 شركتها تلقی می‌شود. سرانجام كار تحقیق رفتار حسابرسی BCCI  بخصوص پرایس واترهاوس از سوی ICAEW با طرح انضباطی مشترك به تصویب رسید و تحقیق و بررسی احتمالی اعلام شد. پرایس واترهاوس به موردی كه هر عملی توسط ICAEW می‌تواند نتیجة دعوای حقوقی علیه او را خصوصاً از سوی مدیر تصفیة BCCI تحت تأثیر قرار دهد اعتراض می كند. (حسابدار, جولای 1993 صفحة 2).

روز 27 جولای 1993, دادگاه بخش درخواست پرایس واترهاوس را رد
می كند. پرایس واترهاوس علیه این تصمیم فرجام خواسته و این درخواست روز 21 دسامبر 1993 تأئید می‌شود. دادگاه حكم به ممانعت JDS از حسابرسی مورد اقامة دعوی می‌دهد تا اقدام قانونی صورت گرفته از سوی مدیر تصفیة BCCI انجام شود. روز 28 آوریل 1994, JDS به دنبال آغاز موردی برای مجلس اعیان است بالاترین دادگاه در انگلیس, اما اجازة درخواست فرجام از مجلس اعیان رد شد. (صفحة 14 ژوئن 1994, حسابداری؛ صفحة 5, ژوئن 1994 حسابداران). با این وجود, بعد از سپتامبر 1998, رفع اختلاف 117 میلیون پوندی با مدیران تصفیه BCCI Touche  و Deloitt) و تحقیق و بررسی هنوز ممكنست صورت بگیرد.

نتیجة BCCI : آمریكا

كمیسیون فرعی مجلس سنای آمریكا در مورد تروریسم, مواد مخدر, و عملیات جهانی شروع به تحقیق پیرامون قاچاق مواد مخدر و پول شویی در فوریة سال 1988 می‌نماید. در مسیر تحقیقاتشان, هم كرسی های كمیسیون فرعی, سناتوركری و سناتور براون, نقش BCCI را در فعالیتهای غیرقانونی معین كرده و مدیران بانك برای شهادت دادن احضار شدند. بعد از اینكه BCCI تعطیل شد, كمیسیون فرعی تحقیقات خود را گسترده كرده و اسناد و موارد ثبتی مرتبط با تعطیلی BCCI شامل گزارشات حسابرسی پرایس واترهاوس و (بخش هایی از) كاربرگهای حسابرسی و نوع سانسور شدة گزارش سنداستورم كه در انگلیس منتشر نشد فرا خوانده شد.

گزارش پایانی كمیسیون فرعی (بعد از گزارش كری و براون) مشخص كنندة میزان بالای اقدامات كیفری از سوی BCCI و مقامات آنست. این گزارش همچنین به توجة بالا به ضعف فرآیند حسابرسی كه ناظران برای نشاندادن درستی و صداقت مالی BCCI تكیه نمودند اختصاص دارد. گزارش به این نتیجه می رسد كه حسابداران BCCI از حفظ و حمایت از سپرده گذاران و طلبكاران بی گناه در نتیجة ضعف اقدامات در بانكی كه حسابرسان سالها از آن آگاه بودند ناتوانند (سنای آمریكا b1992 صفحة 4). سناتورها عنوان می كنند كه پرایس واترهاوس شناخت كافی از ضعف و ناتوانی كنترل داخلی در ركوردهای BCCI برای قادر ساختن آنها به طرح اظهار نظر مشروط حسابرسی در اوائل سال 1987 داشته است (صفحة 4 و فصل 10). حسابرسان نمی پذیرند و اصرار می ورزند كه مدیریت BCCI آنها را فریفته است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment