دانلود پروژه رشته اقتصاد درباره نفت خام – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

ـ 6 ـ نقطة دود

نقطة دود نشانگر كیفیت نفت سفید و نوع هیدروكربنهای تشكیل دهندة آن است.

روش

این تست برای اندازه گیری نقطة دود نفت سفید ، از روی ارتفاع شعله حاصل از سوختن آن قبل از ایجاد دوده ، بكار می رود.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شرح آزمایش

فتیلة استاندارد این روش را در نفت سفید به خوبی تر می كنیم تا كاملاً ‎آغشته به آن گردد . سپس فتیله را از جایگاه فلزی ( لوله ای شكل ) مخصوص دستگاه عبور می دهیم. سر فتیله را به شكل نیم كره در آورده و به آن شعله می دهیم . توسط پیچ تنظیم شعله، می دهیم . توسط پیچ تنظیم شعله ، و ارتفاع شعله را افزایش می دهیم . آخرین ارتفاعی از شعله كه دود از روی دودكش دستگاه بر نمی خیزد ، را به عنوان نقطه‌ دود گزارش می كنیم . این ارتفاع را از روی صفحة درجة بندی شده موجود درشت شعله می خوانیم .

نقطه ریزش

هر گاه برش نقتی بدون تكان دادن سرد گردد به درجه حرارتی كه در آن میكرو كریستال ها تشكیل یا كدروتی در برش مشاهده شود ، « نقطه كدری » گفته می شود . اگر عمل سرد نمودن ادامه یا به زمانی می رسد كه اگر لوله آزمون را به حالت افقی قرار دهیم برش دیگر در آن جابجا نشده و نمی ریزد ( نقطه انجماد ). حال اگر لوله آزمون را به ملایمت گرم نمائیم لحظه ای می رسد كه برش در لوله سیالیت خود را باز می یابد . درجه حرارت مربوط به این تغییر حالت نقطه ریزش گفته می شود ، درجه حرارت نقطه جاری شدن ( ریزش ) معمولاً چند درجه بالاتر از درجه حرارت نقطه انجماد برش است دانستن این نقطه كمك به شناسایی نسبت درصد هیدروكربنهای با نقطه انجماد بالا را در برش مربوطه می نماید . با اطلاع از مقادیر دو نقطه فوق ، حدود استفاده برش ها ( بخصوص هنگام پمپاژ زمستان ) تعیین می گردد.

روش ASTM D97

این تست برای تعیین نقطة ریزش ، بر روی كلیة محصولات نفتی قابل اجرا است . با این روش پایین ترین دمایی كه محصول جامد نشده و قابل استفاه است را تخمین می زنیم . یكی دیگر از كاربردهای این روش ، یافتن میزان قابلیت جریان نه مانده های نفتی در دماهای خاص می باشد.

شرح آزمایش

ابتدا نمونه رادر یك بشر ریخته و در یك حمام تا دمای 45 گرم می كنیم تا تمام اجزای سنگین واكسی و … ذوب شده و نمونه هموژن شود . سپس داخل آن یك دماسنج گذاشته و در حمام آب سرد ( حدود 4 و 2- ) قرار می دهیم . تا وقتی روی آن ببندد و سخت شود و حالت سیالیت خود را از دست بدهد . این دما را از روی دماسنج می خوانیم و 3 به آن می افزاییم و به عنوان نقطه ریزش این دما را گزارش می كنیم.

3 ـ 9 ـ نقطه انجماد

تعیین نقطة جوش فرآورده های نفتی بسته به نوع كاربرد آنها مهم می باشد . به عنوان مثال در مورد بنزین هواپیما ، نقطة انجماد نباید بالاتر از 60- باشد زیرا در فضای بالای اتمسفر كه درجه حرارت به این حدود می رسد حتی تشكیل بلورهای خیلی ریز می تواند موجب بسته شدن راه عبور بنزین از فیلترها گردد و اختلالاتی بوجود آورد . لذا بنزین هواپیما باید عاری از هیدرو كربنهایی باشد كه قبل از این درجه حرارت متبلور می گردند و به همین علت مقدار بنزین در بنزین هواپیما محدود است. هدف بدست آوردن نقطة انجماد بنزین هواپیما و سوخت جت مانند نفت سفید است كه حاوی مقدار كمی آب می باشد.

روش آزمایش

مقدار cc25 از نمونه را داخل لوله آزمایش دو جداره مخصوص ریخته و همزن برنزی فنر مانند را كه توسط یك اهرم حركت بالا پایین دارد ، داخل آن قرار می دهیم . دماسنجی نیز در ان می گذاریم . سپس در جدارة خارجی لوله آزمایش ،‌ هوا مایع می ریزیم و جهت جلوگیری از تأخیر در انجماد مرتباً نمونه را بوسیله همزن برونزی هم می زنیم . ابتدا یك حالت ابری در نمونه ایجاد می شود كه به آن cloud point گوییم . ولی دمایی كه اولین كریستال بر روی همزن بوجود می آید را یادداشت می كنیم . سپس نمونه یخ زده را از ظرف هوا مایع خارج كرده و می گذاریم تا به آرامی گرم شود .درجه حرارتی كه آخرین ذره نور تشكیل شده بر روی همزن ناپدید گردید را نیز یادداشت می كنیم.

این دو دما را مقایسه می كنیم اگر به اندازه 5/0 یا كمتر با هم اختلاف داشته باشند ، درجه حرارتی را كه اولی یادداشت كردیم را به عنوان نقطة انجماد گزارش می كنیم . اگر این اختلاف بیشتر از 5/0 باشد باید آزمایش را دوباره تكرار كنیم.

تركیبات گوگرد دار

مقدمه

توزیع گوگرد در قسمتهای مختلف نفت خام اول بار توسط Mabery در سال 1891 مورد مطالعه قرار گرفت . به طور كلی درصد گوگرد با افزایش نقطة جوش بالا می رود یعنی قسمتهای با نقطة جوش بالاتر دارای نسبت درصد بیشتری گوگرد است . نفت ثابت شده است كه در موقع تجزیه مولكولها در عمل تقطیر ( كه معمولاً اتفاق می افتد ) اجزاء با وزن مولكولی متوسط متوط بیش از قسمت سنگین تر گوگرد را نگه می دارد . این موضوع مخالف توزیع عادی گوگرد در نفت خام است . معمولاً بیش از 90 % گوگرد در قسمت نفت گاز و باقیمانده جمع شده است .

نسبت درصد گوگرد زیاد در اكثر فرآورده های نفتی مضر است و یا تبدیل آنها به مواد بی ضرر ، قسمت مهم كار پالایشگاه را تشكیل می دهد . وجود تركیبات گوگردی در بنزین به علت خورندگی كه در قسمتهای موتر ایجاد می نماید مضر تشخیص داده شده و مخصوصاً در شرایط زمستانی به علت جمع شدن محلول در آب كه در نتیجة احتراق بدست می آید در محوطة میل لنگ موجب خورندگی بسیار می شود . به علاوه مركاپتانهای محلول در مواد نفتی مستقیماً در مجاورت و موجب خورندگی مس و برنج می شود.

در واحد ارزیابی نفت خام ، آزمایشهایی برای تعیین مقدار گوگرد ،‌ مركاپتان ، اسیدیته در فرآورده های نفتی انجام می شود كه به توضیح مختصری از آن می پردازیم.

تعیین مقدار گوگرد در فرآوردهای نفتی : روش ASTM D 262

این روش بر ای اندازه گیری مقدار گوگرد در فرآورده های نفتی ـ كه دارای شرایط زیر باشند ـ است . گوگرد در این محصولات تك فازی و مایع است ( یا در اثر گرمایی ملایمی قابلیت مایع شدن دارد . ) و در حلالهای هیدوركربنی نیر قابلیت حل شدن دارد . این مواد نفتی می تواند سوخت دیزل ، سوخت جت، روغنهای حاصل از تقطیر ، روغن پایه ، نفتا ، ته مانده های نفتی ، روغن هیدراته و حتی نفت خام باشد.

اگر نمونه قرار باشد مثل هیدروكربنهای سبك و گازوئیل با فشار بخار بالا ، دستگاه مقدار ثابت و مشخصی از گوگرد را نشان نمی دهد . برای انجام آزمایش نمونه را در ظرفهای پلاستیكی مخصوص آن می ریزیم و در جایگاه مربوطه در دستگاه قرار می دهیم و دستگاه را از قبل كالیبره می كنیم . در اثر تابش اشعة x به نمونه ، مقدار گوگرد موجود در آن مشخص می شود . این كار طی 3 مرحله فاصله زمانی s 30 صورت می گیرد و مقدار گوگرد در هر سه مرحله به تصویر كشیده می شود .برای گزارش مقدار گوگرد از این 3 مقدار میانگین گرفته می شود.

تعیین مركاپتان روش uop 163

این تست ، روش اندازه گیری و مركاپتان موجود در هیدروكربنها را با استفاده از تیتراسیون پتانسیومتری بیان می كند. نمونه های مورد آزمایش عمدتاً گازوئیل و نفتا و نفت سبك و برشهای تقطیر كه در دما و فشار آزمایش مایع می باشند. است. پایین ترین حد اندازه گیری مركاپتان massppm 1/0 و برای  , mass ppm 1 می باشد. نمونه ای مطلوب است كه مقدار نمونه ای مطلوب است كه مقدار آن تقریباً صفر و مقدار مركاپتان آن كمتر از msss pmm 5 می باشد . زیرا و مركاپتان در طول پالایش باعث تخریب كاتالیست ها و تجهیزات پالایش می شوند.

برای انجام آزمایش ،‌ مشخصی از نمونه را وزن می كنیم و با توجه به غلظت آن ، بین 30 ـ cc 100 محلول الكل به آن می افزاییم . محلول الكلی ایزوپروپیل الكل آمونیاكی 1/0 می باشد . ظرف نمونه را در جای خود در دستگاه قرار می دهیم و الكترودها را داخل آن می گذاریم . الكترود از نوع 141 BMA می باشند . در ظرف یك مگنت الكتریكی نیز قرار می دهیم تا در طول آزمایش مخلوط یكنواخت داشته باشیم . محلول تیتراسیون AgNo3 01/0 نرمال می باشد كه ریت افزون آن به نمونه قابل تنظیم است . در اثر واكنش با AgNo3 ،‌ رسوب تیره رنگ ایجاد می شود كه اگر مقدار نمونه زیاد باشد محلول تیره می شود . با اضافه كردن تیترانت به محلول ، پتانسیل تغییر می كند كه این تغییرات در محدودة خنثی شدن و مركاپتان ها به حداقل می رسد . در پایان با استفاده از نمودار كشیده شده و حجم تیترانت مصرفی برای خنثی كردن و مركاپتان در ارتباط ، پی به میزان تركیبات گوگردی موجود در نمونه می بریم.

اسیدیته : روش ASTM D 664

با این روش مقدار اسید موجود در 1 گرم از فرآورده های نفتی را بر اساس حجم استفاده شده از KOH بدست می آورند.

KOH 1/0 نرمال ، نیترانت است و اسید موجود در نمونه نفتی شامل ، مركاپتان ،‌ فنون ، اسید نفتینك ،‌‌ را خنثی می كند. البته لازم به ذكر است كه KOH پس از مدتی رسوب كرده و نرمالیته آن كاهش می یابد بنابراین بهتر است كه هر چند روز یكبار ، KOH 1/0 نرمال تهیه شده را دوباره تعیین فاكتور كنیم.

برخی مواد افزودنی به نفت یا محصولات جانبی تولید شده به همراه ‏فرآورده های نفتی باعث افزایش یا كاهش ( TAN ) . total Acid Number می شوند.

برای انجام آزمایش ،‌‌ نمونه را در ظرف مخصوص دستگاه می ریزیم ( حدود حجم آن ) سپس به منظور رقیق شدن آن cc50 حلال شامل %50 تولوئن ،‌ %49 ایزوپروپیل الكل و %1 آب دوبار تقطیر به آن می افزاییم . آن را در مكان مخصوص آن قرار می دهیم . سپس دستگاه را تنظیم می كنیم كه با چه ریتی KOH به نمونه افزوده شود . پس از انجام عمل تیتراسیون از روی منحنی رسم شده و یافتن نقاط خنثی با توجه به حجم نیترانت مصرفی ، پی به میزان اسید در نمونه می بریم .

نتیجه به صورت گزارش می شود.

ویسكوزیته

گرانروی میزان مقاومت داخلی یك سیال را در مقابل حركت و جریان نشان می دهد . این مقاومت مربوط به تنش برشی بین لایه های سیال است كه لایه ها روی یكدیگر می لغزند و تنش برشی ناشی از گرانروی است .

طول × نیرو  
سرعت × سطح

 ویسكوزیته مطلق در سیستم cgs بر حسب poise یا centi posie بیان می شود . یك poise عبارتست از نیروی یك دین كه سطح یك سانتیمتر مربع را با سرعت یك سانتیمتر در ثانیه به اندازه یك سانتیمتر جابجا نماید.

ویسكوزیته سینماتیك ، نسبت ویسكوزیته مطلق بر دانسیته سیال كه با واحد stock یا centi stock بیان می شود .

ویسكوزیته نسبی عبارتست از ویسكوزیتنه یك مایع به ویسكوزیته آب در دمای 20 با اندازه گیری زمان عبور حجم معینی از سیال از بین دو خط مشابه یك لوله موئین استاندارد ( با قطر مشخص ) ویسكوزیته سینماتیك اندازه گیری می شود . در برخی روشهای دیگر تعیین ویسكوزیته . از واحد زمان استفاده می شود مانند ویسكوزیته سیبولت یا رد وود.

عدد اكتان

عد اكتان معرف كیفیت احتراق و آرام سوزی و در واقع معیار از خوش سوزی بنزین می باشد . هر چه عدد اكتان بنزین بالاتر باشد ، مرغوبتر است .

اگر در اثر خوب كار نكردن موتور و یا نامرغوب بودن سوخت ، دمای بخارات متراكم شده سوخت در موتور به قدری بالا رود كه به نقطه احتراق خود به خود برسد ،‌قبل از اشتعال ، منفجر شده و این احتراق باعث ضربه می شود . كیفیت احتراق به نوع هیدروكربنهای سازنده بنزین بستگی دارد به طوریكه تركیبات شاخه دارد و آروماتیك ها بیشترین عدد اكتان و پارافین های نرمال كمترین عدد اكتان را دارند.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment