دانلود پروژه رشته اقتصاد درباره مزایای یورو – قسمت دوم

دانلود پایان نامه

وضعیت یورو به عنوان پول ذخیره

رهبران یورو امید دارند كه این پول به صورت یك پول ذخیره عمده بین المللی در آید پول های ذخیره پول هایی هستند كه بوسیله بانك های مركزی ، دولت ها و بنگاههای خصوصی در سراسر جهان به میزان وسیله ذخیره ارزش بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند و آنها از این ذخیره برای احتیاجات مالی جاری خود استفاده می‌نمایند. در حال حاضر دلار مهمترین پول ذخیره در جهان به حساب می‌آید برای درك منافع مترتب بر پول ذخیره و كشوری كه آن پول به آن منتسب است كافی است به این مطلب توجه نماییم كه گرچه ایالات متحده آمریكا كمتر از 20 درصد تجارت جهانی را دارا است . ولی دلار در 83 درصد معاملات ارزی به كار می‌رود ، 63 درصد از ذخایر رسمی‌جهان برحسب دلار است به لحاظ تاریخی پولی را می‌توان پول ذخیره دانست كه دارای قدرت نقدینگی بالا و ثبات بوده وبه عنوان وسیله پرداخت در یك منطقه وسیع اقتصادی كاربرد داشته باشد .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

حال ببینیم چرا اتحادیه اروپا مشتاقانه درصد تثبیت یورو به عنوان یك پول ذخیره بین المللی است . جواب خیلی ساده است . این اتحادیه از مزایای متعدد مترتب برپول ذخیره آگاه است و می‌داند كه دلار به عنوان پول ذخیره بین المللی چه منافعی را عاید ایالات متحده آمریكا می‌سازد . پرواضح است كه تقاضا برای پول های ذخیره بسیار زیاد است و بنابراین در بازارهای ارزی بین المللی از قدرت نقدینگی بالا و هزینه معاملاتی بسیار پایین برخوردار است برای مثال تبدیل عواید بازرگانان و صاحبان مشاغل تجاری آمریكا به دلار ، میلیون ها دلار سود به دنبال دارد . پول ذخیره همچنین برای بازارهای اوراق بهادار كشوری كه این پول منتسب به او است مفیداست زیرا خریدارانی كه مایل به نگاهداری پول ذخیره هستند به خرید دارای ها برحسب آن پول اقدام می‌كنند. این امر به نوبه خود سبب پایین آمدن هزینه استقراضی برای بنگاهها و دولت هایی می‌شود كه وجه مورد نیاز را به آن پول تهیه می‌نمایند . برای مثال دولت آمریكا مدت ها توانسته است كسری های تجاری خود را از طریق استقراض بسیار ارزان از خارج تامین مالی نماید . در واقع رهبران اتحادیه اروپا غبطه خود را در خصوص این امتیاز خارق العاده پنهان نمی‌سازند و دهها سال است كه آرزوی بدست آوردن منافع مشابه ای را در سر می‌پرورانند یك پول ذخیره ، از بابت صرفه جویی در هزینه تسعیر ، میلیاردها دلار سود عاید كشوری (نظیر ایالات متحده آمریكا ) می‌سازد كه این پول را انتشار داده است زیرا دلار در سراسر جهان پذیرفته می‌شود . و اغلب احتیاج به تسعیر به پول دیگر را ندارد . همچنین اكثر فروش های نفتی به دلار صورت می‌گیرد . مثلا حتی فروش نفت بین عربستان سعودی و آلمان با دلار انجام می‌شود .

رشد اقتصادی

كاهش هزینه معاملات ، كاهش ریسك ارزی ، شفاف شدن قیمت ها و ایجاد یك وسیله پرداخت واحد سبب بوجود آمدن بازار وسیع محصولات در منطقه یورو می‌شود . شركت های چند ملیتی می‌توانند در چنین اوضاع و احوالی به مزایای صرفه جویی در مقیاس (یعنی توان تولید محصولات با هزینه تولید متوسط پایین تر ، به علت تولید انبوه ).

نایل آیند و چنین جوی هرگز در تاریخ اروپا مسبوق به سابقه نبوده است عالمان به تاریخ تحولات اقتصادی می‌دانند كه اصل صرفه جویی در مقیاس »قرن ها عامل كلیدی ، تعیین كننده موفقیت صنعتی در ایالات متحده بوده است و اكنون منطقه یورو امیدوارست كه از هزینه های متوسط پایین تر ، قدرت تولیدی بیشتر و قدرت رقابتی بین المللی كه با بازارهای داخلی وسیع تر نوید تحقق آن را میدهد بهره مند شود . این اقتصاد دانان می‌گویند كه این منافع حتمی‌است زیرا كه قیمت های ثابت بانك مركزی اروپایی نرخهای بهره پایین وجود خواهد داشت . براساس همین ملاحظات بسیاری از سیاستگذاران معتقدند كه یورو عصر جدید طلایی رشد بالاتر اقتصادی را به ارمغان خواهد آورد برخی از اقتصاد دانان از جمله رئیس بانك مركزی اروپایی پیش بینی نموده اند كه یورو ممكن است رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا را به یك درصد در هر سال برساند و برخی دیگر رقم بالاتری را ارائه می‌دهند در اینجا بدنیست به این مطلب اشاره شود كه این نرخها درصورت تحقق بسیار كارساز خواهند بود باید توجه داشت كه تنها اختلاف 2 درصدی بین رشد انگلستان و آمریكا سبب شد كه بین سالهای 1820 و 1870 آمریكا از یك كشور كشاورزی به كشوری كه دارای قوی ترین اقتصاد در جهان است تبدیل شود. و بنابراین تعجبی نیست كه ملاحظه می‌كنیم . ایجاد اتحادیه های پولی این چنین ذهن و فكر اقتصاددانان و سیاستمداران را به خود مشغول داشته است

عوامل موثر در تضعیف و تقویت ارزش یورو

ثبات یورو به همان اندازه قوی بودن آن دارای اهمیت است زیرا یك پول كه بصورت مزمن دچار بی ثباتی باشد آفت رشد اقتصادی و سرمایه گذاری است . پول های بی ثبات فعالیت های اقتصادی وابسته به تجارت را متزلزل می‌سازند ، سرمایه گذاری را نابود و جو تجاری را مختل می‌نمایند . زمانیكه ناپایداری شدید در نرخ ارز وجود داشته باشد نه تنها این امر مصرف و سرمایه گذاری را كاهش می‌دهد بلكه هرج و مرج صنعتی را سرعت می‌بخشد و به ناآرامی‌های سیاسی و نارضایتی های اجتماعی دامن می‌زند . عوامل مؤثر در ثبات یورو همان عوامل موثر در قدرت یوروهستند .

نرخ برابری یورو با پول های جهانی آهنگ روابط تجاری منقطه یورو بادنیای خارج راتعیین می‌نماید . بنابراین وقوف بر ، تاثیر تقویت یا تضعیف این پول واحد برتجارت منطقه و كشورهای دیگر ، اهمیت زیادی دارد . زمانی كه یورو ضعیف باشد یعنی اینكه ارزش آن در مقابل سایر ارزها نظیر دلار پاین باشد ، مصرف كنندگان خارج از منطقه یورو قیمت های پایین تری را برای كالاهای تولید شده در منطقه یورو می‌پردازند و تولید كنندگان غیراروپایی ممكن است به علت افزایش صادرات اعضای یورو به آن كشورها یعنی ورود واردات ارزان از منطقه یورو صدمه ببینند . اما زمانیكه یورو خیلی ضعیف باشد . این امر نشانه تورم در داخل منطقه است كه استقراض خارجی توسط بنگاههای اروپایی و دولت های اروپایی را بسیار گران می‌نماید و د رنتیجه جو و وضعیت تجاری بی ثبات می‌شود . برعكس اگر یورو قوی باشد ، صنایع صادراتی كه برای رشد اقتصادی منطقه مفید هستند صدمه می‌بینند، زیرا كشورهای غیرعضو مجبور خواهند بود كه پول بیشتری رابرای خرید محصولات منطقه یورو ، برحسب یورو بپردازد و به عبارت دیگر كالاهای صادراتی منطقه یورو گرانتر شده و در نتیجه صادرات منطقه كم می‌شود . به همین ترتیب واردات منطقه افزایش می‌یابد چرا كه ارزش پول صادر كنندگان به منطقه كاهش یافته و در نتیجه كالاهای صادراتی آنها به نسبت ارزانتر می‌شود كه این امر سبب افزایش تولید شركای تجاری یورو درخارج از منطقه می‌شود .

از آنجایی كه ارزش یورو نیز مانند ارزش هر پول دیگری در معرض نوسان قرار دارد و با توجه به پیامدهای تضعیف و یا تقویت یورو ، شناخت عوامل موثر در بالا و پایین رفتن ارزش این پول اهمیت زیادی دارد . در ارتباط با عوامل موثر در ارزش برابری یورو با سایر پولها به پنج عامل زیر می‌توان اشاره نمود:

الف ثبات كلی اقتصادی ،مالی و سیاسی

ثبات وضعیت اقتصادی ،امر سرمایه گذاری در منطقه یورو را تشویق می‌نماید . اگر بازارهای مالی براین اعتقاد باشند كه مسائل بودجه ای ، اختلافات سیاسی و یا مشكلات اجتماعی به قدری قوی هستند كه می‌توانند ادامه حیات اتحادیه پولی را به مخاطره بیاندازند ، در سرمایه گذاری و داد و ستد با منطقه با احتیاط رفتار خواهند نمود . در واقع هر اطلاع و خبری در مورد بی ثباتی سبب می‌شود كه ارزش یورو در مقابل سایر ارزها كاهش یابد . با این همه ناظران براین عقیده هستند كه به علت وجود پیمان و رشد و ثبات، تعهد كشورها به رعایت الزامات خاص این پیمان ، و نیز وجود بانك مركزی مستقل اروپا ، یورو ارزش خود را حفظ خواهد نمود و نوسانات ی نمی‌تواند ضربه شدیدی تلقی شود چرا كه این نوسانات درمورد هر پولی می‌تواند اتفاق بیفتد . این نظر می‌تواند در مورد نوسانات اخیر در نرخ برابری یورو كه ارزش آن را كاهش داده مصداق داشته باشد.

ب وضعیت تجارت خارجی

عامل تعیین كننده مهم دیگر ثبات اقتصادی و یا به عبارت دیگر قوی یا ضعیف بودن یورو ، وضعیت تجارت خارجی منطقه یورو است . بطور ساده باید گفت زمانی كه در یك كشور میزان واردات بیش از صادرات باشد ، این كشور دچار كسری در حساب جاری تراز پرداخت ها می‌شود . در این حالت مصرف این كشور از تولید ش بیشتر شده ومجبور می‌شود كه برای پركردن فاصله بین مصرف وتولید متوسل به استقراض از خارج شود . كسری حساب جاری نشان از بی ثباتی بلند مدت دارد . با فرض یكسان بودن سایر شرایط كشورهایی كه دارای مازاد حساب جاری هستند دارای پولهای قوی می‌باشند وعكس آن در مورد كشورهای دارای كسری مصداق دارد .

در حال حاضر چنین به نظر می‌رسد كه وضعیت تجارت خارجی منقطه یورو نوید از یك یوروی قوی می‌دهد . گفته می‌شود كه در سال 1999 مازاد حسابجاری منطقه حدود 7/2 درصد تولید ناخالص داخلی آن خواهد بود و این در حالی است كه حساب جاری ایالات متحده آمریكا باكسری مواجه است .

ج انتظارات تورمی‌

هیچكس را نمی‌توان یافت كه علاقمند به سرمایه گذاری با پولی باشد كه ارزش آن ناپایدار و در تغییر دائمی‌باشد . در صورت مساوی فرض نمودن سایر شرایط زمانی كه نرخ تورم درمنطقه افزایش یابد ارزش یورو تضعیف می‌گردد. طرفداران یورو می‌گویند وجود بانك مركزی مستقل اروپا ، مانع افزایش نرخ تورم شده ودر نتیجه یورو قوی باقی خواهد ماند. گفتنی است كه نرخ تورم در منطقه یورو حدود 4/1 درصد است .

د- انتظارات در مورد نرخ بهره

اگر نرخهای بهره یورو بالا باشد سرمایه گذاران – كه به دنبال بازدهی بالا برای سرمایه خود می‌باشند – به داخل منطقه جذب می‌شوند و این امر سبب افزایش تقاضا برای انواع دارایی برحسب یورو می‌شود و ارزش یورو را در مقابل سایر پول ها بالا می‌برد. البته این به شرطی است كه نرخ تورم بالا نباشد . بنابراین می‌توان گفت كه بهترین وضعیت برای تقویت یورو ، وضعیت تورم كم ونرخ بهره كم است كه انتظار می‌رود بانك مركزی اروپا بتواند با توجه به تعهدات دولت ها آن را حفظ نماید .

هـ یورو به عنوان پول ذخیره

آخرین عامل مهم تعیین قدرت یورو – كه در عین حال تحقق آن نامشخص ونامعلوم است – این است كه یورو بتواند به عنوان پول ذخیره بین المللی به حساب آید . اگر منطقه پولی یورو ، سالم و با ثبات باقی بماند به علت افزایش شدید تقاضا برای یورو به منظور نگهداری یورو به صورت ذخایر ارزی ، نرخ برابری آن افزایش قابل توجهی پیدا خواهد نمود . در این صورت حجم تجارت روزانه برحسب یورو افزایش و هزینه معامله برای خرید وفروش پول كاهش خواهد یافت و در نتیجه یورو تقویت خواهد شد .

مشكلات حقوقی ناشی از معرفی یورو برای مؤسسات و فعالیت های تجاری جهان

پس از جایگزینی یورو به جای پول كشورهای اتحادیه پولی اروپا ، هریك ازطرفین قراردادی كه ادامه قرار داد را به نفع خود نپندارد ممكن است دچار این وسوسه شود كه ادعا نماید معرفی پول جدید او را از تعهدات مالی خود مبرا ساخته است . قراردادهای تجاری ، وامها، تامین مالی پروژه ها و بسیاری از قراردادهای دیگر ، پول ملی خاصی را بعنوان پول مرجع برای پرداخت ها تعیین می‌نمایند . حال اگر مثلا یك پول تعیین شده در این قراردادها مثل مارك یا لیر ، دیگر وجود نداشته باشد (براثر معرفی یورو ) آیا این واقعه بطور اتوماتیك سرنوشت هزاران قرار داد از این نوع را در سراسر جهان با ابهام مواجه نمی‌سازد ؟ اتحادیه اروپا دو نوع مقرارت مهم را در این ارتباط وضع نموده است . مقررات اول مربوط به تصمیمات شورای این اتحادیه است . عنوان این مقررات «مقررات شورا در خصوص برخی تمهیدات مربوط به معرفی یورو » نام دارد كه براساس ماده 235 معاهده اتحادیه اروپا در ماه ژوئن 1997 به صورت قانون در آمده است . این مقررات به وضوح بیان می‌دارد كه یورو «نمی‌تواند هیچ یك از شرایط یك سند قانونی را تغییر داده و یا دلیلی برای مبرا شدن و یا آوردن عذر برای ایفاء تعهد در هر سند قانونی تلقی شده و به هیچكدام از طرفین قرارداد این حق را نمی‌دهد كه بتواند به صورت یك جانبه یك چنین اسنادی را كان لم یكن تلقی نماید. مقررات دوم مقررات مصوب شورا در خصوص معرفی یورو می‌باشد كه به موضوع قابلیت تبدیل پول های ملی به یورو پرداخته است . برطبق این مقررات هرگونه استناد به پول یكی از كشورهای عضو اتحادیه پولی اروپا ( برای مثال مارك یا لیر) ، می‌تواند به سادگی به عنوان یورو تعبیر وتفسیر شود نكته مهم در این مقررات اهمیت حفظ و تداوم قراردادها در اتحادیه پولی اروپا است . این دو مقررات حاكی از این هستند كه هر قرارداد یا توافق نامه كه در آن به یكی از پول های منطقه یورو اشاره شده باشد ، به شرط اینكه برطبق قانون كشور عضو اتحادیه منعقد شده باشد به طور كامل دارای اعتبار خواهد بود . مقررات فوق وسایر مقررات موجود دراین زمینه حاوی پیش بینی ها و نكات قانونی مربوطه است ولی صاحبان صنایع و مشاغل بازرگانی می‌توانند از پنج اصل به عنوان اصل راهنما استفاده نمایند .

  • از اول ژانویه 1999 اشاره به یكی از پول های منطقه یورو در قراردادها قانونا اشاره به یورو( برحسب نرخ برابری آن پول ) دارد . نرخ های برابری یورو در این مورد به وسیله نرخهای دائمی‌و رسمی‌یورو كه اندكی قبل از تاریخ انعقاد قرارداد اعلام شده تعیین می‌شود بنابراین پول های ملی تنها تجلی های گوناگونی از یورو بحساب می‌آیند .
  • موافقت نامه هایی كه پرداخت ها را به پول خاصی مشخص نموده اند تا (اول ژانویه 2002 ) پرداخت باید با همان پول صورت گیرد . مگر اینكه طرفین به نحو دیگر توافق نمایند . مثلا یك صاحب صنعت و یا حرفه تجاری نمی‌تواندتعهد خود به فرانك را تا (پایان ژانویه 2002) به یورو ادا كند مگر اینكه طرفین قرارداد صراحتا پرداخت به یورو را قبول نموده باشند .
  • پس از سال 2002 طرفین قرارداد ملزم هستند كه پرداخت های خود را فقط به صورت یورو انجام دهند . بنابراین قراردادی كه در پانزدهم ماه مارس 1998 نوشته شده و در آن خواسته شده باشد كه پرداخت به صورت فرانك صورت پذیرد این پرداخت اگر قبل از پایان ژانویه 2002 صورت پذیرد به صورت فرانك خواهد بود ولی بعد از آن باید به یورو صورت گیرد .
  • هزینه های تطبیق معاملات با یورو به عهده دارندگان حساب های مربوطه است ، بنابراین هزینه تغییر فهرست قیمت ها ، صورت حساب ها و رسیدها ، یورو به عهده یا حرفه بازرگانی مربوطه بوده ، ولی مشتریان خود باید اطمینان حاصل نمایند كه بانك های آنان از عهده تبدیل وانتقال پول به یورو بر می‌آیند .
  • مقررات اتحادیه اروپا در ارتباط با قابلیت تسعیر یورو می‌تواند مشمول هر توافقی فیمابین طرفین قرارداد باشد . مثلا هر صنعت یا هرشاخه ای از تجارت می‌توانند با یكدیگر به صورت كتبی توافق نمایند كه با به جریان افتادن یورو قرارداد خاتمه یافته تلقی شود .

یورو و آمریكای لاتین

آیا پیدایش یورو اثرات اقتصادی واقعی بدنبال خواهد داشت ، یاعمدتاً یك پدیده حسابداری خواهد بود ؟ تا آنجایی كه به كشورهای آمریكای لاتین و حوزه كارآئیب مربوط است ، یورو احتمالا برتجارت این كشورها با اروپا تاثیر كمی‌خواهد گذاشت اساسا تاثیر آن بر بازارهای مالی و سیالستهای مدیریت بدهی این كشورها چه در كوتاه مدت ، و چه در میان مدت بیشتر خواهد بود .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment