دانلود پروژه رشته اقتصاد درباره شاخص های بورس اوراق بهادار – قسمت ششم

دانلود پایان نامه

اگر سود نقدی نداشته باشیم ارزش پایه همان ارزش پایه TEPIX است اما اگر سود نقدی داشته باشیم ارزش پایه جدید به صورت زیر محاسبه می شود.

= پایه TEDPIX در هنگام اعلام سود نقدی

شاخص بازده (سود) نقدی

شاخص بازده نقدی كه با نماد تدیكس (TEDPX) نشان داده می شود. بیانگر سطح عمومی بازده (سوده)پرداختی شركتها است و به صورت زیر محاسبه می شود :

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

پایه TEPIX

پایه TEDIX

 

1653×                       = TEDIX

عدد مبنای شاخص های تدپیكس و تدیكس 08/1653 می باشد.

شاخص صنایع

شركت های پذیرفته شده در بورس تهران در صنایع مختلفی طبقه بندی شده اند. این طبقه بندی براساس طبقه بندی بین المللی ISIC صورت می گیرد و منجر به تفكیك 36 صنعت در بورس تهران تا اردیبهشت 1384 شده است. شاخص صنایع همانند شاخص اصلی (شاخص قیمت) محاسبه می شود. بورس تهران اقدام به محاسبه شاخص قیمت برای هر صنعت می كند كه همگی با فرمولی مشابه شاخص كل محاسبه می شوند.

در یك تفكیك كلی تر شركت های پذیرفته شده در بورس تهران به 2 گروه صنعت و مالی تقسیم شده اند كه گروه های مالی دربرگیرنده شركت های صنعت واسطه گری مالی (شركت های سرمایه گذاری) و گروه صنعت شامل كلیه شركت های بورس به جز واسطه گرهای مالی است. بورس تهران به محاسبه شاخص قیمت برای این دو گروه كلی نیز می پردازد، كه با نام شاخص مالی (FIN-IX) و شاخص صنعت (IND-IX) منتشر می شوند و هر دو در طراحی، محاسبه و تعدیل از معیارهای شاخص كل پیروی می كنند.

شاخص شركت

شاخص شركت به تفكیك برای هر شركت پذیرته شده محاسبه و مبنای محاسباتی همانند روشی است كه در محاسبه شاخص صنایع و كل به كار می رود. شاخص شركت های جدید در برد پذیرش 100 تعیین شده است تا امكان بررسی تغییرات آنها فراهم باشد.

فهرست شاخص های قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران

ردیف نام شاخص علامت اختصاری تاریخ پایه
1 شاخص اصلی قیمت سهام TEPIX 1/1/1369
2 شاخص صنعت IND-IX 1/1/1369
3 شاخص مالی FIN-IX 1/7/1377
4 شاخص 5 شركت فعال تر (موزون) TWAX 1/8/1380
5 شاخص 5 شركت فعال تر TSAX 1/7/1377
6 شاخص بازده نقدی TEDIX 1/7/1377
7 شاخص قیمت و بازده نقدی TEDPIX  
8 شاخص گروه صنایع    
9 شاخص شركت ها    
10 شاخص معادن    

 

شاخص كل قیمت سهام در بورس تهران، شامل تمامی شركت های پذیرفته شده در بورس است. این شاخص به طور روزانه، محاسبه و اعلام می شود. همچنین بر پایه گروه بندی شركت ها در چهارچوب صنایع 28 گانه تعریف شده در بورس تهران، شاخص های فرعی دیگری نیز محاسبه می شوند.

شاخص 50 شركت فعال

شناسایی شركت های ممتاز یا دارای موقعیت برتر، اغلب بر پایه یك یا چند معیار از معیارهای زیر انجام می شود (سازمان بورس اوراق بهادار تهران، (1377 ب)، ص 55):

1- قدرت نقدشوندگی سهام به معنای پر معامله بودن آن

2- میزان تأثیرگذاری شركت بر بازار یا سهم آن در ارزش جاری بازار

3- وضعیت شركت از نظر برتری نسبت های مالی، به ویژه میزان سودآوری به ازای هر سهم

براساس شاخص های فوق، در هر حال تعداد معینی از شركتها، به فهرست برترینها راه خواهند یافت.

در بورس تهران شناسایی شركت های برتر بر پایه تركیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان تأثیرگذاری شركت ها بر بازار ودر چهارچوب معیارهای سه گانه زیر انجام شده است :

الف) میزان داد و ستد در تالار معاملات شامل :

1- تعداد سهام داد و ستد شده

2- ارزش سهام داد و ستد شده

ب) تناوب داد و ستد سهام در تالار معاملات شامل :

1- تعداد روزهای داد و ستد

2- دفعالت داد و ستد

ج) متغیرهای میزان تأثیرگذاری بر بازار شامل :

1- میانگین تعداد سهام منتشر شده

2- میانگین ارزش جاری سهام شركت در دوره بررسی

همان طور كه پیداست، در شناسایی شركت های فعال تر بورس اوراق بهادار تهران، معیار «نقد شوندگی» از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. همچنین وجود متغیرهای میزان تأثیرگذاری، در كنار متغیرهای فعالیت در بورس، تصویر واقعی تری از نسبت فعالیت شركتها، به ویژه میزان گردش سهام آنها را در بورس نمایان می سازد. مقایسه و رتبه بندی فعالیت شركت های پذیرفته شده در بورس، بر پایه نماگرهای فوق الذكر و به كمك میانگین هارمونیك، به صورت زیر انجام می شود :

كه در آن :

Mj : شركت i ام از تمامی شركتهای فعال در بورس

N : تعداد متغیرهای شش گانه (6= N)

I : متغیر i ام از مجموعه متغیرهای شش گانه

شاخص 50 شركت فعال به دو صورت محاسبه می شود.

1- براساس روش میانگین موزون TWAX كه با همان فرمول لاسپرز محاسبه می شود.

2- براساس فرمول شاخص قیمتی بی وزن (فرمول داوجونز) محاسبه می شود. كه نحوه محاسبه آن به شكل زیر است :

Pi : تست سهام شركت i ام

D : تعداد شركتها كه ممكن است تعدیل شود.

D بر اثر رویدادهای زیر تعدیل می شود :

1- ورود و خروج شركتها

2- كاهش قیمت سهام ناشی از افزایش سرمایه (از محل اندوخته) آورده و مالبات

3- تجزیه و تجمیع سهام

خلاصه متن

کلمه شاخص (INDEX) در کل به معنای نمودار یا نشاندهنده یا نماینده میباشد . شاخص کمیتی است که نماینده چند متغیر همگن میباشد و وسیله ای برای اندازه گیری و مقایسه پدیده هایی است که دارای ماهیت و خاصیت مشخصی هستند . که بر مبنای ان میتوان تغییرات ایجاد شده در متغیرهای معینی را در طول یک دوره بررسی نمود .

محاسبه شاخص برای هر شرکت صنعت یا گروه یا دسته امکان پذیر است . و میتوان انرا محاسبه نمود. برای محاسبه شاخص یک سال را به عنوان سال مبنا یا پایه فرض کرده و پس از تقسیم ارزش جاری بر ارزش مبنا ( ارزش سال پایه ) ان را در عدد 100 ضرب میکنیم . عدد بدست امده شاخص ان گروه یا دسته مورد نظر را به ما نشان میدهد .در هر بازار بورس اوراق بهاداری میتوان بنا بر احتیاج و کارایی شاخصهای زیادی را تعریف و محاسبه نمود . در تمام بورسهای دنیا نیز شاخصهای زیادی برای گروهها و شرکتهای مختلف محاسبه میشود. بعنوان مثال در بازار سهام امریکا شاخص داو جونز (DOW &JONES) تغییرات 30 شرکت صنعتی  20 شرکت حمل و نقل و 15 شرکت خدماتی را نشان میدهد ویا شاخص نزدک (NASDAQ) تغییرات سهام خارج از بورس را نشان میدهد .

دیگر شاخصهای معروف برخی از بورسهای دنیا عبارتند از :

– بورس نیویورک S&P250 که برای 250 شرکت محاسبه میشود و   S&P500که برای 500 شرکت محاسبه میشود .

– بورس لندن FTSE ، توکیو   NIKIIE و TOPIX و آمستردام AEX        

– فرانسه CAC و المان    DAX میباشد .که شاخصهای -TOPIX-NASDAQ-S&P   موزون می­باشند.

در بورس اوراق بهادار تهران نیز شاخصهای زیادی محاسبه میگردد که هر شخص یا گروهی بنا به نیاز خود از آنها استفاده می­کند.

 شاخص کل قیمت ((TEPIX

 شاخص کل قیمت  که مخفف کلمه TEHRAN Exchange PRICE INDEX  می­باشد یکی از اصلی ترین شاخصهای بورس اوراق بهادار تهران است که روش محاسبه ان بر اساس فرمول زیر (فرمول لاسپیرز) انجام می­گیرد.

{(ارزش جاری بازار*تعداد سهام منتشره) تقسیم بر(ارزش پایه سهام*تعداد سهام در سال پایه)}ضرب در عدد 100

که در این محاسبه سال پایه سال 1369 میباشد . این شاخص گویای ان است که ارزش کل بازار نسبت به سال پایه یا همان سال 1369 چند برابر شده فرضا شاخص 12700 نشان می­دهد که ارزش بازار نسبت به سال 1369 که سال پایه میباشد 127 برابر گردیده است .شاخص کل قیمت در بورس تهران  برای سه گروه محاسبه میشود که عبارتند از:

1- شاخص قیمت کل بازار : که در محاسبه ان قیمت سهام تمام شرکتهای معامله شده تاثیر داده می شود.

2- شاخص قیمت تالار اصلی : که در محاسبه ان فقط قیمت سهام شرکتهای معامله شده در تابلو اصلی تاثیر داده میشود .

3- شاخص قیمت تالار فرعی : که در محاسبه ان فقط قیمت سهام شرکتهای معامله شده در تابلوی فرعی تاثیر داده میشود .

ویژگیهای شاخص کل قیمت عبارتند از :

1- موزون بودن : بدین معنا که چون در محاسبه ان ارزش سهام در تعداد سهام منتشره ضرب میگردد پس تغییرات قیمت سهام بر اساس تعداد سهام منتشر شده شرکتها در شاخص تاثیر گذار است . یعنی هر چقدر تعداد سهام منتشره شرکت بیشتر باشد تغییرات قیمت سهم مورد نظر تاثیر بیشتری بر روی شاخص خواهد گذاشت .

2- جامع بودن : این شاخص به لحاظ اینکه بر اساس تغییرات سهام تمام شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار محاسبه میگردد لذا خصوصیت جامع بودن را داراست .

3- در دسترس بودن : شاخص کل قیمت به لحاظ اینکه بصورت لحظه ای توسط سازمان بورس اوراق بهادار محاسبه و در اختیار افراد قرار میگیرد لذا دارای خصوصیت در دسترس بودن میباشد .

شاخص کل قیمت در موارد زیر تعدیل میگردد و در حقیقت تغییرات ناشی از موارد زیر در مقدار شاخص اثری ندارد .

1- ورود و خروج شرکتها : به هنگام ورود و خروج شرکتها بدلیل افزایش یا کاهش ارزش جاری سهام اصولا ارزش پایه سهام تعدیل میگردد تا تغییری در عدد شاخص حاصل نشود . به عبارتی با افزایش صورت کسر در مخرج ان تغییری میدهند تا حاصل تقسیم صورت بر مخرج تغییر نکند .

2- افزایش سرمایه از طریق اورده و یا مطالبات سهامداران : به علت اینکه با افزایش سرمایه از طریق اورده و یا مطالبات سهامداران ارزش جاری سهام افزایش می یابد لذا در این موارد نیز ارزش پایه سهام باید بگونه ای تعدیل گردد تا تغییری در عدد شاخص حاصل نگردد .

3- ادغام شرکتها : در صورت ادغام دو یا چند شرکت در هم نیز می بایست در ارزش پایه سهام تغییر داده شود تا عدد شاخص تغییری نکند .

ولی در برخی موارد نیازی به تعدیل شاخص نمیباشد که این موارد عبارتند از :

1- افزایش سرمایه از محل اندوخته : زیرا در این حالت همان مبلغ اندوخته که متعلق به سهامداران بوده بصورت سهام جدید به انها داده میشود پس تغییری در حقوق صاحبان سرمایه اتفاق نیفتاده لذا در این حالت نیازی به تعدیل شاخص نیست .

2- تجزیه و تجمیع سهام : در این حالت نیز تنها تعداد سهام منتشره تغییر یافته و چون به تناسب آن قیمت سهم نیز تغییر می یابد لذا نیازی به تعدیل شاخص نیست . البته لازم به ذکر است که در ایران عملا اینکار امکان پذیر نیست و ارزش اسمی هر سهم بطور ثابت 1000 ریال می­باشد.

3- پرداخت سود نقدی : در این حالت نیز چون اصولا به تناسب پرداخت سود نقدی قیمت سهام نیز کاهش می یابد لذا نیازی به تعدیل عدد شاخص نیست .

 شاخص بازده نقدی و قیمت (TEDPIX)

نشان دهنده تغیرات قیمتی و بازده نقدی سهام در بورس اوراق بهادار میباشد بعبارتی نشاندهنده تغییرات بازدهی کل سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار میباشد و بوسیله آن می توان فرصت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار را با دیگر بازارها مقایسه نمود .

 شاخص بازده نقدی ((TEDIX

از تفاضل منطقی شاخص قیمت و بازده نقدی  از شاخص قیمت بدست می اید و نشان دهنده تغییرات بازده نقدی سهام میباشد .

تذکر : عدد پایه شاخصهای قیمت و بازده نقدی و بازده نقدی سهام در ابتدای سال 1377 برابر 08/1653 در نظر گرفته شده که همسنجی این دو را با شاخص کل قیمت در ان تاریخ امکان پذیر سازد .

شاخص صنعت

فرمول محاسبه ان همانند محاسبه شاخص کل می باشد و نشاندهنده تغییرات در ارزش سهام شرکتهای صنعتی میباشد و برای هر صنعت بطور جداگانه محاسبه می گردد.

شاخص مالی

فرمول محاسبه ان همانند محاسبه شاخص کل می باشد و نشاندهنده تغییرات در ارزش سهام شرکتهای سرمایه گذاری می باشد.

شاخص شرکت

فرمول محاسبه ان همانند محاسبه شاخص کل قیمت میباشد و برای هر شرکتی بطور جداگانه محاسبه میگردد . و برای محاسبه ان شاخص هر شرکتی را در بدو ورود 100 تایین نموده اند.

شاخص 50 شرکت برتر یا tx-50 (به روش میانگین ساده)

معمولا هر سه ماه یکبار 50 شرکت برتر در بورس اوراق بهادار معرفی میگردند . شاخص tx-50 نشاندهنده میانگین قیمت سهام 50 شرکت برتر میباشد .

محاسبه این شاخص به روش محاسبه شاخص داو جونز میباشد . به عبارتی در این محاسبه تعداد سهام منتشره شرکت تاثیر داده نمیشود و تنها از جمع قیمت سهام 50 شرکت تقسیم بر تعداد انها ( تعدیل شده ) بدست میاید .(این تعداد در اولین روز محاسبه یعنی ابتدای سال 1379 عدد 50 بوده که بعدها به تدریج تعدیل شده)

شاخص tx-50 نیز در موارد زیر باید تعدیل شود . یعنی عدد 50 در مخرج را باید به گونه ای تغییر داد تا تاثیر تفاوت قیمت بر شاخص به خاطر موارد زیر خنثی گردد.

مواردی که شاخص مذکور تعدیل می­شود عبارتند از :

1- در صورت افزایش سرمایه به هر روشی (چه اورده و چه اندوخته )

2- ورود و خروج شرکتها از لیست 50 شرکت برتر در پایان هر سه ماه

3- تجزیه و تجمیع سهام ( که فعلا در ایران امکان پذیر نیست )

 شاخص 50 شرکت برتر tx-50 ( به روش میانگین موزون )

این شاخص نیز بوسیله تغییرات ارزش سهام 50 شرکت برتر محاسبه میشود ولی طرز محاسبه ان به روش میانگین موزون ( روش لاسپیرز ) میباشد و تعداد سهام منتشره شرکتها در محاسبه ان تاثیر گذار است.

 جمع بندی :

محاسبه شاخص های مختلف بر اساس فرمولهای قراردادی انجام میگیرد و هر شاخصی بنا بر داده ها و فرمول مورد استفاده میتواند گویای تغییرات خاصی باشد . لذا به غیر از شاخص کل قیمت که نشاندهنده تغییرات قیمت کلیه شرکتها میباشد مابقی شاخصها بنا بر نوع محاسبه و شرکتهایی که در ان مورد محاسبه قرار میگیرند باید تفسیر شوند. حال که تا حدودی با نحوه محاسبه شاخصهای مختلف اشنا شدیم لازم است با توجه به اینکه سهام چه شرکتهایی در شاخص مورد نظر تاثیر گذار بوده اند تفسیر لازم را از شاخص مورد نظر داشته باشیم.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment