دانلود پروژه ارزیابی معیارهای بانك مركزی در راستای اجرای سیاست های پولی مستقل – قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

2 ـ نسبت سپرده قانونی در مورد افزایش سپرده های پس انداز و مدت دار نزد بانكها از 12 درصد به 15 درصد بالا برده شد . همچنین نسبت سپرده قانونی خالص بدهی ارزی كه بانكها بعنوان سپرده یا وام و یا تسهیلات اضافه برداشت از خارج دریافت می كنند از 15 درصد به 30 درصد افزایش داده شد ولی وامهای بلند مدت بانهای تخصصی در صورت موافقت بانك مركزی ایران همچنان از تودیع سپرده قانونی معاف گردید .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

3 ـ تكلیف بانكها از نظر خرید اوراق قرضه از 30 درصد بابت افزایش سپرده های پس اندار و مدت دار به 45 درصد بالا برده شد . ( حداكثر تا 40 درصد كل مانده آن سپرده ها ) .

ضمناً بانك مركزی ایران اعلام داشت در صورتیكه هر یك از بانكها در تأمین منابع مالی برای افزایش مجاز وامها و اعتبارات خود كه با توجه به اولویتهای مذكور بعمل آمد با مشكلات كوتاه مدت مواجه شوند ، آماده است از طریق تنزیل مجدد تسهیلات لازم را در اختیار آنها قرار دهد .

بازار پول و سرمایه

تا قبل از تأسیس بورس اوراق بهادار تهران ، بازار پول و سرمایه در كشور بصورت متشكل و سازمان یافته وجود نداشت و نیازهای مالی شركتها و مؤسسات تولیدی بطور عمده بوسیله بانكهای تجارتی و تخصصی تأمین می شد . ولی از بهمن سال 2526
( 1346 ) كه بورس اوراق بهادار تهران تأسیس گردید ، اولین گام در زمینه ایجاد بازار متشكل پول و سرمایه برداشته شد . با اصلاحاتی كه در قانون تجارت انجام گرفت ، تعداد زیادی از شركتهای سهامی خاص به شركتهای سهامی عام تبدیل شدند و تقاضای پذیرش در بورس اوراق بهادار كردند . بطوریكه طی 8 سال اخیر بتدریج تعداد 59 شركت از طرف هیئت پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران پذیرفته شدند و خرید و فروش سهام این شركتها و اوراق قرضه دولتی طی سالهای اخیر بسرعت توسعه یافته و بتدریج مقبولیت عامه می یابد .

طی هشت سالی كه از تأسیس بورس اوراق بهادار تهران می گذرد ارزش كل معاملات آن متجاوز از 8/33 میلیارد ریال گردیده است كه قسمت عظم آن مربوط به دو سال اخیر می باشد ( 5/32 درصد در سال 2533 و 5/53 درصد در سال 2534 ) .

توسعه معاملات بورس اوراق بهادار تهران در دو سال اخیر عمدتاً از رونق معاملات سهام ناشی شد . بطوریكه سهم معاملات سهام در كل معاملات بورس اوراق بهادار كه تا سال 2532 بطور متوسط حدود 41 درصد بود ، در سالهای 2533 و 2534 بطور متوسط به حدود 60 درصد بالا رفت .

بموجب قانون گسترش مالكیت واحدهای تولیدی كه در سال 2534 به تصویب رسید و بعنوان اصل سیزدهم انقلاب شاه و ملت اعلام شد ، تعداد 320 شركت دولتی و خصوصی بتدریج سهام خود را برای فروش به كارگران و كارمندان خود در وهلة‌ اول و سپس برای فروش به كشاورزان و عامه مم عرضه خواهند كرد . بطوریكه تا مهر 2537 معادل 99 درصد سهام شركتهای دولتی و 49 درصد سهام شكرهای خصوصی مشمول قانون ، در اختیار عام مردم قرار گیرد . در سال مورد گزارش بعنوان اولین مرحله اجرای این قانون تعداد 96 شركت معادل 20 درصد از سهام خود را برای فروش عرضه كردند . در این سال به منظور تأمین مالی برنامه گسترش مالكیت واحدهای تولیدی سازمان مالی گسترش مالكیت واحدهای تولیدی با سرمایه یك میلیارد ریال تأسیس شد . این سازمان در ازاء واگذاری اوراق قرضه خاصی كه منتشر نمود ، 14 درصد از سهام 96 واحد تولیدی مشمول را در اختیاز گرفت و با اعطای وام ده ساله با بهره 4 درصد به كاركنان آن صنایع ، امكان خرید سهام شركتها را برای آنان فراهم آورد .

همراه با تأسیس سازمان مالی گسترش مالكیت واحدهای تولیدی ، شركت سرمایه گذاری ملی ایران با مشاركت تعدادی از بانكها و شركتهای بیمه و عامه مردم با سرمایه ده میلیارد ریال تأسیس گردید . این شركت در سال مورد گزارش اقدام به خرید 6 درصد از سهام شركتهای تولیدی مشمول قانون گسترش مالیكت نمود و با عرضه سهام خود به عامه مردم موجبات شركت عموم را در برنامه گسترش مالكیت صنعتی فراهم آورد .

در سال 2534 قانون اجازه انتشار اوراق قرضه توسط شركتهای ایرانی و قانون معافیت مالیاتی بهره این اوراق از تصویب گذشت . عرضه سهام فروخته شده از طریق  قانون گسترش اوراق قرضه شركتها در بورس تهران به فعالیت این مؤسسه ابعاد گسترده تری خواهد داد .

1 ـ معاملات سهام بانكها و شركتهای تولیدی

در سال 2534 حجم معاملات بورس به 18 میلیارد ریال رسید و نسبت به رقم مشابه سال قبل آن حدود 5/64 درصد افزایش داشت . سهم معاملات سهام در كل معاملات بورس نسبت به سال 2533 تغییری نكرد و در سطح 59 شركت در پایان سال 2534 افزایش یافت . ورود شركتها و بانكهای جدید به بورس و همچنین افزایش سرمایه برخی از شركتها موجب گردید كه میزان كل سرمایه شركهای پذیرفته شده در بورس تهران از 3/54 میلیارد ریال در پایان سال 2533 به 8/92 میلیارد ریال در  پایان سال 2534 افزایش یابد .

در این سال معاملات سهام شركتهای تولیدی از رونق زیادی برخودار بود و از نظر مبلغ نسبت به سال قبل 232 درصد بیشتر شد و در نتیجه سهم معاملات سهام شركتهای تولیدی در كل معاملات سهام شركتهای تولیدی در كل معاملات بورس از 31 درصد در پایان سال 2533 به 62 درصد افزایش یافت . افزایش شدید معاملات سهام شركتهای تولیدی معلول معامله حدود 5/4 میلیارد ریال سهام شركتهائی می باشد .

2 ـ نرخ بهر در بازار غیر متشكل پولی

در سال 1345 نرخ بهره وامهای شرطی در شهر های مورد بررسی بین حداقل 5/13 درصد و حداكثر 48 درصد بود ، پایین ترین نرخ بهره معامله شده وام شرطی مربوط به تهران و بالاترین نرخ بهره وام شرطی مربوط به زنجان می باشد در این مدت بالاترین نرخ بهره اسمی وامهای شرطی 42 درصد و متعلق به شهر زنجان بود و پایین ترین نرخ بهره اسمی وامهای شرطی 16 درصد و متعلق به شیراز بود .

در سال مورد بحث فاصله حداكثر و حداقل بهره وامهای تجارتی كمتر از حداقل و حداكثر بهره وامهای شرطی بود . بطوریكه حداقل نرخ بهره معامله شده وامهای تجارتی 5/10 درصد و حداكثر آن 39 درصد بود . حداقل و حداكثر رایج ترین نرخ بهر  معامله شده به ترتیب 12 درصد بود .

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

با فرمت ورد

Leave a comment