دانلود پروژه رشته تربیت بدنی در مورد بیماری ام اس – قسمت چهارم

دانلود پایان نامه

Tizanidine باید در دوزهای 8 میلیگرم داده شود از آنجائیكه دوز پائین تر در آزمایشهای كلینیكی موثر نبوده است . بدلیل تاثیرات جانبی بالقوه از روی احتیاط برای شروع بهتر است با دوز 4 میلیگرم شروع و به مرور آنرا افزایش داد تا به مقدار مورد نظر و اثرات استفاده از دارو دست یافت. دوز بعدی به فاصله 6 تا 8 ساعت میتواند باشد تا حداكثر 3 دوز در 24 ساعت . حداكثر كل مصرف روزانه نباید بیش از 36 میلی گرم باشد .
مانند داروی clonidin داروی Tizanidine میتواند موجب كاهش فشار (بخصوص فشار خون) شود. در یك مطالعه دو سوم بیماران مورد معالجه قرار گرفته با یك دوز 8 میلی گرمی دچار افت 20% در سیستولیك یا دیاسیستولیك فشار خون شدند اگر چه این اثر همیشه همراه با بی هوشی نبود. كاهش فشار میتواند بوسیله تغییر آرام عیار دوز به حداقل برسد. Tizanidine بایستی با دقت و احتیاط همراه سایر داروهای ضد فشار استفاده شود. آثار جانبی گزارش شده عبارتند از : خشكی دهان(49%) خواب آلودگی (48%) خستگی/ بی رمقی(41%) و سرگیجه (16%) .

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
amantidine

(Amantidine (a-MAN-ta-deen
یك ضد ویروس است و برای جلوگیری با درمان عفونت ناشی از آنفولانزا ( نوع A ) بكار برده میشود این دارو میتواند به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد آنفلوانزا مصرف شود. آمانتادین روی سرما خوردگی و سایر انواع آن تاثیری ندارد همینطور روی سایر عفونتهای ویروسی موثر نیست.
آمانتادین همچنین یك داروی ضد اختلال در هماهنگی عصبی نیز هست و برای درمان بیماری پاركینگسون بكار میرود كه گاهی فلج پیری یا فلج لرزشی نامیده میشود. این دارو میتواند به تنهایی یا همراه سایر داروها به بیماران پاركینگسون داده شود. بوسیله بهبود كنترل عضله و كاهش سفتی عضلات . این دارو انجام حركات بطور عادی را برای بیماران ممكن كرده علائم بیماری را تخفیف میدهد. آمانتادین همچنین در درمان سفتی و لرزشی ناشی از مصرف دارو ها بكار برده میشود داروهایی كه برای درمان های اعصاب و روان و شرایط تهییج روانی بكار برده میشوند0 از آمانتادین برای شرایط دیگر بر اساس نظر پزشك نیز استفاده میشود.

موارد احتیاطی كه در حین مصرف این دارو باید مد نظر قرار گیرد

نوشیدن مشروبات الكلی در حین استفاده از این دارو آثار جانبی این دارو را افزایش میدهد این آثار عبارتند از: مشكلات گردش خون – سرگیجه – منگی – غش – مغشوش شدن. بنابراین زمانیكه كه از داروی آمانتادین استفاده میكنید هرگز مشروبات الكلی مصرف نكنید.
این دارو در برخی میتواند باعث سرگیجه – منگی یا دید بلوری و یا مشكل در پیدا كردن تمركز شود. قبل از انجام هر كاری كه احتیاج به دقت و توجه دارد مثل رانندگی از واكنش این دارو روی خودتان مطمئن شوید تا از بوجود آوردن خطر برای خود یا دیگران پرهیز كرده باشید. اگر واكنشهای فوق الذكر خیلی دردسر ساز بودند به پزشك خود مراجعه كنید.

بلند شدن ناگهانی از خواب یا از یك موقعیت نشسته بطور ناگهانی برخواستن شدت این علائم را افزون میكند به آرامی از خواب برخواستن و یا از یك موقعیت نشسته به آرامی بلند شدن میتواند در تخفیف علائم پیش گفته موثر باشد. در صورتیكه پس از مصرف این دارو احساس افسردگی و میل به خودكشی در شما پیدا شد با پزشك خود بفوریت تماس بگیرید.
آمانتادین میتواند باعث خشكی دهان بینی و گلو شود برای برطرف كردن موقت خشكی دهان میتوانید از آدامس استفاده كنید یا یك تكه یخ در دهان بگذارید در هر حال در صورتیكه خشكی دهان بیش از دوهفته طول كشید به پزشك یا دندان پزشكتان مراجعه نمایید. تداوم خشكی دهان امكان بوجود آمدن بیماریهای دندان مثل پوسیدگی دندان – بیماری لثه و عفونتهای قارچی را افزایش میدهد.

این دارو میتواند منجر به ایجاد لكه وخالهای تور مانند به رنگ قرمز ارغوانی روی پوست شود. این مشكل بیشتر برای زنها در قسمت پا و ساق پا معمولا پس از مصرف مداوم دارو برای بیش از یكماه رخ میدهد و مادامیكه از دارو استفاده میكنید این لكه ها وجود خواهند داشت اما پس از قطع دارو بعد از 2 تا 12 هفته این لكه ها محو میگردند . درصورتیكه در این مورد سئوالی دارید آنرا با دكترتان مطرح كنید0

برای بیمارانی كه آمانتادین را برای بیماری پاركینگسون استفاده میكنند یا مشكلات حركتی كه بعلت مصرف داروهای خاصی برای درمان مشكلات اعصاب روحی روانی و شرایط تهیج بوجود آمده اند. بیماران پاركینگسون باید توجه داشته باشند كه نباید بیش از حد فعالیت كنند از آنجاییكه پس از مصرف دارو شرایط آنها بهتر شده و بدن فعالیتش آسان تر صورت میپذیرد . در اینحال آنچه امكان وقوع زیادی دارد بوجود آمدن جراحت ناشی از افتادن بیمار است. افزایش فعالیت بایستی به مرور باشد تا به بدن زمان لازم برای تنظیم تغییرات در حفظ تعادل – گردش خون و هماهنگی داده شود0

برخی بیماران ممكن است حس كنند این دارو بعد از چند ماه استفاده اثر خود را روی آنها از دست داده است. در صورتیكه چنین حسی داشتید با دكتر خود مطرح نمایید دكتر شما ممكن است نسبت به تغییر دوز یا قطع موقت دارو اقدام نماید.

آثار جانبی این دارو
همراه با آثار مورد نیاز یك دارو آثار ناخواسته نیز وجود دارد اگر چه تمام این آثار ممكن است در یك بیمار بوجود نیاید و در صورت بروز این آثار نیز ممكن است برای رفع آنها به درمان نیاز باشد.
درصورت مشاهده هر یك از آثار زیر بفوریت به پزشك خود مراجعه نمایید:

علائمی كه شایع نیستند
بلوری شدن دید – پریشانی ( بخصوص در بیماران مسن) – اشكال در تخلیه ادرار ( بخصوص در بیماران مسن) – غش – دچار توهم شدن(دیدن. شنیدن یا احساس كردن چیزی كه وجود ندارد) – تورم دستها . پاها یا پایین ساق پا.

علائم نادر
تشنج – كاهش دید یا هر نوع تغییر در بینایی – مشكل در هماهنگی قسمتهای مختلف بدن – طب – لرز – گلو درد – افزایش فشار خون – افزایش تحركات بدن – تحریك و تورم چشم – از دست دادن حافظه – افسردگی روحی – تندخو شدن شدید و تغییر روحیه – جوش پوست – مبهم صحبت كردن – فكر خودكشی یا اقدام به خودكشی – كوتاه شدن تنفس بدون اینكه توضیحی برای آن داشته باشید0

سایر آثار جانبی كه رخ میدهد معمولا كم اهمیت بوده و نیازی به مراقبت دارویی ندارد. این آثار به مرور كه دارو را مصرف میكنید بدن خودش را با دارو تطبیق داده و آثار مربوطه از بین میروند به هر صورت اگر علائم زیر بعد از مدتی از بین نرفته و باعث ناراحتی شدند با پزشك خود تماس بگیرید:

آثاری كه بیشتر رایج هستند:
سراسیمگی و آشفتگی – تشویش و دل واپسی – عصبانی و متشنج بودن – اشكال در تمركز پیدا كردن – گیجی یا منگی – سر درد – كج خلقی – از دست دادن اشتها – تهوع – پیدا شدن لكه قرمز ارغوانی رنگ روی پوست – اشكال در خوابیدن یا خواب آشفته دیدن.

آثاری كه كمتر رایج بوده یا نادر هستند:
یبوست – كاهش میل جنسی – اسهال – خواب آلودگی – خشكی دهان بینی و گلو – احساس غلط خوب بودن – سر درد – استفراغ كردن – خستگی غیر عادی یا ضعف.
سایر آثار جانبی كه در بالا ذكر نشده است ممكن است برای یك بیمار رخ دهد در اینصورت با پزشك خود تماس بگیرید.

اخیرا پیشرفهایی در زمینه تحقیقات مربوط به بیماری ام اس حاصل شده است كه گزارش آن در وب سایت www.ms-cam.org منتشر شده است . این تحقیقات در گردهم آیی آكادمی عصب شناسی آمریكا كه در هنولولو بین تاریخهای 29 مارس تا پنجم آپریل برگزار شده است ارائه گردیده اند.

رویكرد تغذیه ای برای درمان ام اس
مطالعات گذشته در خصوص رژیم غذایی دلالت بر این داشتند كه چربی های اشباع شده به میزان كم و چربی های اشباع نشده زیاد به میزان بالا باعث كاهش شدت بیماری در بیماران ام اس میشوند. این بخش از تحقیق بطور كامل مورد بررسی قرار نگرفت بیشتر مطالعات نیز در واقع در دهه های 1970 و 1980 میلادی صورت گرفته بودند تحقیقی كه اخیرا صورت گرفته است توجه زیادی را معطوف بخود كرده است.

در این مطالعه كوچك 32 بیمار شركت داده شده اند و دو گروه با هم مورد مقایسه قرار گرفتند. یك گروه روزانه كپسول روغن ماهی مصرف كرد بعلاوه به این گروه توصیه شد 15% از كل كالری حاصل از مصرف چربی را كم نمایند. به گروه دیگر كپسولهای روغن زیتون داده شد و توصیه گردید 30% ازكل كالری حاصل از مصرف چربی را كاهش دهند. كلیه شركت كنندگان در این مطالعه از داروهای مورد تایید FDA مانند آونكس – كپكسون – ربیف برای معالجه ام اس استفاده میكردند.

در پایان آزمایش گروهی كه روغن ماهی در طی دوره یكساله آزمایش استفاده كرده بودند در وضعیت به مراتب بهتری قرار داشتند نسبت به گروه دیگركه كپسول روغن زیتون مصرف كرده بود. مخصوصا اینكه گروهی كه كپسول روغن ماهی استفاده كرده بود تشدید ام اس كمتری نسبت به قبل از مصرف كپسول داشت در صورتیكه دیگر گروه (گروه روغن زیتون) تاثیری در بهبودی بیماری حس نكرده بودند ضمن اینكه اشخاصی كه در گروه روغن ماهی قرار داشتند ناتوانایی جدیدی در طی دوره مصرف كپسول روغن ماهی پیدا نكرده بودند. بطور خلاصه گروه روغن زیتون در طی یكسال آزمایش وضع بیماریشان بدتر شده بود.

كیفیت زندگی و داروهای غیر مرسوم
در مطالعه كوچك دیگر 14 نفر بیمار ام اس به دو گروه تقسیم شدند به یك گروه فقط داروهای مرسوم داده شد و به گروه دیگر داروهای مرسوم و غیر مرسوم . گروه اول فقط داروهای مرسوم را استفاده میكردند داروهایی مثل آونكس – بتاسرون – ربیف – كپكسون باضافه سایر داروها كه اغلب برای كنترل علائم ام اس بكار برده میشود. گروه دوم داروهای فوق بعلاوه داروهای غیر مرسوم مانند استفاده از: مشاور تغذیه – تصویر سازی ذهنی – ژرف اندیشی – یوگا – روحیه سازی – هومیوپتی – ریكی – طب سوزنی – تكنیكهای آلكساندر را استفاده نمودند.
شركت كنندگان در این دو گروه پس از شش ماه فرم مربوط به بررسی كیفیت زندگی را پر نمودند. نتیجه این آزمون تجربی این بود كه افرادی كه هم از داروهای مرسوم و هم از روشهای غیر مرسوم پیش گفته استفاده میكردند از بهتر شدن وضعیت بی رمقی یا خستگی – كنترل مدفوع – و عملكرد جنسی اشان خبر دادند.
برخلاف برخی درمانهای مرسوم ریسك بسیار كمی در درمانهایی مانند یوگا – ماساژ – و روحیه سازی وجود دارد. بسیاری از بیماران ام اس استفاده از این روشها را سودمند یافتند.

یوگا و ام اس
بسیاری از مبتلایان به ام اس به انجام تمرینهای یوگا پرداخته و گزارشهای زیادی مبنی بر مفید بودن این تمرینها وجود دارد از اثرات مثبت یوگا میتوان كاهش در سفتی عضله ها و بدست آوردن آسایش روحی را نام برد. در كمال تعجب مطالعه رسمی روی ام اس و یوگا هنوز صورت نگرفته است. در نشست اخیر عصب شناسان گروهی از بیماران ام اس انتخاب شده و به سه دسته تقسیم شدند برای گروه اول كلاس تمرینهای یوگا در نظر گرفته شد برای گروه دوم تمرینهای عادی شامل دوچرخه سواری (دوچرخه های ثابت) در نظر گرفته شد و برای گروه سوم نیز هیچ تمرینی در نظر گرفته نشد. پس از شش ماه وضع این بیماران مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه این بود كه دو گروه اول و دوم كاهش چشمگیر در میزان بی رمقی خود را گزارش كردند.

پیام های دیگران ( 7 نظر )        link        سه‌شنبه، 30 اردیبهشت، 1382 –

انجام امور روزانه زندگی با وجود خستگی ناشی از ام اس

نوشته Susan Forwell آموزشیار بخش كار درمانی و عضو انجمن تحقیق كلینیك ام اس بخش عصب شناسی دانشگاه بریتیش كلمبیا- ونكور- كانادا

خستگی و مالتیپل اسكلروزیس

اگر چه خستگی و بی رمقی از شایعترین مشكلات در بیماران ام اس شناخته شده است و محققین تلاش فزاینده ای برای فهم علائم نامشهود آن دارند0 با این حال چالش و برخورد با آن و كاهش تاثیر خستگی ناشی از ام اس بر زندگی روزمره می بایست مد نظر قرار داشته باشد0
بی رمقی میتواند تمام انواع فعالیتهای روزانه را متاثر سازد, مثل جستجو و یا حفظ شغل , برای خرید به لبنیاتی رفتن , تماشای بازی فوتبال كودكتان , تهیه شام خانواده, حمام گرفتن, تمیز كردن خانه, برای قدم زدن به بیرون رفتن, كار با كامپیوتر, شستشوی رخت و لباس0
تحقیقات نشان داده است كه بی رمقی می تواند روی فعالیتهای اساسی و مهم نه تنها فردی كه به ام اس مبتلاست تاثیر مضر بگذارد بلكه دوستان, خانواده و شبكه اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار میدهد0
بیماران مبتلا به ام اس اظهار میدارند وقتی دچار بی رمقی میشوند قادر به انجام كاری نیستند – فقط ضروریات- یعنی دیگر قدرت انتخاب را از دست میدهند آنها همچنین میگویند ” حافظه ام تسلیم میشود”- درباره خستگی ام احساس مقصر بودن میكنم چون در انظار تنبل جلوه میكنم و مردم باور نمیكنند كه حقیقتا قادر به انجام كاری نیستم. چنین اظهاراتی نشان میدهند كه بی رمقی ناشی از ام اس بر تمامی زمینه های روانشناسی- ادراكی – اجتماعی و فیزیكی زندگی افراد مبتلا به ام اس تاثیر میگذارد0

مدیریت خستگی كه مستقیما به بیماری ام اس ارتباط ندارد

برای مدیریت موثر خستگی كه موجب تغییر اساسی در زندگی مان است , علل بالقوه خستگی بایستی مورد شناسایی قرار گیرند. نوعی از خستگی مسقیما مربوط به ام اس است و اینطور تصور میشود كه بعلت صدمه ای است كه به غلاف محافظ اعصاب(میلین ها) وارد شده است میباشد اگر چه خستگی در بیماران ام اس میتواند ناشی از عللی باشد كه بطور مستقیم مربوط به صدمه فوق الذكر نیستند 0
جدول یك فهرستی از این علل را نشان میدهد. بی رمقی یا خستگی در بیماران ام اس ناشی از یك یا دو عامل گفته شده در جدول, در بیمارن بسیار شایع است0

مدیریت خستگی مرتبط با ام اس
خستگی كه مستقیما ناشی از بیماری ام اس است اینگونه طبقه بندی میشوند:
خستگی اولیه ام اس كه تصور میشود ناشی از فیبر اعصاب باشد (میلین های صدمه دیده ) و خستگی ثانویه ام اس كه میتواند همراه با یكسری از ناتواناییها باشد.

در حال حاضر دارو درمانی و راهبردهای غیر تهاجمی برای درمان خستگی ناشی از ام اس بكار برده میشوند. كار درمانها ( افرادی كه به كاردرمانی اشتغال دارند) 9 روش غیر تهاجمی زیر را برای كنترل خستگی یا بی رمقی ناشی از این بیماری و توانمند كردن بیماران برای انجام كارهایشان توصیه میكنند:
1. شناخت ویژه گی های خستگی ناشی از ام اس
2. روشهای خود آگاهی
3. روشهای ذخیره انرژی بوسیله صرفه جویی موثر و كارآمد انرژی خود
4. روشهای ساده سازی كارها
5. استفاده از تجهیزات
6. كنترل و مشاهده دمای بدن
7. تمدد اعصاب و وانهادگی
8. رعایت الگوی خواب مناسب و نداشتن بی خوابی
9. مشاركت در انجام كارهای روزانه فیزیكی تا حد امكان

هدف از استراتژیهای فوق الذكر تصحیح مكانیسم بی رمقی نیست بلكه منظور ارائه استراتژیهای مشهود برای تصمیم گیری خود انگیخته مناسب برای نیازهای هر فرد و ایجاد الگوی مصرف انرژی برای مشاركت در فعالیتهاست. در جدول 2 مثالها و اصول هر یك از این راهبردها آمده است.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل

Leave a comment