دانلود پایان نامه بررسی مسیر مگنوسلولار مغز در افراد دارای ویژگی ­های شخصیتی اسکیزوتایپال

دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :بررسی مسیر مگنوسلولار مغز در افراد دارای ویژگی ­های شخصیتی اسکیزوتایپال

۱-۲٫ ضرورت و اهمیت تحقیق

 

با وجود بررسی های مختلف و پژوهش های متعدد هنوز علت مشخص و معینی نه تنها برای اختلال اسکیزوفرنیا، بلكه برای اختلالات زمینه ساز این بیماری نظیر ویژگی های شخصیتی اسكیزوتایپی مطرح نشده است، با روشن­تر شدن هر چه بیشتر علل زیر بنایی این اختلال و فرآیندهای موثر در شكل گیری علائم و نقایص مختلف آن، درك جامع تری از آن حاصل می شود و درمان های امید بخش تری به بیماران ارائه خواهد شد. تا کنون در زمینه عملکرد دستگاه مگنوسولولار در افراد دارای اختلال شخصیت اسكیزوتایپال پژوهشی انجام نشده است. این پژوهش كه می توان آن را یك پژوهش بین رشته ای دانست با استفاده از یك دستگاه بینایی سنجی دقیق، مجهز و كامل با اعتبار بالا ویژگی های خاص دستگاه مگنوسلولار را مورد ارزیابی قرار می دهد. بنابراین به دلایل زیراین مطالعه از ضرورت و اهمیت بالایی برخوردار است:

اولین بار است که در این تحقیق سنجش عملکرد دستگاه مگنوسلولار در افراد دارای ویژگی های شخصیت اسکیزوتیپی با استفاده از دستگاه پریمتری هامفری انجام می گیرد که در چشم پزشکی اطلاعات معتبر و پایایی را به دست داده است.

نتایج حاصل از این تحقیق می تواند در جهت روشن تر شدن عوامل پیش زمینه اختلال اسکیزوفرنی کمک کند.

در صورت تأیید اشکال در عملکرد دستگاه مگنوسلولار در افراد دارای ویژگی های شخصیت اسکیزوتایپی زمینه برای انجام تحقیقات بعدی در مورد نحوه پیشگیری از این نقص فراهم خواهد شد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف اصلی این پژوهش بررسی عملکرد گذرگاه مگنوسلولار درافراد دارای ویژگی های شخصیتی اسکیزوتیپی با استفاده از دستگاه پریمتری هامفری است که تاکنون در این افراد به کار گرفته نشده است. این آزمون دقیقا” مطابق با ویژگی های عصبی خاص مگنوسلولار ساخته شده و می توان فرضیه نقص مگنوسولار را با توجه به این ویژگی ها در این افراد مورد آزمون قرار ­داد و سپس عملکرد سیستم مگنوسلولار افراد دارای ویژگی­های شخصیتی اسکیزوتیپی را با افراد بهنجار مقایسه کرد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود

Leave a comment